Kayıt Ol

Cem Adrian

Çevrimdışı TheSpell

• 826
  • Rom: 16
  • Dovie'andi se tovya sagain.
    • Profili Görüntüle
Ynt: Cem Adrian
« Yanıtla #15 : 14 Nisan 2013, 21:40:52 »
Uzun süredir aynı şarkıları başa sarıp dinlemekten sıkıldığım günlerden birinde (bugün), hemen hemen her gün konuştuğum arkadaşlarımdan biri olan Denaro'nun (bahri) önerileri sayesinde bu sanatçının şarkılarına giriş yaptım.

Müthiş bir ses. Şarkılarında kendi kendine düet yapabilecek tek kişi, sesi binbir türlü notayla uyum sağlayabilecek bir kişi, en ince sesten en kalın ses kadar, hepsini çıkartabilecek bir kişi.

Muhteşem.

Çevrimdışı Denaro Forbin

• 2114
  • Rom: 54
    • Profili Görüntüle
    • Bilimkurgu Kulübü
« Yanıtla #16 : 17 Nisan 2013, 06:13:27 »
Adrian'ın Eylül 2013'te çıkacak olan 7.albümü "Şeker Prens ve Tuz Kral"dan bir şarkı daha yayınlandı. Ben Seni Çok Sevdim adlı şarkıya ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Eşsiz bir ses. Kalbe dokunan sözler. Yine klasik bir Cem Adrian şarkısı demek mümkün.

Çevrimdışı Denaro Forbin

• 2114
    • Profili Görüntüle
    • Bilimkurgu Kulübü
« Yanıtla #17 : 01 Eylül 2013, 22:44:13 »
Albümün çıkmasına son 1 gün! Fazlasıyla heyecan var, evet. Ve bu heyecan dün albümdeki şarkılardan biri olan "Tek Kişilik Aşk"ın videosunun yayınlanmasıyla daha da arttı. Şarkıya ulaşmak isteyenler buraya tıklayabilirler.

Ayrıca Cem Adrian "Şeker Prens ve Tuz Kral" için bir yazı kaleme almış. Onu okumak isteyenler de buraya tıklayabilirler.

#hoşgeldinsonbahar

Çevrimdışı Denaro Forbin

• 2114
    • Profili Görüntüle
    • Bilimkurgu Kulübü
« Yanıtla #18 : 04 Eylül 2013, 01:47:28 »
Hayır efendim, herhangi bir ayrıcalığım yok peş peşe mesaj atıp flood yapma konusunda. Sadece sevdiğim bir sanatçı hakkındaki son gelişmeleri buraya yazmak durumundayım o kadar, yanlış anlamayınız.

Albümü henüz somut bir şekilde elimizde tutamasak da şarkılara kavuştuk. Cem Adrian bugün tüm şarkıları tek tek twitter hesabından paylaştı. İşte sırasıyla o şarkılar:

7.Albüm: Şeker Prens ve Tuz Kral

1. Ben Seni Çok Sevdim

2. Sen Ağlama

3. Beni Affet Bu Gece

4. Tek Kişilik Aşk

5. Şeker Prens ve Tuz Kral

6. Kurtar Beni

7. Hala

8. Kalbim

9. Biz Senle

10. Şimdi Rahat Uyu

11. Masalın Son Şarkısı

...

Bu Cem Adrian'ın yeni masalı, kayıp çocuklara anlattığı. Evet, şanslıyız.

Albüm ise 5 Eylül'den itibaren bizlerle.

Çevrimdışı TheSpell

• 826
  • Rom: 16
  • Dovie'andi se tovya sagain.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #19 : 04 Eylül 2013, 01:53:07 »
Albümdeki tüm şarkıları dinleyip, hepsini beğenmekle beraber Şeker Prens ve Tuz Kral albümü ile ilgili söyleyebileceğim tek bir söz var (George Orwell'a saygılarımla):

Albümün tüm şarkıları eşittir ancak bazı şarkılar öbürlerinden daha eşittir.

Çevrimdışı Bengü

• **
  • 305
  • Rom: 9
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #20 : 08 Eylül 2013, 19:35:03 »
Son albüm Şeker Prens ve Tuz Kral'ı baştan sona birçok kez dinleyip yazmak istedim buraya. Çok sayıda da başa sardığıma göre artık yazabilirim. Cem, sesiyle beni etkilemeye devam ediyor. Şimdiye kadar dinlediğim en güzel şarkılarını bu albümde toplamış diyebilirim. Şimdi Rahat Uyu ve Sen Ağlama favorim oldu bu albümde.
En yakın konserde umarım kendisini dinleme ve şarkılara eşlik etme fırsatım olur.

Yeni bir masalı iple çekiyoruz, teşekkürler Cem Adrian.

Çevrimdışı Bengü

• **
  • 305
  • Rom: 9
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #21 : 01 Ekim 2013, 20:43:47 »
Adrian'ın Şeker Prens ve Tuz Kral albümünü çoğumuzun bildiği müzik dergisi Blue Jean'e yazma fırsatı edindim, derginin yazı işleri müdürü ve yazarlarından olan Doğu Yücel sayesinde. Ona da buradan tekrar teşekkür etmiş olayım.
Spoiler: Göster
Bloguma da görsel ve yazıyı eklemiştim, dileyenler oradan da bakabilirler.

Ve gelelim kritiğe:
Spoiler: Göster

Emir'le başlayıp Kayıp Çocuk Masalları'yla devam eden üçlemenin son ayağı olan Siyah Bir Veda Öpücüğü çıkalı henüz bir sene olmuşken yeni bir albümle daha karşımızda Cem Adrian. Şeker Prens ve Tuz Kral Adrian'ın 7.albümü olmakla birlikte tıpkı öncekiler gibi söz, müzik, prodüktörlük, mix ve şarkıların kaydı, hepsi Cem'in elinden çıkma. Bu durum Cem Adrian'ın sanatsal kişiliğini daha bir ön plana çıkarıyor elbette. "Üzerine yağmur yağmamasını istediğim tek masalım..." diyor Adrian yeni albümü için ve ekliyor: "Albümün benim için en özel ve en sevdiğim şarkısı 'Şeker Prens ve Tuz Kral.'" 18 yaşında yazmış olduğu "Tek Kişilik Aşk" adlı şarkısı da albümde kendisine yer buluyor, üstelik albümün ilk klibi olma özelliğine de sahip. Etkileyici sözler ve kasvetli müzikleriyle yine klasik bir Cem Adrian albümü Şeker Prens ve Tuz Kral. Bu albüm sadece Cem Adrian’ın sadık kitlesine önerilir.

Çevrimdışı Vega

• 1023
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #22 : 07 Aralık 2013, 20:46:00 »
 Cem Adrian benim için kafa karıştırıcı biri. Sesinde özel bir şey bulamıyorum, yüz bin oktav da olsa titrek geliyor. Özellikle pes notalarda iyice batırıyor.
 Şarkı sözleri çok güzel. Özellikle depresif bir ruh haliyle dinlediğinizde iyice anlamlı geliyor. Ama müzikleri kötü. Ritimleri yok doğru düzgün. Hayır, depresif şarkılarda da insanın kulağına güzel gelmesini sağlayacak altyapılar olabilir. Eğer bunu kendisi pek halledemiyorsa belki de iyi bestecilerle çalışmalı ve daha fazla enstrümanlara daha fazla ağırlık vermelidir. Yoksa iyi bir şairden öteye geçemiyor benim için.
  Ve Şeker Prens ve Tuz Kral'la Ben Seni Sevdim'den özellikle nefret ediyorum. Şarkılarla bir alakası yok, nefret edilesi kişileri hatırlattığından.

Çevrimdışı Denaro Forbin

• 2114
    • Profili Görüntüle
    • Bilimkurgu Kulübü
« Yanıtla #23 : 07 Aralık 2013, 22:12:48 »
Cem Adrian benim için kafa karıştırıcı biri. Sesinde özel bir şey bulamıyorum, yüz bin oktav da olsa titrek geliyor. Özellikle pes notalarda iyice batırıyor.

Müzik terimlerinden fazla anlamam ama Cem Adrian'ın sesi için yıllar önce Fazıl Say 7 oktav demişti ve bugüne kadar da hep o şekilde anıldı. Ve fakat, artık bu "oktav" şeysi Cem'i bile bıktırmış durumda. Röportajlarında kendisine ses oktavıyla ilgili sorular sorulmasını istemiyor mesela veya sorulduğunda da cevap vermemeyi tercih ediyor. (Neyse ki artık röportaj vermiyor kendisi). Oktavla anmak hoşuma gitmediğinden ben "sıra dışı ses" demeyi tercih ediyorum.

Şarkı sözleri çok güzel. Özellikle depresif bir ruh haliyle dinlediğinizde iyice anlamlı geliyor. Ama müzikleri kötü. Ritimleri yok doğru düzgün. Hayır, depresif şarkılarda da insanın kulağına güzel gelmesini sağlayacak altyapılar olabilir. Eğer bunu kendisi pek halledemiyorsa belki de iyi bestecilerle çalışmalı ve daha fazla enstrümanlara daha fazla ağırlık vermelidir. Yoksa iyi bir şairden öteye geçemiyor benim için.

Şarkı sözlerinin "çok güzel" olduğunda ben de hemfikirim. Müziklerinin kötü olduğunaysa katılmıyorum. Cem Adrian'ın müzik sektöründe bir tarzı yoktur, müzik sektöründe Cem Adrian tarzı vardır. Şarkıları hiçbir kategoriye giremeyecek kadar ilginç. Belki de tam anlamıyla "aşk"ı anlattığı içindir? Ucuz aşk şarkıları yapmayıp her albümde üstüne koyarak ilerlediği için minnettarım Adrian'a.

He ayrıca, Cem Adrian sanatının her ayrıntısını kendisi yapmakla ünlüdür. Şarkı sözlerini kendi yazar, müziğini de kendi yapar ve daha o bilmediğim bir sürü müzik teriminin altında da kendi imzası vardır. (İnanın müzik bilgim fazla olsaydı daha detaylı yorumlar yapabilirdim). Bu yüzden bestecilerle çalışma kısmı hiçbir zaman gerçekleşmeyecek bir olay demek çok da yanlış olmaz. Cem Adrian bir popüler kültür ürünü değildir zira ve şarkıları pazarlama aracı olarak kullanılmaz. İçinden gelen "gerçek hisler"dir Cem'den kulaklarımıza çalınan nağmeler, sözler.

Şarkılarında gerektiğince az enstrüman olduğu doğrudur, bu konuda haklısınız ama bu da "Cem Adrian müziği"nin bir parçası. Olabildiğince sade olmasından yana çünkü kendisi. Bunu son albümde daha detaylı bir şekilde gözlemlemek mümkün. Ama hemen buraya bir parantez açmak gerekiyor, "Aşk Bu Gece Şehri Terk Etti" adlı albümü bu konuda diğerlerinden ayrılıyor, ama şu şekilde ayrılıyor: Cem Adrian'ın "ses efektleri"nin ön planda olduğu bir albüm bu. Albümdeki her şarkıyı tek tek dinlemenizi tavsiye ederim.

Ve Şeker Prens ve Tuz Kral'la Ben Seni Sevdim'den özellikle nefret ediyorum. Şarkılarla bir alakası yok, nefret edilesi kişileri hatırlattığından.

Şarkının adı "Ben Seni Çok Sevdim".

Hakkında sayfalarca yazmak istediğim, benim için çok özel bir insan Cem Adrian. Bu yorumları da tepki amaçlı yazmadığımı belirtmek isterim. Sizin gibi ben de fikirlerimi belirttim.

Ve son olarak, Cem Adrian'ı herkes dinleyemez hocam.

Çevrimdışı Vega

• 1023
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #24 : 08 Aralık 2013, 01:58:49 »
Son cümleye kadar gayet ılımlı bir şekilde okuyup Ben Seni Çok Sevdim kısmı hakkında mesaj atıp karıştırdığımı söylemeyi planlıyordum. Ama çıks. Şu an tek söyleyeceğim şey, "afferim fanboy, kazandın, Cem Adrian dinleyecek kadar muhteşemsin ve özelsin,[*]Türkiye'deki ergenlerin yarısı gibi[/*] inanamıyorum herkesi müzikal seviyenle ezersin" olacak.

Çevrimdışı Denaro Forbin

• 2114
    • Profili Görüntüle
    • Bilimkurgu Kulübü
« Yanıtla #25 : 08 Aralık 2013, 02:14:49 »
Madem "fanboy"lukla itham ediliyorum, o halde şunu söylemeden geçemeyeceğim. Cem Adrian dinleyen kişilere "fan" muamelesi yapmak ağır cahilliğin göstergesidir. O kişiyi tam tanıyamamışsınız "hocam". ;)

Gayet olağan ve karşımdaki kişiyi rencide etmeyecek şekilde yaptığım yorumlarıma "çirkince" bir yaklaşım sergilediğinizden dolayı utanmalısınız.

Çevrimdışı Vega

• 1023
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #26 : 08 Aralık 2013, 02:25:22 »
"Ve son olarak, Cem Adrian'ı herkes dinleyemez hocam." demek karşındakini küçümsemektir, kimseyi kandırmayalım çocuk değiliz burada. Hakareti kibarca veya sokak ağzıyla etmiş olman hiçbir şeyi değiştirmiyor, ve birilerinin bana 'kibarca' hakaret etmesine seyirci olacak değilim. Utanmak gibi gereksiz ve aptalca bir duyguyu uzun zamandır kullanmıyorum ama onun yerine dobralık ve açık sözlülük var. Tavsiye ederim.

Çevrimdışı Denaro Forbin

• 2114
    • Profili Görüntüle
    • Bilimkurgu Kulübü
« Yanıtla #27 : 08 Aralık 2013, 02:36:49 »
O cümleyle ne anlattığımı anlayamamış olman senin kısıtlı beyninin yol açtığı bir sonuç olsa gerek. (Bak bu sefer açık sözlü oldum fakat bundan daha ileri gidemem zira nickimin altında "Editör" ibaresi bulunmakta).

Ne anlatmak istediğime gelecek olursam eğer. "Herkes dinleyemez"den kastım, şarkıların çok ağır tempolu ve iç karartıcı bir yanının olduğunu anlatmaktı. Çok mutlu, her şeyi dört dörtlük olan bir insan neden dinler ki bu adamı? Dinleyemez. Dinlese de müzik ve sözler o kişi için hiçbir anlam ifade etmez.

Mesela senin Cem Adrian dinleyip sevmemen o kadar mutlu etti ki beni anlatamam. Herkes dinlememeli zaten. (Bak bu sefer de çok açık sözlü oldum, isteyince çok açık sözlü olabiliyorum).

Çevrimdışı Vega

• 1023
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #28 : 08 Aralık 2013, 02:40:32 »
Evet evet kazın öbür tarafı yanıyor orayı da çevir, bu arada dandik ünvanını kullanmayı unutma.

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Rom: 1
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #29 : 08 Aralık 2013, 11:15:56 »
Gecenin köründe ne güzel tartışmısınız siz öyle. Birbirinize laf yetiştirirken çok eğlendiniz mi bari -_-'?

Arkadaşlar, o haklıydı şu haklıydıya hiç girmeyeceğim. Sadece şu attığınız mesajları sakin kafayla okuyup bir özeleştiri yapmanızı bekliyorum sizden. Bu sitenin uzun zamandır bir parçası olan iki üyesisiniz. Ben ikinize de yakıştıramadım.