Kayıt Ol

Akıl Defteri - Memento 2000

Çevrimdışı Darkness

• 608
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
Akıl Defteri - Memento 2000
« : 26 Şubat 2008, 07:04:06 »

Filmin öyküsü Los Angeles'ta geçer. Leonard Shelby adlı adamın tek derdi intikam peşinde koşmaktır. Amacı, karısını tecavüz edip öldürdükten sonra kaçan adamı bulup cezalandırmaktır. Karısının katilini bulmanın güçlüğü bir yana, Leonard bir de kısa süreli hafıza kaybından mustariptir. Bu hastalığının tedavisi yoktur. Geçmişi çok iyi hatırlamasına karşın, bazen on beş dakika öncesini anımsamakta güçlük çekmektedir. Zekice bir senaryoya dayanan, yönetmeninin deyimiyle ters yüz edilmiş bir kara film denemesi, aynı zamanda hafıza kavramına felsefi dokunuşlarda bulunan ve 2000'in en iyileri arasında gösterilen bir yapım...

Çevrimdışı Amèlie

• 531
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
Ynt: Akıl Defteri - Memento 2000
« Yanıtla #1 : 28 Temmuz 2008, 20:40:04 »
Of of of memento, en az üç kez izlemelisiniz bi kere, ilk izlediğinizde hepsini anlamaya çalışmayın yoruluyosunuz :P 3-2-1 şeklindeydi film yanlış hatırlamıyorsam. Bi olayın sonunu değil de başını merak ederek izliyosunuz filmi yani. :D

Karışık marışık ama gerçekten güzel film.

Çevrimdışı Herr Mannelig

• 924
  • Rom: 17
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 01 Ocak 2009, 18:33:51 »
Mükemmel ötesi film, en son izlediğiniz filmlerde yorumumu da yapmıştım bi daha yazarak yorulmak istemiyorum. Ha şimdi niye mi yazıyorum bu başlık böyle başlara gelsin insanlar görsün tıklasın merak etsin izlesin.

O kadar süper ötesi bir film ki kendileri... İzlemeyeni bi odaya kapatıp sırayla Emre Aydın ve Tokio Hotel kliplerini izletsinler sabaha kadar...
Contraataques muy rabiosos, deberemos resistir; Ay Carmela!

Çevrimdışı Lunacy

• 435
  • Rom: 8
  • ₪₪
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 01 Ocak 2009, 19:28:52 »

O kadar süper ötesi bir film ki kendileri... İzlemeyeni bi odaya kapatıp sırayla Emre Aydın ve Tokio Hotel kliplerini izletsinler sabaha kadar...

kötü bi fiLm oLsa biLe izLerim bu Laftan sonra =P hoş gecen günkü Lafın yeter izLeniLcekLer Listesine coktan aLdım fiLmi..
₪ Hail to the Thief ₪

Çevrimdışı Sophié

• 836
  • Rom: 13
    • Profili Görüntüle
    • Sinek Alkışı
« Yanıtla #4 : 17 Ocak 2009, 00:35:14 »
Alıntı
Olay örgüsü tersten verilmiş, karmaşık yapılı ve sanki iki finale sahipmiş gibi bir tat bırakan mükemmel bir film.
Filmin genelinde ne olduğunu anlayabilmeniz için dingin bir halde izlemeniz tavsiye edilir. Aksi takdirde  hiçbir şey anlamadan mal mal ekrana bakmış olursunuz gibi gibi. Ve yapısı bir o kadar da sürükleyici. İzlediğinize pişman olmazsınız hatta mutlu bile olursunuz bence. Bir de şey; film hakkından bir şeyler okumadan filmi izleme gibi bir gaflette bulunmayın derim, kafa karıştırıcı olabilir.

Ayrıca salakça, minik bir ayrıntı; Burt'un sakalları da ayrı bi şekildir. Çok classtır o sakal tipi.

Demişim mesela bir kaç ay önce. İlk izlediğimde kavradığıma emin olsam da yine de tekrarlama gereği duydum açıkçası. Birincisinde olayı baştan sona doğru anlamaya çalışmıştım bu sefer sondan başa doğru gittim. İkinci kez izlmenin en güzel yanı bu. İzlerken insanı yoruyor ya o çok zevkli işte. Olay örgüsü tersten verilmiş, karmaşık yapılı ve sanki iki finale sahipmiş gibi bir tat bırakan mükemmel bir film.

"Bir de şey; film hakkından bir şeyler okumadan filmi izleme gibi bir gaflette bulunmayın derim, kafa karıştırıcı olabilir."

Bu cümlemi de geri alabilirim. Keşke okumadan izleseydim daha bi eğlenceli olurmuştu.

Bu arada bu filmi ilk izlediğimde kısa süreli hafızanın tam olarak ne olduğunu bilmiyordum ama sonrasında bi kaç makale felan okuduğumda gördüm ki kısa süreli hafıza sahiden "kısa". Yani max süre 30 sn olarak geçmekte. Sammy Jankis olayında bu oldukça gerçeğe yakın yansıtılmış, evet ama ana karaktere sanki toleranslı davranılmış bu konuda ya da benim kaçırdığım bi noktadan ötürü böyle bi yargıya vardım. Bi tutarsızlık oluşturmuş bu burada. Ama yine de bu filmin kalitesini, güzelliğini etkilememekte tabii.

too much sugar 
tb

Çevrimdışı Amras Ringeril

• 2483
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 17 Ocak 2009, 01:10:12 »
Gerçekten film budur hani. Adamlar efsanevi bir şey yapmış. Karışık kurgusu yüzünden ağzınız açık izliyosunuz bir süre. Ama Amelie'nin abarttığı kadar bir 3 kere izleme söz konusu değil :P
try again fail again fail better

Çevrimdışı Herr Mannelig

• 924
  • Rom: 17
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 20 Ocak 2009, 20:47:42 »
evet üç az :P Geçen ikinci defa izledim ve farklı ayrıntılara dikkat ederek izledim farklı keyif aldım, üçüncü kez izlesem yok aynı keyifle izlerim yine. Sanatsal yapım...
Contraataques muy rabiosos, deberemos resistir; Ay Carmela!

Çevrimdışı DarLy OpuS

• 2766
  • Rom: 35
  • Dansımız Marşandiz
    • Profili Görüntüle
    • Uykusuzluk Kulesi
« Yanıtla #7 : 05 Haziran 2010, 20:08:18 »
Zor bir filmdi, sanırım "Memento" için diyebileceğim ilk şey bu olurdu. Christopher Nolan bu işi biliyor. Film, dumur ede ede izlettiriyor kendisini.

Çevrimdışı boromir

• **
  • 374
  • Rom: -4
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 17 Haziran 2010, 16:42:32 »
Filmin ilk sahnelerinden sona doğru sorun çözülüyor. Süper diyemem ama güzel filmdi. özellikle senaryosu bir harika.

• **
  • 89
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 29 Temmuz 2010, 21:09:45 »
Çok hoş bi film. ;)
 Daha iki gün önce seyrettim, harikaydı. :klp Kesinlikle sonunun (yani aslında olayların başının) böyle olabileceğini tahmin bile edemezdim.
Ayrıca film oyuncuları da başka filmlerden çok tanıdıkları içeriyordu. Bi de başrol oyuncusu Brad Pitt'e benziyordu. :D
+ +

Çevrimdışı elroy

• **
  • 91
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 18 Temmuz 2011, 12:22:14 »
Bir Christopher Nolan dehası.Adam ne yapsa güzel yapıyor.

Bir film severin kaçırmaması gereken klasik bir filmdir.
He's there in the dark
 He's there in my heart
 He waits in the wings
 He's gotta play a part
 Trouble is a friend yeah trouble is a friend of mine...

Çevrimdışı *imaginer~pandora*

• *
  • 23
  • Uçuk kaçık,kendi dünyasında yaşayan bir kızım ben!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 29 Ekim 2011, 19:11:57 »
Yine Nolan ve yine akıl almaz konusu.Bu filme bayıldım zaten psikolojiye bayılırım.Flash backlere her zaman bayılmışımdır.Bu filmde de bu elden hiç bırakılmadığı için harikaydı.Mükemmeldi daha ne diyebilirim ki.Kurgulanma müthişti.Hele filmin replikleri beni benden aldı :)