Kayıt Ol

The Jayhawks

Çevrimdışı Daarlan Gardan

  • ***
  • 722
  • Rom: -1
  • to hell with gatech
    • Profili Görüntüle
The Jayhawks
« : 18 Ekim 2012, 08:39:54 »

Jayhawks 1980'lerin ortalarında Minneapolis'de müzik sahnesine çıkmış Amerikan alternatif country ve rock grubudur. American Recordings etiketi taşıyan bir çok albüme imza atmışlardır. En son albümleri olan ''Mockingbird Time,'' 2011'in Eylül ayında yayınlanmıştır.

1986 yılında çıkarttıkları, grup ile aynı adı taşıyan ''The Jayhawks,'' albümleri Bunkhouse etiketi ile yayınlanmıştır. Bundan üç yıl sonra, 1989 senesinde çıkan albümlerinin adı ''Blue Earth,'' olup, Twin/Tone etiketi taşımaktadır. 1992 ve 2003 arasına beş albüm sıkıştırmışlardır. Hollywood Town Hall (1992), Tomorrow the Green Grass (1995), Sound of Lies (1997), Smile (2000), Rainy Day Music (2003) albümleri American Recordings etiketi taşımaktadır.  2011 senesinde çıkan son albümleri ise (Mockingbird Time) Rounder etiketlidir.

-Stephen King ve Peter Straub'ın yazmış olduğu ''Kara Ev,'' romanının girişinde, Jayhawks'ın, Smile albümünden ''Queen of the World,'' parçasından bir kesit Türkçeleştirilmiş olarak bulunmaktadır. (Dinlemenizi tavsiye ederim. Albüme adını veren ''Smile,'' parçaları da çok hoştur.)

Jayhawks'ın şu an ki üyelerini, Gary Louris, Marc Perlman, Mark Olson, Karen Grotberg, Tim O'Reagan oluşturmaktadır. Grubun eski üyeleri de bayağı çoktur, Norm Rogers, Thad Spencer, Ken Callahan, Kraig Johnson, Jessy Greene, Jen Gunderman, Stephen McCarthy bu isimler arasındadırlar.


Kara Ev'de yer alan, Queen of the World parçasının nakaratı :
''Daha önce hiç gitmediğim bir yere götürüyor,
Altın öpücükler yolluyorsun bana,
Bir taç konduracağım saçlarına,
Dünyanın Kraliçesi, çok yaşa!''

Orijinal sözleri :
''You take me to a place I never go,
You send me kisses made of gold,
I'll place a crown upon your curls,
All hail the Queen of the World!''
''Civilizations have the morality and ethics they can afford.''

 — Larry Niven & Jerry Pournelle, ''Lucifer's Hammer''

''These colonies in nature can reach at least two million individuals at a time, last for decades, and occupy a hundred cubic meters of space. It was a wonderful achievement to see a fragment of this world captured all around you, so that you almost had the experience of being inside the ant colony when you were in that room.''

 — Robert Trivers, ''Natural Selection and Social Theory'', p. 162

''... Bu amaç doğrultusunda nükleer santraller hedeflenecekse, yapılması gereken şeyler vardır. Çünkü nükleer elektriğe geçiş bir hobi değil, bir akademik egzersiz hiç değil, temel bilimlerden yaygın endüstriyel alt yapıya açılacak bir uygulamadır.''

— Ömer Faruk Ağa Yarman 1993

Kayıp Rıhtım Arşiv Forum

The Jayhawks
« : 18 Ekim 2012, 08:39:54 »