Kayıt Ol

Güneşkent; Minas Tirith

Çevrimdışı Amras Ringeril

• 2483
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
Güneşkent; Minas Tirith
« : 22 Kasım 2008, 22:50:33 »
Güneş Ülkesi ve Yüzüklerin Efendisi arasında benzettiğim bir iki unsuru açıklayan bir yazı yazdım. Yazıya buradan ulaşabilirsiniz. Foruma koymuyorum doluluk olmasın. Yorumlarınızı bekliyorum.
try again fail again fail better

Çevrimdışı magicalbronze

• *
  • 4075
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
Ynt: Güneşkent; Minas Tirith
« Yanıtla #1 : 25 Kasım 2008, 09:31:06 »
Tebrikler, çok ince denecek bir ayrıntı yakalamışsın bu konuda. Yazıyı, özellikle alıntıları bir kaç kez okudum. Güneş Ülkesi adlı yaptı okumadığım için -ki haberim bile yoktu bundan- aradaki önemli bağlantıları anlamak için sadece okumuş olmak yetmiyor gerçekten. Bayağı güzel savlar sunsanda iki eserin benzerliğe bir türlü anlam veremiyorum. Ayrıca burada savunduğun düşünce tam olarak aradaki benzerlik mi, Tolkien'in esere yapmış olduğu gönderme mi? Bunuda iyi analiz etmek lazım. İyi bir inceleme. Genişletebilecek ve tartışılabilecek bir gözlem. Ellerine sağlık.
"Her neyse sahip olunan, doğar ve ölür.
Bu nefsi müziğin içinde sıkışmış herkes
İhmal eder ölümsüz aklın harikalarını."
- William Butler Yeats, "Sailing to Byzantium "

Çevrimdışı Nihbrin

• 1243
  • Rom: 43
  • [Infornography]
    • Profili Görüntüle
    • nihbr.in
« Yanıtla #2 : 25 Kasım 2008, 10:26:09 »
Tatlı bir benzerlik bence. O kale fethedilmesi en güç tasarımlardan birine sahip ve bu bir yazarın davranışı yada herhangi bir canlının evrim süreci doğrultusunda "en iyileri temel olarak almak" ölçütüne %100 uyumlu bir örnek. Kim olursa olsun kendilerini iyi yönde etkilediğine inandığı bir anlatım biçimi-hikaye parçası-karakter analizi-bina tasarımı-bilmece-vb. adapte ederek kendi eserine eklemesi orijinallikden ayrılış değil ama bunun farkına varan dikkatli okuyucunun yüzünde bir tebessüm açmasına sebep olan güzel bir göndermedir. Bulgun güzel.

Çevrimdışı Amras Ringeril

• 2483
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 25 Kasım 2008, 19:08:11 »
Ben de benzerlikten ziyade hafif bir gönderme diye düşünüyorum. Yani Tolkien'in bunu bir çalıntı gibi kullandığını düşünmüyorum. Geliştirilebilecek bir tez belki bilemiyorum, ancak en azından artık Tolkien'in ırkçı olduğunu söyleyenlere karşı bir savunmam daha oluyor :)
try again fail again fail better