Kayıt Ol

Ruh Çıkmazı

Çevrimdışı animania

• *
  • 19
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
    • Karalama Defteri
Ruh Çıkmazı
« : 30 Ekim 2010, 23:41:38 »
RUH ÇIKMAZI

Esaret onu kendine çağıran yaratığın kim bilir belki de onu öldüreceğini düşünürken, yaratık bir soru sormuştu  ona. Esaret hala, “Bir sınavda mıyım acaba soruyu bilemezsem ne yapacak, beni öldürecek mi acaba” diyordu. Diğeri yani; Özgürlük ise ”Ben burada hayatımdan memnun değilim” diye bağırıyordu. “Özgürlüğümü  istiyorum… Gerekirse ölmeye razıyım.”

Mutluluk “Mutluluk içimizde” diyordu. Sevgi ise; “Her varlığı seviyorum, nerede bir canlı görsem onu seviyorum. Ona göre her varlık canlıydı. “Sevmek ne güzel şey, yaratığı da seviyorum ben, yaratığa can veren ruhu da.” dedi. “Sevmemek de ne demekmiş.”

Nefret konuştu. “Ben olmasam sen bir hiçsin, farkında mısın?” Mutsuzluk olmasa mutluluk da bir hiç. Acı olmasa tatlı da. Hiçlik olmasa varlık da bir hiç; öyle değil mi hiçlik diye sordu. Hiçlik cevap vermedi. Bekledi nefret cevabın gelmesini ama cevap gelmedi. Saatlerce bekledi. Günlerce. Aylarca ama sırrı çözememişti nefret. Nefretle baktığından olsa gerek.

Ve Bilge geldi. Bilge dedi ki: Keşke sevgi olsa biraz içinde nefretin ve nefret olsa sevgide. İç içe geçseler bir olsalar. Aşk’ı yaşasalar dedi. Kavuşsalar. Sevişseler. Aşk; kavuşunca ben biteceğim dedi bilgeye. “Olmaz…” dedi, “Kavuşunca sevişecekler, ikisi bir olacak. Tekrar kendilerini doğuracaklar. İki çocukları olacak, biri nefret biri sevgi. Ve onlar yine kaos’ta birbirlerini kaybedecek, ortada karmaşık duygular şekillenecek, ta ki birbirlerini bulana kadar.” Ve dedi nefret’e hiçlik sana cevap vermedi çünkü o hiçlik. Zaten yok. Hiçlik; yokluğun paralel evrendeki yansımasıdır. Sana cevap verseydi zaten evren yok olacaktı o anda. Kaos hakim sürecekti en baştaki gibi. Oysa hiçlik cevap vermedi” dedi ve içten bir kahkahayla güldü  bilge.

Nefret kıskandı bilgeyi. Kıskançlık doğdu. “Sevgiyle bir olmama gerek yok ben bölünerek çoğalabilen bir yapıya sahibim üstelik sporla çoğaldığımdan kendimden, farklı çocuklar üretebiliyorum.” dedi. Bilge; sadece sen değil, bunu tüm duygular yapabiliyor. Oysa benim dediğim gibi iki zıt duygu bir araya geldiğinde yaşanansa mitoz bölünmeyle doğan küçük çocuklarınız gibi değil, ana duyguların rejenerasyonudur.

Nefret biyolojik konuştuğunda bilge ona biyolojik cevaplar veriyordu. Felsefi konuştuğunda felsefi cevaplar. Bilgenin bilgeliği karşısında ağzı açık kalmış susuyordu. Sevgi araya girmek için çok beklemişti. Sıra onundu.

Sevgi Nefret’e doğru döndü, ve seni seviyorum nefret yıllardır bunu söylemek için bekliyordum dedi. Nefret hala suratı asık bekliyordu.

Mutluluk mutsuzluğa döndü “Mutluyum, mutlusun, mutlu” dedi. Mutsuzluksa “Mutsuzum, mutsuzsun, mutsuz” dedi. Bilge’ye sıra gelmişti gözüken. Mutluluğa döndü Sen demelisin ki “Ben mutluyum oysa sen mutsuzsun, o mu? Bizden doğacak çocuğumuz o, hem mutlu hem mutsuz olmalı. Mutsuzluğa döndü senin fiil çekiminse “Mutsuzum, mutlusun çocuklarımız’ın 23 kromozomu mutsuz, 23’ü ise mutlu.” , “Heee sende eşeysiz üreme tekniklerine girip beni şaşırtmaya çalışacaksan uğraşma” dedi.

Görünen o ki; son söz hep bilgenindi.

Saygı geldi. Bilge’ye saygılarını iletti, bu yazı da burada bitti.  :)

@nim@ni@

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Rom: 96
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
    • Yorgun Savaşçı'nın Günlüğü
Ynt: RUH ÇIKMAZI
« Yanıtla #1 : 31 Ekim 2010, 01:50:07 »
Mutluyum, mutsuzsun, ne mutlu ne mutsuzlar :P  Enteresan, hatta hafif Douglas Adams tadı veren bir yazı olmuş bu. Bilgenin verdiği cevapları okurken sırıtmadan edemedim. Nefreti aklımda canlandırmaya çalışırken de nedense hep Öfkeli Şirin geldi gözümün önüne :)

Düşler Limanı'ndaki ilk hikayen sanırım bu. Hatta belki de yazdığın ilk kısa hikaye... Yazdıkça kaleminin güçlenmesi, hayal gücünün zenginleşmesi dileklerimle...

Saygılar :)
Jackal knows who you are,
Jackal knows where you are.
Try to hide if you dare.
Do your best, i don't care.

Çevrimdışı animania

• *
  • 19
    • Profili Görüntüle
    • Karalama Defteri
« Yanıtla #2 : 31 Ekim 2010, 18:37:04 »
Sağol kardeşim, teşekkür ederim. Aynen öyle.İlk kısa hikayem diyebilirim.Lise döneminde yazdığım birçak uçuk ya da garip hikayem vardı aslında.Ancak son birkaç yıl içinde öncelikle içimde kıpırtıların oluşması sonra senin yazı serüvenin ve geçen haftaki konuşmalarımız sonucu burada olmak hakikaten çok keyifli. :)))
@nim@ni@

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Rom: 1
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 31 Ekim 2010, 18:49:03 »
Okuduğum en farklı yazılardan biriydi. Durum 2.paragrafla birlikte anlaşılmaya başlanıyor ki bu gayet güzel. Duyguların ve kavramların tarafınızca dile getirilmesi ilginç bir düşünce ve bir o kadar eğlenceli. Okurken gerçekten keyif aldım. Böyle değişik bir yapıtı burda yayınladığınız için de teşekkür ederim :). Yalnız biyoloji konularını bilmeyenler için son kısımlar fen dersi gibi gelebilir :D. Felsefeden biyolojiye geçmek de güzel bir fikirdi.

Umarım daha nice yazılarınızı okuruz. Tarzınız farklı, seçilen konu bambaşka ve anlatım tarzınız su gibi akıp gidiyor. Yalnız bu akıcılığın önünde bir engel var: imla hataları. Açılan tırnaklar "dedi" kısmına geldikten sonra bile kapanmıyor. Okurken kim ne dedi karıştı bende. Konuşmaları yan yana yerine alt alta yazarsanız daha okunaklı olacaktır aynı zamanda ^^. Bazı yerlerde de virgüllerin eksikliği sıkıntı yaratmış.  Bunun dışında gayet güzel bir öyküydü.

Not:
Spoiler: Göster
öykünüzün başlığını Ruh Çıkmazı yaparsanız çok hoş olacaktır. Hepsini büyük harflerle yazdığınız için biraz göz tırmalıyor ve bağırıyorsunuz imajı veriyor :).

Çevrimdışı animania

• *
  • 19
    • Profili Görüntüle
    • Karalama Defteri
« Yanıtla #4 : 31 Ekim 2010, 21:40:32 »
Fırtınakıran, olumlu eleştirin için çok teşekkür ederim. Beğenmene sevindim. Aslında kısa bir yazı olduğu için ve neredeyse tamamı konuşma olduğu için altalta yazmadım. Şiir gibi olacaktı :)

İmla hataları konusunda ise haklısın, daha dikkatli olmaya çalışacağım. Yukarıda İhsan'a verdiğim cevapta da olduğu gibi Lise'de bazı yazı denemelerim olmuştu ve yarım kalmıştı ne yazık ki. Ama şimdi, yine yeni yeniden yazmaya başladım. Ve hakikaten burada olduğum için çok mutluyum diyebilirim.

Yazıyorum ve yazdıkça öğreniyorum...
@nim@ni@

Çevrimdışı Shinigami

• **
  • 166
  • Rom: 2
  • There is nothing about me
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 09 Kasım 2010, 21:22:48 »
Öncelikle ruhani kavramları kişiselleştirmek yazıya çok özgün bir hava katmış. Biyolojiyi seven biri olarak felsefeyle biyolojinin harmanlandığı bu yazıyı okumaktan büyük zevk duydum. :)
Farklı temanızı ve kullandığınız üslubu sevdim. Özellikle 3. ve 4. paragraf en can alıcı kısımlarıydı -bence.
Şirin ve eğlenceli bir öyküydü. :) Kaleminize sağlık.

Çevrimdışı animania

• *
  • 19
    • Profili Görüntüle
    • Karalama Defteri
« Yanıtla #6 : 10 Kasım 2010, 13:28:27 »
Shinigami; olumlu yorumun için çok teşekkür ederim.
Senin de yüreğine sağlık!
:)
@nim@ni@