Kayıt Ol

İzleyip de Anlamadığınız Filmler

Çevrimdışı Erymnys

• 496
  • Rom: 8
  • PKBL
    • Profili Görüntüle
    • Erymnys
İzleyip de Anlamadığınız Filmler
« : 09 Ocak 2014, 21:34:42 »
Birbirimizi kandırmayalım, hepimizin izleyip de anlayamadığı, yönetmen burda ne diyor yahu, dediği filmler vardır. Neler peki bunlar?

Ben başlayayım:

Tarkovsky - Stalker

Dört defa izledim hala da tam olarak kavrayabilmiş değilim ne oluyor filmde. Tam birşeyin anlamını buldum sanıyorken arkasından bir imge daha geliyor, beynimi allak bullak ediyor.
Elleri kalem tutanlara bu kadar düşman varken biz çok acı çekeriz daha, çok ölürüz kan kaybından!..

Çocuk Yetiştirme Sanatı Üzerine Bir Deneme --->Erymnys

Beklerim efendim...

Çevrimdışı emuk

• **
  • 226
  • Rom: 3
    • Profili Görüntüle
Ynt: İzleyip de anlamadığınız filmler
« Yanıtla #1 : 09 Ocak 2014, 22:20:35 »
Çok da sevmiyorum açıkçası anlamı kapalı filmleri. Eğer bir mesaj, fikir varsa direkt olarak verilmesinin taraftarıyım. Tez ne kadar açık ve algılanabilir olursa, antitez o kadar berrak kafalarca üretilecek, böylece daha girift ve gelişmiş bir sentez ortaya çıkacaktır bence.

Bir de-başkalarına da oluyor mu bilmiyorum, bana oluyor şahsen- anlamı hayli kapalı bir filmi çözdükten sonra filmin verdiği mesajı derinlemesine sorgulamadan almak gibi bir yatkınlığım var. Sebebi belki de o kadar didik didik edip bulduğum fikrin yanlış olmasına ihtimal vermemem. Fikri düşünmeye harcayacağım eforu, fikri algılamaya harcıyorum. Bu da görevimin bittiği hissiyatı yaratıyor bende.

Çok tutmuyorum kısacası anlamca kapalı filmleri.
"A.Ö. 352 yılında, Mishamont ayının yirmi altıncı günü, Neraka şehrindeki Takhisis tapınağı yıkıldı. Ejderha kraliçe dünyadan sürüldü, orduları yenilgiye uğratıldı.

Bu zaferin onurunun büyük bir kısmı, ışığın güçleri için cesurca savaşmış olan mızrak kahramanlarına verildi. Ancak tarih kaydetmelidir ki; karanlıkta yürümeyi seçmiş bir adam olmasaydı, ışık kaybetmeye mahkum olurdu."

Çevrimdışı Sayhh

• **
  • 189
  • Rom: 15
  • Her şey başladığı yere döner.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 10 Ocak 2014, 21:19:03 »
 Christoffer Boe - Reconstruction (Yeniden Sev Beni)

Belki aktarılmak istenen sadece bir his, bir duyguydu ama bir yandan da özellikle anlatılmak istenen bir öykü var gibiydi. En başından sonuna kadar bu yanılsama sebebiyle anlamak için çabaladım, olayları mantıklı bir birleşmeyle birbirine bağlamaya çalıştım, bağlayamadım.

Çevrimdışı Catrouble

• **
  • 267
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 18 Şubat 2014, 18:15:23 »
The Hobbit: The Desolation of Smaug :)

Çevrimdışı tormund

• **
  • 151
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 22 Şubat 2014, 20:28:06 »
Donnie Darko adlı filmi yıllar önce izlemiş ve pek birşey anlamamıştım. Ama asıl anlamadığım bu filmin aşırı şekilde yüceltilmesiydi. Bu filmin kapalı anlamları üzerine düşünmektense oturur Yüzüklerin Efendisi gibi filmleri tekrar izlerim. Ki normalde bir kere izlediğim filmi ne kadar çok seversem seveyim bir daha kolay kolay izlemem.

Çevrimdışı meçhull

• *
  • 6
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 23 Şubat 2014, 20:01:26 »
Flowers In The Attıc/ Çatıdaki Çiçekler

Aslında ne anlatılması gerektiğini bildiğim bir filmdi ama maalesef ne anlatmak istediklerini zerre kadar anlamadım. Lanet olasıca kitap-film uyuşmazlığı.
Kim o, deme boşuna...
Benim, ben.
Öyle bir ben ki gelen kapına;
Başdan başa sen.
[Özdemir Asaf ^ 2=1]

Ynt: İzleyip de Anlamadığınız Filmler
« Yanıtla #6 : 11 Ağustos 2014, 03:45:28 »
Pi (1998) matkaplı sahneler vardı. Lisedeyken sınıftakilerle amfide izlemiştik (yatılı kalıyordum). Film bittiğinde bu neydi böyle diye herkes birbirine sormuştu.

• 581
  • Rom: 47
  • Hayvan Yemeyelim!
    • Profili Görüntüle
    • http://bulentozgun.blogspot.com/
« Yanıtla #7 : 11 Ağustos 2014, 10:34:23 »
Holy Motors: İzlerken çok keyif almama rağmen, sonunda hiçbir şey anlamadığımı farkettim, zaman zaman düşünürüm hala.

Çevrimdışı Captain of Iron Hills

• *
  • 7
  • Aurë entuluva!
    • Profili Görüntüle
    • The White Tree
« Yanıtla #8 : 20 Aralık 2014, 15:30:00 »
Pulp Fiction mesela. Müthis anlamsiz, keyifsiz bir sekilde geciyor. Farkli ve cok basarili bir kurgu ancak film de bir o kadar kapali. Hicbir nihayete ermiyor. Sanki, hayatlarini hic merak etmedigim birtakim insanlarin hayatlarindan 2 saat alinmis, olaylarin siralamasi karistirilarak önüme konmus gibi. Bunu izlemenin bir manasi yok ki.

Filmi izleyip bu düsüncelerle internette dolasirken bir elestiriye rastladim. Makalenin sahibi, "Incil´e göre insanin ruhu ensesinden cekilip alinir" diyerek, filme bir anda böyle bir anlam kazandirdi benim acimdan. Gercekten etkileyici ama yine de filmi cok üst düzeye tasimiyor. Insan sinemaya gittiginde filmi anlamak ve keyif almak ister.

Çevrimdışı t.tevfik

• *
  • 14
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 21 Aralık 2016, 13:07:14 »
Bazılarını hiç, bazılarını tam olarak anlamadığım filmler. Ama hepsinin diğer bir ortak özelliği de üzerimde yoğun etki bırakmaları oldu. Yani aynı zamanda çok beğendiğim filmler listesine de yazabilirim bunları;

Donnie Darko (atmosferi, müzikleri, oyunculuklarıyla bence başyapıt. Ama beni yordu :) üzerine bayağı bir şey okudum ama yaşananları tam olarak anlayamadım yine. Film gibi film.)

The Prestige (Tek kelimeyle muhteşem. Oyunculuk, dönem atmosferi on numara. İlginç konusunu nispetten anladım gibi ama yine birkaç kez izledikten sonra tabii. Adamlar yapmış. İlk izlediğimde uzun süre etkisinde kaldığımı hatırlıyorum)

Pi (Rakamlarla kafayı bozduran...izleyeli çok oldu, hatta unuttum yeniden izlemeyi düşünüyorum. Karanlık atmosferi aklımda kalmış, bir de Maximillian Cohen :) )

Primer (işte en çok anlamadığım film:) Bir dalavere çevirdi biri onu anladım da nasıl becerdi o yok bende. Bunun üzerine de çok okumuştum. Ama mesafe kat etsem de tam tatmin olamadığımı hatırlıyorum. Bilimsel meseleler... Anlatıcı konunun anlaşılması kaygısının yanından bile geçmemiş ama gizemiyle çok çekici bir şey ortaya çıkarmış. Ben yine izlerim bunu :) )

Sonsöz; bk, gizem, korku, bilime meraklılara hepsini tavsiye ederim. Üzerine düşünmenin dahi keyif verdiği yapıtlar.

Çevrimdışı yaprak.onur

• **
  • 150
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
    • Blog
« Yanıtla #10 : 21 Aralık 2016, 17:29:55 »
Kimse Cloud Atlas dememiş... Onu bir ben mi anlamadım acaba? :D
"Bir harekete dönüşmediği, fiziksel olarak bir varlık elde etmediği sürece düşünceler gelip geçicidir ve ortaya çıktıkları anda eriyip yok olurlar. Seni bir seçim yapmak zorunda bırakmadıkları, ne kadar önemsiz olursa olsun bir eylem ya da harekete neden olmadıkları sürece anlamsızlardır. Harekete geçiren düşünceler tehlikeli olabilir. Geçirmeyenlerin hiçbir anlamı yoktur."
- Adalet, Ann Leckie

Çevrimdışı Rang Baru

• **
  • 168
  • "Ningun mar en calma hizo experto a un marinero"
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 21 Aralık 2016, 21:27:54 »
Mulholland Drive

Çevrimdışı valarrr

• **
  • 63
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 21 Aralık 2016, 22:27:04 »
Christopher Nolan' ın birçok filmi (Akıl Defteri özellikle); ama derin altyapısı(Yıldızlararası mesela) ve sahne birleştirme farklılığından ötürü. Fekaaat, sinemedan çıktığımda beynimi dumura uğratan film Prometheus filmiydi yıllar yıllaaaar önce... Sorsanız, ne olup bitti anlatamam.
Mantık sizi A’dan B’ye götürür. Hayal gücü ise her yere…

Çevrimdışı Bengü

• **
  • 305
  • Rom: 9
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 21 Aralık 2016, 23:54:38 »
Memento

Henüz bir kere izledim. Anlama kısmı için birkaç tur daha atmam gerek. Yandı beyin.

Çevrimdışı Mr.Sakal

• **
  • 79
  • Rom: 4
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : 09 Şubat 2017, 09:38:03 »
En sevdiğim ilk 3 filme bakınca anlatımı orijinal kılan ve bir fikri öğretici bir metin gibi düz bir şekilde aktarmayı seçmeyip dolaylı yollara kayıp seyirciyi de bu fikrin içine katan filmleri daha çok sevdiğimi fark ettim.
1) 2001: A Space Odyysey
2) Lost Highway
3) Hana-bi
Bu üç filmde her ne kadar kapalı olsalarda yönetmenlerin ustalıkları sayesinde dertlerini önemli ölçüde ankara biliyorlar. Ama yine başlıkta da belirtildiği gibi benim de ya benden dolayı ya da yönetmenden dolayı anlamadığım filmler oldu.

- Mullholand Drive ve İnland Empire= Mullholand Drive'ın senaryosunu anlamakta herhangi bir sıkıntı çrkmemiştim ama filmin anlatmak istediği düşünce konusunda herhangi bir fikrim yok. Inland Empire'ın ise ne konseptini ne fikrini ne senaryosunu anlayabildim. Filmi hiç izlememiş bir adamla aramda neredeyse hiçbir fark yok. Hakkında tek diyebileceğim şey filmlerde yaşadığım en kötü tecrübeydi. Ama bunun filmin kötü olması ile pek alakası yok. Yapısından dolayı. Belki de film kötü bir tecrübe olmayı amaçlıyordu.

-Badlands= Bu filmin de senaryosunu anlamakta kimsenin herhangi bir sıkıntı çekeceğini sanmıyorum ama filmde ciddi bir anlam kapalılığı var. Boş beleş bir film de izlemiş olduğunuzu da düşünebilirisiniz bir başyapıt da. Metacritic puanlarına bakarsanız anlarsınız.

-Solaris= Tarkovsky'nin kendini anlatmak konusunda ciddi problemler yaşadığını düşünmüştüm izlediğimde. Filmi izlemeden önce neyse ki kitabını okudum da konsepti anladım.

-End of Evangelion= Düşüncelerini anlatmak konusunda pek sıkıntı yaşamıyor ama senaryosundan konseptinden arkaplanından hiçbirşey anlamıyorsunuz. Üstüne üstlük aslında basit kurgular o anlamadıklarımız. Gördüğüm en kötü Dementia anlatıcısı olabilir Hideaki Anno.
Hayatta yapılabilecek en ilginç şey ''ben hayali bir adamım'' diyebilmektir.