Kayıt Ol

Yeni Çağın Ejderhaları Hakkında

Çevrimdışı DarLy OpuS

• 2766
  • Rom: 35
  • Dansımız Marşandiz
    • Profili Görüntüle
    • Uykusuzluk Kulesi
« : 07 Eylül 2009, 05:11:25 »

Spoiler: Göster

Gerçek anlamda yeni bir çağın başangıcı olan bu serinin, ülkemizde fazla tutulmadığını görüyorum. Jean Rabe'in en iyi Ejderha Mızrağı yazarlarından birisi olduğu bir gerçek. Kısaca bu çağdan bahsedelim.

Tanrılar Kaos'u durdurmak için dünyadan ayrıldıktan sonra, Ejderhalar'ın Çağı başlamış olur. Kendi boyutlarından Krynn'e geçen ejderhalar, burada şahsi derebeyliklerini kurar ve dünyayı yönetmeye başlarlar. Bu ejderhalar kendi boyutlarıda son derece sıradan da olsa, Krynn için son derece büyük ve ölümcülürler.

Derebeyleri:

Malystryx, kırmızı ejderha derebeyi. Kuşkusuz derebeyleri arasında en güçlü olanı. Bir şekilde "Ejder Kıyımı" adlı savaşı da başlatan yaratıktır. Öldürdüğü ejderhaların yaşam enerjilerinden kendisine bir totem hazırlamıştır. Bu totem yardımıyla "tanrı" olmaya soyunmuştur. Ki Raistlin'in tanrı olma çabası bu kadar ses getirirken, bu serideki çabanın göz ardı edilmesi ve arka plana itilmesini çok garip buluyorum açıkçası.

Khellendros, mavi ejderha derebeyi. Namı-diğer Skie. Bildiğiniz gibi Ejderha Yüceefendisi Kitiara'nın ejdehasıydı vaktinde. Malystryx'e karşı koymaya ciddi anlamda cesaret edebilen tek ejderha.

Beryllinthranox, yeşil ejderha derebeyi. Derebeyleri arasında Malys'den sonra en sevdiğimdir. Qualinesti'yi yakıp yıkarak elflere günlerini göstermiştir.

Onysablet, siyah ejderha derebeyi. Pek de sıkı fıkı olmuyoruz kitaplar boyunca. Ogre topraklarına hakim oluyordu hatırladığım kadarıyla. Yerleştiği yerleri bataklığa çevirerek içine etmesiyle de bilinir.

Gellidus, beyaz ejdeha derebeyi. Haliyle en zayıf olanı. Birileri ona Malystryx ile aşk yaşamamasını öğretmesi gerek.

Evet, kısaca derebeylerini tanıdık. Seri boyunca sadece derebeylerinin attıkları finkleri görmüyoruz tabii ki.

Mızrak Kahramanları'ndan Altınay işe el koyuyor. Altınayın amacıysa, yeni bir kahramanlar grubu kurarak ejderhaların karşısına dikilmek. Yeni kahramanlarımız arasından ise, tanıdık bir isimler göze çarpıyor ki bunlardan birisi Palin Majere'dir. Bir diğer tanıyacağınızı düşündüğüm isim ise Jasper Fireforge. ( ;) ) Eh tabii ki Dhamon Zalimkurt'u unutmamak gerekiyor.

Yeni çağda hoşuma giden bir başka olaysa, ejderhaların "tohum" adı verilen yepyeni bir ırk yaratmaları ve onları kendi saflarına katmaları. Hafif ejderan tarzı bu yaratıklar da çağa renk katanlardan. Bu arada derebeyleri safları da küçümsenecek düzeyde olmadığını belirtmeliyim. Öyle ki Takhisis Şövalyeleri'ni bile onların arasında görüyoruz.

Çağın gidişatı hakkında biraz fikir verebildiğimi umuyorum. "Yeni Çağın Ejderhaları" serisini okuma sırası şu şekilde:

- Yeni Bir Çağın Doğuşu
- Kasırganın Günü
- Kargaşanın Arifesi

Serinin kuşkusuz en yaratıcı karakterlerinden birisi olan Dhamon'un efsanesiyse şu şekilde devam ediyor:

- Düşüş
- İhanet
- Kurtuluş

Şimdilik aktarabileceklerim bu kadar. Son okuyuşumun üzerinden bunca vakit geçmesine rağmen, iyi bir bilgi paylaşımı oldu sanırım. İlk başta da dediğim gibi, amacım bu iki seriyi okumakta çekinen arkadaşları okumaya davet etmek ve Krynn'in ne kadar geniş bir dünya olduğunu görmelerini sağlamak.

Umarım amacımda bir nebze de olsa başarı sağlamışımdır.

Teşekkürler. :)

Çevrimdışı magicalbronze

• *
  • 4075
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
Ynt: Yeni Çağın Ejderhaları Hakkında
« Yanıtla #1 : 07 Eylül 2009, 09:25:11 »
Bana sürekli okumamı önerdiğin seri hakkında sanırım bu kadar ayrıntılı bilgi verilebilirdi. Ellerine sağlık.Okumayan birisi için merak uyandırıcı ve oldukça açıklayıcı bir yazı olmuş.

Özellikle Ruhlar Savaşı'nda bildiğim kadarı ile Khellendros en hoşuma gitmeyen tarzdaki derebeyi olmuştu. Daha sonradan Malystryx'ın yaşadığı son ise daha da etkileyici idi bana göre. Okunması gereken ve yine dediğin gibi geri plana itilmemesi gereken Ejderha Mızrağı kitaplarından. Okumak, o anlarda neler yaşandığını da görmek acayip zevkli olacaktır özelliklede DL hayranları için.

Verdiğin bilgiler için tekrar teşekkürler, ellerine sağlık. :)
"Her neyse sahip olunan, doğar ve ölür.
Bu nefsi müziğin içinde sıkışmış herkes
İhmal eder ölümsüz aklın harikalarını."
- William Butler Yeats, "Sailing to Byzantium "

Çevrimdışı Deadman107

• **
  • 347
  • Rom: 3
  • ---AmOrTeNtİa---
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 07 Eylül 2009, 22:48:40 »
Yeni Çağın Ejderhaları ile ilgili bu açıklamaları yapmakla çok iyi bir iş yapmıssın darly. :) . Efsanaler üçlemesini bitirdim , direk Ruhlar Savaşı na geçmeyi planlıyordum. Çünkü kafam da Jane Rabe ile ilgili bir çok soru işareti vardı. Sonuçta EM nin yaratıcıları Weis&Hicman.Ama bu yazınla birlikte ağzımın suyu aktı desem yeridir :D .

Bilgilendirmen için tekrar saol :)

Güneş doğacak, açacak çiçek...

Çevrimdışı DarLy OpuS

• 2766
  • Rom: 35
  • Dansımız Marşandiz
    • Profili Görüntüle
    • Uykusuzluk Kulesi
« Yanıtla #3 : 08 Eylül 2009, 01:09:27 »
Yeni Çağın Ejderhaları ile ilgili bu açıklamaları yapmakla çok iyi bir iş yapmıssın darly. :) . Efsanaler üçlemesini bitirdim , direk Ruhlar Savaşı na geçmeyi planlıyordum. Çünkü kafam da Jane Rabe ile ilgili bir çok soru işareti vardı. Sonuçta EM nin yaratıcıları Weis&Hicman.Ama bu yazınla birlikte ağzımın suyu aktı desem yeridir :D .

Bilgilendirmen için tekrar saol :)

Efsaneler Üçlemesi'nden sonra gelen iki kitap daha var. İkinci Nesil ve Yaz Alevi Ejderhaları. Onları okumadan Ruhlar Savaşı'na atlaman büyük bir hata ve kayıp olur senin için.

Çevrimdışı Deadman107

• **
  • 347
  • Rom: 3
  • ---AmOrTeNtİa---
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 08 Eylül 2009, 14:26:07 »
Ooo iyikide uyardın beni okuma listesini karıştırmışım ya. :o
Güneş doğacak, açacak çiçek...

Çevrimdışı firehead

• *
  • 32
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 21 Mart 2011, 13:35:46 »
Elinde Yeni Bir Çağın doğuşu adlı kitap olup satacak olan biri var mı acaba :)