Kayıt Ol

Hangi Kitabı Okuyorsunuz ve Eleştiriniz

Çevrimdışı emuk

• **
  • 226
  • Rom: 3
    • Profili Görüntüle
Ynt: Hangi kitabı okuyorsunuz ve Eleştiri
« Yanıtla #945 : 13 Mayıs 2012, 00:49:26 »
Budala- Dostoyevski

Kitapta eleştirilebilecek hiç bir yan yok. Mükemmel.
Hadi belki de biraz var; ama buna eleştiri denemez:
Dostoyevski'nin kitaplarında (şu ana kadar 4 tane falan okudum) kadınlar hep kudretli oluyor, erkeklerse yerlerde. Çoğu zaman denge sağlanmış olsa da bazen bu hafiften göze batıyor; fakat dediğim gibi bu sorun denebilecek kadar bile büyük bir yer kaplamıyor benim aklımda. Sadece ufak bir 'farkına varış'.
"A.Ö. 352 yılında, Mishamont ayının yirmi altıncı günü, Neraka şehrindeki Takhisis tapınağı yıkıldı. Ejderha kraliçe dünyadan sürüldü, orduları yenilgiye uğratıldı.

Bu zaferin onurunun büyük bir kısmı, ışığın güçleri için cesurca savaşmış olan mızrak kahramanlarına verildi. Ancak tarih kaydetmelidir ki; karanlıkta yürümeyi seçmiş bir adam olmasaydı, ışık kaybetmeye mahkum olurdu."

Çevrimdışı zekican5

• **
  • 320
  • Rom: 0
  • .............
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #946 : 13 Mayıs 2012, 09:55:19 »
Budala- Dostoyevski

Kitapta eleştirilebilecek hiç bir yan yok. Mükemmel.
Hadi belki de biraz var; ama buna eleştiri denemez:
Dostoyevski'nin kitaplarında (şu ana kadar 4 tane falan okudum) kadınlar hep kudretli oluyor, erkeklerse yerlerde. Çoğu zaman denge sağlanmış olsa da bazen bu hafiften göze batıyor; fakat dediğim gibi bu sorun denebilecek kadar bile büyük bir yer kaplamıyor benim aklımda. Sadece ufak bir 'farkına varış'.

Rus Edebiyatını çok sevmesem de Dostoyevskinin yeri ayrıdır bende.Neredeyse bütün eserlerini okudum ve söylediğin gibi mükemmele yakın hepside.Bir başka yanıda kitaplarındaki çizginin hiç bir zaman değişmemesi.(Senin bahsettiğin kadın konusuda buna dahil) İstikrarını hiçbir eserinde bozmamıştır. Budala da gerçekten en sevdiğim eserlerinden birisi.Herkeze okumasını tavsiye ederim ;)

Çevrimdışı Legend

• 590
  • Rom: 18
  • I write because your wrong
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #947 : 18 Mayıs 2012, 22:50:21 »
Anatolya Efsaneleri;

Serhan Vural'ın ayni forumumuzdaki adıyla saygıdeğer Buzmavisi'nin yazdığı bu kitabı yeni bitirdim. Güzeldi.

Özellikle isimlendirme çok başarılı ne kadar Vaiz Recep , Sahir Mert , Sehhar Ekrem , İlayda vs. bazı isimler biraz abartıya kaçsa da o kadar mitolojimize ait resmen elekten geçirilmiş isimler var ki çok hoşuma gitti. Bazı örnekler vermek istiyorum;   Mesela Azilerin ismi aslında bizim mitlerimizde bulunan tanrılar. Kara'Han keza öyle bir tanrımızda var diye hatırlıyorum. Türk mitolojisini kitaba böyle işlemesiyle takdirimi kazandı kitap.

Bunun dışında kitabın gayet sürükleyici bir konusu var ve dili de gayet akıcı kendini okutuyor. Fakat konusu biraz klasik. Yani ilk 100 sayfadan sonra kitap tamamen tahmin edilebilir bir hal alıyor bu da heyecanı biraz kısıyor açıkçası.

Bunun dışında büyü sistemini özellikle Vasiyet olayını gerçekten çok beğendiğimi söyleyebilirim.

İlk kitabını yayınlatan bir fantastik yazarın nasıl zorluklar çektiğini hepimiz az çok biliyoruz zaten ne kadar küçük bir tanıtım sorunu yaşansa da bu kitabı tavsiye ederim.

• *
  • 37
  • Charna'nın yüreği adına!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #948 : 25 Mayıs 2012, 10:28:03 »
Stephen King ~ 'O'
Korkmak isteyenler okusun derim.
aynaya baktığınızda suçluluk duygusu hissediyorsanız
gerçekleri öğrenmişsinizdir

Çevrimdışı kadri kerem

• **
  • 68
    • Profili Görüntüle
    • Zemine Kazılı Notlar
« Yanıtla #949 : 29 Mayıs 2012, 15:30:07 »
Barbara Mujica'nın "Frida" isimli kurmaca biyografi eserini ve Richard Laymon'ın "Mahzen" romanını okudum son olarak. Mahzen'i hiç sevmedim. Daha önce yazarın Lunapark romanını okumuş ve ondan da hoşlanmamıştım.

Frida ise olağanüstü bir kadın üzerine yazılmış, mükemmel bir kitap. Herkese tavsiye ederim. Eser ressam Frida'yı değil, acımasız hayatın karşısında dimdik ayakta kalabilen güçlü bir kadını anlatıyor. 
Zemine Kazılı Notlar
http://kadrikeremkaranfil.blogspot.com/

Çevrimdışı kadri kerem

• **
  • 68
    • Profili Görüntüle
    • Zemine Kazılı Notlar
« Yanıtla #950 : 31 Mayıs 2012, 01:58:47 »
Dean Koontz - Cehennem Alevi'ni okuyorum. Dörtte biri bitti. Epey sürükleyici bir roman.
Zemine Kazılı Notlar

Çevrimdışı daifunka_vc

• 618
  • Rom: 20
  • Kronik Öğrenci
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #951 : 01 Haziran 2012, 23:23:08 »
A Feast for Crows - G.R.R. Martin

Öncelikle söylemek istediğim, bu kitabın etraftan gelen tepkilere bakarak ecnebi tabiriyle biraz ‘underrated’ kalmış olduğu. Evet, üçüncü kitapla beraber bu kitaptan beklenenlerin tavan yapacağını kestirmek pek de güç değil. Hatta üzerine 5 yıl ben de beklesem kitaba çemkirenlerden biri de ben olabilirdim muhtemelen. Fakat, bazı yerlerde gördüğüm kadar yerin dibine sokulmayı kesinlikle hak etmediğine inanıyorum.

Üçüncü kitabı ve önceki kitapları kaliteli yapan mekaniklere bakacak olursak en etkili olanlarının dur durak bilmeyen, entrikalarla güçlendirilmiş aksiyon ve çok sayıda dönüm noktasına sahip olay örgüsü olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle üçüncü kitapla beraber bu durum tavan yapmıştı. Evet, entrikalar bu kitapta da kaldığı yerden devam ediyor (Hatta resmen entrikalara boğuluyorsunuz, 7’den 70’e herkes birbirinin ardından iş çevirmeye başlamış. :D ); fakat o eski hareketliliği beklemeyin diyebilirim. Politik oyunları seven birisi olarak benim için çok da olumsuz bir durum yoktu ortada; ancak herkes için bu durumun aynı olmayacağı aşikar.

A Feast For Crows daha çok bir geçiş kitabı gibi olmuş. A Storm of Swords’le beraber bir çok hikaye örgüsü ara bir sona bağlanmış gibiydi. Üçüncü kitabı bir çağın kapanması gibi düşünürsek bu kitabın da yeni bir çağın başlangıcındaki o geçiş dönemini anlattığını söyleyebilirim. Satır aralarını iyi okuyanlar, bu kitabın çok önemli olayların başlangıcına mükemmel bir zemin hazırladığını göreceklerdir. Tahminim odur ki ileride seri bir sona vardığında, bu kitabı yerin dibine sokan çoğu okur dönüp ‘Lan aslında bu kitap da çok iyiymiş be.’ tarzında üç beş kelamda bulunacaktır. :)

Bu bölümün hoşuma giden yönlerinden biri de Westeros'un, tarihi (daha çok, aileler arasındaki ilişkilerin biraz daha aydınlatılması), şimdiye kadar gözden ırak kalmış yerlere dair irili ufaklı kesitler ve adı çok duyulan ama göremediğimiz karakterlerin de teşrif etmesiyle beraber daha da zenginleşmesi oldu. Dorne, Oldtown ve Citadel, Braavos ve Iron Islands gibi yerlerin de gelişmelere ön saflardan katılmaya başlaması ve beraberlerinde getirdiği karakterlerle birlikte seriden aldığım zevk katlandı da durdu.  :D

Kitabın bana göre en eksik kalan yönü ise POV seçimleriydi. Kitapta Jon, Tyrion, Bran, Daenerys ve onlar kadar önemli bir çok karakterin gözünden gördüğümüz bir bölüm maalesef yok. Bunun sebebi de 3. kitapla beraber devasa boyutlara ulaşan mekan sayısı, karakter bolluğu (Bu kitapta da büyümeye devam ediyor pek tabii ki. :D) ve her biri için ayrı ayrı anlatılması gereken hikayeleri. Durum böyle olunca yazar zor bir seçim yapmak zorunda kalmış ve hikayeyi kronolojik olarak bölmek yerine coğrafik olarak bölmeyi seçmiş diyebiliriz. (Kronoloji 5. Kitabın ikinci yarısında yeniden düzene biniyor bu arada.)

Neyse. Uzun lafın kısası A Feast for Crows serinin diğer kitaplarının gösterişli güzelliğinden ziyade daha sade bir güzelliğe sahip. Sadece biraz daha dikkatli okunması gerekiyor.
There are two secrets to becoming great. One is never to reveal all that you know. - PS:T

Çevrimdışı syrio forel

• *
  • 48
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #952 : 02 Haziran 2012, 21:04:04 »

Neyse. Uzun lafın kısası A Feast for Crows serinin diğer kitaplarının gösterişli güzelliğinden ziyade daha sade bir güzelliğe sahip. Sadece biraz daha dikkatli okunması gerekiyor.

Bu kitap hakkında orjinalinden okuyan arkadaşlara tam böyle bir soru yöneltmeyi düşünüyordum ki bu yorum biraz da olsa içimi rahatlattı.3.Kitabın sonlarına yaklaşırken 4. ve 5.kitap hakkında internetten  birşeyler öğreneyim dedim ve çoğu  kişinin beklediğini bulamadığını ve ciddi şekilde sıkıldığını okudum.Hatta GRMM'nin işin kontrolünü kaybettiğini ve toparlayamayacağını bile söyleyenler vardı.
 Jon,Tyrion,Bran olmadan okumak biraz zor olacak ama politik entirikalar ve arkadan iş çevirmeler beni de oldukça heyecanladıran ve havaya sokan  olaylar.Umarım POV'lar arasında Arya vardır.Ondan bari bir kitap boyunca mahkum kalmayız.

Çevrimdışı emuk

• **
  • 226
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #953 : 02 Haziran 2012, 21:14:48 »

Bu kitap hakkında orjinalinden okuyan arkadaşlara tam böyle bir soru yöneltmeyi düşünüyordum ki bu yorum biraz da olsa içimi rahatlattı.3.Kitabın sonlarına yaklaşırken 4. ve 5.kitap hakkında internetten  birşeyler öğreneyim dedim ve çoğu  kişinin beklediğini bulamadığını ve ciddi şekilde sıkıldığını okudum.Hatta GRMM'nin işin kontrolünü kaybettiğini ve toparlayamayacağını bile söyleyenler vardı.
 Jon,Tyrion,Bran olmadan okumak biraz zor olacak ama politik entirikalar ve arkadan iş çevirmeler beni de oldukça heyecanladıran ve havaya sokan  olaylar.Umarım POV'lar arasında Arya vardır.Ondan bari bir kitap boyunca mahkum kalmayız.
Hepsini okumadım -Jon, Tyrion, Bran lafı geçtikten sonra- ama umarım gördüğüm yer spoiler değildir, yoksa çok kırılırım. Eğer öyleyse lütfen spoiler kutusu içine al.
"A.Ö. 352 yılında, Mishamont ayının yirmi altıncı günü, Neraka şehrindeki Takhisis tapınağı yıkıldı. Ejderha kraliçe dünyadan sürüldü, orduları yenilgiye uğratıldı.

Bu zaferin onurunun büyük bir kısmı, ışığın güçleri için cesurca savaşmış olan mızrak kahramanlarına verildi. Ancak tarih kaydetmelidir ki; karanlıkta yürümeyi seçmiş bir adam olmasaydı, ışık kaybetmeye mahkum olurdu."

Çevrimdışı syrio forel

• *
  • 48
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #954 : 02 Haziran 2012, 21:24:14 »

Bu kitap hakkında orjinalinden okuyan arkadaşlara tam böyle bir soru yöneltmeyi düşünüyordum ki bu yorum biraz da olsa içimi rahatlattı.3.Kitabın sonlarına yaklaşırken 4. ve 5.kitap hakkında internetten  birşeyler öğreneyim dedim ve çoğu  kişinin beklediğini bulamadığını ve ciddi şekilde sıkıldığını okudum.Hatta GRMM'nin işin kontrolünü kaybettiğini ve toparlayamayacağını bile söyleyenler vardı.
 Jon,Tyrion,Bran olmadan okumak biraz zor olacak ama politik entirikalar ve arkadan iş çevirmeler beni de oldukça heyecanladıran ve havaya sokan  olaylar.Umarım POV'lar arasında Arya vardır.Ondan bari bir kitap boyunca mahkum kalmayız.
Hepsini okumadım -Jon, Tyrion, Bran lafı geçtikten sonra- ama umarım gördüğüm yer spoiler değildir, yoksa çok kırılırım. Eğer öyleyse lütfen spoiler kutusu içine al.
Değerli Arkadaşım burada spoiler falan yok.Kimsenin zevkini mahvetmek istemeyiz.Benim söylediklerimin aynısı yukarıdaki yorumda da var.

Çevrimdışı daifunka_vc

• 618
  • Rom: 20
  • Kronik Öğrenci
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #955 : 04 Haziran 2012, 01:07:24 »

Bu kitap hakkında orjinalinden okuyan arkadaşlara tam böyle bir soru yöneltmeyi düşünüyordum ki bu yorum biraz da olsa içimi rahatlattı.3.Kitabın sonlarına yaklaşırken 4. ve 5.kitap hakkında internetten  birşeyler öğreneyim dedim ve çoğu  kişinin beklediğini bulamadığını ve ciddi şekilde sıkıldığını okudum.Hatta GRMM'nin işin kontrolünü kaybettiğini ve toparlayamayacağını bile söyleyenler vardı.

Beklentilerin gerçekçi olması lazım. Hani, sonuçta 3. kitabın sonunda olanlardan sonra ne gibi şeyler beklenebilirdi diye düşünürken ipin ucunu kaçırmamak gerekiyor. Yoksa hayal kırıklığına uğratma potansiyeli çok yüksek bir kitap, ona diyecek pek bir lafım yok.
Bir de diğer insanlar için en büyük sıkıntı 3 ve 5. kitaplar arasında yaklaşık 11 sene beklemiş olmaları. O da apayrı bir konu tabii ki.

Toparlayamamak mı? Gülüyorum sadece. Kitabın bu kadar geçişi barındırıp yavaş kalmasının sebebi yazarın hikayeyi düzgün bir akışa getirmek istemesi zaten. Biraz sinirle yazılmış yorumlar olmuş. :)

Umarım POV'lar arasında Arya vardır.Ondan bari bir kitap boyunca mahkum kalmayız.

3. kitabı okuduysan bakabilirsin.
Spoiler: Göster
Alıntı
Dorne, Oldtown ve Citadel, Braavos ve Iron Islands gibi yerlerin de gelişmelere ön saflardan katılmaya başlaması ve beraberlerinde getirdiği karakterlerle birlikte seriden aldığım zevk katlandı da durdu.

:D
There are two secrets to becoming great. One is never to reveal all that you know. - PS:T

Çevrimdışı kadri kerem

• **
  • 68
    • Profili Görüntüle
    • Zemine Kazılı Notlar
« Yanıtla #956 : 04 Haziran 2012, 16:30:23 »
Koontz'un "Cehennem Alevi" romanı bitti. Yukarıda da belirttiğim gibi sürükleyici başladı ama sonra sıkıcı olmaya başladı. Çeviri de bir tuhaf. Her sayfada iki, üç kere "duyumsamak" kelimesi kullanılmış. İvedi, duyumsamak, sezinlemek, gereksinmek kelimeleri fazlasıyla tekrar ediyor. Okuru bir noktadan sonra rahatsız etmeye başlıyor bu durum.

Yeni okunan kitap: Otranto Şatosu - Horace Walpole.
Zemine Kazılı Notlar

Çevrimdışı Elijah

• 627
  • Rom: 6
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #957 : 05 Haziran 2012, 21:33:16 »
Kılıçların Fırtınası I

Seri, önceki kitaplarına göre aynı solukla devam ediyor fakat Kralların Çarpışması'ndan bu yana okuduğum kitaplar benim seriye ve yazara bakış açımı biraz değiştirmiş anlaşılan. Geçen sene okuduğumda kusursuz falan deyip dillerden düşürememiştim fakat yeni başladığım Kılıçların Fırtınası'nda kendime göre bir kaç kusur buldum. Bunların en başında da anlatım geliyor. Cümleler o kadar sade ki, sanki o anı yaşayan biri gödüklerini bir kenara not etmiş gibi. Bu anlamda bazı bölümler kurgu bakımından heyecan verici, anlatım bakımından sıkıcı hale gelmiş.

Diğer bir kusur da, yazarın bazı yerlerde anlattığı şeylerden dolayı kitabı tarih kitabına çevirmesi, bunu yaparken de tonlarca duymadığımız ismi bir paragrafa boca etmesi. Daha sonradan bir önemi olmayacak ve bir daha adını duymayacağımız isimleri vererek okuyucuyu biraz boğuyor bence. Hatta bazı yerlerde, "şu kimdi lan", "bu kimin oğluydu", "bu hangi hanedan'ın adamıydı" diyerek sayfaları deşelediğim oldu, bildiğim isimleri bile karıştırdım.

Bir de, pek kusur sayılmaz ama bir durum daha var. O da yediden yetmişe kitaptaki her karakterin çok akıllıca konuşması, iyi laf sokması falan (Hodor hariç). Aslında pek şikayetçi de olamam bu konuda, diyaloglar kitaba apayrı bir keyif katıyor. Özellikle Jaime ve Tyrion'ın bölümlerine ayrı bir zevkle giriş yapıyor insan.

Fakat tabiki bu ufak şeyler kitaba gölge düşürmüyor, müthiş kurgusu sebebiyle hala heyecanla ve merakla devam etmekteyim seriye. Bunun bir sebebi de sevgili Martin'in bölümleri en heyecanlı yerlerde kesmesi, bizim de boynumuzu büküp kafamızda soru işaretleriyle, ağzımızdaki salyaları silerek diğer bir bölüme geçmemiz. Bu yüzden kitabın ne kadar kusuru olursa olsun, bağımlılık yapıyor.
Planemo Syndrome

Çevrimdışı kadri kerem

• **
  • 68
    • Profili Görüntüle
    • Zemine Kazılı Notlar
« Yanıtla #958 : 08 Haziran 2012, 19:55:05 »
Lovecraft'ın karanlık öykülerini okuyorum tekrardan. "Herbert West - Diriltici"yi bitirdim, "İnnsmouth Üzerindeki Gölge" ile devam ediyorum.
Zemine Kazılı Notlar

Çevrimdışı kadri kerem

• **
  • 68
    • Profili Görüntüle
    • Zemine Kazılı Notlar
« Yanıtla #959 : 12 Haziran 2012, 12:54:46 »
Karamazov Kardeşler / Fyodor Mihailoviç Dostoyevski

120. sayfadayım ve harika ilerliyor.