Kayıt Ol

Epica

Çevrimdışı Lucilla Clarté

• 935
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
Epica
« : 09 Mart 2008, 17:18:26 »

Mark Jansen ve beraberindeki müzisyenleri, diğer kültürlere, özellikle de Arap kültürüne karşı derin bir ilgi besliyorlar. İnsanların birbirleriyle iletişimindeki o sıcaklık..Müzikleri de dünyanın bu sıcaklığın hissediliği kısmından geliyor. Epica’nın içinde birçok çeşitlilik barındıran müziği tam anlamıyla bunu yanısıtıyor..Aynı zamanda, dünyanın Güney Amerikayı da içine alan diğer kısımlarının etkileri de tarzlarını, kendilerini ifade eden bu ilk albümdeki şarkılarda bulurlar. Grup, müziklerine mümkün olduğu kadar çeşitli deneyim ve izlenim ekleyebilmek için, birçok gezinti yapmak niyetinde..

Başarılı Hollandalı grup After Forever’ın yaratıcı kanatlarından biri olarak geçirdiği kısa ve fırtınalı bir süreçten sonra, Mark Jansen kendini son olarak yine yeni bir başlangıç yapmaya zorlanmış gibi hissetti. Bunu sezdiği gün artık eski grubuyla bir gelecekleri olmadığını düşündü ve bu düşünce yeni bir meydan okuma, hesaplaşma şeklinde olgunlaştı..Görüşmeler yapıldı, yeni grup için seçmeler gerçekleştirildi ve grup için bir isim düşünüldü..Önceleri grup ismi olarak Sahara Dust kullanıldı, fakat 2003’ün ilk haftalarında bu isim, kesin bir şekilde Epica olarak değiştirildi. Embriyonik aşamada grup, Trail of Tears’ın solisti Norveçli şarkıcı Helena Michaelsen ile çalışsa da sonraları belirleyici seçim Hollandalı genç yetenek Simone Simons’dan yana oldu..Grup daha sonra, Coen Jansen (klavye), Ad Sluijter(gitar), Jeroen Simons(davul) ve her ikisi de Axamenta grubundan alınan Cassiopeia(bass) ve Yves Huts(bass) ile kalıcı üyelerine kavuşturuldu. İlk albüm ünlü yayıncı ve teknik sorumlu Sacha Paeth’in uzman rehberliği eşliğinde, Almanya’nın Wolsfburg kentinde, Gate Stüdyo’da kaydedildi. Materyaldeki çeşitlilik daha Cddeki ilk şarkıda kendisini gösteriyordu. Adyta; alışıldık şekilde hafifçe renklendirilmiş, Latince söylenmiş bir girişti.

Grup, klasik müzik eğitimi almış bir koro ile birlikte çalışıyordu; çünkü bu, müziğe ayrı bir renk katıyordu. Sekiz yaylıya teşekkürler: 3 viyolonsel, 2 keman, 2 çello ve bir ikili davul. En önemli konu, materyalin zirvesinde duran, klasik müzik eğitimi almış opera sanatçısı tarzıyla mezzo-soprano Simone Simons’dur.

Epica, karşıtlıkların düşkünü bir gruptur. Sert gitarlar, koroca söylemeye ve yaylı gruplarına karşı...Simone Simons’un harikulade yorumu keskin bir acı veren Mark Jansen’in hırıltılarına karşı..Bütün bu tarafları büyüleyici bir birlikteliğe kavuşturan şarkılardan biri “Sensorium”dur. Klasiğin ve aşırılığın bu birleşimi nadiren böyle inandırıcı olabilmiştir. The Phantom Agony’i yaparken grup çizgileriyle oldukça başarılıydı..Duyguları şarkı sözleri ve ezgilerin içine yerleştirmek ve sonrasında bunu dinleyiciye aktarmak Epica’nın bir tutkusuydu. Grubun dinleyiciye vermek istediği o duyguyu dinleyiciye tüm şiddetiyle ve karmaşıklığı ile yaşatmaktı;bunu ne kadar çok verebilirlerse, kendilerini o kadar başarılı buluyorlardı.

Şarkı isimleri, grubun altı üyesinin o etkiyi hedefleyerek yaptıkları katkılarla belirlendi. Şarkı sözlerini kendilerince algılamak kendilerince yorumlamak, dinleyicinin yalnız kendisini bağlayan bir konuydu. Bununla beraber The Phantom Agony şunu açıklığa kavuşturur ki Epica günümüz gerçeklerini görmezden gelen bir grup değildir. ”Façade of Reality” Amerika Birleşik Devletlerine yapılan 11 Eylül saldırısının öncesi, sonrası ve bu süreçte değişenler hakkındadır..Bu nedenden ötürü, bu şarkı grup için de çok büyük anlam ifade eden bir şarkıdır..

Son olarak grubun ismi...Grup için önceleri bu, iki özel anlama sahipti. Her şeyden önce, bu isim, tüm grup üyelerinin sıkı hayranı oldukları grup Kamelot’a bir övgüydü. Epica, onların Cdlerinin birinin ismiydi..Buna ek olarak Epica, tüm gerekli, can alıcı soruların yanıtlarının bulunduğu bir evrendir. Şarkı sözlerinin genel yapısına fevkalade uyan bir anlam..Son zamanlarda buna bir başka anlam da katıldı. Öyle çok eski değil, yakın bir geçmişte Epica bir dinleti veriyordu. Her şey harika gidiyordu. İlerleyen zamanda, bir anda sahne ve seyirci arasında bir şey oldu. Dinletinin sonunda, seyirciler Epica’nın ismini haykırıp duruyordu: E-pi-ca...E-pi-ca...Bu isim kulağa mükemmel geliyordu..Orada ve ondan sonra, grup, Epica’nın doğru bir seçim olmuş olduğuna karar verdi.

Simone'un bu resmine bayılıyorum  ;D Linger,Cry for the Moon,Memory,Sensorium güzeldir..(=

Çevrimdışı roach

• **
  • 218
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
Ynt: Epica.*
« Yanıtla #1 : 09 Mart 2008, 17:52:55 »
2 sarkısını coverlamıştık gothic grubumla.. cry for the moon ve sensorium. calmaktan cok azda olsa zevk aldıgımı soyleyebilirim  :D
Just an act
An impossible divorce
That put the life in to you
It’s too late to abort

Çevrimdışı Herr Mannelig

• 924
  • Rom: 17
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 09 Mart 2008, 20:25:11 »
cry for the moon'u araya bir bas bir de klavye solo koyarak bizde coverlamıştık, brutal yerleri de ben sölemiştim hoş olduydu  ;D yorum olarakta; follow your common sense, you cannot hide yourself desem?
Contraataques muy rabiosos, deberemos resistir; Ay Carmela!

• 1512
  • Rom: 4
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 11 Mart 2008, 00:09:10 »
Hömmm grubun 2 şarkısını biliyorum adam gibi onlarda Cry For The Moon ve Sensorium ;D Ama çokta bayıldıııım söylenemez ;D :P

Alassea

« Yanıtla #4 : 11 Mart 2008, 17:23:10 »
Never Enough şarkıları daha çok hoşuma gidiyo ama Cry For The Moon da harika Simone'nın sesi muhteşem ötesi

Çevrimdışı Apocalyptique

• **
  • 193
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 11 Mart 2008, 18:46:08 »
Simone'un hasta olması uzucu gercekten.cok asmıs bır grup.cok cok sevıLesı.. (=

Çevrimdışı SeD

• 877
  • Rom: 2
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 11 Mart 2008, 19:08:00 »
bi şarkısını biliyorum cry for the moon... onu da gülü yolamıştı baaa... dinliye dinliye bi hal olmuştum... şimdi bıraktım... ;D kadının ses çok güzel gercekteen...

Çevrimdışı Jejune

• 658
  • Rom: 1
  • *LucillaClarté'm. ~
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 11 Mart 2008, 22:44:55 »
Cry For The Moon ve Sensorıum parcalarını bılırım sdc =) onlarda güzeldir bnce  :D

Çevrimdışı Lucilla Clarté

• 935
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 11 Mart 2008, 22:46:41 »
Simone'un hasta olması uzucu gercekten.cok asmıs bır grup.cok cok sevıLesı.. (=

Evet kesinlikle..Bi an önce iyileşsin =/

Çevrimdışı bells_lestrange

• *
  • 18
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 15 Mart 2008, 23:18:36 »
nightwish ten sonra hayatımda gerçekten çok büyük bi yeri kaplıyor epica. bi kere simone vokal idollerimin başı :P eskiden sesi beni sıkardı boğucu gelirdi, ama dinleidkçe insan alışıyor. onun da ötesinde son albümde zaten simone kendini vokal konusunda aşmış. en sevdiğim değil de söylemekten en çok zevk aldığım şarkılarından bazıları The Obsessive Devotion, Fools Of Damnation, Living A Lie, Beyond Belief, Sancta Terra, Sefeguard To Paradise, Solitary Ground, Trois Vierges, Blank Infinity, Facade Of Reality.. nese sabaha kadar anca sayarım herhalde :P

Çevrimdışı pleasant^^

• 1642
  • Rom: 12
  • bitch is back to the town.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 01 Mayıs 2008, 19:52:46 »
Sensorium şarkısını severim,iyidir,hoştur.Bazı şarkılarını da sevmişliğim vardır.Ama Cry For The Moon beni çok kastırıyo ne diyeyim :D

so you ride yourselves over the fields and you make all your animal deals and your wise men don't know how it feels to be thick as a brick.

Çevrimdışı Herr Mannelig

• 924
  • Rom: 17
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 02 Mayıs 2008, 19:49:45 »
Never Enough şarkıları daha çok hoşuma gidiyo ama Cry For The Moon da harika Simone'nın sesi muhteşem ötesi

Simone'nin tek muhteşem olan şeyi sesi değil, o güzel yüz o dolgun öhöm neyse güzel kız yani :D
Contraataques muy rabiosos, deberemos resistir; Ay Carmela!

Çevrimdışı Hezarfen

• **
  • 389
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 11 Mayıs 2008, 23:04:50 »
Böyle "epika" diye okumaya bıkmayacağım bi isimdir. Catafalque Epica yı andırıyor sankim :P .. Cry for the moon'u bi rtl denememde fon müziği olarak kullanmayı plânlıyorum ;D
rüya görmek nasıl bir anlıksa hayalde öyle bir anlıktır. rüyadan uyanmak nasıl bir şeyse hayal kurarken rahatsız edilmek öyle birşeydir.. Rüya nasıl gün içindeki düşünce yorgunluğunu zihinden atmanın yoluysa .. hayal de o düşüncelerin çöplüğe dönmesini engelleyen araçtır..  ~hezarfen

Çevrimdışı CaptainJarlaxle

• The Big Bang Theory
  • **
  • 170
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 05 Haziran 2009, 21:44:27 »
Brutal Vokali çok beğeniyorum ne dediğini anlıyorum en azından :D

CaptainJarlaxle: The Big Bang Theory Fan No.1.

Çevrimdışı Larien

• **
  • 133
  • Söyle dost..
    • Profili Görüntüle
Ynt: Epica
« Yanıtla #14 : 01 Kasım 2010, 11:50:14 »
"Obsessive Devotion" Kesinlikle Symphonic Metal olarak aşmış bir şarkısıdır :)
Why, the Past should ever be forgot?