Kayıt Ol

Dune - Frank Herbert

Çevrimdışı ronin47

• **
  • 358
  • Rom: 13
    • Profili Görüntüle
Ynt: Dune - Frank Herbert
« Yanıtla #15 : 25 Ağustos 2011, 02:56:30 »
Serinin son kitabı Rahibeler Meclisi de en kısa zamanda çıkar diye umuyorum.

Aslında orjinal serinin son kitabı Rahibeler Meclisi değil. Bu sadece Frank Herbert tarafından yazılan son kitap. Herbert öldüğünde 7. kitap üstünde çalışıyordu ancak notları uzunca bir süre bulunamadı. 97'de ortaya çıkan notlardan yola çıkarak Brian Herbert ve Kevin J. Anderson, Hunters of Dune ve Sandworms of Dune isminde, iki kitap yazdı. Ancak birçok hayran notların hala bulunamadığını düşünüyor. Bulunduysa bile bunların Brian Herbert  tarafından yayınlanması gerektiğini söylüyorlar. Ben yinede Brian Herbert'a güvenmek istiyorum. Ama sadece istiyorum güvenmek için son iki kitabı da okumam lazım; ki Türkçe basılmadıkça bunu pek düşünmüyorum. Umarım Kabalcı buna da el atar... Bu arada Schools of Dune ismindeki serinin ilk kitabı Sisterhood of Dune da 2011 veya 12 gibi çıkacak galiba... Bu bağlamda Chapterhouse of Dune adındaki 6. kitabın adı Kabalcı baskısında değişebilir...
Kurgu ile gerçek arasındaki tek fark, kurgunun mantıklı olmak zorunda olmasıdır.

Çevrimdışı azizhayri

• 581
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #16 : 20 Aralık 2011, 15:14:36 »
Bence bu seri daha fazla ilgiyi hakediyor. Okunması gereken temel kitaplardan. Okumaya başladığımda imrenmiş hatta kıskanmıştım Frank Herbert'i. niye ben böyle değilim diye. O nasıl bir hayal gücü o nasıl bir yaratıcılık.
"İnsanlığın en büyük trajedilerinden biri ahlakın din tarafından ele geçirilmesidir." Sir Arthur Charles Clark

Çevrimdışı mustafasimsek

• *
  • 1
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #17 : 27 Aralık 2011, 17:49:23 »
Forum'a az önce üye oldum ve hemen ilk durağım Dune başlığı oldu. Ben de aslında yeni sayılırım, henüz seriyi bitirmedim, şu anda 4. kitap olan Dune:Tanrı İmparatorunu okuyorum. Şimdiye kadar tüm kitaplardan inanılmaz zevk aldım. Ayrıca seriye basitçe bilimkurgu olarak bakmak çok büyük haksızlık olur, içinde barındırdığı din, felsefe, devlet, ticaret ve ekoloji kavramlarıyla bilimkurgudan çok daha öte bir eser. Herkese de tavsiye ederim.

Çevrimdışı OZ

• 401
  • Rom: 5
  • Melanj
    • Profili Görüntüle
    • http://bortubocekgaleri.com/
« Yanıtla #18 : 27 Aralık 2011, 17:54:10 »
"bilimkurgudan çok daha öte bir eser" demek pek yanlış değil ama Bilim Kurgu sadece Yıldız Savaşları demek değildir zaten. Okuğunuz gerçek Bilim Kurgu. Buna benzer seriler okumaya devam ettiğinizde siz de bunu daha iyi anlaycaksınız.
"Rebellions are built on hope"

Çevrimdışı RAVENLOFT

• *
  • 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #19 : 03 Şubat 2012, 11:07:07 »
İnsanın ne kadar yaratıcı olabileceğine dair başarılı bir rekor denemesidir Dune..
Birkaç Spoiler vermekten asla çekinmeyeceğim ve okumayanların ne kaçırdığını biraz olsun görebilmelerini sağlamak istediğim seridir..

İlk 7 kitap dışındakiler bu kadar özlü ve ustaca olmasa da okunasıdır, okutulasıdır..
Fakat İlk seri her türlü okunmalıdır..

- gerçekten uzun süreli kararlar verebilen bir insanoğluna. bu yeterliliğin anahtarı : insanın düşüncesini değiştirebilmesidir.

- kısa süreli kararar, uzun sürede başarısız olma eğilimindedir.

- akıl, ancak evrenin daha önce var olan sözsüz fiziksel koşullarına karşı yürütülüyorsa değerlidir.

- yaşam var olduğu sürece, her son bir başlangıçtır.

- insanlığın sürdürülmesi sırasında vuku bulan hiçbir ölümün tam bir başarısızlık olmaması bu yüzdendir. doğumun bizi bu kadar etkilemesi bu yüzdendir. en trajik ölümün gencin ölümü olması bu yüzdendir.

- bilginin başlangıcı, anlamadığımız bir şeyin keşvedilmesidir.

- savaş kaosun en kolay bulunulabilen şeklidir. insanlar kaos istiyor.

- insanlar sınıf bağımlılığına çok yatkındır. tabakalı toplumlar yaratırlar. tabakalı toplumsa, şiddete en güçlü çağrıdır. parçalanmaz, patlar.

- kadınlar cinsiyetlerinden kaynaklanan ortak bir hedef için işbirliği yaparlar, sınıflarüstü ve kaslarüstü bir hedeftir bu.

- evren kökeninde zamansızdır ve bu nedenle zamanları ve gelecekleri kapsar.

- öğrenmenin yolundaki en büyük engel, bir şeyi bildiğini sanmaktır.

- yetkili konumunda bulunmanın, varolanlar içinde en başarılı suçlu konumunda bulunmak olduğunu görmemesi için bir polisin epey ahmak olması gerekir.

- hapishaneler sadece mahkemelerin ve polisin işe yaradığı yanılsamasını desteklemek için gereklidir. onlar bir tür iş güvencesidir.

Çevrimdışı MISIRKAFA

• *
  • 4
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #20 : 27 Şubat 2012, 19:12:29 »
Henüz bitirmedim ama Herbert'e hayran oldum bu kitaplar dizisi ile. Böylesine başarılı bir evren yaratmak her yazarın harcı değil. Kurgusu süper. Fazla abartmadan övmek istesem de kendimi tutamıyorum.

Çevrimdışı Berre

• 1340
  • Rom: 34
  • Güle güle fermuar!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #21 : 21 Mayıs 2012, 19:04:24 »

Frank Herbert'in klasikleşmiş bilimkurgu serisi Dune'un bundan yaklaşık 10 yıl önce Sarmal Yayınları'ndan çıkan altıncı kitabı "Rahibeler Meclisi" Dost Körpe çevirisiyle Kabalcı Yayınevi'nden tekrar raflardaki yerini aldı!

Rahibeler Meclisi'nin standart bilimkurgu romanlarından ayrı bir yerde değerlendirilmesi için şu iki temel sebep yeterli görülmelidir: Güçlü bir felsefi derinliğe sahip olması ve akılda kalan -ve yerli yerinde kullanılan- aforizmalar...

Kitaptan kısa bir alıntı...

Alıntı
"Dikkatli ol Murbella. Yoksa Pandora'nın kutusunu açabilirsin."

Murbella, Odrade'nin neden bahsettiğini biliyordu. Başrahibe'nin gözlerinin içine baktı. "Ya?" diye fısıldadı. "Pandora'nın kutusunda, hayat enerjini boşa harcamana yol açacak güçlü ve dikkat dağıtıcı faktörler vardır. Rahibe Ana olmaktan bahsediyorsun, sanki kolay bir şeymiş gibi. Ama bunun anlamını da senden ne istediğimizi de hâlâ bilmiyorsun."

"Yani istediğiniz şey cinsel yeteneklerimiz değil, öyle mi?"

Odrade öne doğru sekiz haşmetli ve kararlı adım attı. Murbella bu konuyu konuşmaya fazla hevesliydi. Odrade her zamanki gibi eninde sonunda konunun kapanmasını emretmek zorunda kalacaktı.

"Sheeana senin sahip olduğun yeteneklerde kolayca ustalaştı." dedi Odrade.

Kitabın tanıtım ve künye bilgileri için buraya tıklayabilirsiniz.

Çevrimdışı tany3450

• *
  • 3
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #22 : 21 Haziran 2012, 22:28:11 »
İlk kitap çok çok iyi bakalım filmi nasıl olacak..

Çevrimdışı ronin47

• **
  • 358
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #23 : 02 Ağustos 2012, 15:19:16 »
Açıkçası ben elimdeki Sarmal baskısı Dune'ları, Kabalcı edisyonunu almak için elden çıkardım. Bunun ilk sebebi Dost Körpe faktörü; ikincisi ise oğul Herbert'ın seriyi sonlandırdığı kitapların basılma ihtimali. Acaba bu konuda malumatı olan var mı?
Kurgu ile gerçek arasındaki tek fark, kurgunun mantıklı olmak zorunda olmasıdır.

Çevrimdışı kahlan amnell

• 786
  • Rom: 3
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #24 : 02 Ağustos 2012, 15:41:26 »
Kabalcı'nın geri kalanları da yayınlama projesinin, en azından fikrinin olduğunu biliyorum. Ama seriyi öylesine ağır aksak bitirdiler ki (Rahibeler Meclisi 2 yıla yakın basılmayı bekledi), bu geri kalanlardan pek umudum yok.

Çevrimdışı ronin47

• **
  • 358
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #25 : 02 Ağustos 2012, 17:47:12 »
Bence sorun olmaz. Zaten Orjinal seriyi okudum hepsi çıkınca toptan alırım...

Çevrimdışı kahlan amnell

• 786
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #26 : 02 Ağustos 2012, 18:43:12 »
Eğer kitaplığımda dursun, nasılsa okudum düşüncesiyle bekliyorsan sorun değil, ama tekrar okumak için bekliyorsan dediğim gibi devamının gelmesi çok uzun sürecektir, hatta hiç gelmeyebilir bile. Ama çıkacaksa bile çok büyük ihtimalle başka bir çevirmenin elinden olacaktır.

Çevrimdışı ronin47

• **
  • 358
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #27 : 02 Ağustos 2012, 20:38:27 »
Açıkçası yeniden okumak istiyorum ama ona sıra gelene kadar daha çok şey var...

Çevrimdışı kahlan amnell

• 786
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #28 : 21 Ağustos 2012, 16:56:29 »
Açıkçası ben elimdeki Sarmal baskısı Dune'ları, Kabalcı edisyonunu almak için elden çıkardım.

Bu ilk cümleyi fark etmemişim. Evet ben de aynı şeyi yaptım bu arada, aynı sebepten :)

Çevrimdışı LegalMc

• 1215
  • Rom: 33
  • Unimpressed was his default state.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #29 : 21 Eylül 2012, 23:57:57 »
Çok acayipmiş bu seri, çok acayipmiş bu yazar. Alın okuyun, sayfalarda, Dune'un solucan kaynayan, bitmek bilmeyen çöllerinde ve mükemmeliyetle oluşturulmuş ekolojisinde kaybolun.

Bu kadar net.
Yaşasın!
Ne kadar da ideolojik yaklaşıyoruz birbirimize.