Kayıt Ol

Harry Potter Hakkında Sorum Var

Çevrimdışı RedElf

• **
  • 116
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
Harry Potter Hakkında Sorum Var
« : 12 Nisan 2014, 08:51:59 »
Bu foruma yeni katıldım bu nedenle nereye konu açacağımı bilemedim.Sorum cevaplandığında hemen sileceğim.

Arkadaşlar ben Harry Potter Ateş Kadehi'ni e book olarak okuyorum demiştim.Bugün biraz önce filmni izliyim dedim.Filminde Voldemort'u rüyasından görüyor ve uyandığında Ron ve Hermione'lerin yanında oluyor.Benim okuduğumda ise Dursley'lerde uyanıyordu.Acaba filmdemi değiştirdiler.Yoksa e book mu yanlış ? Cevap verirseniz sevinirim.

Çevrimdışı Darkone

• **
  • 76
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
Ynt: Harry Potter Hakkında Sorum Var
« Yanıtla #1 : 12 Nisan 2014, 11:42:30 »
harry pother ı hiç okumadım, filmlerinide izlemedim ama hiç bir zaman kitap ve film birebir olmuyor. bir çok örneği mevcuttur ( yüzüklerin efendisi, buz ve ateşin şarkısı gibi )

Çevrimdışı Erymnys

• 496
  • Rom: 8
  • PKBL
    • Profili Görüntüle
    • Erymnys
« Yanıtla #2 : 12 Nisan 2014, 13:19:50 »
Filmde değiştirdiler.
Elleri kalem tutanlara bu kadar düşman varken biz çok acı çekeriz daha, çok ölürüz kan kaybından!..

Çocuk Yetiştirme Sanatı Üzerine Bir Deneme --->Erymnys

Beklerim efendim...

Çevrimdışı RedElf

• **
  • 116
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 12 Nisan 2014, 14:42:41 »
Tamam teşekkürler.

Çevrimdışı milenya

• **
  • 260
  • Rom: 6
  • Belki de Tanrı bize inanmıyor!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 10 Ekim 2016, 21:15:45 »
Bu başlık bana uygundur. Şimdi ben son zamanlarda Harry Potter filmlerini baştan izlemeye başladım lakin bir kaç şey kafamı karıştırdı. Kitapta daha doğrusu varsa bilenler ya da kaçırdığım yer varsa beni uyaranlar olursa çok güzel olur.

İlk olarak Sirius Black'in ölüm sahnesinden hemen önceki aksiyonlu sahnede gram büyülü sözcük çıkmadan herkes birbirine büyü yağdırıyordu, hatta karşılık engelleniyordu asalarla. Madem büyü yapmak için söze gerek o zaman yazık değil mi bu çocuklara bir sürü kelime öğreniyorlar. Hatta filmin bir çok yerinde sadece önemli anlarda büyünün ismini bağırıyor yapan kişi. Bu konu beni biraz dumur etti açıkçası. Voldemort özellikle nadiren büyünün ismini söylüyor tüm filmlerde.

Bir de büyüler genelde kuyruklu yıldız gibi hareket ediyor ya da direk etkisini gösteriyor. Ama Harry vs Voldemort (Ateş Kadehi) ya da Dumbledore vs Voldemort (Z.anka Yoldaşlığı) sahnelerinde bildiği iki asadan yıldırımsı büyüler çıkıyor ve ortada çarpışıyor, uzun süre de formunu koruyor o renkli kıvılcımlar.

Büyülerin bize yansıtılmasında eksiklikler mi var yoksa bu filmde bu şekilde, benim atladığım bir şeyler mi var?
Spoiler: Göster

Çevrimdışı Alanna Mosnavi

• **
  • 64
  • Rom: 2
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 10 Ekim 2016, 22:20:19 »
Harry Potter'da çeşit çeşit büyü var Milenya ve çoğu farklı şekillerde oluyor, yıldırım,, kamçı veya fırlayan bir ışık çubuğu gibi farklı şekillere bürünen büyüler var. Kelimeyi sesli söyleme mevzusunda ise, kullanılan kelime odaklanmayı kolaylaştırıyor büyüleri yaparken. Usta büyücüler bu kelimeleri söylemeden, daha doğrusu içlerinden söyleyerek de büyüyü yapabilirler. Kitapları okuyalı çok oldu, ben de tam hatırlamıyorum her şeyi malesef :(

Çevrimdışı milenya

• **
  • 260
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 11 Ekim 2016, 00:38:36 »
Cevabınız için teşekkürler.
Sorularıma şunu da ekleyeyim o zaman, Ateş Kadehi'nin o sahnesinde sürekli gördüğümüz expelliarmus ve avada kedavra büyüleri her zamankinden farklı şekilde -yeşil ve kırmızı yıldırım- ortaya çıkıyor. Aynı büyü de farklı şekillere bürünebiliyor mu o zaman?  :-\  

Filmleri hatırlamak için izlemeye başladım lakin unutmamışım -genelde unutmam da işte- eksikler yakalamaya başladım ister istemez.

Bir de çok mu sorgusuz sualsiz öğretmen alımı mı yapıyorlar ne? Sırlar Odası'nda beceriksiz biri vardı, sahte Moody elini kolunu sallaya sallaya okulda dolaştı. KPSS istemez de en azından emin olsunlar gerekli yeti de mi, neyin nesi diye.

Çevrimdışı Celebhol

• **
  • 215
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 11 Ekim 2016, 00:46:08 »
@milenya
Kitaplarda ALES+YDS istiyor Hogwarts'a girmek ama bütün Voldemort sürecinden sonra bir de %30 etkili mülakat eklediler. Mülakatlarda çok Voldocu elenmiş deniyor.

Çevrimdışı Denaro Forbin

• 2114
  • Rom: 54
    • Profili Görüntüle
    • Bilimkurgu Kulübü
« Yanıtla #8 : 11 Ekim 2016, 01:16:23 »
Bir de çok mu sorgusuz sualsiz öğretmen alımı mı yapıyorlar ne? Sırlar Odası'nda beceriksiz biri vardı, sahte Moody elini kolunu sallaya sallaya okulda dolaştı. KPSS istemez de en azından emin olsunlar gerekli yeti de mi, neyin nesi diye.

Hogwarts'ın içine sızmış paralel büyücü yapılanması yandaşlarına ayrıcalık tanıyor sanırım. Dumbledore büyük oyunu çözemeden ayağını kaydırdılar.

Çevrimdışı Grayswandir

• 815
  • Rom: 14
  • You may have heard of me.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 11 Ekim 2016, 15:10:42 »
Filmlerde büyülerin görünüşleri ve etkileri tamamen tutarsız. Büyülerin yarısı insana çarptığında geriye uçurma etkisi yapıyor filmleri kaynak alırsanız. Çok kafanıza takmayın yani. Sözsüz büyü ise biraz daha gelişmiş bir büyü tekniği. Öğrenciler pek o seviyede değiller.

Hogwarts'ın öğretmen alımı ise tam bir skandal, onunla da kalmıyor hatta. Güya dünyanın en güvenli yerinde her sene öğrencileri öldürebilecek birden fazla şey oluyor. Benim çocuğum büyücü olsa Hogwarts'a göndermem, açık söyleyeyim.
In the beginning the Universe was created.
This has made a lot of people very angry and been widely regarded as a bad move.

#hayır

Çevrimdışı Celebhol

• **
  • 215
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 11 Ekim 2016, 17:35:16 »
Filmlerde büyülerin görünüşleri ve etkileri tamamen tutarsız. Büyülerin yarısı insana çarptığında geriye uçurma etkisi yapıyor filmleri kaynak alırsanız. Çok kafanıza takmayın yani. Sözsüz büyü ise biraz daha gelişmiş bir büyü tekniği. Öğrenciler pek o seviyede değiller.

Hogwarts'ın öğretmen alımı ise tam bir skandal, onunla da kalmıyor hatta. Güya dünyanın en güvenli yerinde her sene öğrencileri öldürebilecek birden fazla şey oluyor. Benim çocuğum büyücü olsa Hogwarts'a göndermem, açık söyleyeyim.
Tehlikeli şeylerin de bir amacı olduğu için oradalar yalnız. Genellikle koruma amaçlı konuyorlar ki yıllar boyunca pek çok şeyin saklı olarak kalabilmiş olduğu bir kale söz konusu. Ek olarak, Hogwarts ciddi bir tehlikeye girdiğinde zaten dünyanın genel durumu çok daha kötüydü. Büyücülük dünyası için "göreli" olarak en güvenli yer demek hala geçerli, derim.

Çevrimdışı milenya

• **
  • 260
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 11 Ekim 2016, 18:10:29 »
 Açıkçası Volde ordusunu toplar toplamaz Hogwarts'a ateşler salmaya gitti. Hogwarts o dünyanın en güvenli kalesi sayıldığı için belki de kendini hedef yapıp aslında tehlike potansiyelini hat safhaya taşımış olmuyor mu? Hogwarts'ı yıkarsan diğerleri peşinden sürüklenir düşüncesiyle bence oldukça tehlikeli. (Bir de içinde Harry Potter gibi Voldemort'un öncelikli bir hedefini barındırıyor.)
Voldemort'un çıkış noktası da Hogwarts. Öğrencileri dışarıdan gelecek tehlikelere karşı koruyamamakla birlikte, kendilerini de onlara -öğrencilerine- karşı zayıf duruma düşürüyorlar. Kütüphenenin yasak olan kısmına hem Harry, hem Tom Riddle girdi, çıktı. Malfoy ihtiyaç odasından bir ölüm yiyen çetesi soktu okula.

Çevrimdışı Grayswandir

• 815
  • Rom: 14
  • You may have heard of me.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 11 Ekim 2016, 22:51:05 »
Kütüphenenin yasak olan kısmına hem Harry, hem Tom Riddle girdi, çıktı. Malfoy ihtiyaç odasından bir ölüm yiyen çetesi soktu okula.

Bir kere oturup incelediğiniz zaman saymakla bitmiyor gerçekten, Dumbledore onca yıl güvenli olduğu fikrini kimsenin sorgulamamasına güvendi sanırım. :D 

Tehlikeli şeylerin bir amacı olması, okul bünyesinde öğrencilerin göz göre göre tehlikeye atıldığı gerçeğini değiştirmiyor. Amaçlarını genellikle gerçekleştirememeleri de cabası. Hogwarts'ın aslında neden tehlikeli ve kötü yönetilen, hatta ve hatta bence iyi eğitim de vermeyen bir okul olduğuna dair saatlerce konuşulabilir. Bir kısmından bahseden bir yazı bırakayım buraya, tabi bu kadarla bitmiyor. Yani burası yeri değil belki, ama konusu açılmışken bunları söylemeden de geçemedim. :D Harry Potter daha duygusal bir hikaye ve, itiraf edelim, Rowling bu işe başladığında iyi bir yazar (veya okur) değil. Dolayısıyla bazı detaylara pek uğraşılmamış ve biraz deştiğinizde çok absürt bir durum olduğunu fark ediyorsunuz. :D
In the beginning the Universe was created.
This has made a lot of people very angry and been widely regarded as a bad move.

#hayır

Çevrimdışı Marius

• 1109
  • Rom: 31
  • poor misguided fool
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 12 Ekim 2016, 00:06:56 »
Öğretmen alımına dair;

Okulun güvenli olmaması gibi şeylere dair genel bir Dambi yorumu için;

After I count down, three rounds, in hell I'll be in good company.