Kayıt Ol

İlahi Komedya

Çevrimdışı Legolas

• 810
  • Rom: 7
    • Profili Görüntüle
İlahi Komedya
« : 15 Mayıs 2008, 19:11:52 »

Dünya şiirinin başyapıtı "İlahi Komedya",Dante'nin cehennem'e,Araf'a ve cennet'e yaptığı düşsel bir geziyi destanlaştırır."İlahi Komedya" 14233'e ulaşan toplam dize sayısı ile,şiir tarihinin en uzun soluklu şiiridir.Dante'nin 1300 yılının 7 Nisan Perşembe gecesi başlayan gezisi bir hafta sürer,Dante'ye cehennem ve araf yolculuğu boyunca Latin şair Vergilius rehberlik eder.Araf'ın tepesinde Vergilius yerini,cennet'te Dante'ye rehberlik edecek olan Beatrice'ye bırakır.Dante,Beatrice'yi ilk kez gördüğünde kendisi dokuz,Beatrice sekiz yaşındadır.Dante,ömrü boyunca Beatrice'ye bağlı kaldığı gibi,düşünce kaynağınında esin kaynağı olur Beatrice.Vergilius'un Aeneis destanını örnek alan ve sıradışı bir aşka mitoloji,tarih ve kutsal metinlerle de desteklenen  gerçeküstücü bir ortamda yakılan bir ağıt olarak da değerlendirilebilecek olan "İlahi Komedya" ' nın,tarih ve felsefeden dinbilime,gökbilimden geometriye uzanan bir ansiklopedi niteliği taşımasıda bir başka özelliğidir.

Çevrimdışı Sophié

• 836
  • Rom: 13
    • Profili Görüntüle
    • Sinek Alkışı
Ynt: İlahi Komedya
« Yanıtla #1 : 26 Ocak 2009, 23:58:38 »
Mükemmel bi kitap. Yani kitap seti. Kısaltılmışını okumadım ama kısaltılmışını okumanızı tavsiye etmem uzun uzun gayet güzeldir kendisi. Cehennem kitabı iki üç günde biticek kadar harikayken, Araf'ta ufaktan ekşın azalır ve Cennet'te artık tamamiyle huzurlu kısımlar bulunduğundan sıkmaya başlar gibi. En azından bana öyle gelmişti. Kitapta geçen alttaki açıklamalar da ayrı bi zevk verir insana, özellikle özel isimler felan.

Cehennem ve Araf kitabını okurken burnuma gelmeyen tutkal kokusu Cennet'i okurken gelince şöyle bir hipotez oluşturdum; Cennet tutkal kokuyor! :D

too much sugar 
tb

Çevrimdışı Herr Mannelig

• 924
  • Rom: 17
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 27 Ocak 2009, 14:34:04 »
En göze batanı ve bence en önemlisi Cehennem'dir de zaten, kimseden Dante'nin cenneti lafı duyulmaz ama Dante'nin Cehennemi neredeyse kalıplaşmış bir söz olmuştur. Sürükleyici niteliği olmasına aldanmayın cehenneme aylar bile verilebilir, aradan notlar çıkarmak içinde boğulmak ohş :D
Contraataques muy rabiosos, deberemos resistir; Ay Carmela!

Çevrimdışı Shaidar Haran

• *
  • 6
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 03 Mart 2009, 21:17:04 »
Cehennem'in üçleme içinde öne çıkan yapıt olmasının sonuçları ortada;

Dante'nin cehennemine gönderme yapan filmler, kitaplar...

Özellikle forumun fantastik edebiyat eksenli olması dolayısıyla, bu kitaplardan Dante Klubü'nü öneririm ;)
Lew Therin Telamon!

Çevrimdışı Canina

• 1460
  • Rom: 39
  • There ought to be a law against you
    • Profili Görüntüle
    • Canina's
« Yanıtla #4 : 10 Nisan 2009, 16:08:11 »
Kitabı geçtiğimiz günlerde bitirdim. Açıkcası çok hoşuma gitti. Ve katılıyorum kesinlikle cehennem en güzel ve sürükleyici bölüm. Özellikle 6. kattı sanırım, günahkarlardan birinin kafası kopup sonrada fener gibi elinde taşıdığında şeytani kahkahalarımı durduramadım.