Kayıt Ol

Ana - Maksim GORKİ

Çevrimdışı Berre

• 1340
  • Rom: 34
  • Güle güle fermuar!
    • Profili Görüntüle
Ana - Maksim GORKİ
« : 12 Aralık 2010, 12:50:49 »
"...."Evet, her şey değişti." dedi. "Neden değişti, biliyor musun anne? Çünkü insan varlığında şimdi yeni bir ruh var, yeni bir kalp çarpıyor... Menfaat çatışmaları bütün kalpleri kırdı. Kuduz bir hırs, bütün kalpleri kırdı. Kuduz bir hırs bütün kalpleri kemirdi. KIskançlık, bütün kalpleri ısırdı. Bütün kalpleri vıcık yaralar, yalanlar, miskinlikler kapladı. İnsanlar hep hasta, sakat düşmüş, yaşamaktan korkuyorlar; hallerine bakılınca sanki bir sis içinde geziyorlar sanılır, herkes kendi acısından, kederinden başka bir şey bilmiyor... Derken içlerinden biri çıkıyor, pırıl pırıl aklı ile onların hayatını aydınlatmaya çalışıyor: "Hey, şaşkın insanlar, nedir yaptığınız? Hepinizin menfaati birdir, hepinizin yaşamaya ilerlemeye hakkı vardır. Artık bunu anlayacak, karar verecek zaman geldi." diye bağırıyor. Bu insan, bu bağıran ses, yalnızdır. Ve işte onun içinidir ki yüksek sesle bağırıyor. Arkadaşa ihtiyacı var. Yalnızlık içinde gamlı, kederli oluyor, sanki üşüyor. Bu sese herkes koşuyor. Bütün kalpler, bu sesin etrafında toplanıyor, bir tek kalp oluyor. Her kalp, bütün güzelliği ve faziletiyle geliyor, orada çınlıyor, ötüyor ve diyor ki: "Ey insanlar, birleşiniz. Hep bir yere geliniz. Hep bir aile kurunuz. Hayatın manası, kin ve garez değil; sevgi ve aşktır." İşte bu çanın sesini şimdiden işitiyorum. Yatakta, uyku da, yürürken, nerede olursam olayaım bu çanın sesini duyarım ve bununla mutlu olurum. ..." (Sayfa 110-111)

Kocasının ölümünden sonra Ana, oğlu Pavel ile birlikte büyük bir yalnızlık ve yoksulluk içinde kalır. Fabrikada çalışmaya başlayan Pavel, zeki, kitaplara meraklı ve devrimci düşünceye eğilimli arkadaşları olan bir gençtir. Evine getirdiği arkadaşlarına verdiği söylevlerde Ana ilkin bir şey anlamasa da daha sonraları kendisinde özgürlük ve yaşama hakkı düşüncelerinin uyanışına tanık olur. Ve gün geçtikçe oğlu ile arkadaşlarının devrimci umutlarını paylaşır.

Ana, roman kahramanının içinde bulunduğu sosyal koşulları yansıtması bakımından Gorki'nin eserleri arasında olduğu kadar Rus edebiyatında da bir ilk örnektir. Rus eleştirmenlerce "döneminin anıtsal kitabı" olarak değerlendirilen Ana, Rus proleteryasının devrimci mücadelesini sergileyen en önemli eserdir.İlk olarak Znanie dergisinde 1907-1908 yılları arasında tefrika edilen Ana, devrimci niteliği bakımından da Maksim Gorki'nin en önemli eserlerinden birisidir.

""Ey halk, birleşiniz, güçleniniz!
Hiç bir şeyden korkmayınız! Hayatınızdaki kahır ve yoksulluklardan daha büyük felaket olmaz!
Ölmezliğin sırrını bilen bir ruh, asla öldürülemez!
Hak ve gerçekler kanla boğulamaz!
Gerçek ateşi  söndürülemez!
Siz (bana vuran kişiler) bu halinizle bir kin ve intikam duygusu uyandırıyorsunuz! Siz delisiniz! Bu kin ve intikam, ileride sizleri yok edecektir!
Zavallılar..."

Spoiler: Göster
Benim düşünceme göre kitabın oldukça etkili bir dili var. Kitap daha çok sosyalist kesime hitap ediyor gibi görünüyor olsa da aslında herkesin kendine pay çıkartabileceği bir eser. Zamanın Ruysa'nın içinde bulunduğu kaotik ortamı oldukça iyi anlatmakta. Ki bu anlatımda yazarın kendine baş kahraman olarak yaşlı bir "Ana'yı" seçmesinin rolü oldukça fazla.

Ana yaşını başını almış bir kadın. Buna rağmen kendini geliştiremeye ve çalışmaya asla ara vermiyor. Sevgi dolu, sadece kendi yandaşlarına karşı değil, bütün insanlara karşı hem de. İnançlı... İnancından asla taviz vermiyor, onu yıkmaya çalışanlara karşı daima ayakta; ki ayakları da sağlam basmakta yere. Kendinden genç nice kızların nice delikanlıların kalkışamayacağı işleri üstlenecek kadar cesur da. Azimli, çalışkan, sevgi dolu. Uzun lafın kısası: O gerçek bir Ana.

Kitabı tam zevk alarak okumak isteyenlere bir tavsiyem olacak; elinizden geldiğince tarafsız olun. Her kitapta olduğu gibi bu kitapta da asıl olan ana fikre ulaşmak; yan fikirler önemli değil. Bu mevzu gerçekten okumaya kolaylaştırmakta :)

Çevrimdışı Victoria

• **
  • 316
  • Rom: 3
  • Peynir!
    • Profili Görüntüle
Ynt: ANA // Maksim GORKİ
« Yanıtla #1 : 12 Aralık 2010, 16:24:17 »
''Ana'', okumak isteyip okuyamadığım en güzel dünya klasiklerinden biri. Nedense hep adından mıdır nedir kitap gözüme çok sıkıcı gibi görünmüştü.
Ama şimdi bu yazıyı ve özeti okuduktan sonra kitabı alıp hemen okumak istiyorum.
Siz (bana vuran kişiler) bu halinizle bir kin ve intikam duygusu uyandırıyorsunuz! Siz delisiniz! Bu kin ve intikam, ileride sizleri yok edecektir!
Burda benim için seslenmiş heralde. Aynı ben.

''I do not suffer from insanity, I enjoy every minute of it."
- Edgar Allan Poe

Çevrimdışı Berre

• 1340
  • Rom: 34
  • Güle güle fermuar!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 13 Aralık 2010, 18:40:40 »
''Ana'', okumak isteyip okuyamadığım en güzel dünya klasiklerinden biri. Nedense hep adından mıdır nedir kitap gözüme çok sıkıcı gibi görünmüştü.
Ama şimdi bu yazıyı ve özeti okuduktan sonra kitabı alıp hemen okumak istiyorum.
Burda benim için seslenmiş heralde. Aynı ben.

Aslında kitapta beğendiğim kısımların hepsini alıntılayacak olsam epey uzun sürerdi. Bu yüzden belli başlı bazı yerleri yazdım. Eğer o sözlerin sana hitap ettiğini düşünmekteysen, bir al oku derim :) Daha nice güzel söz bulabilirsin.

Bu arada büyük bir beceri örneği ile kendi yorumumu eklemeyi unutmuşum. Tanıtımı yeniden düzenledim ve ilk mesajın altına spoiler kutucuğu ile kondurdum. Belirteyim :)

Çevrimdışı Deniz-berk

• *
  • 8
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 12 Mart 2011, 21:29:57 »
 10. Sınıfta çok sevdiğim Edebiyat Öğretmenimin kesinlikle okumalısınız dediği kitaplardan biriydi Ana. Bende bu kitabı biyerlerden hatırlamıştım,bir gün raflarımı düzeltirken gözüme çarptı, öğretmenimin sözü aklıma geldi ve herşeyi bırakıp kitabı okumaya başladım:başlangıçta oldukça sıkıcı, katlanamaz yeri geldiğindede bırakmayı düşündüğüm kitap birdenbire heyecanla okuduğum unutamayacağım vede üzerine derin araştırmalar yapacağım kitap oldu,sitenin kuralları gereği içeriği hakkında konuşamayacağımıza göre kitapla ilgili şunu söyleyebilirim: Her kadın ana olabilir ama her kadın ANA olamaz...

Çevrimdışı MeLeZ

• MeLeZ
  • **
  • 140
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 07 Mayıs 2011, 00:23:03 »
Bu kitabı alalı en az 2 sene olmuştur.Ama nedendir bilmiyorum aldıktan sonra kitabı okuma hevesim falan kalmamıştı.Şu ana kadar  :) Tanıtım çok hoşuma gitti sanırım okuyacağım ve umarım kitabı yarım bırakmam  ;D

Allons-y, Alonso