Kayıt Ol

Orklar Üstüne Birkaç Yorum

Çevrimdışı Hurin

• 1478
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
Orklar Üstüne Birkaç Yorum
« : 12 Kasım 2009, 21:31:51 »
Tolkein'in kitaplarında orkların ilk ortaya çıkışı; Uykudan uyanan elflerden bazılarının Morgoth'un eline düşmesi ve işkenceler sebebiyle şu anki formlarına dönüştükleri söylenmektedir. Silmarillion dışında diğer üçlemede ve diğer kitaplarda ayrıca filmlerde bazı bariz özellikler/benzerlikler dikkat çekmektedir. Saç rengi bozulmamış yüz hatları gibi. Hatta Merry ile Peregrin'in içtikleri iyileştirici sıvının bir şekilde elf oldukları dönemden kalma bir adet olduğunu düşünüyorum.

Ön bilgilendirmeden sonra sorumu sorayım; Acaba orkların elflere karşı duyduğu nefretin altında geçmişteki hallerine duydukları özlem ve kuleler zamanından beri süre gelen değişimlerinin verdiği kalıtımsal acı mı yatmaktadır? Yoksa zaman içinde geçmişlerini unutup Morgoth ve Sauron'un öfkesi ve zehirlemesi sebebiyle mi bu nefret hüküm sürmektedir?

Acaba bir ejderha mızrağı gibi suyu çıkarılsaydı Yüzüklerin Efendisinin, elf haline dönebilen bir ork görebilir miydik? Valar böyle bir değişim yapabilir miydi. Bir yaratığın doğuştan ork yada elf olmasının sonradan verebileceği kararların geleceğini hatta varlığını değiştirebileceğine şahit olabilir miydik?
Lacho Calad!, Drego Morn!
Flame Light! Flee Night!

Çevrimdışı Amras Ringeril

• 2483
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
Ynt: Orklar Üstüne Birkaç Yorum
« Yanıtla #1 : 12 Kasım 2009, 21:40:26 »
Galiba burda mesele geri dönüşüm. Elfler bir kez orc olduktan sonra değerlerini yitiriyorlar ve ölmüş sayılıyorlar görüşüme göre. Örneğin bir elf dönüşürse. Artık o elf değildir. Elfin ruhu çoktan Mandos'un saraylarına göçmüştür. Orc yeni bir makine olmuştur. Orcların bu yüzden pek düşünceye sahip olduklarını sanmıyorum. Ama tam hatırlamıyorum eğer kendilerine öğretiliyorsa elflere nefret duymalarının belki en büyük sebebi budur. Hatta öyledir bence :)
try again fail again fail better

Çevrimdışı Nihbrin

• 1243
  • Rom: 43
  • [Infornography]
    • Profili Görüntüle
    • nihbr.in
« Yanıtla #2 : 12 Kasım 2009, 21:47:25 »
Aslında ilk okuduğumda ikinci kitabı, Frodo kulede hapis kaldığında cengaver Sam'e bir orkun yardım etmesini çok istemiştim. "Görüntüsünden utanan, silah tutmayı reddettiği için dışlanan, diğerlerinden kısa, farklı bir ork olsaydı keşke". gibi gibi. Şüphesiz Tolkien'in de aklına gelmiştir bu, kendisine göre sebeplerden kaçındığını söyleyip paçayı sıyırabilirdim ama fikrimi beyan etmem şart buraya kadar konuştuktan sonra:

Ben olsam bende ruh sahibi orc koymazdım Lotr'a. Onların saf kötü olmaları gerekiyor, kılıçtan geçirildiklerinde bunu yapanın hiç bir rahatsızlık duymaması ve içlerinde "hiç" iyilik olmadığı için ve hatta bunun "ihtimalinin" bile olmadığı için orclardan korkulması gerekiyor. Kısacası bazı önemli unsurları güçlendirmek için bu şıkkı tamamen elemiş. Ruh sahibi robot konseptli bilim kurguyu andıran hava katardı bir nebze.

Fan yapımı hikayelerde bu duruma rastlamıştım bir aralar başka sitelerde. Okuması eğlenceli kurgular çıkabiliyor.

Çevrimdışı Ectoras

• **
  • 167
  • Rom: 1
  • Düşsever...
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 29 Nisan 2010, 22:21:58 »
aslında tolkien iyiki orcları bu şekilde yapmış...bence bir iyi ork olsa hikaye sırıtırdı klasik hikayelere benzerdi...pişmanlık duyan sonra iyilik yapan vs...zaten tolkien bu ve benzer sebepler dolayısıyla tek kendine özgü biricik taklit edilemez mükemmel bir yazar...
İnanma, ceketim inanma
Kuşların söylediklerine;
Benim mahrem-i esrarım sensin.

İnanma, kuşlar bu yalanı
Her bahar söyler.
İnanma ceketim, inanma!

Çevrimdışı boromir

• **
  • 374
  • Rom: -4
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 18 Mayıs 2010, 14:36:20 »
hep merak etmiştim teşekkürler paylaşım için.

Çevrimdışı Alorka Greenleaf

• 603
  • Rom: 6
  • End of the Ergenism
    • Profili Görüntüle
    • f
« Yanıtla #5 : 30 Mayıs 2010, 21:25:07 »
Bence de ecotaras ın dediği gibi eğer iyi bir orc olsaydı klasikleşirdi.