Kayıt Ol

Küçük Prens - Antoine de Saint-Exupéry

Çevrimdışı Sophié

• 836
  • Rom: 13
    • Profili Görüntüle
    • Sinek Alkışı
Küçük Prens - Antoine de Saint-Exupéry
« : 02 Temmuz 2008, 11:42:40 »
Spoiler: Göster

Küçük Prens (Fransızca Le Petit Prince) Fransız yazar ve pilot Antoine de Saint-Exupéry'nin en ünlü romanı. 1943'te yayımlanmıştır. Roman New York'ta bir otel odasında yazılmıştır. Kitapta Exupéry'nin çizimleri de bulunur.

Basit bir çocuk kitabı gibi görünen ama aslında yaşam, sevgi ve aşk hakkında derin anlamlar içeren Küçük Prens'te bir çocuğun gözünden büyüklerin dünyası anlatılır. Sahra Çölü'ne düşen pilotun Küçük Prens'le karşılaşması ile başlayan kitapta Küçük Prens'in ağzından Saint-Exupéry, insanların hatalarını ve aptallıklarını, büyüdükleri zaman unuttukları basit çocuk bakışını vurgular.

Yazar, ‘Küçük Prens’e uçağıyla mecburi iniş yapmış olduğu bir çölde rastladığını anlatarak başlar. Onun kendisinden hemen bir koyun resmi çizmesini istediğini ekler. Ama Küçük Prens Saint-Exupery'nin karaladığı eskizlerden hiçbirini beğenmez. Motorunu tamir etmek telaşında olan Fransız pilot nihayet bir sandık resmeder ve hayvanın bunun içinde olduğunu söyler. Bedeni görünmeyen sanal koyun tam Küçük Prens'in arzuladığı gibidir.

Daha sonra Küçük Prens'in kendi gezegeninin, gezdiği diğer gezegenlerin ve gülünün hikâyesini okuruz.

Sonunda dünyadan biraz bezgin düşen Küçük Prens tekrar gezegenine dönmeye karar verdiğinde çölde tanıştığı zehirli yılana kendini sokturur:

‘Ayak bileği hizasında sarı bir kıvılcım çakar gibi oldu. Bir an durakaldı, bağırmadı. Bir ağaç gibi yavaştan düştü. Kumdan dolayı ses bile çıkmadı. Şimdi biraz teselli olmuş gibiyim. Tam değilse bile... Ama biliyorum gezegenine döndü çünkü gün ışıdığında vücudunu bulamadım. Ağır değildi... Ve geceleri yıldızları dinlemesini seviyorum. Sanki beş yüz milyon çıngırak...’ Mevcut olmayan bir koyun gerçeğinde başlayan ‘Küçük Prens’ yine mevcut olmayan bir vücut gerçeğinde noktalanır.

Kitapta Küçük Prens'in yaşadığı asteroidi (B612) bulan bir Türk astronomdur. Hatta bu astronom asteroidi uluslararası bir kongrede anlatır ama fesli kafası ve doğulu giysilerinden dolayı kimse onu dinlemez. Ama bir Türk diktatörün kıyafet devrimi yapıp herkesi Avrupalı gibi giyinmeye zorlamasından sonra aynı astronom bu defa modern kıyafetlerle kongreye katılır ve herkes ikna olur. Atatürk'ü eleştiren ve kıyafet devrimini eleştiren bu satırlar yüzünden uzun yıllar Türk okuyucusu kitabı sansürlü okudu. Yine bu yüzden kitap 2005 yılında ilköğretim öğrencilerine önerilmek üzere hazırlanmış olan 100 Temel Eser arasından çıkarıldı.

Dünya çapında çok okunan ve çok sevilen bu kitabın yazarı Saint Exupéry, kitabı yazdıktan altı yıl sonra Le Petit Prince adlı bir uçakla keşif uçuşu yaparken Akdeniz üzerinde kaybolur ve bir daha kendisinden haber alınamaz. Fransa'da çok sevilen Küçük Prens'in resmi 50 franklık banknotların üzerine basılmıştır.

*Çocuk kitabı diyenin anlını karışlarım bir kere.
Mükemmel ötesi bir kitap olmakla beraber okumak sadece 4 saatimi almıştı, bir o kadar sürükleyici. Kitapta beni rahatsız eden tek şey ise yazarın Atatürk'le alakalı yazdıkları. Bunun dışında eleştirilcek bir yanını bile bulamıyorum. Ayrıca kitabı uzun süre önce okuduğum için tam olarak bi yorumda yapamıyorum, affola.

too much sugar 
tb

Çevrimdışı NightfaLL_NeMeSiS

• **
  • 236
  • Rom: 1
  • Fear Itself!i
    • Profili Görüntüle
    • Claymore-tr
Ynt: Küçük Prens | Le Petit Prens~Antoine de Saint-Exupéry
« Yanıtla #1 : 04 Temmuz 2008, 22:45:11 »
Büyüleyici.Küçükken okumuştum,sonra kaybettim,sonra biyerden yine çıktı.Tekrar okudum.Mükemmeldi.

Çevrimdışı Jejune

• 658
  • *LucillaClarté'm. ~
    • Profili Görüntüle
Ynt: Küçük Prens | Le Petit Prince~Antoine de Saint-Exupéry
« Yanıtla #2 : 04 Temmuz 2008, 23:22:24 »
gerçekten harika bi kitap bu.. =) okuyalı çok oldu ama en kısa zamanda orjinalini yani fransızcasını okumaya başlıcam, hem bu güzel kitabı tekrar okumuş olucam hem de fransızcacımı mutlu edicem. :P

Çevrimdışı Lucilla Clarté

• 935
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 05 Temmuz 2008, 00:09:04 »
Kitapta beni rahatsız eden tek şey ise yazarın Atatürk'le alakalı yazdıkları. Bunun dışında eleştirilcek bir yanını bile bulamıyorum.

Kesinlikle haklısın kuzum ( : Benim de takıldığım bi o nokta vardı ki devamı açık zaten. Çocuk kitabı da değil ayrıca o evet. :hemk

Çevrimdışı Herr Mannelig

• 924
  • Rom: 17
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 05 Temmuz 2008, 00:50:29 »
-senin ordaki insanlar, dedi kucuk prens, bir bahcenin icinde binlerce gul yetistiriyorlar ama yine de aradiklarini bulamiyorlar.
-dogru, bulamiyorlar dedim.
-aslinda aradiklari tek bir gulde, ya da bir damla suda bulunabilir.
-evet, haklisin dedim.
-ama kordur gozler. insan ancak yuregiyle baktigi zaman gercekleri gorebilir...
Contraataques muy rabiosos, deberemos resistir; Ay Carmela!

Çevrimdışı R

• **
  • 140
  • Rom: 0
  • before twilight ,you must fly..you can be ash..
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 05 Temmuz 2008, 22:41:44 »
kesinlikle çocuk kitabı olmayan bi kitap

Çevrimdışı Luna Lovegood

• **
  • 80
  • Beetlejuice~
    • Profili Görüntüle
    • Twilight Türkiye
« Yanıtla #6 : 05 Aralık 2008, 22:48:01 »
Büyümenin acizliğini ne güzel anlatıyor. Daha 15 yaşında olmama rağmen 5 yaşındaki halimden ne kadar aha aptalım. Çocuklar dünyanın en zeki varlıkları ve biz onları ne kadar çok küçümsüyoruz... Büyümek hiç de güzel bir şey değil ve 18 yaşına kadar yasalar önünde çocuk olduğuma o kadar çok minnettarım ki... Keşke insan istediği yaşta kalabilse. Her yaşın ayrı güzelliği olsa bile çocukluk en mükemmel yıllarımızdır.

Kitap çok hoşuma gitmişti. Atatürkle ilgili olan kısım ise bana o kadar göz alıcı gelmemişti. Bu nedenle kitaba tepki vermemiştim. Çünkü böyle yazılması ne Atatürk'ün ne de yazarın hatasıydı. Bu tamamen milletçe unsurlarımızı, amaçlarımızı, öndermizi iyi anlatamayışımızın bir örneğiydi benim için halen daha öyle.

Jacob Black ~ Because he's running around naked all the time..

Çevrimdışı Dúrgonath

• 680
  • Rom: 13
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 01 Ocak 2009, 22:12:43 »
 a o Atatürk müydü ya, hiç farketmemişim.
Okurken ağladığım nadir kitaplardan biridir. Diğer ikisi de Şeker Portakalı ve Güneşi uyandıralım. İkisini de sonunda hüngür hüngür ağlamıştım.
Ama bunda okurken her sayfada (neredeyse) ağladım.
Bizim tavanarasında çizgiromanı varmış galiba, anneme aratmıştım ama sonuç olmadı. Tüh.

Çevrimdışı DarLy OpuS

• 2766
  • Rom: 35
  • Dansımız Marşandiz
    • Profili Görüntüle
    • Uykusuzluk Kulesi
« Yanıtla #8 : 03 Ocak 2009, 20:00:02 »
Kesinlikle çok farklı bir yapıt. Zevk alarak okumuştum. Hele öyle konuşmalar geçiyor ki zaman zaman... Kim der ki böyle bir kitaba 'çocuk kitabı' ?

Hala okumamış olanlar, mutlaka okumalı. ;)

Çevrimdışı hilal beder

• *
  • 16
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 09 Haziran 2009, 09:47:21 »
taparım. hece kitaplarından sonra okuduğum ilk kitap. o günden sonra da kendimi her kötü hissettiğimde okurum. küçük prense ait birde dövmem var. ayrıca tüm dillerdeki çevirilerinin koleksiyonun yapıyorum. şimdiden 4 dil oldu:)

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 12 Temmuz 2009, 14:56:57 »
Yanlış hatırlamıyorsam üniversitelerin Felsefe Bölüm'lerin de ödev olarak ya da "okumalısınız" adı altında önerilen kitaptır kendisi. Akademik boyutu da var :P.

Çocuk kitabı olması imkansız. Öyle diyenler utansın.

Çevrimdışı Nefertari

• 1517
  • Rom: 6
  • Bla bla böö
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 15 Temmuz 2009, 15:00:31 »
Bir Üniversite'de felsefe bölümünde ilk dönem incelemesi bile yapılmış :D

Felsefecimizin vermesiyle bilmem kaçıncı kez okudum.. Çok hoş bir yapıt. Diyaloglarına hayran kaldığım kitaplardan.

Çevrimdışı Lola Black

• *
  • 39
  • Rom: 3
  • Walter Bishop...
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 04 Eylül 2009, 12:58:17 »
10 yada 11 yaşındaydım okuduğumda sanırım. Orasını tam kestiremiyorum...
Ama hatırladığım bir nokta var ki, o da kitabı bitirdikten sonra arkaya arkaya birkaç gece uyuyamamış ve sürekli Küçük Prens ve iç dünyasını düşünmüş olmamdı. Kendimi alamamıştım onun çocuk aklıyla düşündüklerini, dert ettiklerini düşünmekten...

Sonra geçen gün The Breakfast Club'ı izledim tekrar (Bazen yaparım bunu..) ve aynı gün Hakan, "Sen Küçük Prens'i okudun mu?" diye sordu. Aklıma bir an, birkaç saat önce izlediğim filmdeki bir replik geliverdi.
"When you grow up, your heart dies..."

Küçük prens, büyüdüğümüzde kaybettiğimiz o çocuk kalbimizle beraber aslında başka neleri de yitirdiğimizin suratımıza vurulduğu kitaptır...
İnsan her şeyi elinde tutamaz hiç bir zaman
Ne gücünü, ne güçsüzlüğünü, ne de yüreğini
Ve açtım derken kollarını bir haç olur gölgesi
Ve sarıldım derken mutluluğuna parçalar o şeyi
Hayatı garip ve acı dolu bir ayrılıktır her an
Mutlu aşk yoktur...

Çevrimdışı Herr Mannelig

• 924
  • Rom: 17
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 05 Eylül 2009, 18:48:03 »
Ya Galatasaray Lisesi'nde öğrenim gören saygıdeğer arkadaşım Baranysos'un fransızca aslını gösterip çevirip; Türkçe çevirisinde, yazarın Mustafa Kemal'i sarışın türk diktatörü diye nitelendirdiği bölümün sansürlendiğinin şahsıma kanıtlaması. Tck 299,300,301'iniz ile mutlu bir hayat sürün canlar.
Contraataques muy rabiosos, deberemos resistir; Ay Carmela!

Çevrimdışı Arlinon

• 456
  • Rom: 14
  • Savaş ve Ateş
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : 05 Eylül 2009, 19:41:00 »
Ya Galatasaray Lisesi'nde öğrenim gören saygıdeğer arkadaşım Baranysos'un fransızca aslını gösterip çevirip; Türkçe çevirisinde, yazarın Mustafa Kemal'i sarışın türk diktatörü diye nitelendirdiği bölümün sansürlendiğinin şahsıma kanıtlaması. Tck 299,300,301'iniz ile mutlu bir hayat sürün canlar.

Bir yazarın böyle saçmalaması hoş değil. Biraz inceleyip de yorum yapsaymış.