Kayıt Ol

Hangi Kitabı Okuyorsunuz ve Eleştiriniz

Çevrimdışı grikunduz

• **
  • 368
  • Rom: 6
  • Est solarus oth mithas
    • Profili Görüntüle
    • HayalGezer
Ynt: Hangi kitabı okuyorsunuz ve Eleştiri
« Yanıtla #975 : 19 Temmuz 2012, 10:53:47 »
Kurgan'ı okuyorum. Beklentilerim dışında tamamıyla harikulade ilerliyor. Hatta fantastik-kurgu'larım sıralamasında tepelere oturacak gibi. Yakın zamanda incelemesini yapmayı düşünüyorum.

Çevrimdışı kahlan amnell

• 786
  • Rom: 3
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #976 : 19 Temmuz 2012, 12:05:02 »
Kurgan'ı okuyorum.

İdefix'de 2 tane Kurgan görünüyor. İkisi de aynı mı acaba? Siz hangi versiyonu okuyorsunuz?

Çevrimdışı grikunduz

• **
  • 368
  • Rom: 6
  • Est solarus oth mithas
    • Profili Görüntüle
    • HayalGezer
« Yanıtla #977 : 19 Temmuz 2012, 12:46:51 »
Evet oraya baktım, galiba ikisi de aynı kitap, ama emin değilim. Benimki Sütun yayınlarından çıkmış.

Çevrimdışı Optik

• **
  • 53
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #978 : 19 Temmuz 2012, 15:40:01 »
Harry Potter ve Ateş Kadehi- J.K. Rowling döktürmüş. Süper.

Çevrimdışı MeToLee

• *
  • 22
  • Knowledge is power. Guard it well.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #979 : 19 Temmuz 2012, 16:11:17 »
Ben bu aralar Zaman Çarkı serisine takılmış durumdayım. En son Kaos Lordu'nu okudum. Olayların ilerleyişi insanı pek memnun edici. Kitapların hepside birbirinden güzel. Umarım sonrakilerde öyledir.
O senin burnun mu yoksa bir çeşit hastalık mı? - Tasslehoff Burrfoot

Çevrimdışı TheSpell

• 826
  • Rom: 16
  • Dovie'andi se tovya sagain.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #980 : 19 Temmuz 2012, 16:16:07 »
Ah, ben ancak Zaman Çarkı'nın hayallerini kurayım, siz Kaos Lordu'nu okuyun! Adalet bu işin neresinde :(

Çevrimdışı MeToLee

• *
  • 22
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #981 : 19 Temmuz 2012, 16:22:44 »
Nazar etme ne olur. Abin çalışsın seninde olur =)))

Çevrimdışı TheSpell

• 826
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #982 : 19 Temmuz 2012, 16:30:08 »
Ağabeyim olsaydı belki, ancak merak etmeyin, ben de birer birer alarak ulaşacağım siz! :D

Çevrimdışı MeToLee

• *
  • 22
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #983 : 19 Temmuz 2012, 16:36:28 »
Çark Dokuyor  ;D Hayırlısı gibi bir şey demek oluyor sanırım bu Zaman Çarkın'da  :) Senide bekleriz.

Çevrimdışı Axelia

• *
  • 2
  • all dreams in the your future, just believe!
    • Profili Görüntüle
    • Seher KURT
« Yanıtla #984 : 24 Temmuz 2012, 00:12:57 »
Uğultulu Tepeler- Emily Bronte.  Olay örgüsü bazen kopuyor, kişiler karışıyor.Ama genel olarak okuması ağızda güzel tatlar bırakan, ben klasiğim diye kendini hatrlatan bir kitap. Okunması gerekli.
Tüm öğrendiğim şey; Dini eleştirirsen kafir, devleti eleştirirsen hain olacağındır.

Çevrimdışı TheSpell

• 826
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #985 : 24 Temmuz 2012, 00:29:02 »
Aynı anda hem Büyücü Çırak'ı hem de Unutulmuş Diyarlar'ın ilk kitabı Anayurt'u okuyorum. Şey, daha doğrusu çoğunlukla Anayurt'u okuyorum ama, uzun süredir okumak istediğim serilere sonunda başlayabildim.

Çevrimdışı Malkavian

• 2152
  • Rom: 57
  • I was lost in the pages of a book full of death..
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #986 : 24 Temmuz 2012, 01:39:59 »
Uğultulu Tepeler- Emily Bronte.  Olay örgüsü bazen kopuyor, kişiler karışıyor.Ama genel olarak okuması ağızda güzel tatlar bırakan, ben klasiğim diye kendini hatrlatan bir kitap. Okunması gerekli.

Bir türlü okumaya fırsat bulamadığım ve okumadığım için üzüldüğüm bir kitaptır gece gece hatırladım yine hayıflandım :)

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Rom: 96
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
    • Yorgun Savaşçı'nın Günlüğü
« Yanıtla #987 : 01 Ağustos 2012, 12:28:09 »
Perdido Sokağı İstasyonu - China Mieville

Perdido Sokağı, beni iki arada bir derede bırakan bir kitap oldu. Kitabın artıları çok fazla; tamamen orijinal bir evrende geçmesi, steampunk ve büyü etmenlerini bir arada başarıyla kullanması, kendi ırklarına sahip olması bunlardan sadece bazıları.

Öncelikle Mieville (Mayevil diye okunuyormuş bu arada) çok güçlü bir kaleme ve üsluba sahip. O anki atmosferi size çok iyi yaşatmayı başarıyor. Kurguladığı şehir Yeni Crobuzon, tamamen yozlaşmış, sokaklarında her türlü pisliğin barındığı, kir ve pas dolu bunaltıcı bir şehir ve bunu sürekli hissediyorsunuz. Bu yüzden ilk sayfalar oldukça bunaltıcı geçiyor. Ama dediğim gibi, bu olumsuz bir özellik değil.

Kötü yönü yok mu derseniz var tabi. Mieville, bu kalınlıkta kitap yazan çoğu yazarın yaptığı gibi kendisini oluşturduğu dünyayı anlatmaya feci kaptırıyor. Bu da olup olmadık her yerde tasvir yapmasına neden oluyor. Tam olayın en heyecanlı yerinde 2 sayfa süren tasvirlere boğulmak hiç de hoş bir deneyim olmuyor doğrusu.

Çeviriyi genel olarak başarılı bulduğumu söyleyebilirim. Hiç bir anlamsız cümle, kelime, devriklik ya da tutukluk da yok. Yalnız aşırı derecede virgül kullanımı mevcut. Bir de nedense "devinmek" sözcüğü çooook çok fazla kullanılmış çevirmen tarafından. Arada bir "hareket etmek" ya da ne bileyim "kıpırdamak" kelimelerinden birini terci etse harika olurmuş.

Sonuç olarak orijinal kurgusu, ilginç fikirleri ve yaşattığı macerayla güzel bir romandı Perdido Sokağı İstasyonu. Sonu biraz acımasızdı belki ama yine de okuduğunuza değecektir diye düşünüyorum.
Jackal knows who you are,
Jackal knows where you are.
Try to hide if you dare.
Do your best, i don't care.

Çevrimdışı Ryld Argith

• 879
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #988 : 01 Ağustos 2012, 22:40:13 »
Elaine Cunningham tarafından kaleme alınmış Elfşarkısı'nı saniyeler önce bitirdim. Çoğu kişi kötü bi 4leme (Aslında 5lemedir lakin kitapların çok az satımı olduğundan ne ankira ne laika son kitaba el atmamıştır ki bence bir serinin son kitabını basmamak okuyucuya hakarettir) Neyse konuyu dağıtmayayım Şarkılar ve kılıçlar serisi hakkındaki yorumlar yanlış bence elfşarkısı hayatımda okuduğum en heyecanlı, en mükemmel, en müthiş vb. sıfatları hakeden bir seri ki okuduğum kitaplar arasında tüm EM ve tüm UD kitapları bulunmakta. Herkese tavsiye ediyorum bu eserle UD nin sırf maceracı gruplarının mekanı değil aynı zamanda Fearun'un bir dünya olduğunu anlatan bir eser. Elaine Cunningham'a minnetlerimi sunar ve sözlerimi şu şekilde bitiririm: Şarkılar ve Kılıçları okuyun okutun taki okumayan kalmayana kadar!
"Ben neysem oyum Regene. Sen nasıl ışığın bir parçasıysan, ben de karanlığın bir parçasıyım. Bence biri diğerinden daha iyi veya daha kötü değil"
Kara Dalamar

Çevrimdışı TheSpell

• 826
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #989 : 01 Ağustos 2012, 22:46:53 »
Gedik Savaşları Efsanesi'nin ilk kitabı Büyücü Çırak'ı okumaktayım. Her ne kadar kitaptaki yer tasvirleri vs. çok güzel olsa da, karakterlerin anlatımı da harika, ancak bir şey söylemek istiyorum. Nedense bana Gedik Savaşları serisindeki karakterler hep soğuk geliyor. Yani bu seri uzun süre bağlanıp, sevgi besleyeceğin bir seri değil. Okuyup, takdir edeceğin bir seri sadece. Karakterlere bir şekilde ısınamıyorsun. En azından benim kanaatime göre böyle.