Kayıt Ol

Atlantis

Çevrimdışı LegalMc

• 1215
  • Rom: 33
  • Unimpressed was his default state.
    • Profili Görüntüle
Atlantis
« : 05 Nisan 2010, 19:06:59 »
                              A  T  L  A  N  T  İ  S
Atlantis (Yunanca Ἀτλαντὶς νῆσος, "Atlas'ın adası", Platon'un Timaeus ve Critias kitaplarında bahsettiği[1] efsanevi batık bir kıta ve uygarlık.

Platon'a göre Atlantis, "Herkül Sütunları'nın ötesinde" yer alan, Batı Avrupa ve Afrika'nın birçok kısmını fetheden ve Solon'un zamanından 9,000 yıl önce (yaklaşık M.Ö.9500) Atina'yı fethetmeye çalışan, ancak başarılı olamayıp bir gecede okyanusa batan bir uygarlıktır.

Platon'un diyaloglarında gömülü bir hikâye halinde olan Atlantis, genellikle Platon tarafından kendi politik teorilerini anlatmak için yaratılmış bir efsane olarak görülür. Bir çok akademisyen için Atlantis hikâyesinin amacı belirgin olmasına rağmen, Platon'un hikâyesinin ne kadarının eski hikâyelerden derlendiği bir tartışma konusudur. Bazı akademisyenler Platon'un hikâyeyi Thera yanardağ patlaması veya Troya Savaşı'ndaki bazı öğelerle oluşturduğunu savunurken, bazıları ise M.Ö. 373'te gerçekleşen Helike'nin yıkımı veya M.Ö. 415-413 yılları arasında gerçekleşen Atina'nın başarısız Sicilya işgali gibi olaylardan esinlendiğini savunurlar.
Yaşasın!
Ne kadar da ideolojik yaklaşıyoruz birbirimize.

Çevrimdışı boromir

• **
  • 374
  • Rom: -4
    • Profili Görüntüle
Ynt: Atlantis
« Yanıtla #1 : 18 Mayıs 2010, 14:32:37 »
teşekkürler paylaşım için. ben hep ilgi duymuşumdur atlantise.

Çevrimdışı Wanderer

• 1501
  • Rom: 28
  • Uzun günler ve hoş geceler dilerim.
    • Profili Görüntüle
    • Blog Sayfam - Yolsuz Yolcu
« Yanıtla #2 : 18 Temmuz 2010, 11:47:00 »
Aslında böyle efsaneler güzel oluyor. Keşke diyorum bazen tabi birden fazla tanrılı olmayarak türkiyede de yok işte şıp şıp dede yerine böyle kaliteli ve efsanevi şeyler olsa.
Var da, kaliteden yoksun. Ayrıca, Atlantis sadece efsane değildir.
May the force, be with you.

Çevrimdışı Alorka Greenleaf

• 603
  • Rom: 6
  • End of the Ergenism
    • Profili Görüntüle
    • f
« Yanıtla #3 : 29 Temmuz 2010, 13:02:40 »
David Gibbıns' in bir kitabı vardı Atlanis adında. Biraz okudum ama bıraktım. Biraz bliyorum o kitaptan. :)
------------------
Ayrıca;
Spoiler: Göster
Aslında böyle efsaneler güzel oluyor. Keşke diyorum bazen tabi birden fazla tanrılı olmayarak türkiyede de yok işte şıp şıp dede yerine böyle kaliteli ve efsanevi şeyler olsa.
Kommagene Krallığı var mesela. O krallık gerçek ama ilgili tuhaf şeylerde anlatılıyor. Mesela; Nemrut Dağı (Adıyaman) ' nın zirvesindeki kral heykelleri gerçeğinin birebir kopyası olduğu söyleniyor. Heykellerin çoğu sadece kafa heykeli. Tuhaf olan bir kafa heykeli bir-bir buçuk metre falan. :) Üstelik zirvedeki tümülüsün altında da krallığın hazinesinin bir bölümü olduğu söyleniyor. O tümülüste kralın karısının mezarı bulunuyormuş. E o zaman mezarda yaşam olduğu düşünüldüğü için bir miktar hazine de gömülüymüş. Heykelle ilgi bir diğer şey ise kralın kendini tnrı ilan ettiği için taşlaştırıldığı. Bir de kafa heykellerinin gövdeleri ve ayakları falan bir Alman tarafıdan çalınmış. [*] Ben diyenlerin yalancısıyım. [/*]

Çevrimdışı Victoria

• **
  • 316
  • Rom: 3
  • Peynir!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 11 Ağustos 2010, 13:38:46 »
Atlantis hep merak etmişimdir. Böyle bir kıta varmı yokmu diye. Bazı insanlara  göre bir efsane ama bana göre böyle bir kıta önceden vardı. Diye düşünüyorum.
Spoiler: Göster

''I do not suffer from insanity, I enjoy every minute of it."
- Edgar Allan Poe

Çevrimdışı boromir

• **
  • 374
  • Rom: -4
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 22 Ekim 2010, 22:46:40 »
Çok uzun zamanlar önce Atlantis'e uzaylılar uğramış. Hatta Mısır'daki Piramitleri de onlar yapmış.
Kaynak: Foxtv: Şifreler Programı.

Çevrimdışı azizhayri

• 581
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 08 Temmuz 2015, 17:15:11 »
Atlantis, üzerinde uzun uzun düşünülecek ve araştırılması gerekecek bir konudur diye düşünüyorum. Hatta daha öncesi Mu kıtasının hatta hatta ondan da eski Lemurya'nın varlığından bile söz etmemiz mümkün. Belgesellerde insanın iki milyon yıldır -yaklaşık- dünyada var olduğu söyleniliyor. Yaklaşık iki yüz bin yıldır da bugünkü insana benzer atalarımız dünyada yaşamış. Çağımızda bile bir yanda gelişmiş teknolojik toplumlar varken diğer yanda Afrika'da, Güney Amerikada ilkel diye niteleyebileceğimiz topluluklar yaşıyorsa bin yıllar önce neden kendini geliştiren, biriktirmeyi öğrenen, uygarlık kurabilen toplumlar yaşamış olmasın ki. Ve yine bu gün de endişelerini yaşadığımız bir felaketle -ki muhtemelen gökten inen bir meteorla- son bulmuştur.
Sonuçta -biraz politikacı ağzıyla söyleyecek olursak- Atlantis yüzde yüz var diyemeyiz ama yokta diyemeyiz. Teknoloji ilerledikçe geçmişe daha farklı bakmayı öğreniyoruz. Bir gün bir yerde atlantisin kalıntılarını bulursak hiç şaşırmayacağım.
"İnsanlığın en büyük trajedilerinden biri ahlakın din tarafından ele geçirilmesidir." Sir Arthur Charles Clark