Kayıt Ol

Donnie Darko

Çevrimdışı DarLy OpuS

• 2766
  • Rom: 35
  • Dansımız Marşandiz
    • Profili Görüntüle
    • Uykusuzluk Kulesi
Ynt: Donnie Darko
« Yanıtla #15 : 26 Ocak 2010, 16:53:47 »
Of, ne filmdi ama!

Bitirdikten sonra, on dakika oturduğum yerden kalkamadım. Ardından yeniden açıp bazı sahneleri "doğru izlemiş miyim" diye, yeniden izledim.

Bu sayede hayatımda izlediğim en iyi dört filmden birisi oldu. Birkaç arkadaşımla konuştum da... Herkes farklı bir şeyler çıkartmış filmden. Hepsi de kendi içinde tutarlı, olabilir şeyler. Bence film dediğin böyle olur. İnsan üzerine düşünebilmeli, hayal kurabilmeli...

Buruk ama bir o kadar da özel bir tat bıraktı dilimde. Donnie Darko'yu hiç unutmayacağım.

Şu alıntı da beni yedi bitirdi:
Spoiler: Göster

- Donnie Darko! Ne biçim bir isim bu böyle sanki kahraman ismi...
+ Sana öyle olmadığımı hissettiren ne?

-

Bu arada filmi izleyecek olan ya da izleyip de aklında sorularla sıyırma noktasına yaklaşan arkadaşlara 'Directors Cut' versiyonunu izlemelerini öneririm. 20 dakikalık kesilmiş sahnelerle, çoğu açıkta kalan soruyu cevaplıyor. Açıkçası filmin hayat damarlarından birisini kesmişler resmen, bu kadar da yapılır mı, dedim ikinciye izlerken.

Çevrimdışı Lunod

• *
  • 31
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #16 : 15 Eylül 2010, 14:39:18 »
Donni Darko'yu tekrar izledim (Directors Cut) bir kaç gündür onun etkisindeyim açıkcası. Film hakkında ne yazsam, ne yazılmalı emin değilim.

Film müzikleri olarak 10/10
Hikaye 10/10
İşleyiş 10/10
Diyaloglar 10/10

Şuan birşey yazarsam ki kafa mı toplıyamıyorum ve gerçekten anlatılcak çok fazla şeyi var bunun için ve spoiler olmasın diye filmi tek bir replikle özetlemek istiyorum.

Filmin en çarpıcı repliklerinden biridir "hemen izleyeceğim" diyenler okumayıp filmde yaşasın.

Darko:Neden o tavşan maskesini çıkar mıyorsun?
Frank:Sen neden o insan maskesini çıkar mıyorsun?

Filmi izleyenler için; Çok güzel bir eleştiri yazısı buldum, benim bile fark etmediğim noktalara değinmiş hemen alta linkini veriyorum.

http://ophidia-in-herba.blogspot.com/2010/07/donnie-darko-2001.html

(Not: Kesinlikle "Directors Cut" olarak izleyin) ^^

Hatta konusu bile açılabilirmiş ama üşengeç bir insanım ne yazık ki :)

Alta edit: Evet bende şimdi gördüm, çokda güzel olmuş.

Çevrimdışı Bonthey

• 900
  • Rom: 15
  • Behtül
    • Profili Görüntüle
    • Kavuniçi Mavi
« Yanıtla #17 : 17 Şubat 2011, 15:32:43 »
Kimse filmin ödüllü sitesinden bahsetmemiş? :P
Siteyi tamamiyle çözemeden filmi anlayamayacağınız, filmin eksik kalacağı yazar genelde film hakkında heryerde.. Sitesini çözmeden aceleci davranmayım derim ben o nedenle. :P

http://www.donniedarkofilm.com/

Ağzımı açık bırakacak şeyler yakaladım burada.. Mükemmel bir site olmuş ayrıca.
Hatta mükemmel olma sebebiyle hack yemişliği bile var sitenin. :P

Not to mention the pincers...

Çevrimdışı Dúrgonath

• 680
  • Rom: 13
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #18 : 17 Şubat 2011, 15:35:30 »
Reqiuem for a Dream'in film sitesi de aynı düzlemde, aynı kişiler tarafından tasarlanmıştı. Yerinde duruyor mu bilmem ama bir girin bakın isterseniz, eğer Donnie'ninki hoşunuza gittiyse. Benim ağzımın suları akmıştı (biraz da korkmuştum tabii .d) Donnie Darko'nun sitesinde cirit atarken.

Çevrimdışı Bonthey

• 900
  • Behtül
    • Profili Görüntüle
    • Kavuniçi Mavi
« Yanıtla #19 : 17 Şubat 2011, 15:38:27 »
Reqiuem for a Dream'in film sitesi de aynı düzlemde, aynı kişiler tarafından tasarlanmıştı. Yerinde duruyor mu bilmem ama bir girin bakın isterseniz, eğer Donnie'ninki hoşunuza gittiyse. Benim ağzımın suları akmıştı (biraz da korkmuştum tabii .d) Donnie Darko'nun sitesinde cirit atarken.

Ahaha gerçekten ürkütücü bir site aslında..Özellikle fon müziği ile.. BenDonnie'yi bundan 4 sene önce izledim ilk sanırım. O zamanlar da bu site meşhurdu ama .açıkçası ingilizcemin ve o süreçteki algımın bilgimin siteyi çözmeye yetmeyeceğini düşündüğümden hiç uğraşmamıştım. 2-3 gün önce hatırladım ve baktım..Sandığım kadar zor değil aksine filmi izlemeden bile insan çözebilir siteyi.. Ama mükemmel bir bağlaç ve site haritası yapmışlar. Filmden alıntı görüntüler de cidden sıradışı yapıyor siteyi..Ya da verdiği gizli mesajlar.. Requiem'in sitesine de bakarım şimdi. Daha önce hiç girmedim.

Çevrimdışı Borealis113

• *
  • 46
  • Rom: 1
  • ...Not with a bang but with a whimper...
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #20 : 23 Şubat 2011, 16:13:45 »
Hayatımda izlediğim en iyi film diyebilirm, gerçekten muhteşem bir kurgusu vardı ve bağımsız sinema olmasına rağmen Richard Kelly gibi biri sayesinde bir çok büyük bütçeli filmden çok daha muhteşem olmuş. Ancak yine Richard Kelly nin yazdığı Philosophy Of Time Travel kitabını okuyana kadar filmden çok fazla şey çıkaramamıştım :)
Hep denedin, hep yenildin, olsun, gene dene, gene yenil, daha iyi yenil!  ~SAMUEL BECKETT~

Çevrimdışı Bonthey

• 900
  • Behtül
    • Profili Görüntüle
    • Kavuniçi Mavi
« Yanıtla #21 : 24 Şubat 2011, 15:01:36 »
Hayatımda izlediğim en iyi film diyebilirm, gerçekten muhteşem bir kurgusu vardı ve bağımsız sinema olmasına rağmen Richard Kelly gibi biri sayesinde bir çok büyük bütçeli filmden çok daha muhteşem olmuş. Ancak yine Richard Kelly nin yazdığı Philosophy Of Time Travel kitabını okuyana kadar filmden çok fazla şey çıkaramamıştım :)

Kitabı nasıl temin ettin acaba?

Çevrimdışı Raisor

• 793
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #22 : 24 Şubat 2011, 15:26:05 »

Google'da 'Philosophy Of Time Travel' diye yazarsanız; Kitabı ingilizce olmak kaydı ile okuyabilirsiniz. Malesef başka türlü temin edemezsiniz.
Vahşet her yanda ulu orta sergilenirken,

Sevişmek için saklanmak zorunda kaldığımız bir Dünyada yaşıyoruz.

-John Lennon.

Çevrimdışı Bonthey

• 900
  • Behtül
    • Profili Görüntüle
    • Kavuniçi Mavi
« Yanıtla #23 : 24 Şubat 2011, 21:15:28 »

Google'da 'Philosophy Of Time Travel' diye yazarsanız; Kitabı ingilizce olmak kaydı ile okuyabilirsiniz. Malesef başka türlü temin edemezsiniz.

Ben de materyal sanmıştım. :(
Film ve replikamsı şeyleri biriktirme konusunda bir rahatsızlığım vardı da :P
Arşive dahil etmek güzel olur demiştim lakin aydınlanma açısından okuyabilirim. Teşekkürler. =)

Çevrimdışı Borealis113

• *
  • 46
  • ...Not with a bang but with a whimper...
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #24 : 26 Şubat 2011, 18:56:27 »
Alıntı
Ben de materyal sanmıştım.
Film ve replikamsı şeyleri biriktirme konusunda bir rahatsızlığım vardı da
Arşive dahil etmek güzel olur demiştim lakin aydınlanma açısından okuyabilirim. Teşekkürler. =)

:D maalesef gerçek bi kitap değil, ama öyle olsa gerçekten güzel olurdu, hepsini okurdum şahsen (5-6 sayfalık bi yazı aslında) :/ ama yine de çok şey anlatıyor :)
Hep denedin, hep yenildin, olsun, gene dene, gene yenil, daha iyi yenil!  ~SAMUEL BECKETT~

Çevrimdışı Bonthey

• 900
  • Behtül
    • Profili Görüntüle
    • Kavuniçi Mavi
« Yanıtla #25 : 26 Şubat 2011, 22:12:35 »
Gerçek bir kitap olmadığını biliyorum fakat belki replika olarak sunmuşlardır diye düşündüm. :)

Çevrimdışı Evis

• **
  • 307
  • Rom: 6
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #26 : 02 Mart 2016, 13:51:36 »
Of, ne filmdi ama!

Bitirdikten sonra, on dakika oturduğum yerden kalkamadım. Ardından yeniden açıp bazı sahneleri "doğru izlemiş miyim" diye, yeniden izledim.

Bu sayede hayatımda izlediğim en iyi dört filmden birisi oldu. Birkaç arkadaşımla konuştum da... Herkes farklı bir şeyler çıkartmış filmden. Hepsi de kendi içinde tutarlı, olabilir şeyler. Bence film dediğin böyle olur. İnsan üzerine düşünebilmeli, hayal kurabilmeli...

Buruk ama bir o kadar da özel bir tat bıraktı dilimde. Donnie Darko'yu hiç unutmayacağım.

Şu alıntı da beni yedi bitirdi:

- Donnie Darko! Ne biçim bir isim bu böyle sanki kahraman ismi...
+ Sana öyle olmadığımı hissettiren ne?

-

Bu arada filmi izleyecek olan ya da izleyip de aklında sorularla sıyırma noktasına yaklaşan arkadaşlara 'Directors Cut' versiyonunu izlemelerini öneririm. 20 dakikalık kesilmiş sahnelerle, çoğu açıkta kalan soruyu cevaplıyor. Açıkçası filmin hayat damarlarından birisini kesmişler resmen, bu kadar da yapılır mı, dedim ikinciye izlerken.

Director's Cut versiyonunu nereden bulabiliriz? Kitapyurdunda tükenmiş gözüküyor.

Çevrimdışı JCDenton

• **
  • 133
  • Gökyüzüne bakıp o ışığı görememek de var.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #27 : 02 Mart 2017, 21:53:24 »
31 Mart'ta bir klasiği daha 4K olarak göreceğiz.
https://youtu.be/7txT5J8m1bA

4K versiyonunun çıkması eminim birçok kişi için tekrardan izlemenin bir bahanesi olacak.