Kayıt Ol

Ölümsüz - Catherynne M. Valente

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Rom: 1
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
Ölümsüz - Catherynne M. Valente
« : 11 Kasım 2014, 15:50:56 »

Deathless, Türkçeye kazandırıldığı adıyla Ölümsüz, Catherynne M. Valente’nin son zamanlarda en çok ses getiren eserlerinden biri. Bize inanmadınız mı? O zaman az sonra Patrick Rothfuss’un Valente’yi favorileri arasında tuttuğunu bilmek isteyebilirsiniz.

Ölümsüz, türünün örneklerine pek benzemiyor. Fantastik edebiyatın uçsuz bucaksız alanlarında gezinerek kafaları karıştırıyor. Hadi gelin konuya beraber göz atalım.

Alıntı
“Yakışıklı bir genç adam St. Petersburg’a gelecek ve Marya Morevna’nın kaldığı evin kapısını çalacak. Adı Koşey: Yaşam Çarı ve Marya’nın kaderi. Yaşam Çarı, Marya’yı krallığına sürükleyecek, ki orada Marya, Koşey’in kardeşi Ölüm Çarı’yla tutuştuğu amansız savaşta kudretli bir savaşçıya dönüşecek.

Yıllar yılları kovalayacak; savaş kızışacak. Aşktan yaralanmış ve bir soluk arayışındaki Marya St. Petersburg’a geri dönecek. Ancak geride bıraktığı merhametsiz topraklardan çok da farklı bir şey bulamayacak orada da. St. Petersburg açlıktan kırılmakta, ölüm tarafından yutulmaktadır. Ölümsüz’de, yaşamın ve ölümün, aşkın ve gücün, unutulmaya yüz tutmuş hatıraların, derin mitlerin ve karanlık büyülerin 20. Yüzyıl Rus tarihiyle akıllardan çıkmayacak bir harmanını bulacaksınız.”

35 yaşındaki kadın yazarımız bugüne dek Tiptree, Locus, Mythopoeic, Rhysling, Andre Norton, Hugo ve Lambda gibi birçok prestijli ödülün de sahibidir.

Alexander Afanasyev tarafından derlenmiş Rus masalları arasında yer alan The Death of Koschei the Deathless ya da Marya Morevna adıyla bilinen masaldan esinlenilerek yazılmış. Catherynne M. Valente ise sadece bir yazar değil, aynı zamanda bir eleştirmen.

Monokl Yayınları’ndan çıkan kitabın çevirisini Duygu Şahin, editörlüğünüyse yine bizden bir isim, M. İhsan Tatari üstlendi. Kitabın künye bilgilerine buradan ulaşabilirsiniz.

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
Ynt: Ölümsüz - Catherynne M. Valente
« Yanıtla #1 : 28 Kasım 2014, 14:06:54 »
Henüz 50 sayfa okudum, ama öyle eğleniyorum ki! Kitabı okuyamadığım zamanlarda aklım hep onda.

Bir çeviri kitabı olmasına rağmen çok tatlı betimlemeler var bu kitapta. Yazarın durumları ve mekanları betimlemek için seçtiği kelimeler her şeyi gözünüzde muzip bir netlikle canlandırmayı başarıyor. Bir yandan da hafifçe sırıtıyorsunuz. Çevirmenin ve editörün elleri - kolları dert görmesin. Gerçekten büyük emek verilmiş.

Betimlemeler böyle tatlı, ama konusu geri durur mu? Çılgın bir masaldan uyarlanmış, çılgın bir çizgi film izler gibiyim. Zaman zaman karşıma çıkan kimi sahneler gözümde çok net canlanıyor. Sonra düşünüyorum, bu tarz sahneler resmen bir çizgi filmden ya da animasyondan çıkmış gibi! O nedenle kitabın içine girmekte hiç zorluk çekmiyorum.

Konu da şu ana kadar (benim için) oldukça özgün. Zaten bir Slav masalının uyarlaması bu kitap. Ama biz Slav masallarından hiç haberdar değiliz. Bir de yazarın kendi deli dolu kişiliği baş karakter Marya Morevna'ya karışınca ortalık daha bir renkleniyor.

Şimdilik eski bir masalın içine yedirilmiş dozunda bir Sovyetler eleştirisi ve üzerine serpilmiş günümüz fantastiği tadında ilerliyor.

Okumayı düşünenler hiç durmasın! Bitirince daha kapsamlı bir şeyler yazacağım.

Çevrimdışı Grayswandir

• 815
  • Rom: 14
  • You may have heard of me.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 28 Kasım 2014, 19:04:39 »
Ama Patrick Rothfuss dediğiniz zaman ben almadan duramıyorum ki.  :-\
In the beginning the Universe was created.
This has made a lot of people very angry and been widely regarded as a bad move.

#hayır

Çevrimdışı VeRMiNaaRD

• 461
  • Star-Lord
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 28 Kasım 2014, 19:23:01 »
Rothfuss'u salla Fırtınakıran ablamız önerir de biz almaz mıyız :D

Çevrimdışı Denaro Forbin

• 2114
  • Rom: 54
    • Profili Görüntüle
    • Bilimkurgu Kulübü
« Yanıtla #4 : 28 Kasım 2014, 20:42:48 »
Fuarda hazır indirimi de bulmuşken almalıydım bu kitabı, pişman oldum. Yine de cezbedici bir konusu var, okunmalı.

Çevrimdışı Elendil_XX

• 504
  • Rom: 6
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 28 Kasım 2014, 21:30:28 »
Henüz 50. sayfada bu kadar güzel yorumlar yazan Fırtınakıran'ı kitabı bir an önce bitirmeye davet ediyoruz, devamı da bu kadar ilginç ise o zaman biz niye duracağız, hemen okuruz!... :D

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 30 Kasım 2014, 18:46:16 »
Kitabı bugün itibariyle bitirdim.

Ölümsüz, tek kelimeyle keşmekeşin kitabı. Yer yer bana Yürüyen Şato'yu anımsatacak türden türlü acayipliklere ve hayal gücüne sahip. Ama kimse yanılmasın, bu kesinlikle bir "yetişkin masalı".

Çok ama çok özgün bir kitap var elimizde. Bu Marya Morevna adındaki bir kızın dikbaşlılığının, toplumunun ona dayattığı her tür profilini (ister tipik kadın olsun, ister kommünist birey) reddedişi ve bunun sonucunda tüm sihirli yaratıkların ilgisini çekişinin öyküsü. Ama bu aynı zamanda bir insanın acımasızlığa gidişinin de hikayesi. Öyle ki, Marya her sayfada biraz daha acımasızlaşıyor ve kitabın ortalarına doğru gerçekten güzel ve bir o kadar da acımasız birine dönüşüyor. Güzel kadınlar acımasız olmaz mı zaten?

Özgün, çünkü hiçbir kitapta başkarakterin nasıl acımasızlaştığını göremeyiz. İyiyi ve doğruyu görürüz. Oysa tüm kitap boyunca tek bir soru düzinelerce karakter tarafından Marya'ya soruluyor: "Kim yönetmeli?"

Yaşam Çarı Koşey onun için gelip de onu çariçesi yaptığında sıra dışı bir aşkı görüyoruz. Yetişkinler için masal demiştim ya, Koşey ile olan her anda bunu net biçimde görüyoruz. Çünkü Marya ve Koşey birbirlerinin canını yaktığı kadar birbirlerine tapıyorlar da. Ama nasıl bir sevgide insanın sevdiğine öyle şeyler yapabilir, işte oralar çok ilginç.

Ölüm Çarı ve dahası da var bu kitapta. Marya'nın tüm kitap boyunca mücadele edeceği bir Ölüm Çarı olmazsa olmaz; çünkü yaşamın olduğu yerde ölüm de olmalı.

Daha uzatmıyorum. Söyleyeceğim çooooook şey var. Çözümlemek istediğim çooook nokta var. Bunun yerine bir inceleme yazacağım. Yazarın Sovyet Rusyası ile Slav mitolojik dünyasını nasıl paralel tutabildiğini de orada anlatacağım.

Şuradaki yorumumdaki son sözüm 'tavsiye ediyorum' olsun. Bir tek son 50 sayfasını pek sevemedim, o da karman çorman haldeki kitabın son 50 sayfada durulmasındn ileri geliyordu.

İyi ki okudum. Çok çılgın bir kitaptı.

Çevrimdışı tabibitosan

• *
  • 14
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 01 Şubat 2016, 17:02:09 »
Kitabı dün bitirdim ve oldukça beğendim. Okumaya başlar başlamaz tuhaf bir kitap olacağını belli etmişti zaten ve öyle de oldu. Bunun yanı sıra oldukça eğlenceliydi de. Marya ve Koşey arasındaki ilişki, China Mieville'nin Yara'daki Sevgileler'ine benziyordu biraz da, değişik bir aşk anlayışı. Slav, Rus ve bazen de Türk mitolojisine göndermeler vardı. Sonunu tam beğenmedim ama yine de oldukça iyi bir kitaptı.