Kayıt Ol

One flew over the cuckoo's nest ~ Guguk Kuşu

Çevrimdışı Amèlie

• 531
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
One flew over the cuckoo's nest ~ Guguk Kuşu
« : 23 Haziran 2008, 18:25:49 »

Tür : Dram
Yönetmen : Milos Forman
Senaryo : Bo Goldman , Lawrence Hauben , Ken Kesey (Kitap)
Görüntü Yönetmeni : Haskell Wexler
Müzik : Jack Nitzsche
Yapım : 1975, ABD , 133 dk.

Oyuncular

Jack Nicholson (Randle Patrick McMurphy) , Louise Fletcher (Mildred Ratched) , William Redfield (Harding) , Michael Berryman (Ellis) , Peter Brocco (Albay Matterson) , Dean R. Brooks (Dr. John Spivey) , Alonzo Brown (Miller) , Danny DeVito (Martini) 

Randle P. McMurphy tutuklu olduğu cezaevinde çalışmaktan kurtulmak için deli taklidi yapan bir mahkumdur. Tavırları cezaevi otoritesinin gözüne batmaya başlayınca bir süre sonra teşhis için akıl hastanesine gönderilir ve orada kalmasına karar verilir.

Randle hastanede de kurumun kurallarına uymaması ve arkadaşları ile olan ilişkileri ile dikkatleri üzerine çeker. Kısa süre içinde soğuk tavırlı, suratsız, otoriter bir görevli olan hemşire Ratched Randle'ı yakın takibe alır ve her hareketini izlemeye başlar.

Rathced ve Randle gibi birbirlerine son derece zıt iki karakterin arasındaki gerilim Randle'ın yakın arkadaşları için planladığı çeşitli faaliyetlerle onların iyileşmesine yardımcı olmaya başlamasıyla daha da artacaktır...

Guguk Kuşu, önceki filmlerinde de sosyal eleştirilerini metaforik anlatılarla sinemaya aktaran Milos Forman'ın en önemli yapıtlarından biri.

Ne zamandır konu açmıyomuşum, içimden geldi guguk kuşu gerçekten güzeldir, Jack Nicholson gibi bi usta varken kötü olması da beklenebilir ama çok leziz filmdir bu :P
hee bi de
İmdb= http://www.imdb.com/title/tt0073486/

Çevrimdışı Amras Ringeril

• 2483
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
Ynt: One flew over the cuckoo's nest ~ Guguk Kuşu
« Yanıtla #1 : 16 Temmuz 2008, 18:35:26 »
Şimdi izledim bunu (evet scarfacei bırakıp bunu izledim :P ) sonuna kadar gayet güzeldi de o partiden sonraki kısmı sevmedim güzel olmamış. Yine de baya eğlenceli bir film ama beklentilerimin altında çıktı.
try again fail again fail better

Çevrimdışı Sophié

• 836
  • Rom: 13
    • Profili Görüntüle
    • Sinek Alkışı
« Yanıtla #2 : 09 Mayıs 2009, 18:57:14 »
Rahat bi iki ay olmuştur heralde izleyeli. Ne izleyeceğimi bilmeden, bi bakıyım bakalım diyip hakkında bişey okumadan izlediğim için bi beklentim de yoktu. Ondan ötürüdür ki ben gayet sevmiş idüm. Sonu da insanı ayrı bi üzer. İzlenmelidir derim.

too much sugar 
tb

Çevrimdışı Canina

• 1460
  • Rom: 39
  • There ought to be a law against you
    • Profili Görüntüle
    • Canina's
« Yanıtla #3 : 09 Mayıs 2009, 21:08:38 »
Jack Nicholson'ın bana göre en iyi filmi. Hatta Star Wars'dan sonra en iyi film diyebilirim sanırım. Zaten aldığı oscarlar ile kendini belli ediyor, ama özellikle bana, içerisinde insan zihniyle ilgili bir sapkınlık bulunan her kurguya bayılan bana, ayrı bir anlam ifade ediyor. Hikayenin işleniş tarzı, Jack Nicholson'ın gerçekten deli olup olmadığını merak ettirmesi vs. her şey çok güzel bu filmde. Ölmeden önce izlenmesi gereken filmlerden bir tanesi.

Çevrimdışı Amras Ringeril

• 2483
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 10 Mayıs 2009, 11:43:26 »
O zaman, Canina, sana hem sapkınlık hem Nicholson'ın olduğu The Shining'i öneririm. Nicholson'ın en iyi rolü Joker'le birlikte odur bence.
try again fail again fail better

Çevrimdışı Canina

• 1460
  • Rom: 39
  • There ought to be a law against you
    • Profili Görüntüle
    • Canina's
« Yanıtla #5 : 10 Mayıs 2009, 11:50:17 »
Shining'i geçtiğimiz günlerde izledim ama nedense pek zevk alamadım. Hatta yönetmeni Kubrck olmasına rağmen izlerken sıkıldım diyebilirim.

Çevrimdışı Lunacy

• 435
  • Rom: 8
  • ₪₪
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 10 Mayıs 2009, 15:01:33 »
balesini izlemiştim guguk kuşunun :D epey beğenmiştim sonra da kitabını okudum hatta. filmi olduğunu bilmiodum ama.. izlerim bi ara :D
₪ Hail to the Thief ₪

Çevrimdışı roach

• **
  • 218
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 10 Mayıs 2009, 16:25:06 »
kitabını okuduktan sonra filmini izleyesi gelmez insanın heralde.. benim gelmemişti çünkü. hala da gelmiyor kitap oldukça iyiydi.
Just an act
An impossible divorce
That put the life in to you
It’s too late to abort

Çevrimdışı Arlinon

• 456
  • Rom: 14
  • Savaş ve Ateş
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 02 Haziran 2009, 21:58:58 »
Müthiş bir film, dikkatli bakarsanız işlediği asıl konu fight club a çok yakındır.