Kayıt Ol

1- The Gunslinger - Silahşör

Çevrimdışı TheSpell

• 826
  • Rom: 16
  • Dovie'andi se tovya sagain.
    • Profili Görüntüle
Ynt: 1- The Gunslinger - Silahşör
« Yanıtla #30 : 10 Temmuz 2012, 13:44:07 »
King'i King yapan seri de diyebiliriz bu seriye.

Çevrimdışı Rüzgar Adam

• **
  • 54
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #31 : 23 Temmuz 2012, 04:39:12 »
Kitabı henüz yeni okuyorum Siyahlı adam çölde kaçıyordu silâhşor de peşindeydi şu cümlesiyle beni benden almıştır.Şuanda 40-50 sayfalardayım gerçi kitabın çoktan bitirmiş olmam gerekiyordu.Aynı sayfaları 4-5 defa tekrar okumuşluğum vardır.
Ölürken bile beni göremeyeceksin Rüzgar Adam Görülemeyen Adam

Çevrimdışı TheSpell

• 826
  • Rom: 16
  • Dovie'andi se tovya sagain.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #32 : 24 Ağustos 2012, 19:49:02 »
Şu ana kadar yalnıza 47 sayfasını okudum. Fakat bu bile güzeldi.

Etkileyici bir başlangıç oldu, önsöz de gayet güzeldi. Fakat şu ana kadar okuduğum kısımda bir şey fark ettim, oldukça fazla yazım yanlışı vardı. Tabi bunlar gittikçe azaldı ama yine de ilk başlarda insanın okuma zevkini minicik küçücük baltalayabiliyor.

Yine de dediğim gibi, güzel bir başlangıç yaptı. İleride ne olacak bakalım.

Çevrimdışı Thomasward

• **
  • 352
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #33 : 28 Ağustos 2012, 09:58:05 »
Her zaman serilerin ilk kitabı veya üçlemeleri  çok övgü alır bu  seridede aynı durumu fark ettim silahşörü okudum ve sonlara doğru olan olaylardan dolayı hüzünle devam ettim okumaya serinin devamınıda okuyacaktım ama bu seriye ara verip daha sonra ikinci kitabını almam gerektiği için  malesef bu güzelim esere sonsuzluk gibi gelen bir süre ara verdim.

Çevrimdışı Acmert

• **
  • 268
  • Rom: 24
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #34 : 24 Eylül 2012, 22:03:24 »
Ben bu kitabın Türkiyedeki ilk basımına sahip olmaktan gurur duydum hep. :) İlk kitabı okudum ve sıkıldım diyebilirim, bu yüzden devam etmeyi düşünmemiştim. Ama artık devam etmem gerektiğine inanıyorum.

Çevrimdışı Daarlan Gardan

• 722
  • Rom: -1
  • to hell with gatech
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #35 : 05 Ekim 2012, 09:02:01 »
King'i King yapan seri de diyebiliriz bu seriye.
Stephen King seriye devam etmekteyken kaza geçirmişti. Bu nedenle son üç kitabı acele ile yazmıştı. Eğer bana bir şey olursa, yetim kalmasın düşüncesi de hakimdi belki de. Hayatına sıkıştırmaya çalıştı son kitapları. Dörtten sonra çıkan kitaplar, bu neden ile genel olarak pek sevilmedi. King, gelmiş geçmiş en iyi yazarlardan birisi, su götürmez bir gerçek.

Ama Kara Kule için ne çok iyi diyebilirim, ne de kötü. Ortalarda bir şeydi benim için. Western filmlerini ve kitaplarını hiç sevmemiş, beğenmemiş biri olarak bana göre 'orta' ise, türü sevenler için 'ziyafet' niteliğinde.
''Civilizations have the morality and ethics they can afford.''

— Larry Niven & Jerry Pournelle, ''Lucifer's Hammer''

''These colonies in nature can reach at least two million individuals at a time, last for decades, and occupy a hundred cubic meters of space. It was a wonderful achievement to see a fragment of this world captured all around you, so that you almost had the experience of being inside the ant colony when you were in that room.''

— Robert Trivers, ''Natural Selection and Social Theory'', p. 162

''... Bu amaç doğrultusunda nükleer santraller hedeflenecekse, yapılması gereken şeyler vardır. Çünkü nükleer elektriğe geçiş bir hobi değil, bir akademik egzersiz hiç değil, temel bilimlerden yaygın endüstriyel alt yapıya açılacak bir uygulamadır.''

Ömer Faruk Ağa Yarman 1993

Çevrimdışı Denaro Forbin

• 2114
  • Rom: 54
    • Profili Görüntüle
    • Bilimkurgu Kulübü
« Yanıtla #36 : 17 Ekim 2012, 01:05:57 »
Geç oldu belki ama bugün Kara Kule'ye başladım. Henüz 76 sayfalık bir bölüm okuyabildim ve herhangi bir olumsuz duruma rastlamadım. Şu an itibariyle iyi gidiyor. Akıcı ve merak uyandırıcı. Bakalım ilerleyen bölümlerde beni neler bekliyor olacak.

Ayrıca kitabın henüz başında yer alan "On Dokuz Yaşında Olma Üzerine" adlı bölüm çok hoşuma gitti. Hiç Stephen King okumamış bir insan bile yalnızca bu bölümü okuyarak yazarın ne kadar sıcak kanlı bir insan olduğunu anlayabilir diye düşünüyorum.

Çevrimdışı sirdede

• **
  • 111
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #37 : 17 Ekim 2012, 10:27:49 »
İlk kitabında çeviride bir sorun yok gibi fakat sonraki kitabında neredeyse her sayfada geçen şu kelime beni deli edecek dereceye getirmişti (duyumsuyordu) bu ne abi yaa!!! Hala aklıma geldikçe sinirlerim bozuluyor.>:( :svampire: 

*Seri hakkında yorum yapmam gerekirse Kara Kule serisi fantastik edebiyat klişelerinden çok farklı fantastik kurguda olması gereken öğeleri bu seride çok az bulabilirsiniz bu da herhalde Stephen King'in bu alana farklı bir bakış açısı getirmiş olmasından kaynaklanıyor.  

Çevrimdışı Denaro Forbin

• 2114
  • Rom: 54
    • Profili Görüntüle
    • Bilimkurgu Kulübü
« Yanıtla #38 : 19 Ekim 2012, 14:25:02 »
Silahşor henüz bitmişken sıcağı sıcağına bir yorum yapayım.

Bir üst mesajda sirdede'nin bahsetmiş olduğu gibi Stephen King'in bu tarza bakış açısı biraz farklı, klişelerden uzaklaşmaya çalışarak  bir kurgu oluşturmuş. Sanki Fantastik Edebiyat okurlarına, "Bakın, büyü&kılıç ikilisini sayfalarca anlatmadan da fantastik dalda yazılabiliyormuş," der gibi. Bu yönden oldukça özgün bir işe imza atmış King. Zaten ne kadar usta bir yazar olduğunu hepimiz biliyoruz.

Silahşor'un Kara Kule'yi arama macerası kitabın henüz başında sıradan bir şekilde başlıyor, son bölümlerde ise görkemli bir şekilde devam ediyor. Görkemli dememin sebebi aslında bazı diyalogların beni çok etkilediği gerçeği. Hele o son bölümleri nefessiz okudum.

Ayrıca kitapta bulunduğumuz dünyaya birçok gönderme mevcut. King farklı dünyalarda yazarken bulunduğumuz dünyayı da ihmal etmiyor. Bu yönünü seviyorum.

Kara Kule maceramın henüz ilk ve en kısa kitabını tamamlamış bulunmaktayım, geriye dolu dolu 6 kitap kaldığının da farkındayım. Silahşor'a  arkadaşlık etmek keyif verici ve heyecanlı!

Çevrimdışı Godfrey

• *
  • 20
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #39 : 17 Aralık 2012, 23:24:52 »
Vakit bulamadığım için bu kitabı okuduktan sonra devam edemedim ama ilk fırsatta devam edeceğim. Çünkü seri hakkında sadece bu kitaptaki bilgileri biliyorum ve bu da devam için bence yeterli bir neden.

Çevrimdışı mizmirli

• *
  • 16
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #40 : 27 Mayıs 2016, 01:10:14 »
En son mesaj 2012 yılında yazılmış. Bu kadar geç okuduğum için utanç duydum şuan:) İlk kitap daha çok spagetti western:) havasında geçti. Geçmiş belirsiz gelecek belirsiz karakterler yüzeysel falan filan ama yazar başka biri olsa pek umut bağlanacak bir kitap olamaz. Fakat stephen king denince ve bitmiş bir seri denince işte o zaman ilk kitabın eksi yönlerini eş geçip güzel yönlerini değerlendiriyor insan:) Son bölüm okurlar tarafından abartılmış biraz beklentim yüksekti o da fayda etmedi. Tavsiyem bir şekilde bitirin. Serinin diğer kitapları çok iyi ve zaten 2. Kitaba bile başlar başlamaz iyiki ilk kitabı okumuşum diyorsunuz.

Çevrimdışı Folk

• *
  • 7
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #41 : 29 Ekim 2016, 02:26:40 »
7/10
Bugün bitirmiş bulunmaktayım. Tam anlamıyla fantastik bir eser mi bilemiyorum, fantastik edebiyatla bilimkurgunun karışımı bir şey aslında. Okuması gerçekten zordu, bunun sebebini Stephen King'in girişe yazdığı "19 yaşında olmak" önsözünden okuyabiliyoruz. Biraz dikkati verince yine de olaylar anlaşılabiliyor. Roland gerçekten çok ilginç bir karakter. Ancak kitabın akışını biraz ağır buldum. Anlatımın ağır olmasının yanında konu da ağır fazlasıyla. Stephen King Silahşör'de pek ayrıntı vermemiş zaten. İlk kitap, olaya hazırlık kısmı olmuş. Kitabı bitirdiğimizde dahi, kara kule evrenine dair çok az şey biliyoruz. Biraz ara verip ileride seriye devam etmeyi düşünüyorum.

Spoiler: Göster

Bir ara jake ile günümüzde (daha doğrusu kitabın yazıldığı zamanlarda) yer alan metro durağı kısmı örneğin bu kitabı bana kalırsa fantastik edebiyatın çizgilerinin ötesinde bırakıyor.

Çevrimdışı OZ

• 401
  • Rom: 5
  • Melanj
    • Profili Görüntüle
    • http://bortubocekgaleri.com/
« Yanıtla #42 : 24 Ağustos 2017, 16:10:09 »
İlk kitabı yeni okuyorum, kitabın son iki bölümüne geldim fakat daha ne olup bittiğini pek çözemedim, klişelerlerin çok kullanıldığı hendine has bir yapıt çıkmış diyebilirim.

Okuyacağım büyük seriler kalmayınca bu seriye geçeyim dedim, hazır da filmi gelmişken yıllardır bana bakan kitapları elime aldım sonunda. Öncelikle King'i büyük kuzenlerim çok okurdu o yaşlarda bana ergen kitapları olarak gelirlerdi bu yaklaşımla bir önyargı oluşturduğumu söyleyeblirim, sonra kitabın ismi silahşör, western seven biri de değilim. Yazarın bir tek Yaratık isimli kitabını okumuştum daha önce kesinlikle bana göre değildi.

Bu kitap şimdilik western değil, paralel dünyalardan kopup gelen karakterler aynı düzlemde toplanmış gibi, çok karakter yok zaten ama fazlasıyla fantastik öğe var, en epik fantastik kitaplarla yarışacak derecede yaratık var. Ama yazar bunları mekanik bir dille yazdığı için size o hissi vermiyor.

Yazar, önsözünde yazdığı gibi Thomas Covenant'tan etkilenmiş, ben Diyardaki Bela kitabına benzer anlar hissettim çoğu yerde. Carnivale dizisi de bu kitaptan esinlenmeler kullanmış belli ki. Ayrıca kitabı okumak çok basit çünkü çok sade bir dille yazılmış. Şimdilik iyi gidiyor, bu kült seriyi tamamlayacağım.
"Rebellions are built on hope"