Kayıt Ol

Fantastik Edebiyat Klişeleri

Çevrimdışı DarLy OpuS

• 2766
  • Rom: 35
  • Dansımız Marşandiz
    • Profili Görüntüle
    • Uykusuzluk Kulesi
Fantastik Edebiyat Klişeleri
« : 09 Ocak 2009, 20:40:29 »
Fantastik edebiyatta bir çok klişe var diyebiliriz. Sürekli bir yolculuğun olması, yol arkadaşları grubunda mutlaka küçük ama çok etkili sevimli bir karakter bulundurulması,  gibi.

Sizce nedir bu klişeler? Bu konu altında bunu tartışabiliriz. Belki de aramızdan tüm bu klişeleri yıkacak, harika bir yazar çıkar. Kim bilir? :P

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Rom: 1
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
Ynt: Fantastik Edebiyat Klişeleri
« Yanıtla #1 : 09 Ocak 2009, 20:45:07 »
Hep bir bilge vardır mesela.İlla bir bilene gidip bişeyler sorulur ya da o bilgeden görev alınır falan."Siz seçildiniz baliyim,Pılınızı pırtınızı toplayın yollanın!"tarzı bir de kısa bir açıklama yaparki,okuyucu meraklansın.

Çevrimdışı Hurin

• 1478
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 09 Ocak 2009, 20:49:34 »
Her zaman ulaşılmayacak sanılan bir aşk vardır.
Lacho Calad!, Drego Morn!
Flame Light! Flee Night!

Çevrimdışı Nihbrin

• 1243
  • Rom: 43
  • [Infornography]
    • Profili Görüntüle
    • nihbr.in
« Yanıtla #3 : 09 Ocak 2009, 20:52:36 »
Yolculuk best seller klişelerinden biri o yüzden kolay kolay vaz geçilmez tamamen duygusal sebeplerden   8)
İçinde hiç büyü geçmeyen bir fantastik kitap olur mu bilmem ama büyü de bir klişe  :D vampirler ve aşk birleşik olarak bir klişedir, bu saydıklarıma ve/veya herhangi bir klişeye uymayan fantastik kitap pek görmedim sanırım ki aklıma da gelmiyor (yani hiç birini barındırmayan)

Bazı şeylerden kaçınmaya başlayınca bilim kurgu olmaya başlıyor ve onu da severim. Ravenloft'un günümüzde geçen bir D&D hikayesi yayınlandı geçtiğimiz kasım ayında aslında, Sisler hükümdarlığındaki lordların sıradan birisi olarak tüm güçleri ellerinden alınmış olarak günümüzde kendilerini bir arada bir barda buldukları bir kurgu ile başlıyor. Amaç güç aramak ve sonuçda bilim kurgu+fantastik birşey ortaya çıkmış. Bir en çok satanın sahip olması gereken bir miktar özellik bence :

Yolculuk- orijinal temel - oturmuş isimler - dram dolu bir geçmişe sahip en az 2 karakter - %10 komedi - %20aksyon - %50 tarihi,kişisel,duygusal,felsefik konuşma - bir tutam da tuz ki oda yazara kalmış  ;)

Çevrimdışı Arlinon

• 456
  • Rom: 14
  • Savaş ve Ateş
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 09 Ocak 2009, 21:35:49 »
İyi - Kötü.

Çevrimdışı Amras Ringeril

• 2483
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 10 Ocak 2009, 03:04:37 »
Bilge karakter klişesi çok vardır. Bilge karakter genelde ölür ya da gruptan ayrı kalır. Herşeyi anlatır sihir nasıl yapılırdan tutun güneş neden doğudan doğara, tuz neden tuzludurdan, özlü sözleri kimler söylemiştire kadar herşeyi anlatır bu karakter.

Tabi ki en büyük klişe yolculutur ama. Onun dışında iyi karakterle kötü karakter arasında da çoğu zaman bir bağlantı vardır. Bir şekilde kötü karakter iyinin bir çok özelliğini bilir.
try again fail again fail better

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 13 Ocak 2009, 18:20:28 »
Bir şey daha geldi aklıma.Dalga geçmek için yazıyorum gibi bir şey anlaşılmasın lütfen.
Fantastikte karakterler hiç tuvalete gitmezler.Yerler,içerler,sahorş olurlar hatta daha birçok şey yaparlar ama bir kitap dışında bu dediğimi görmedim.
Ejderhamızrağı-Kukla Kral'da,Tanis ve Laurana'nın oğlu Gilthas gitti bir kere  :D.Yazarı takdir etmiştim farklı bir şey yaptı ilk defa biri.Başka bilmiyorum.
Saraylarda bile tuvalet yok mu nedir.Yıkanmaya da çok fazla göndermiyorlar bu zavallıları.Hijyen sıfır

Çevrimdışı Hurin

• 1478
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 13 Ocak 2009, 18:27:22 »
Genellikle öyle bir eksiklik olabiliyor. Ama bazen bunun suyuda çıkartılabiliyor :D Gediksavaşları serisinde Askerler özellikle bunun için çukur kazıyor nöbetlerinde ne yaptıkları anlatılıyor vsvs. Hatta kahramanlarımızdan Uzunel Jimmy seride epey bir tuvalet çukurlarıyla yakın oluyor. Herşey Adalar Krallığı için nede olsa  ;D
Flame Light! Flee Night!

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 13 Ocak 2009, 18:30:17 »
puhahahaha!Çok tavsiye edildi bu Gedik Savaşları serisi bana.Artık okumak için bir nedenim daha var :D.Şaka şaka.

Çevrimdışı Dúrgonath

• 680
  • Rom: 13
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 14 Ocak 2009, 19:40:59 »
kötüler her zaman daha karizmatik ve de güçlüdür, fakat beklenmedik bir olay sonucu hep yenilirler.
sadece fantazide değil, her yerde böyle bu.
iyi olan kazanır. gerçek hayat dışında tabi.

Çevrimdışı DarLy OpuS

• 2766
  • Dansımız Marşandiz
    • Profili Görüntüle
    • Uykusuzluk Kulesi
« Yanıtla #10 : 14 Ocak 2009, 21:06:55 »
İyiler asla bu maceraya isteyerek atılmazlar. Hep şartlar mecbur bırakır.

Çevrimdışı Hurin

• 1478
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 14 Ocak 2009, 21:17:48 »
Her hikayede başlarda sadakati belli olmayan ama zaman içerisinde kendini kanıtlayan karakterler olur. (Han Solo, Boromir)
Flame Light! Flee Night!

Çevrimdışı Nefertari

• 1517
  • Rom: 6
  • Bla bla böö
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 18 Ocak 2009, 12:46:01 »
Bilge vardır. Bu tipiktir. Çünkü karakter kendi dünyasından başka bir dünyaya geçer. Sonra bu karakter zor anında bilge tak ölür.. Öldürme kardeşim rahata geçir bilgeyi.. Sonra aşk. Son kitaba kadar katiyen bir şey olmaz. Sonra son kitap aşk meşk olur. Yazar kasmıştır artık. Sonra birde ana karakter ölünce anında biri çıkar kurtarır onu.. Süperman hesabı. Ee kitap bitmesin ben yazıyım bir karakter yaratmak zor değil manığıyla diyorum buna.. Ve de kötüler yenilirler. Okuduğum kitapların arasında en saçma ölümüde voldemortta buldum.. Yuh dedim hatta.. Adam herşeyi yapsın, herkes korksun ufacıkk bir büyüyle (büyüde büyü olsa) yenilsin neymiş yenilmez asa.. Olduu. Neyse sanırım bu kadar :D

Çevrimdışı Nirnaeth

• 848
  • Rom: 4
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 21 Ocak 2009, 20:19:41 »
Kötüler hep güçlü, karizmatik ve etkileyici olurlar. Gizemli ve felsefik konuşurlar, büyük adam gibidirler. Ama ne hikmetse bir tanesi bir şey beceremez, ölüp giderler. :D Ana karakter genelde başta halktan olan biridir. Gariban biri olma ihtimali yüksektir. Mutlaka mükemmel bir aşk vardır. Mutlaka iyiyle kötü kapışır, ve ne hikmetse her seferinde iyiler kazanır...

Çevrimdışı DarLy OpuS

• 2766
  • Dansımız Marşandiz
    • Profili Görüntüle
    • Uykusuzluk Kulesi
« Yanıtla #14 : 21 Ocak 2009, 23:49:05 »
Hikayeye 'korkak' sıfatıyla başlayan her kimse, hikaye sonunda civarın en cesur varlığı olup çıkıverir. :D