Kayıt Ol

Atatürk Öldü Biliyor Musunuz?

Çevrimdışı SiYaH

• **
  • 83
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
Atatürk Öldü Biliyor Musunuz?
« : 02 Aralık 2008, 04:24:40 »
eminim bir çoğunuz izlediniz bu videoyu ama izlemeyenler için eklemek istedim
fazla söze gerek yok

http://www12.gazetevatan.com/video/5852_ATATURK-OLDU-BILIYOR-MUSUNUZ.html

Çevrimdışı veritaserum

• 1112
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
Ynt: Atatürk Öldü Biliyor Musunuz?
« Yanıtla #1 : 02 Aralık 2008, 17:21:29 »
Kız biraz fazla kopmuş gibi geldi bana :P

"Onu sevemeyiz, o öldü.."
Önce, büyük büyük düşündüm;
Sonra büyük büyük yaşadım.
Ne varsa, onlar aldı.
Şimdi bana küçük bir ölüm kaldı.

Çevrimdışı Sophié

• 836
  • Rom: 13
    • Profili Görüntüle
    • Sinek Alkışı
« Yanıtla #2 : 02 Aralık 2008, 19:20:09 »
Çok dokunaklı tabii böyle şeyler... Ama bana mantıklı gelen bir düşüncemi paylaşmak istiyorum. Çocuğa bakalım; kaç yaşında? 5,6 hadi iyimser olalım 7... 7 yaşındaki bir çocuğun bu kadar içten Atatürk'e bağlanması mümkün müdür? Elbet mümükündür belki ama bu çocuğa 10 yıl sonra baktığımzda belki faşist olucak... Yani demem o ki bu söyledikleri büyük ihtimalle okulda ona aşılananlar, ailesinin aşıladıkları. Gerçek şu ki bu yaştaki bir çocuk kendi düşüncelerini yaratamaz. Yani yaratır tabii ama Atatürkçülüğü anlayamaz, anlasa ağlamaz. Bu bi gerçektir. Ya da şöyle bir ihtimal var, çocuk büyümüşte küçülmüş. Atatürkçülüğü sonuna kadar anlamış, benimsemiş sonra küçülmüş ve böyle belli ediyor duygularını.
Bence bu video sadece ailenin yapmak istediği bir reality showdan ibaret. Belki bunu yapmak istemediler ama yine de bunu yaptılar.

Belki de bu kadar konuşmama gerek yok. Sadece şu dizeler..
"Halâ, o, acıklı ağıtlar dudaklarınızda,
Halâ oturmuş, 10 Kasımlarda bana ağlıyorsunuz.
Uyanın artık diyorum, uyanın, uyanın ! "

too much sugar 
tb

Çevrimdışı Mls hp

• **
  • 236
  • Rom: 4
    • Profili Görüntüle
    • Arda Turan.<3
« Yanıtla #3 : 07 Aralık 2008, 14:09:05 »
sanki çocuğa karşıdan biri sürekli birşeyler diyor da çocuk yapıyor gibi geldi bana ya duruyo duruyo ağlıyor fln :P banada fazla kopmuş geldi ama ecenin dediklerine katılıyorum  :=)

Herkesin HayaLLeri Vardır,Ama Tanrı Sadece BazıLarımıza OnLarı GerçekLeştirecek Şansı Verir.

Çevrimdışı Nirnaeth

• 848
  • Rom: 4
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 07 Aralık 2008, 18:44:30 »
Kız çok tatlı ya, şirinlik abidesi, yerim ben onu. =) Ama olayın kızın ailesinin yapmak istediği bir reality showdan ibaret olduğunu farzedersek bu yaştaki çocuk nasıl rol yapabiliyor böyle? Hadi çocuğun kendi duyguları diyelim, o zaman bu yaştaki çocuğa bu duygu bu düşünce nasıl aşılanmış? Hayran olasım var.

Akıl yaşta değil baştadır diyesim geldi ama kafam karışık, neyin doğru olduğuna karar veremiyorum. :P Görücez zamanla :P

Çevrimdışı SiYaH

• **
  • 83
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 09 Aralık 2008, 01:50:52 »
waw burdaki arkadaşlar da olaya bambaşka yönleriyle bakmayı secmişler  :)
arkadaşlar bu kadar katı olmayalım lütfen

burda o küçük kızın bildiği tanıdığı Atatürk sade sekliyle "vatanımızı düşmanlardan kurtardı"dan ibarasine yakındır muhtemelen.gene de ailesinin ve okulda(buyuk ihtimal kreş veya anaokulu) öğretmeninin anlattığı sekliyledir.ama o kız biliyordur ki Atatürk " büyük biri" yoksa neden sınıfta onun resmi asılı olsun yada bayramlarda ondan bahsedilsin misal 23 nisanı çocuklara armağan etti sekliyle.

benim videoyu buraya eklememdeki amaç su hepimiz Atatürkü seviyoruz, değer veriyoruz ondan bişeyler öğreniyoruz, ilkeleriyle hayatımıza yön veriyoruz ama hiç birimiz Atatürkü onun kadar saf ve yalın sevmiyoruz

onun ağlayışı Atatürkün ölüşüne, ancak 1938 10 kasımında onun öldüğü gün ağlayanlar o küçük kızın bugun ağladığı kadar içten ağlayabilirler, çünkü o Atatürkü hayatta sanıyordu.

sophié, şiir eklemiş, hepimize ilk okulda zorla ezberletirilen şiirlerden biri sadece o şiir bence.

ha burda ağlayan koskoca 30 yaşında adam olsaydı o şiir yerinde olurdu derdim ama ağlayan küçüçük bi kız. o kız kemalizmi, kemalizmin ideolojilerini anlayacak yaşta değil zaten o yuzden ağlıyor

ki son olarak sunu belitmek istiyorum
bazı iktidar yanlısı basının internet sitelerinde bu kıza ve ailesine küfür içeren, halkın gönderiği mesajlar yayınlanmış.bu insan geçinen insanımsılara diyecek laf bulamıyorum, el kadar çocuğa Atatürk sevgisinden dolayı küfredecek kadar acizler, acıyorum sadece...

tabi bu söylediğim bu konuya mesaj yazan arkadaşlara değil, yanlış anlaşılmasın, onlar fikirlerini belittiler ki herkesin de birşeyleri eleştirmeye hakkı var

sizden ricam bu konuyu bir de Atatürkçü Düşünce Derneğinin Gençlik Forumundan okuyun, linki aşağıda veriyorum, umarım link vermek yasak değildir

http://www.addgenclik.org/index.php?topic=6360.msg79223#msg79223

Çevrimdışı Amras Ringeril

• 2483
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 19 Aralık 2008, 22:54:29 »
Çocuğun orda ağlayışı konuşmaları benim de çok hoşuma gitti. Ama bu zihniyette yetiştirilmenin de pek "vatan genci" gibi yetiştirilmek olduğunu düşünmüyorum Sophie'nin dediği gibi. Ha, her Atatürkçü'ye de çıkıp faşist diyemezsin elbette heleki o yaştaki bir çocuğun görüşlerini kesinlikle değerlendiremezsin, onu o şekilde yetiştiren zihniyete kızabilirsin ancak. Atatürk kim olduğunu öğretmiyorlar, insanlara bilmedikleri birinin arkasından ağlayıp yas tutma düşüncesi aşılanıyor. Öncelikle Atatürk'ü öğretmek gerektiğini söyleyince de iktidar yanlısı oluyorsunuz. O kız için de ilerisi zor görünüyor.

Öyle bir hale gelmişki, radikal solcular Atatürk karşıtı, radikal sağcılar aşırı Atatürkçü, merkez sağcılar Atatürk karşıtı. Sol kendi içinde bölük pörçük. Hepsi Atatürk'ün yanlış öğretilmesinden kaynaklı diye düşünüyorum, bilemiyorum.

Ama video olarak değerlendirildiğinde benim de hoşuma gitmişti.
try again fail again fail better