Kayıt Ol

R.A. Salvatore

Çevrimdışı Rectain

• **
  • 90
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
R.A. Salvatore
« : 23 Mayıs 2009, 02:53:18 »
R.A. Salvatore ...

Robert Anthony Salvatore (doğum. 20 Ocak 1959) ABD'li fantezi kurgu ve bilim kurgu yazarıdır. En çok Unutulmuş Diyarlar romanları, İblis Savaşları Destanı ve Yıldız Savaşları romanları ile bilinir.

Salvatore en:Leominster, Massachusetts'de dünyaya geldi. Yedi kişilik bir ailenin en küçüğü idi. Kendisine yılbaşı hediyesi olarak verilen J. R. R. Tolkien'in Yüzüklerin Efendisi'ni okuduktan sonra İletişim diploması aldığı üniversiteden bir de İngilizce diploması aldı. Yazar olmadan önce barlarda sorun çıkaranları dışarı atarak hayatını kazanıyordu.

Basılan ilk romanı 1988'de TSR'dan çıkan Buzyeli Vadisi Üçlemesi'nin ilk kitabi olan Kristal Parçası'dır. Unutulmuş Diyarlar için birçok kitap yazdı. Ayrıca İblis Savaşları Destanı, kendi oluşturduğu hayali dünya Corona'da geçen birkaç roman ve Yıldız Savaşları romanları yazdı.

En tanınmış karakterleri arasında drow Drizzt Do'Urden yer alır.

Romanlara ek olarak Unutulmuş Diyarlar: Şeytan Taşı (Demon Stone) adlı video oyunun da hikayesini yazdı. Oyun Atari tarafından yayınlandı.

Yoğun ve ayrıntılı savaş sahneleri ile tanınmaktadır. Bunda eski bir boksör ve kabadayı olmasının etkisi olduğu sanılmakta.

alıntı.

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Rom: 1
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
Ynt: R.A. Salvatore
« Yanıtla #1 : 23 Mayıs 2009, 12:07:11 »
Güzel bir yazı olmuş(kısa ve öz) teşekkürler.

Barlar bodyguardlık yapmasına bakılırsa(bodyguard dimi ben böyle anladım?) gerçekten de UD serisinde Drizzt ve dans eden palalarının sık sık karşımıza çıkmasının mantıklı bir endeni oluyor :D: Mantıklıdan kastım, yazarın savaş sahneelrine ağırlık verme nedeninin kendisinin de aşina olamsıdan kaynaklandığını bu yazıyla birlkte düşünmemdir ki, Ractain de zaten belirtmiş bunu.

7 kardeş :P. Bir de ülkemize laf ederiz

Çevrimdışı Khazidhea

• 515
  • Rom: 2
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 23 Mayıs 2009, 13:54:35 »
Ama şimdi yani ( bune yaa ard arda ama ,şimdi ,yani ??? :D ) dövüş sahnelerinide gerçekten çok iyi ve ayrıntılı anlatıyor kitaplarında ve şahsen beni kitaplara bağlayanda buydu işte :D
You can win thousand fights, but you can only lose one!

Çevrimdışı DarLy OpuS

• 2766
  • Rom: 35
  • Dansımız Marşandiz
    • Profili Görüntüle
    • Uykusuzluk Kulesi
« Yanıtla #3 : 23 Mayıs 2009, 15:17:47 »
Drizzt karakterini önce sevdiren, sonra da soğutan kişi. Kuşkusuz fantazya için önemli bir yazar.

Çevrimdışı Khazidhea

• 515
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 23 Mayıs 2009, 16:30:47 »
Alıntı
Drizzt karakterini önce sevdiren, sonra da soğutan kişi. Kuşkusuz fantazya için önemli bir yazar.
kendi adına konuş ben şahsen drizzt ten vazgeçmem :D

Çevrimdışı DarLy OpuS

• 2766
  • Rom: 35
  • Dansımız Marşandiz
    • Profili Görüntüle
    • Uykusuzluk Kulesi
« Yanıtla #5 : 23 Mayıs 2009, 18:58:09 »
Kendi adıma konuştum zaten? :)

Çevrimdışı Khazidhea

• 515
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 23 Mayıs 2009, 19:15:17 »
Pardon :D

Çevrimdışı Giskard

• *
  • 219
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 25 Mayıs 2009, 14:16:45 »
Bir insan "Drizzt sevilecek karakter değildir" dese de bu zaten onun kendi fikridir. 'Bence', 'bana kalırsa' diye eklemek şart değil :)

Çevrimdışı Khazidhea

• 515
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 25 Mayıs 2009, 17:24:50 »
İyiki bi laf ettik haa :D

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 25 Mayıs 2009, 17:37:49 »
Arkadaşlar konumuz R.A Salvatore. Şimdi "bence, sence, onlarca..." gibi kişileştirmelerle uğraşamdan ana konuya dönelim.

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Rom: 96
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
    • Yorgun Savaşçı'nın Günlüğü
« Yanıtla #10 : 27 Temmuz 2009, 18:20:01 »
Salvatore'u sevmek ile sevmemek arasında kalmış biriyim ben. Kuşkusuz, Drizzt'i hayatımıza soktuğu ve fantastik edebiyata kazandırdığı için kendisine çok şey borçluyuz. Özellikle de ilk kitap olan Anayurt'u nasıl bir solukta okuduğumu ve kitabın sonunda nasıl da kendimden geçtiğimi unutamam. Ama ondan sonra gelen hikayelerin hiç biri ilk kitabın başarısına ulaşamadı BENCE (hemen bencemi ekleyeyim de  :D ) Elindeki potansiyeli kullanamadığı ve belki de gelmiş geçmiş en iyi fantastik karakterlerden birini heba ettiği için kızgınım kendisine. Daha iyi maceralar bekliyoruz kendisinden.

Wulfgar'ın barda bodyguardlık yaptığı bölümlerde nereden esinlendiğini de anlamış oldum böylece  :D   Bir de ilk yayınlanan romanını Anayurt zannediyordum ben? Yanlış mı biliyorum yoksa yazılanı mı yanlış anladım?
Jackal knows who you are,
Jackal knows where you are.
Try to hide if you dare.
Do your best, i don't care.

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 27 Temmuz 2009, 19:00:09 »
Salvatore'u sevmek ile sevmemek arasında kalmış biriyim ben. Kuşkusuz, Drizzt'i hayatımıza soktuğu ve fantastik edebiyata kazandırdığı için kendisine çok şey borçluyuz. Özellikle de ilk kitap olan Anayurt'u nasıl bir solukta okuduğumu ve kitabın sonunda nasıl da kendimden geçtiğimi unutamam.

Aynen katılıyorum. Anayurt'u ilk okuduğumda drowlarla ilk defa yüzleşmiştim. Yerin bilmem kaç metre altında boğuluyor gibi olsam da, onların ihanetleri ve kötücül doğalarıyla ilginç heyecanlar yaşamıştım. Okuduğum hiçbir şeye de benzemiyordu.

Alıntı
Ama ondan sonra gelen hikayelerin hiç biri ilk kitabın başarısına ulaşamadı BENCE (hemen bencemi ekleyeyim de  :D ) Elindeki potansiyeli kullanamadığı ve belki de gelmiş geçmiş en iyi fantastik karakterlerden birini heba ettiği için kızgınım kendisine.

Buna da aynen katılıyorum. Anayurt'tan sonra aynı havayı ve o heyecanı sürdüremedi. Benim de favorim hala Anayurt'tur. Drizzt'i çok daha iyi yerlerde görebilirdik. Sonuçta o çok özel bir drow.

Çevrimdışı CaptainJarlaxle

• The Big Bang Theory
  • **
  • 170
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 27 Temmuz 2009, 23:14:16 »
Drizzt dışında diğer karekterlerinde fanlarının olduğu nadir yazarlardan. Bakınız: Jarlaxle,Harpel,Pikel,Bruenor,Artemis,Regis ve daha niceleri...

CaptainJarlaxle: The Big Bang Theory Fan No.1.

malkavian

« Yanıtla #13 : 29 Ağustos 2009, 14:30:09 »
Drizzt dışında diğer karekterlerinde fanlarının olduğu nadir yazarlardan. Bakınız: Jarlaxle,Harpel,Pikel,Bruenor,Artemis,Regis ve daha niceleri...
Elindeki potansiyeli kullanamadığı ve belki de gelmiş geçmiş en iyi fantastik karakterlerden birini heba ettiği için kızgınım kendisine. Daha iyi maceralar bekliyoruz kendisinden.

Geçenlerde okuduğum bir yazısında bu başlık altında bulunan birçok eleştiriye aslında bir şekilde cevap verdiğini gördüm. Kısaca şöyle diyordu kendisi: ''Ben içinde drowların bile isterse iyi olabileceği birçok karakterle eğlenceli ve bir o kadar da tehlikeli bir ortam-bir dünay yaratmaya çalıştım. Belki biraz istem dışı belki de bir ana karakter isteği ile Drizzt i yarattım ama ona verdiğim güçler sevdiğim diğer tüm yan karakterlerin önüne geçti. Okuyucular hep Drizzt i görmek istedi ısrarla her kitapta.''

Benim burdan anladığım aslında okuyucudan gelen yoğun istek üzerine devam kitaplarında Drizzt eklenmiştir. Eh zaten ekleyecekti belki ama bir iki sahneye. Aslına bakarsanız Çok sağlam karakterler var kitapta. Bruenor,Nehiryeli,Buçukluk, Wulfgar, Pikel, Bupu, Bol-Ok, Ayaz devlerinin lideri (ismini hatırlayamadım)...

Çevrimdışı voyvoda

• **
  • 202
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : 29 Ağustos 2009, 15:00:23 »

Benim burdan anladığım aslında okuyucudan gelen yoğun istek üzerine devam kitaplarında Drizzt eklenmiştir. Eh zaten ekleyecekti belki ama bir iki sahneye. Aslına bakarsanız Çok sağlam karakterler var kitapta. Bruenor,Nehiryeli,Buçukluk, Wulfgar, Pikel, Bupu, Bol-Ok, Ayaz devlerinin lideri (ismini hatırlayamadım)...

Yanlış bilmiyorsam, Nehiryeli,Bupu EM'de değilmiydi? :S