Kayıt Ol

Fantezide Bilimin Yeri?

Çevrimdışı Ozymandias

• **
  • 200
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
Ynt: Fantezide Bilimin Yeri?
« Yanıtla #15 : 26 Ocak 2017, 14:24:31 »
@yasefhan

Ben büyünün her zaman gizemli kalmasını daha çok sevmişimdir. Kaynağını, nasıl uygulandığını ve yöntemlerini açık seçik bilseydik bilimden bir farkı kalmazdı çünkü. Büyüyü ilgi çekici kılan şey benim için açıklanamayan gizemli bir güç kaynağı olmasıdır.

Ama bu demek değildir ki büyünün kendi içersinde bir düzeni, sistemi olmayacak.

Bilmediğimiz şeyin varlığından bahsedemeyiz  :ne

Edit: Düzenleme

Çevrimdışı yafeshan

• **
  • 310
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #16 : 26 Ocak 2017, 15:15:06 »
@Ozyandias & Alanna Mosnavi

Buyu sistemli ve kuralli olabilir ama su anki bilim seviyemizdeki yetersizlikler gibi buyunun de buyuk gizemleri olabilirdi. Ustune arastirdikca ortaya cikacak, insani heyecan krizine sokacak seyler bulunabilirdi. Yeni buyu kanunlari kesfedilebilir, yeni teoriler olsuturulup formuller uretilirdi. Buyu arstirmasi yapmak icin de illa buyucu olmaya gerek olmazdi. Bu tip sistemleri romanlastirabilmis az sayida eser zaten en sevilen kitaplar arasinda.

Çevrimdışı Ozymandias

• **
  • 200
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #17 : 26 Ocak 2017, 15:22:53 »
@yafeshan

Katılıyorum. Bu kitaplardan yada serilerden bitmişleri varsa örnek verebilir misin okuyalım ?

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #18 : 26 Ocak 2017, 15:30:11 »
Bir kişi dememiş ki "Diskdünya" diye.

Büyük Patlama ile açılış yapan serinin psikolojiye kadar el atması? Placebo etkisi ile büyüyü birleştirmesi?

Çevrimdışı Lordmuti

• 1123
  • Rom: 35
  • Time is a drug. Too much of it kills you.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #19 : 26 Ocak 2017, 15:47:57 »
Yaa bak hakikaten kafaloji :D Büyüye normalden çok farklı bir bakış var Diskdünya'da. Bazı büyüler büyü değil, karşındakini büyü olduğuna inandırdığın için çalışıyor vs. Cadılar büyülerini ellerinde ne varsa onunla yapabiliyorlar mesela, malzeme listeleri uyulması gereken şeylerden ziyade yol gösterici gibi :D

Bir de buhar devrimi dönemlerini anlatan kitaplarını çok merak ediyorum, teknolojiye de böyle güzel bir yönden bakıyordur Pratchett eminim ki.

İmparator olmayı canım kolay mı sandın?
Dünyaya kazık çaktım duyulsun adım.

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #20 : 26 Ocak 2017, 16:17:41 »
Science of Discworld diye ayrı serisi bile var :) Darwin, Arthur Nightingale, Ian Stewart ve Jack Cohen bu alt seride bizzat yer alıyor.

Konuyu açan kişinin sorusuna da kendi açımdan cevap vereyim,

Alıntı
Sizce, fantastik eserlerde bilimsel öğelerin yeri ne kadardır ya da bu öğelerin varlığı hoşunuza gider mi?

Yerinin ne kadar olacağına yazar karar vermeli. Ben bir okur olarak böyle kurgulardan keyif alıyorum, ama bu çok ciddi bir emek ve araştırma gerektiren de bir şey. O nedenle az ama öz örneklere sahip. Yapabilenler de usta isimler olduğu için okur olan beni fazlasıyla memnun ediyor.

Çevrimdışı Alanna Mosnavi

• **
  • 64
  • Rom: 2
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #21 : 26 Ocak 2017, 16:25:53 »
@Yafeshan

İşte o zaman büyü büyü olmaz bilim dalı olurdu ama. Büyü dediğimiz şeyin en önemli özelliği fizik/doğa kanunlarına bağlı olmaması değil mi zaten?

Çevrimdışı Ozymandias

• **
  • 200
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #22 : 26 Ocak 2017, 17:02:59 »
Yaa bak hakikaten kafaloji :D Büyüye normalden çok farklı bir bakış var Diskdünya'da. Bazı büyüler büyü değil, karşındakini büyü olduğuna inandırdığın için çalışıyor vs. Cadılar büyülerini ellerinde ne varsa onunla yapabiliyorlar mesela, malzeme listeleri uyulması gereken şeylerden ziyade yol gösterici gibi :D

Bir de buhar devrimi dönemlerini anlatan kitaplarını çok merak ediyorum, teknolojiye de böyle güzel bir yönden bakıyordur Pratchett eminim ki.

Bahsettiğin gibi ögeleri içeren bir eserde okuyucunun mantığını rahat ettirecek bir sistem kurmak imkansız görünüyor :hemk :hemk

Çevrimdışı yafeshan

• **
  • 310
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #23 : 26 Ocak 2017, 17:19:20 »
Buyunun bilim dali gibi arastirmalara belirli kurallara bagli gelistigi en guzel ornek bence zaman carki. Bazi temel buyulerde oyle guzel aciklamalar yapiliyorki. Hem kullanicinin kapasitesine hemde zekasinin kivrakligina bagli. Bu yapidaki buyu sistemleri rothfuss ve sanderson kitaplarinda da var.

Çevrimdışı estorn

• **
  • 63
  • Rom: 2
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #24 : 26 Ocak 2017, 18:16:00 »
Büyü ve bilimin iç içe ya da karşı karşıya olduğu eserler güzel olabiliyor. En azından ben fikri güzel buluyorum. Mesela yıllar önce Arcanum diye bir bilgisayar oyunu vardı, bir tarafta büyücü elfler, bir tarafta da bilimle uğraşan cüceler ve bu ikisi arasında şekillenen "steampunk" bir dünyası vardı. Gerçekten ilginç ve güzel bir atmosferi vardı oyunun. (Oynarsanız Tarrant'taki kütüphaneciyi asla öldürmeyin)

Bu konunun en güzel örneklerinden biri bence de Rüzgarın Adı. Sempati dışarıdan bakıldığında büyü gibi görünüyor ama aslında bir çeşit bilim. Bizim evrenimizdeki fizik kanunlarıyla uygulanması mümkün değil, ama kitabın dünyasında son derece tutarlı ve mantıklı. Patrick Rothfuss sempati sisteminden bahsederken bütün hesaplamaları yaptığını, kendisine bir tablo oluşturduğundan falan bahsediyor. Yani yazdığı hikayede sempatiyle ilgili herhangi bir şey olduğunda başvurabileceği "bilimsel" bir tablo var elinde, her şeyi hesaplayabiliyor. Bu da aslında gerçek olmayan bir şeye inanılmaz bir gerçekçilik katıyor. Rüzgarın Adı'ndaki isim konusu bugün bizim anladığımız anlamda "büyü"ye daha yakın diyebiliriz belki, ki bu da aslında pek orijinal bir fikir değil, önceden Yerdeniz Büyücüsü'nde işlenen bir konu. Ama Rothfuss'un bunu işleme tarzı olayı bir taklit olmaktan çıkarıyor.

Zaman Çarkı dünyasında da büyü önemli bir yer tutsa da özellikle serinin ortalarından itibaren bilim de kendini iyiden iyiye hissettiriyor. Ben de genel olarak "Büyü işte, yaptım oldu." yaklaşımından ziyade Zaman Çarkı gibi, Kralkatili Güncesi gibi, okuduğum kadarıyla Sanderson'un kurgularındaki gibi, büyünün de bir şekilde temellendirildiği eserlerden daha çok keyif alıyorum. "Kurguda gerçeklik değil gerçekçilik önemlidir." anlayışına inandığım için, bu durumun "gerçekçilik" kısmında epey etkili olduğunu düşünüyorum ("Gerçekçilik" anlayışını dünyamıza göre değil, kurgunun geçtiği dünyaya göre düşünmek lazım tabii).
"Her bilge adamın korktuğu üç şey vardır: fırtınalı bir deniz, aysız bir gece ve yumuşak başlı birinin öfkesi.”

Çevrimdışı Grayswandir

• 815
  • Rom: 14
  • You may have heard of me.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #25 : 26 Ocak 2017, 19:07:07 »

Bahsettiğin gibi ögeleri içeren bir eserde okuyucunun mantığını rahat ettirecek bir sistem kurmak imkansız görünüyor :hemk :hemk

Yanlış anlamıyorsam bunun meali şu: "Okuyucunun kafası karışır". Neye dayanarak bu iddiada bulunulduğunu merak ediyorum. Anlatılan hikayenin önüne geçmeyecek, karman çorman ve okunamaz bir hale gelmeyecek bir sistem yaratılabilir. Elbette ustalık gerektiriyor ama neden imkansız olsun? Edebiyatta herhangi bir şeyin imkansız olduğu nasıl söylenebilir? Belki bu yolu tercih etmeyen kitaplar kadar rahat okunmaz ama zaten her eser de aynı okur kitlesine, aynı bilgi düzeyine, anlayışa hitap etmez. Fantastik kurgu okurken bir miktar zihinsel egzersizden keyif alacak da çok insan var.

Ki gerçekten, tekrar tekrar aynı konuya dönüyoruz ama, Rothfuss'un ustalığı bu işin nasıl yapılabileceğine dair bir ders niteliğinde resmen. Elbette bahsettiğimiz kadar yoğun bir bilimsel yanı yok, ama düşününce aslında çoğu okuyucu için pek de "intuitive" olmayan fikirler kitaba öyle yedirilmiş ki okurken fark etmiyorsunuz bile.
In the beginning the Universe was created.
This has made a lot of people very angry and been widely regarded as a bad move.

#hayır

Çevrimdışı Ozymandias

• **
  • 200
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #26 : 26 Ocak 2017, 23:29:50 »
Spoiler: Göster

Yanlış anlamıyorsam bunun meali şu: "Okuyucunun kafası karışır". Neye dayanarak bu iddiada bulunulduğunu merak ediyorum.
Spoiler: Göster
Anlatılan hikayenin önüne geçmeyecek, karman çorman ve okunamaz bir hale gelmeyecek bir sistem yaratılabilir. Elbette ustalık gerektiriyor ama neden imkansız olsun? Edebiyatta herhangi bir şeyin imkansız olduğu nasıl söylenebilir? Belki bu yolu tercih etmeyen kitaplar kadar rahat okunmaz ama zaten her eser de aynı okur kitlesine, aynı bilgi düzeyine, anlayışa hitap etmez. Fantastik kurgu okurken bir miktar zihinsel egzersizden keyif alacak da çok insan var.

Ki gerçekten, tekrar tekrar aynı konuya dönüyoruz ama, Rothfuss'un ustalığı bu işin nasıl yapılabileceğine dair bir ders niteliğinde resmen. Elbette bahsettiğimiz kadar yoğun bir bilimsel yanı yok, ama düşününce aslında çoğu okuyucu için pek de "intuitive" olmayan fikirler kitaba öyle yedirilmiş ki okurken fark etmiyorsunuz bile.

Tabi hocam açıklıyım. Öncelikle sitem ettiğiniz mesajımda ki bahsi geçen Cadılar'ın büyülerini ellerinde ne varsa onunla yapabiliyorlar kısmı kişiyi dipsiz bir kuyuya sevk ediyor. Karşındakini büyü yaptığına inandırdığın için çalışıyor kısmı da bir büyü sistemi kurmak için çok dolaylı bir yaklaşım. İmkansız derken ise kişinin intutive olarak algıladığı birşeyin tersinin eylemleşeceği manasında diyorum. Yazdıklarıma yaklaşık basit bir şey söylemek gerekirse 'okuyucunun mantığını tırmalar' diyebilirim. En doğru yorumu yapmam için kitabı okumam gerekir ancak Lordmuti'nin yazdıklarından bu çıkarımı yapıyorum.