Kayıt Ol

Ateş Rüzgarı (Üçlemesi)

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Rom: 1
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
Ateş Rüzgarı (Üçlemesi)
« : 19 Ocak 2009, 16:41:14 »
"Etrafı duvarlar çevrili kent devleti Aramanth'da sınavlar her şeydir. İnsanların yaşamı, sınavlardaki başarılarına göre belirlenmektedir. Aramanthlı genç bir kız olan Kestrel Hath bu sisteme başkaldırınca Başmüfettiş ailesini en ağır cezaya çarptırır. Kestrel,ailesi için bir çıkış yolu ararken, rüzgar çalgısının sırrını öğrenir ve ikiz kardeşi Bowman'la birlikte, Aramanth'ın geleceğini tehdit eden korkunç gücün kaynağına doğru zorlu bir yolculuğa çıkar"

İlk kitabın arkasında yazan bunlar.Ama bir de ben anlatayım size.

Kitabımızın baş kahramanları, biri kız diğeri erkek olan Kestrel ve Bowman.
Yaşadıklar kent ülkeleri oldukça ilginç bir kast sistemine dayanıyor. Kent(aynı zamanda ülkeleri)dıştan içe doğru halkalar şeklinde ev içeri doğru yaşayan sınıf güçleniyor. Yaşama standartlarınızın hangi çember, daha doğrusu hangi renk(çemberler renklerle ifade ediliyor)olacağı sizin sınavlardki başarınıza bağlı.
İş yerindeki başarınız, bebeğinizin 1den 10a kadar sayabilmesi ve okuldaki durumunuz. Okulda oturduğunuzu sıra bile seviyenize göre.
Bir de rüzgar çalgısı var bu şehirde. Yüzyıllardır sesi duyulmamış bir demir parçası olarak görülüyor. Kestrel'in saklanma mekanı, şehir için basit bir demir yığını.
İnatçı Kestrel sisteme karşı gelince olaylar karışıyor. Birbirleriyle telepati kurabilen ikizler Bowman ve Kestrel bir anda maceraya başlıyor.
Peki ya Bowman? Onun bu maceradaki rolü ne? Maceraya Kestrel neden oldu ama,ya onun yapacakları?

Bu sistemli kent sadece ilk kitaba özgü.2.ve3. kitapta olaylar çok değişiyor.Basit bir kitap serisi aslında.Kafa yormadan okuyabilirsiniz.
3.kitabın sonunda anladığınız bir şey ise,3kitaptır bildiğinizi,yani ezberiniz bozuyor.

1.Kitap-Rüzgar Çalgısı
2.Kitap-İmparatorluğun Köleleri
3.Kitap-Ateş Şarkısı

Spoiler: Göster

Çevrimdışı Nihbrin

• 1243
  • Rom: 43
  • [Infornography]
    • Profili Görüntüle
    • nihbr.in
Ynt: Ateş Rüzgarı-(3leme)
« Yanıtla #1 : 19 Ocak 2009, 18:36:18 »
Bu serinin benim kalbimde ayrı bir yeri var, ilk kitap özellikle. Hep anlatmak isteyipde anlatamadığım şeyleri anlatmış yazar ve onları okurken kitabı gözlerim ile yedim denilebilir. Lezzetli bir seri  :D

Çevrimdışı magicalbronze

• *
  • 4075
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 19 Ocak 2009, 20:01:07 »
Peki buradaki fantastikle çağrışım olarak görülen bölüm nedir? Merak ettim üçlemeyi azıcık daha ayrıntıya hayır demem doğrusu. :)
"Her neyse sahip olunan, doğar ve ölür.
Bu nefsi müziğin içinde sıkışmış herkes
İhmal eder ölümsüz aklın harikalarını."
- William Butler Yeats, "Sailing to Byzantium "

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 19 Ocak 2009, 20:29:09 »
Peki buradaki fantastikle çağrışım olarak görülen bölüm nedir? Merak ettim üçlemeyi azıcık daha ayrıntıya hayır demem doğrusu. :)

Şöyle diyim ben o zaman,böyle içinde elfti,cüceydi,orktu oydu buydu gibi ırklar yok.sadece insanlar var.hee  2.kitapta ozanlar geliyor birden.bardlarımız var  :).ilginç kişilikler bunlar.
Bir rüzgar çalgımız var.Sihirlidir kendisi ama yüzyıllardır suskun.Bozuk bir kent-ülkemiz var,rüzgar çalgısının susmasıyla paralel.İkizlerimiz var,telepati yetenekleri var bunların.Ve bir de bu ikizlerin ikisinin de var olma nedeni var.Bir bütünün parçaları bunlar.
Çok ilginç şeyler var kitapta.Çölde makinelerle korsanlık yapan 2 düşman halktan tutunda,"Öldür!"diye ilerleyen bir bando var :).böyle abez şeyler barındırsa da,hepsi bir yere mesaj gönderiyor aslında.

Çevrimdışı magicalbronze

• *
  • 4075
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 19 Ocak 2009, 20:39:43 »
Bence yeterince fantastik bir üçleme. Açıklamaların için teşekkülrer kısa sürede edineceğim kitaplar arasında girdi. : )
"Her neyse sahip olunan, doğar ve ölür.
Bu nefsi müziğin içinde sıkışmış herkes
İhmal eder ölümsüz aklın harikalarını."
- William Butler Yeats, "Sailing to Byzantium "

Çevrimdışı DarLy OpuS

• 2766
  • Rom: 35
  • Dansımız Marşandiz
    • Profili Görüntüle
    • Uykusuzluk Kulesi
« Yanıtla #5 : 20 Ocak 2009, 10:50:36 »
Benim de pek hoşuma gitti, ama o kadar kalabalık ki okuma listem neresine sıkıştırabileceğim hakkımda bir fikrim yok. Teşekkürler tanıtım için. :)

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 20 Ocak 2009, 15:55:57 »
Her kitapta farklı bir olaya değinmelerine rağmen,karakterler ve bu ana karakterlerin asıl görevinden saptırılmaması iyi olmuş.
Bazı karaterlerimizin(örneğin Kestrel ve Bowman'ın bebek kız kardeşleri)büyüdüğüne tanıklık ediyorsunuz ve onlar da kendi yerlerini buluyorlar.
3.kitaptaki son hoşuma gitmişti.En başından beri ima ettiğini tam tersini bir anda vurmuştu yüzüme  ;D

Çevrimdışı Kharas

• **
  • 53
  • Rom: 3
    • Profili Görüntüle
Ynt: Ateş Rüzgarı (Üçlemesi)
« Yanıtla #7 : 02 Aralık 2010, 22:54:05 »
Böyle geniş bir yelpazeye sahip forumda bu kadar az kişinin okuması beni oldukça şaşırttı. Okuyupta susanlar mı var? Varsa bir adım öne çıkında kalbime inmesin.

Bir türlü kelimelerle ifade edemedim bu üçlemeyi.
Tavsiye etmeye çalıştığım zamanlar şu diyalog yaşanıyor genelde:
Spoiler: Göster

"Bak bir kitap önericem, kesin oku"
"Abi nasıl kitap?"
"Güzel bak mutlaka oku"
"Tamam hocam da konu nedir?"
"Şimdi iki kardeş var, aslında 3. Ama 3.yü şimdi karıştırma. Neyse işte bunlar kast sistemi olan bir şehir devletinde yaşıyor."
"Şehir devleti?"
"Sözümü kesme! İşte sonra... Ya sonra işte...Böyle şey oluyor, ama aslında öyle de değilmiş... Sonrası yok lan! Al oku!"

Kestrel ve Bowman karakteri beğendiğim kardeşlerdir. İkiz olarak birbirlerine bağlılıkları ve akabinde telepati gibi şeylere sahip olmaları ikizler için klişe olduğu kadar bulunması da güzel bir detay.
Agresif kızımız Kestrel ve mantıklı, ona göre tepki vermeden olaylar üzerinde daha çok düşünen erkek kardeş Bowman okuması zevkli ikizler. Özellikle Kestrel'in sıradan kız, kardeşine düşkün sevgili kız kardeş olmaktan öte ikizi tarafından zapt edilmesi gereken anlarının olması okurken takdir ettiğim bir diğer durumdur.

Ama asıl olay Aramanth'da elbette. Renklerle ifade edilen kast sistemi, sınıflara göre dağıtılan evler ve hatta bu sınıflara göre belirlenen öğrenci sıraları diğer kitapalrda kolay kolay bulunacak bir şey değildir. Sıralar konusunu açacak olursak, sizin ailenizin bulunduğu renk (sınıf)  okulda kaçıncı sırada oturacağınızı etkiliyor. Sizin okulda aldığınız notlar, ailenizin hanesine ekleniyor.
Puanlar mavi masaya durumu var bir nevi. Tanıtımda daha detaylı olarak anlatılmış zaten.

Bir de rüzgar çalgıcı var tabii. İlk kitabın konusu olduğu gibi, o da kitaba farklılık katan bir başka etmen. Diğer kitaplara gelecek olursak(2 ve 3) serinin boyut değiştirdiği ve ezberi bozan kitaplar. 3.kitap bütünüyle bitiriş kitabıydı, macera genelde 1 ve 2de yaşandı.

Ezber bozan kitaplar demiştim de, seri de genel olarak bu özelliği taşıyor. Çok ama çok farklı.
Yazarının özgün evreninde, gerçeğe gönderme yapan, ama kendi evrenine has sisteminde oluşturulmuş bir hikaye.

Not: çöl korsanları da güzeldi hani.