Kayıt Ol

GİO Ödülleri’nin Seçilmiş Öyküleri

Çevrimdışı Denaro Forbin

• 2114
  • Rom: 54
    • Profili Görüntüle
    • Bilimkurgu Kulübü
GİO Ödülleri’nin Seçilmiş Öyküleri
« : 05 Mart 2014, 00:30:07 »

Fantazya ve Bilimkurgu Sanatları Derneği (FABİSAD)’nin ilk defa geçen yıl düzenlediği GİO Ödülleri’nde öykü dalında başarılı bulunan eserlerin derlendiği kitap birkaç gün içinde raflardaki yerini almaya hazırlanıyor!

Yayına hazırlığını Barış Müstecaplıoğlu ve Kutlukhan Kutlu’nun beraber üstlendikleri bu derlemede geçtiğimiz yıl düzenlenen GİO Ödülleri’nde öykü dalında başarılı bulunan eserler bir araya getirildi. Gerek fantastik, gerek bilimkurgu, gerekse bu ve benzer türlerin harmanlanmasıyla ortaya çıkan seçkinin kapağını da, illüstrasyon dalında başarılı bulunan eserler süslüyor.

Seçkide bulunan öyküler ve yazar isimlerini de sırasıyla yazmak gerekirse:

Balanka OlmakGülbike Berkkam (Birincilik Ödülü)
    Rüya Evreninin TanrısıHakan Balcı (Başarı Ödülü)
    BebekSevgi Saygı (Başarı Ödülü)
    Morgue Sokağı’ndaki Morgda YaşananlarGürkan Uluçhan (Başarı Ödülü)
    Kumarcı BahattinMehmet Berk Yaltırık (Başarı Ödülü)
    DoğumAli Aslankan
    Duygudaşlık TerörüBelma Fırat
    İntihar OdasıÜmid Gurbanov
    Ölülerin RüyasıGonca Gülbey
    SabitleyiciMehmet Kayhan
    Telef ve TelafiNermin Korkmaz
    Asul Karen BüyücüsüAltuğ Can Onat
    AlmilaKurt Ram
    ArafNihan Sayın
    Turuncu Akşam GölgesiFatih Sel
    Galaktik TiyatroTevfik Uyar
    Ess’dar’elesAdem Yücel

Ayrıca en başta Giovanni Scognamillo Kimdir? yazısıyla birlikte Barış Müstecaplıoğlu ve Kutlukhan Kutlu’nun ayrı olarak yazdıkları önsözler de bulunuyor.

İthaki Yayınları’ndan çıkan bu seçki umuyoruz her sene devam edecek ve ödüllerle birlikte gelenekselleşecek bir serüvenin ilk adımı olur. Yazanlara, çizenlere selam olsun!

Önümüzdeki günlerde raflardaki yerini alacak kitabın tanıtım ve künye bilgileri için buraya tıklayabilirsiniz.

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Rom: 1
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
Ynt: GİO Ödülleri’nin Seçilmiş Öyküleri
« Yanıtla #1 : 05 Mart 2014, 11:02:10 »
Kapak o kadar başarısız ki ilk gördüğümde adı sanı bilinmemiş bir yayınevi bastı sandım.

Ülkemizde bilimkurguya, fantastiğe bakış açıcı zaten belli. FABİSAD'ın ve bu tür yarışmaların güzel reklamlara ihtiyaç varken bu kapak nedir Allah aşkına? Nasıl bir baştan savmalıktır?

Çevrimdışı Quid Rides

• **
  • 399
  • Rom: 17
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 05 Mart 2014, 12:11:56 »
Sabitleyici – Mehmet Kayhan

Forumda M.K.Immortal diye tanıdığımız şahsiyet mi? Eğer öyleyse tebrikler Mehmet abi. :D

düzeltme: Mehmet Berk Yaltırık'ı görmemiştim. Onuda bu başarısından ötürü tebrik ederim.
http://turanmemre.wordpress.com/
Bana dönek demiş itin birisi
Açığım ne imiş sor hele hele

Çevrimdışı M.K.Immortal

• **
  • 290
  • Rom: 2
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 05 Mart 2014, 12:19:40 »
Evet benim :D Teşekkür ederim :) Açılış yaptık, kötü talihi kırdık, İnşallah devamı da gelir diye umuyorum :D

Aslında kapak benim hoşuma gitti. Modern, daha albenisi olan bir kapak gibi duruyor. İlk bakışta böyle tabi, ama ince ayrıntılara dikkat edince üst üste konulmuş resimlerden oluşan PhotoShop gibi durmuyor da değil :D

Çevrimdışı magicalbronze

• *
  • 4075
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 05 Mart 2014, 23:37:08 »
Öncelikle forumlarımızda da görüyor olduğumuz adaşlar Mehmet Berk ve Mehmet'i kutluyorum bu seçkide yer aldıkları için. Öyküleri okumak için gerçekten sabırsızlanıyorum. Torpil geçip erkenden göstermediler bana, alacakları olsun!

Kapak konusuna gelince şunu belirtmek istiyorum arkadaşlar, bir anda "Hadi şu olsun," şeklinde karar verilmedi. Birçok etken göz önünde bulunduruldu ve nihayetinde dereceye girmiş illüstrasyonların kombinasyonu şeklinde bir kapağa karar verildi. Çizimlerin şekli ve GİO Ödülleri'nde kullanılan yazı tipi bir araya gelince ortaya böyle bir kapak çıktı. Açıkçası baskıdan sonraki halini merak ediyorum ben. Biliyorsunuz, bazen basılı halleri daha hoş gözüküyor.

Kapak bir kenara, İthaki'nin dereceye girmiş ve basılmaya değer bulunmuş öyküleri böyle bir seçkide buluşturması mutluluk verici. Zira yayınevinden derneğe üye olan arkadaşların da boş durmadıklarını ve belli bir amaç doğrultusunda katkıda bulunduklarının göstergesidir nihayetinde bu. Bence her şeyden önce odaklanmamız gereken nokta burası. Daha yeni bir yarışma olmasına rağmen katılım gerçekten çok fazlaydı. Artık bu şekilde meyve verdiğini gördükten sonra bir sonrakisinde yaşanacak ilgiyi varın siz düşünün.

Yoğun ülke gündeminde bu tür haberler insanı gerçekten mutlu ediyor ve her şeye rağmen devam etmenin gerekli olduğunu gösteriyor. Bir kez daha tebrik ediyorum, hem yazan hem de destek veren isimleri.
"Her neyse sahip olunan, doğar ve ölür.
Bu nefsi müziğin içinde sıkışmış herkes
İhmal eder ölümsüz aklın harikalarını."
- William Butler Yeats, "Sailing to Byzantium "

Çevrimdışı DarLy OpuS

• 2766
  • Rom: 35
  • Dansımız Marşandiz
    • Profili Görüntüle
    • Uykusuzluk Kulesi
« Yanıtla #5 : 06 Mart 2014, 00:28:13 »
Mehmet Berk Yaltırık'ı ve Mehmet Kayhan'ı böyle bir seçkide yer alabildikleri için kutluyorum. Kitabın ve arkadaşlarımızın yolu açık olsun.