Kayıt Ol

Benzerlik

Çevrimdışı Quid Rides

• **
  • 399
  • Rom: 17
    • Profili Görüntüle
Ynt: Benzerlik
« Yanıtla #15 : 01 Aralık 2012, 22:50:21 »
Birşey demiyorum yanlış anlaşılmasın :D
http://turanmemre.wordpress.com/
Bana dönek demiş itin birisi
Açığım ne imiş sor hele hele

Çevrimdışı Ryld Argith

• 879
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #16 : 01 Aralık 2012, 23:14:18 »
Arkadaşlar Tolkein'in kitaplarında Hobbitlerin Antik dildeki adı Buçukluktur. Ben Salvatore veya başka bir yazarın genel; cücelerin hayata bakış açısı , elflerin zarafetleri, insanların haz ve hırsları gibi öğeler fantastik kurgunun temel öğeleridir. Bu yüzden bir yazarın yarattığı ve mitolojide de bazı yerlerde geçen ırkları kullanmasını benzerlik olarak görmüyorum. Tam tersi bu tür ortaklaşa kullanmalar fantastiği bir arada tutar onu bir grup yapar :)

Tabi diğer teorilerinizde de haksız sayılmassınız ama bu konudaki bir tartışmaya (Bir yazarın başkasıyla ilgili benzerliği vb.) daha fazla katılmak istemem :)
"Ben neysem oyum Regene. Sen nasıl ışığın bir parçasıysan, ben de karanlığın bir parçasıyım. Bence biri diğerinden daha iyi veya daha kötü değil"
Kara Dalamar

Çevrimdışı Quid Rides

• **
  • 399
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #17 : 02 Aralık 2012, 20:28:35 »
Bende benzerlik adı altında başlattığım bu konuda ırkara değinmemiştim sadece brunor ve gimlinin fizikselcolarak benzerliğine dikkat ekmiştim daha sonradan ırk adları gecti yoksa bende seninle aynı fikirdeyim

Çevrimdışı Daarlan Gardan

• 722
  • Rom: -1
  • to hell with gatech
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #18 : 19 Aralık 2012, 21:42:37 »
Mithril Salonu örneğini vermek bile yeterli ya...

Mithril.
''Civilizations have the morality and ethics they can afford.''

— Larry Niven & Jerry Pournelle, ''Lucifer's Hammer''

''These colonies in nature can reach at least two million individuals at a time, last for decades, and occupy a hundred cubic meters of space. It was a wonderful achievement to see a fragment of this world captured all around you, so that you almost had the experience of being inside the ant colony when you were in that room.''

— Robert Trivers, ''Natural Selection and Social Theory'', p. 162

''... Bu amaç doğrultusunda nükleer santraller hedeflenecekse, yapılması gereken şeyler vardır. Çünkü nükleer elektriğe geçiş bir hobi değil, bir akademik egzersiz hiç değil, temel bilimlerden yaygın endüstriyel alt yapıya açılacak bir uygulamadır.''

Ömer Faruk Ağa Yarman 1993

Çevrimdışı Quid Rides

• **
  • 399
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #19 : 20 Aralık 2012, 09:34:05 »
Mithril Salonu örneğini vermek bile yeterli ya...

Mithril.

Hakkaten he.... :D

Çevrimdışı Godfrey

• *
  • 20
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #20 : 20 Aralık 2012, 11:21:19 »
Sadece Yüzükleri Efendisi ile sınırlı değil bu benzerlikler. Örnek olarak Wulfgar adlı barbar resmen Thor'dan alıntı. Gerek kullandığı çekiç gerekse çekicin bir cüce tarafından dövülmesi gibi.

Çevrimdışı Legend

• 590
  • Rom: 18
  • I write because your wrong
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #21 : 21 Aralık 2012, 21:41:12 »
Sadece Yüzükleri Efendisi ile sınırlı değil bu benzerlikler. Örnek olarak Wulfgar adlı barbar resmen Thor'dan alıntı. Gerek kullandığı çekiç gerekse çekicin bir cüce tarafından dövülmesi gibi.

Wulfgar Thor'a çok benzemiyor ama Aegis-Fang ciddi anlamda (hemen hemen her anlamda [dövülüşünden kullanılışına kadar]) Mjollnir'den esinlenilmiş. UD bölümünde bu biraz konuşulmuştu hatırladığım kadarıyla.

Çevrimdışı Ejderfelaketi

• **
  • 359
  • Rom: 8
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #22 : 21 Aralık 2012, 23:39:07 »
Evet hatta anket bile yapılmıştı ne kadar saçma olsa da :D Ev sahibi kazanmıştı tabi de esin kaynağı iskandinav ve norveç mitolojisi.

Zaten Unutulmuş Diyarlar'da o kadar çok benzer şey-kolpa,çakma artık ne derseniz- var ki sayılmaz.  Örneğin Doğuda, Orda devletinde yaşayan Tuiganlar at üstünde yaşıyor-tam göçebe türk- ve kımız içiyorlar. Bakınız: http://forgottenrealms.wikia.com/wiki/Kumiss  Ya da Calimshanlıların arap özelliklerine sahip olması olması ve sultanlıkla yönetilmesi. Zakhara'da zencilerin yaşaması gibi.
Kumarı sadece oynatanlar kazanır sadece oynatanlar

Çevrimdışı Godfrey

• *
  • 20
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #23 : 25 Aralık 2012, 11:00:23 »

Bir de Regis adlı buçukluğun mücevheri (şahsi kanaatim) direkt olarak Tek Yüzük (bazılarımız Crenshinorn'u Tek Yüzük'ün alıntısı olduğunu düşünüyor, benim fikrim ise mücevherin, yakutun Yüzük alıntısı olduğu)

Çevrimdışı Quid Rides

• **
  • 399
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #24 : 25 Aralık 2012, 23:59:41 »
Bence creshinborn cunku refisin mucevherinin karsi tarafa etkisi var kullanana degil ve gel beni kulkanda demiyo bubu regisin mucevheri ne zaman sonra kullandigindan cikarabiliriz