Kayıt Ol

Hangi Kitabı Okuyorsunuz ve Eleştiriniz

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Rom: 1
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
Algernon'a Çiçekler (1956)
Dün başladım, dün bitirdim. Çok güzeldi. Klasik türde gibi ama alışılmışın dışında bir anlatım şekli var ve -eski bir kitap olmasına rağmen- hiç sıkmıyor. Değişik bir konusu var. Genelde fantastik severim ama bu istisnayı bozan sayılı kitaplardan biri. Herkese tavsiye ederim :)

Kitap bilimkurgu olarak da geçiyor. Hatta şu listede de adı var.

Kobay ismiyle de basılmış.

Çevrimdışı Demigod

• **
  • 253
    • Profili Görüntüle
Bilmiyordum. Yeni bir kitap olmadığı için pek öyle hissettirmedi sanırım :)
“Bu basit ama anlatması pek de kolay olmayan bir hikaye. Tıpkı bir masal gibi. Masallarda ne kadar hüzün varsa o kadar hüzünlü ve en az masallardaki kadar çoşkulu bir hikaye.”
-La vita è bella

Çevrimdışı Erymnys

• 496
  • Rom: 8
  • PKBL
    • Profili Görüntüle
    • Erymnys
Sandman 1 - Düş Müziği...

Hayallerimin ötesinde birşey çıktı, betimleyemiyorum...
Elleri kalem tutanlara bu kadar düşman varken biz çok acı çekeriz daha, çok ölürüz kan kaybından!..

Çocuk Yetiştirme Sanatı Üzerine Bir Deneme --->Erymnys

Beklerim efendim...

Çevrimdışı Dúrgonath

• 680
  • Rom: 13
    • Profili Görüntüle
Sandman 1 - Düş Müziği...

Hayallerimin ötesinde birşey çıktı, betimleyemiyorum...

Sen daha dur, neler olacak neler.

Çevrimdışı dekadans

• **
  • 261
    • Profili Görüntüle
Eveet. Sethanon'da Karanlık'la beraber, Gedik Savaşları Efsanesi'ni bitirmiş bulunmaktayım. Son kitapla müthiş bir final yapılmış. Tadı damağımda kaldı diyebilirim sadece. Uzun zamandır hiçbir fantastik seriden bu kadar keyif almamıştım (Zaman Çarkı hariç). Okumamış olan herkese öneriyorum. Krondor serisi elime geçerse onu da okumak istiyorum. Ama önce önümde epey bir kitap var. Bir raf dolusu okunmamış kitap beni bekliyor =)

Ender'in Oyunu'na başladım. Bakalım Ender Serisi nasılmış =)
Zaman Çarkı döner, Çağlar gelir ve geçer, efsaneleşen anılar bırakır. Efsaneler solarak mit olur ve onları doğuran çağ yeniden geldiğinde mitler bile unutulur. Bir Çağ’da, kimilerine göre Üçüncü Çağ’da, henüz gelmemiş, çoktan geçip gitmiş bir Çağ’da, Puslu Dağlar’da bir rüzgar yükseldi. Rüzgar başlangıç değildi. Zaman Çarkı dönerken ne başlangıçlar, ne de bitişler vardır…

Çevrimdışı daifunka_vc

• 618
  • Rom: 20
  • Kronik Öğrenci
    • Profili Görüntüle
Warbreaker sonlara doğru bünyemdeki adrenalin salınımını coşturdu. Kendime gelmek için arada bir duraklıyorum. :D
There are two secrets to becoming great. One is never to reveal all that you know. - PS:T

Çevrimdışı Alorka Greenleaf

• 603
  • Rom: 6
  • End of the Ergenism
    • Profili Görüntüle
    • f

Okuması çok zevkli bir kitap. Tam Yüzüklerin Efendisi hayranlarına göre. Olayların öncesini merak ederdim hep. Sonunda ulaştım ve okuyorum. Çeviren biraz kendi yorumunu kattığı için tuhaf oluyor azıcık. Alışkın olduğum Ayrıkvadi Yarmavadi falan olunca da komik oluyor. :)

Çevrimdışı daifunka_vc

• 618
  • Rom: 20
  • Kronik Öğrenci
    • Profili Görüntüle
Warbreaker'ı bitirmiş bulunmaktayım. Öncelikle Brandon Sanderson'ın kitaplarının hakları Arkadaş'ta idi, yanlış hatırlamıyorsam. Planlarında olup olmadığına dair bir fikrim yok; ancak bu kitabı da Türkçe'mize kazandırırlarsa çok güzel bir işe daha imza atmış olurlar.

Warbreaker'ın, tek kitap olmasının da getirdiği avantajla hızlı ilerleyen hikayesi (özellikle kitabın ikinci yarısında), çok eğlenceli bulduğum büyü sistemi, içerdiği bolca politik oyunlar ve Lightsong adlı karakteri (Zaman Çarkı'nı okuyup Mat'i sevenler bu karakteri de sevecektir.) ile kendini bana sevdirdiği gibi diğer okuyuculara da sevdireceğine inanıyorum. Şöyle bir iki cümle daha yazacak olursam, özellikle büyü sisteminin ilginç yapısı sayesinde olayların gidişatını çok hızlı değiştirebilmesi kitabın beni en çok eğlendiren kısmı oldu diyebilirim. Kitabın en son kısmında yazar olayların akışını değiştirmek için biraz kolaya kaçmış gibi gelmesi ise son dakikalardaki gazımın üstüne limon sıktı maalesef. Bir de kitabın açıklamasını mümkünse okumayın, ister istemez bir kaç önemli olayı tahmin edebiliyorsunuz.

Neyse, sonuç olarak iyi kitaptı yav. :D  Hem 2. kitap da gelecek herhalde. Fakat, bu kadar gizemi çözüldükten sonra biraz albenisini yitirmiş bir hikayeden daha ne kadar malzeme çıkar bilemeyeceğim.  
There are two secrets to becoming great. One is never to reveal all that you know. - PS:T

Çevrimdışı Lord Engord

• *
  • 21
  • Rom: 0
  • Döngüyü Kır!
    • Profili Görüntüle
    • Başka Dünyalardan Tadımlıklar
Stephen King'den Kubbe'nin Altında'yı okuyorum.

Daha önce "bu ne sıkıcı kitap arkadaş" diyerek yarım bıraktığım ve bir daha döneceğimi pek sanmadığım bir kitaptı. Geçenlerde kafama esti, biraz okuyayım dedim. Üç-dört gündür yüz sayfadan aşağı okumuyorum. Dizisi çekilebilecek kadar dolu dolu, bol karakterli, bol olaylı bir roman.

Çevrimdışı gaye

• *
  • 6
    • Profili Görüntüle
Bir Güneyli Vampir Romanı Serisini dün bitirdim bugün de Stephen King'in Ruhlar Dükkanı'na başladım vampirle ilgili değil ama sevebilirim sanırım ;D :svampire:

İmla kurallarını, bazı harfleri, büyük harfle başlaması gereken isimleri, ünlü harflerin noktalarını hiçe saymayalım lütfen. Arkanızdan ağlarlar sonra. - Editör

Çevrimdışı dekadans

• **
  • 261
    • Profili Görüntüle
Ender'in Oyunu bitti. Ama serinin geri kalanını okuyacağımdan emin değilim. Kitabı beğenmediğim için değil de daha ziyade serinin diğer kitaplarının bu kitap kadar iyi olmadığına dair duyduklarımdan ötürü böyle olacak.

Şimdi Orhan Pamuk'tan Saf ve Düşünceli Romancı'ya başladım. "Ben de yazıyorum." diyen herkes okumalı bence.
Zaman Çarkı döner, Çağlar gelir ve geçer, efsaneleşen anılar bırakır. Efsaneler solarak mit olur ve onları doğuran çağ yeniden geldiğinde mitler bile unutulur. Bir Çağ’da, kimilerine göre Üçüncü Çağ’da, henüz gelmemiş, çoktan geçip gitmiş bir Çağ’da, Puslu Dağlar’da bir rüzgar yükseldi. Rüzgar başlangıç değildi. Zaman Çarkı dönerken ne başlangıçlar, ne de bitişler vardır…

Çevrimdışı Legend

• 590
  • Rom: 18
  • I write because your wrong
    • Profili Görüntüle
Yaklaşık 1 saat önce Neptün'ün Oğlu'nun son sayfasını da çevirdim.Aklımdan geçenleri söyleyeyim,Neptün'ün oğlu diğer Riordan kitapları gibi dinamik,sürükleyici,betimlemeleri yerinde,okuyucuyu heyecanlandırabilen bir kitap.Bunları neden söyledim?Çünkü,bu özelliklerine o kadar alışmışız ki bu kitapların takdir etmeyi unutuyoruz.

Bu Melez Kampı serilerinin Melez Kampında geçmeyen ilk kitabı.Ama bir Kampta geçiyor bunu da söyleyeyim.Bu durum yepyeni bir kurguya yol açıyor.Kitabı okumadan önce hep düşündüm,yeni bir kamp olacak.Bunu becerebilecek mi diye?Becerdi.

Ama kampa rağmen,kurgunun bazı yerlerinde saçmalamış."Mesela,Frank" diyeyim.Orada da okuma zevkiniz açısından durayım.

3.kitabın başını çok merak ediyorum.Ön okuması yetecek bana. Piper vs. Reyna ve Jason 3'lüsünün Percy'le tanışmasını merak ediyorum.

3.Kitap,Athena'nın İşareti.Akla gelen ilk isim Annabeth.Ama buradan bir sürpriz kokusu alıyorum.

Bide Percy var.Şunu söyleyeyim,kitap boyunca Percy'nin değiştiğini hissettim.3.şahıstan mı bilmem ama sevecen,tatlı,şapşal Percy;tam bir Romalı olmuş.Ağırbaşlı,hata yapmaz bir Lejyon Komutanı olmuş.

Çevrimdışı *imaginer~pandora*

• *
  • 23
  • Uçuk kaçık,kendi dünyasında yaşayan bir kızım ben!
    • Profili Görüntüle
Şuan Ejderha Mızrağı serisine yeni başladım.Kendimden utanıyorum :-[
Ejderha Mızrağı Destanı:Güz Alacakaranlığın Ejderhaları.
Kitabın 139.sayfasındayım 12.bölüm okunmaya başlanmak için bekliyor.Kitaba şimdiden bayıldım.Kendimi karakterlerle özdeşleştirdim bile :)Kitiara'yı çok merak ediyorum :)Savaşçı kadınlara her zaman bayılmışımdır.Bence kitap çok harika bir şekilde kurgulanmış.Tabi fazla karakter olması ve kitabı daha ilk defa okuyor olmam sebebi ile yer ve tür isimleri kafamı iyice karıştırdı ama yakında geçicektir.Her karakterin sırları var ve bu gizemi biran önce çözmeliyim :)Fazla söz bulamıyorum.Harika:)

Çevrimdışı dekadans

• **
  • 261
    • Profili Görüntüle
Orhan Pamuk'tan Saf ve Düşünceli Romancı'yı bitirdim. Orhan Pamuk roman yazmakla ilgili deneyimlerini teorilerle destekleyerek çok güzel anlatmış. Tavsiye ederim.

Sırada Dublörün Dilemması var. =)

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
Algı Kapıları- Aldous Huxley

Cesur Yeni Dünya şaheseri ile tanıdığımız yazarın "algılarımı açan" kitabı. Aslında meskalin adında algıları etkileyen bir maddenin deneyi konu ediliyor ve yazarımız da gönüllü bir denek. Ancak Aldous Huxley'nin neden büyük yazar olduğunu burada görüyoruz. Bir deneyden yola çıkıp eleştirdiği ve ele aldığı konuları okudukça hayretler içinde kaldım. Kendisine duyduğum saygı bir kademe daha arttı.

150 sayfalık, incecik bir romandan bahsediyor olsak da yazarın onları dolduruş şekline hayran kaldım.

Düşünmeye sevk eden, algıları açan bir kitap.