Kayıt Ol

Bahadır Akkuzu yaşamını yitirdi

Çevrimdışı magicalbronze

  • *
  • 4075
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
Bahadır Akkuzu yaşamını yitirdi
« : 08 Ağustos 2009, 13:34:52 »

Barış Manço'nun grubu Kurtalan Ekspres'in gitaristi Bahadır Akkuzu İstanbul'da hayatını kaybetti.

Müzisyen Bahadır Akkuzu, akşam saatlerinde evinde fenalaşınca oğlu Sonat Akkuzu tarafından Ethica İncirli Hastanesi'ne getirildi.

Göğsünde sıkışma ve kolda uyuşukluk şikayetleriyle burada doktorlar tarafından muayene edilen Bahadır Akkuzu, röntgen çekimi sırasında tekrar fenalaşarak bayıldı.

Akkuzu'nun kalp krizi geçirdiği anlaşıldı. Doktorların yaklaşık bir saat süren çabalarına rağmen 54 yaşındaki Akkuzu kurtarılamadı.

Hastanede basın mensuplarına açıklama yapan Sonat Akkuzu, babasının şimdiye kadar belli bir rahatsızlığının bulunmadığını ifade ederek, ''Pazar gününden itibaren göğsünde bir sıkışma olmuş. 'Klimadan dolayıdır' diyerek kendisi doktora gitmedi. İnatçıydı, işe gitti. Geldiğinde daha kötüydü. Evde 2 kez fenalaştı, sonra arabayla hastaneye geldik. Röntgen çekimi sırasında tekrar fenalaştı. Kalp krizi geçirmiş. Ancak kurtarılamadı'' dedi.

15 yaşında sahneye çıkmaya başlayan Akkuzu, ilk olarak ''4 Adam'' isimli grubu kurdu. 1978 yılından itibaren ''Kurtalan Ekspres'' grubunun gitaristi, vokalisti ve kurucusu olarak çalıştı.

Müzik hayatının içinde Barış Manço, Cem Karaca, Erkin Koray, Edip Akbayram gibi sanatçılara eşlik etti. Akkuzu'nun ''Sakız Hanımla Mahur Bey'', ''Kara Toprak Ver Yarimi'' ve ''Al Beni'' isimli besteleri Barış Manço tarafından yorumlandı.

Akkuzu, cumartesi günü Ataköy 5. Kısım Camii'nde kılınacak namazın ardından toprağa verilecek.

***

Ruhu şad olsun. Daha geçen Disko Kralı'na gelmişti, maşallahı vardı. Bir varız bir yokuz işte...
"Her neyse sahip olunan, doğar ve ölür.
Bu nefsi müziğin içinde sıkışmış herkes
İhmal eder ölümsüz aklın harikalarını."
- William Butler Yeats, "Sailing to Byzantium "

Kayıp Rıhtım Arşiv Forum

Bahadır Akkuzu yaşamını yitirdi
« : 08 Ağustos 2009, 13:34:52 »