Kayıt Ol

Daredevil Dizisini Görme Engelli Hayranları da Takip Edebilecek

Çevrimdışı Elendil_XX

• 504
  • Rom: 6
    • Profili Görüntüle

Daredevil Dizisini Görme Engelli Hayranları da Takip Edebilecek

Online dizi devi Netflix, yeni dizisi Daredevil ile herkesi kendine adeta aşık etti. Daredevil’dan sonra diğer süper kahraman dizileri sönük kaldı yanında. Bunu biz değil, diziyi takip edenler söylüyor. Ancak şimdi bununla da bitmiyor. Çünkü Daredevil’ın görme engelli hayranları için Netflix, diziyi “sesli” olarak takipçilerine ulaştıracak. Üstelik aksiyon sahneleri de buna dahil!

Netflix, geride bıraktığımız haftaya damgasını vuran ve uzun zamandır hayranları tarafından merakla beklenen Daredevil dizisi için sesli betimleme özelliğini başlattı. Artık görme engelli hayranlar da bu özellik sayesinde dizideki bütün görsel unsurları detaylı bir şekilde duyup öğrenecekler. Bu özelliğin ilk olarak Daredevil dizisi için seçilmesinin sebebiyse, bildiğiniz üzere, başkarakterin görme engelli bir süper kahraman olması.

Haberin devamını okumak için sizi buraya alalım.

Haber: Gürkan "Elendil_XX" Akkaya , Hazal "Fırtınakıran" Çamur

Çevrimdışı cankutpotter

• 1233
  • Rom: 14
    • Profili Görüntüle
    • Büyülü Kale, Hayallerinizin adresi.
Olay sesli betimlemeyse birkaç laf etmezsem olmaz. :)

Bir görme engelli olarak sesli betimleme olayının ne kadar önemli olduğunu söylemeliyim. Türkiye'de bu çalışmaları yapan Sesli Betimleme Derneği Harry Potter, Yüzüklerin Efendisi, Transformers ve Starwars gibi çeşitli filmleri de betimledi. Özellikle bu filmlerin görsel öğelerini düşündüğünüzde anlaşılma anlamında hiçbir problem olmadığını söyleyebilirim. Umarım hem Türkiye'de, hem de dünyada daha fazla yaygınlaşır. HP ve Felsefe Taşı sayfada başka örnekler de bulabilirsiniz. :)
İnsan, hayalleriyle vardır.

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Rom: 96
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
    • Yorgun Savaşçı'nın Günlüğü
Gerçekten de çok anlamlı bir çalışma. Tebrik etmek lazım adamları. İnşallah başkalarına da örnek olur ve sevgili cankutpotter'ın dediği gibi yaygınlaşır bu uygulama.
Jackal knows who you are,
Jackal knows where you are.
Try to hide if you dare.
Do your best, i don't care.

Çevrimdışı kargasiz

• 428
  • Rom: 7
    • Profili Görüntüle
Bu tarz uygulamalar umarım daha da fazla artar, Kocaeli'de kütüphanede sesli kitapları görünce çok hoşuma gitmişti. Bunun için çalışmalar yürüten aktif bir dernek var. Gerekli baskıyı yaparak istediklerini yaptırabildiklerini düşünüyorum.

Çevrimdışı cankutpotter

• 1233
    • Profili Görüntüle
Fakat yine de bir şeyler genel anlamda yeterli değil. Örneğin Sebeder'in(Sesli Betimleme Derneği) gidip görüştüğü bazı kanallar uygulamayı kabul etmemiş, Kanal D dışında da istikrarlı giden pek yok. Bir de Digi türk var, pazar filmleri betimlenior, altyazı ve işaret dili yapılıyor, yayınlanan yabancı dizilere de yapılabilir aslında ama diziler altyazılı verildiğinden yapamıyorlar malesef.

Çevrimdışı kargasiz

• 428
  • Rom: 7
    • Profili Görüntüle
Evet, farketmediğimiz belki de çok daha fazlasına ihtiyaçları var. Televizyon konusunda fikrim yoktu, bazı kanallarda denk gelmiştim işaret dili ile gösterime. Umarım o konuları en azından internete aktardıklarında çözüme kavuştururlar.

O kişiler de internet üzerinden takip ederken rahat ederler. Allah yardımcınız olsun.

Çevrimdışı cankutpotter

• 1233
    • Profili Görüntüle
Allah yardıcımız olsun denecek kadar büyük değil olay, temennim şu: Allah insanlara akıl, fikir ve bilinç versin. Ben en sevdiğim diziyi sırf kanal projeye devam etmiyor diye betimlemeyle izleyemiyorum. bunu kendimi acındırmak için söylemiyorum, Star Muhteşem Yüzyıl'dan sonra neredeyse başka dizi betimlemedi. Kardeş Payı benim en sevdiğim dizi; ancak komedi olduğundan ötürü görsel öğe çok fazla ve bence betimlenmesi gereken, çok çok kaliteli bir yapım. Yapım şirketine de bir iki mail yazdım ama tek kişiyle olmuyor bu işler maalesef.

Sözkonusu dizi de internetten yayınlanırsa bakarım, ingilizcem var sonuçta. :)