Kayıt Ol

Anket

Rowling mi, Tolkien mi?

J.K.Rowling
J.R.R.Tolkien

Rowling mi Tolkien mi?

Çevrimdışı PhoenixMan

• 919
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
Ynt: Rowling mi Tolkien mi?
« Yanıtla #30 : 17 Ocak 2008, 23:15:55 »
Tolkien derim çünkü Rowling bazı yerlerde kalıplaşmış ve herkesçe bilinen şeylere yer vermiş ama Tolkien yazdığı eserdeki herşeyi kendisi kurgulamış ve üstelik sanatlı bir dil kullanmayı da ihmal etmemiş...

Çevrimdışı DarLy OpuS

• 2766
  • Rom: 35
  • Dansımız Marşandiz
    • Profili Görüntüle
    • Uykusuzluk Kulesi
« Yanıtla #31 : 08 Şubat 2008, 14:25:24 »
Onlar farklı dünyaların -aman- klasmanların yazarları.. Kıyaslamak yanlış olur diye düşünüyorum..  :)

Çevrimdışı chandler

• **
  • 52
  • Rom: 0
  • Herkesin gördüğü ileti kişisel olur mu? :)
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #32 : 14 Mart 2008, 17:01:36 »
harry potter'ın özgün 1 eser olduğunu düşünmüyorum. kendisine has gibi gözüküyor fakat başta tolkien olmak üzere birçok şeyden yararlanılmış hatta beğenilen yerler pek fazla değişikliğe uğramadan aynen alınmıştır. ve hangisi daha özgün 1 dünya yaratmış derseniz kesinlikle yüzüklerin efendisi derim. o zaman fantastif edebiyat diye bir edebiyat bile yokken tolkien gibi 1 dilbilimcinin bu türde eserler vermesi gerçekten cesaret isteyen birşey ve bu türdeki ilk eserlerden olması da ona +puan kazandırıyor. harry potter ise cadı hikayeleri ve büyücülük hikayelerinin birleştirilip bir çocuk masalı gibi anlatıldığı bir eser.gerçekçiliği tolkien'n yarattığı dünyaya göre çok daha az. ayrıca şunu da söyleyebilirim ki tolkien'in tam bir dünya yarattı, fakat harry potter kitap hataları ile dolu. bunun sebebi de bence harry potter kitaplarının 1 anda çıkarılmaması ve parça parça olduğu için yazarın daha kitaplar çıkarken yazması. ve bu da kitabın kalitesini düşürüyor. daha önceden kurgulanmış büyük şeyler yok veya düşünülmüş küçük ayrıntılar yok. ve harry potterın sonunda da zaten sanki btirilmesi gerektiği için bitiriliyormuş gibi bir hava var. bizi şaşırtan şeyler daha önceden beri kurgulanan olaylar değil, yazarın kitabı nasıl bitirsem diye yazdığı olaylardır. eğer ki harry potter daha iyi kurgulanmış bir eser olsaydı yüzükleirn efendisiyle yarışabilirdi fakat bu haliyle yarışabileceğini düşünmüyorum

ben tolkien diyorum
her ne kadar hp'de bağlantılar da bayağı fazla olsa da bir çok kitap hatası var ve dil kıvrak değil, bir noktada kopuyor; bu yüzden Tolkien diyorum. ;)

φσζτ  fαιЯч σξ  τнэ нэаµэη

Çevrimdışı Nefertari

• 1517
  • Rom: 6
  • Bla bla böö
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #33 : 14 Mart 2008, 17:28:20 »
2 kişiyle sınırlandırmak kötü olmuş..Tabiki de tolkien..Kurgusu mükemmel ve jkdan daha çok çalıştırıyor zekasını

Çevrimdışı Lucilla Clarté

• 935
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #34 : 07 Haziran 2008, 01:37:04 »
Eh Harry Potter serisine bu kadar bağlandıktan sonra Yüzüklerin Efendisi'ni okudum ve çok çok daha farklı şeyler gördüm.. ayrıca özgünlük bakımından karşılaştırılamazlar diye düşünüyorum ve Tolkien diyorum. =)

Çevrimdışı fluffy_drei

• *
  • 22
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #35 : 07 Haziran 2008, 03:19:52 »
Bu sorunun genel-geçer bi cevabı olmalı diye düşünüyorum :) rölativiteye sonuna kadar kapalı bi konu :) Şu anda fantastik bir kitap yazmaya kalkan kişi kim olursa olsun Rowling in değil Tolkien in yarattığı dünyayı kullanacaktır, o dünyanın unsurlarıyla bişeyler yapacaktır. Mesela Gringotts da bizim Cincüce olarak bildiğimiz arkadaşlar Goblinler :) hatta fantastik edebiyatı da boşverdim, spiderman deki Green Goblin i de biliyorsunuzdur :) ama birileri gelip de goblin dediği zaman kafalarda beliren idea ne 1 metre boyunda ve soğuk kanlı, savaşçı bi imaja sahip olmayan yaratıklardan, ne de üzerinde bir zırhla altında bir kızakla ortalıkta uçuşan bi metropol belası, ne de az bilinen bir tür olan, gümüş renkli mavi yüzgeçli goblin köpek balığından ibaret... hiç birisi değil. çünkü insanların zihinlerinde artık kemikleşen bir fantastik dünyanın içindeki kemikleşmiş goblin şekli tolkien in yarattığı gibi. ya da daha güncel bir örnek :) eski fantastik hikayelerde elfler minik yaratıklar olarak bilinirdi. ve Tolkien den sonra elf profilinin ne halde olduğunu öğrenmek için günümüz gençlerine sorun. "elf nasıl bişeydir ?" diye...günümüzde insanların zihnindeki fantastik dünyayı oluşturan en büyük iki unsur Tolkien ve Blizzard dır. Aksini iddia eden arkadaşlarla msn de saatlerce bu konu hakkında örnekler ve belgelerle tartışabilirim :) ki dediğim gibi... Genel-geçer bir bilgi olmuştur artık Tolkien in bu işte bir numara olduğu...
Hasta siempre Comandante..!

Çevrimdışı Hezarfen

• **
  • 389
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #36 : 07 Haziran 2008, 09:25:45 »
Tolkien ; Çünkü Rowling daha önce işlenmiş konuları tekrar işledi, sıfırdan yarattığı tek şey büyü dünyasıydı -ki gerçekten güzel bir dünyaydı- Ama Tolkien tüm ırkları, dili, düzeni olan bir dünya yarattı önümüze
rüya görmek nasıl bir anlıksa hayalde öyle bir anlıktır. rüyadan uyanmak nasıl bir şeyse hayal kurarken rahatsız edilmek öyle birşeydir.. Rüya nasıl gün içindeki düşünce yorgunluğunu zihinden atmanın yoluysa .. hayal de o düşüncelerin çöplüğe dönmesini engelleyen araçtır..  ~hezarfen

Çevrimdışı feanor

• *
  • 12
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #37 : 31 Temmuz 2008, 11:33:12 »
hımm.

bir tarafta hayal aleminin kapılarını, dünyaya ardına kadar açan, fantastik edebiyat dediğimiz türün öncüsü, mükemmel bir dil bilimci, ebebiyatçı, eserlerini okurken satırları içerisinde kaybolacağınız jrr tolkien

diğer tarafta ise ilk kitabı tuttuktan sonra 27 tane editörün yardımı ile sırf ticari amaçla kitap yazan, ortalama bir yazar kadar bile akıcılığı sağlayamayan, yazdığı seride 65 milyon tane kendi içinde mantık hatası barındıran rowling.

oldukça zor bir soru haliyle. yanıt vermek güç.

ps: çok abartmışsın etmişsin diyen arkadaşlar için şimdiden şunu söyleyim.
önce harry potter serisini alıp kendi dilinde okuyun.
arkasından lotr u kendi dilinde okuyun.

ondan sonra da gelipte, "abi hala abartıyorsun" diyen olursa msn vereyim : P
every man dies not every man really lives

Çevrimdışı PhoenixMan

• 919
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #38 : 31 Temmuz 2008, 11:57:30 »
hımm.

bir tarafta hayal aleminin kapılarını, dünyaya ardına kadar açan, fantastik edebiyat dediğimiz türün öncüsü, mükemmel bir dil bilimci, ebebiyatçı, eserlerini okurken satırları içerisinde kaybolacağınız jrr tolkien

diğer tarafta ise ilk kitabı tuttuktan sonra 27 tane editörün yardımı ile sırf ticari amaçla kitap yazan, ortalama bir yazar kadar bile akıcılığı sağlayamayan, yazdığı seride 65 milyon tane kendi içinde mantık hatası barındıran rowling.

oldukça zor bir soru haliyle. yanıt vermek güç.

ps: çok abartmışsın etmişsin diyen arkadaşlar için şimdiden şunu söyleyim.
önce harry potter serisini alıp kendi dilinde okuyun.
arkasından lotr u kendi dilinde okuyun.

ondan sonra da gelipte, "abi hala abartıyorsun" diyen olursa msn vereyim : P
heheh :D katılıyorum bu yoruma, HPyi bu kadar sevmemizin en büyük sebeplerinden birisi çevirisi, kendi dilinde okurken edebi hiçbir şeyle karşılaşmamış bulunmaktayım, Tolkien üstada en derin saygılarımızı bir kez daha iletiyor ve bu topicteki yorum sayımın yeterli olduğunu düşünüp, diğer başlıklara yöneliyorum... :D

Çevrimdışı GeD

• *
  • 40
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #39 : 06 Ağustos 2008, 11:35:39 »
Pardon?

Böyle bir kıyaslama yapmanız bile bana ilginç geldi. Rowling denen yazarın (ki bence bi seri ile yazarda olunmuyorya neyse..) bu günde kadar fantastik edebiyat alanında ne gibi gelişimlere katkı yaptığını gördünüz? Evet bende okudum kitaplarını, hepsini hem de. Ama bir süre sonra kitaplar sanki filme uyarlanmaya başlanmıştı. İnsanların gözünü para hırsı kaplayınca işte ne fantastikliği kalıyor olayın ne edebiyatı...

Tolkien bu dünyayı oluşturabilmek için yıllarını verdi. Şu anki olan saygınlığını fazlasıyla, kat kat hakediyor. Rowling tamamen şans eseri tuttu. Sonunda batırmayıda becerdi, orası ayrı bir konu. İlla kıyaslama yapacaksanız Tolkien mi Weis mi gibi kıyaslamalar daha doğru ve yerinde olur bence.

Çevrimdışı Herr Mannelig

• 924
  • Rom: 17
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #40 : 06 Ağustos 2008, 14:24:15 »
Pardon?

Böyle bir kıyaslama yapmanız bile bana ilginç geldi. Rowling denen yazarın (ki bence bi seri ile yazarda olunmuyorya neyse..) bu günde kadar fantastik edebiyat alanında ne gibi gelişimlere katkı yaptığını gördünüz? Evet bende okudum kitaplarını, hepsini hem de. Ama bir süre sonra kitaplar sanki filme uyarlanmaya başlanmıştı. İnsanların gözünü para hırsı kaplayınca işte ne fantastikliği kalıyor olayın ne edebiyatı...

Tolkien bu dünyayı oluşturabilmek için yıllarını verdi. Şu anki olan saygınlığını fazlasıyla, kat kat hakediyor. Rowling tamamen şan eseri tuttu. Sonunda batırmayıda becerdi, orası ayrı bir konu. İlla kıyaslama yapacaksanız Tolkien mi Weis mi gibi kıyaslamalar daha doğru ve yerinde olur bence.

Kesinlikle, şu sekizinci kitap yada ne haltsa işte onun çıkacağı haberi yazarın bu seriyi ne kadar ciddiye aldığını gösterdi zaten bize. Ayrıca bence weis ;)
Contraataques muy rabiosos, deberemos resistir; Ay Carmela!

Çevrimdışı DarLy OpuS

• 2766
  • Rom: 35
  • Dansımız Marşandiz
    • Profili Görüntüle
    • Uykusuzluk Kulesi
« Yanıtla #41 : 08 Ağustos 2008, 11:27:59 »
Kesinlikle, şu sekizinci kitap yada ne haltsa işte onun çıkacağı haberi yazarın bu seriyi ne kadar ciddiye aldığını gösterdi zaten bize. Ayrıca bence weis ;)

Weis'e katılmakla beraber...

Hepsini bir yana koyarsak, "Tolkien'den itibaren hiç bir yazar özgün değildir, o 1 numaradır. Kahrolsun Jk, yaşasın Tolkien!"

Olay bundan ibaret değil biliyorum ama sonuçta her fantastik dünyanın içinde, Tolkien'in yarattığı evrenden bir parça bulmak mümkün(Ejderha Mızrağı dahil. Ama genede Weis! :D ). Bu durumda, ilk basıldığı günden itibaren günümüze kadar yazılmış yada yazılmaya çalışılmış tüm kitaplarda Tolkien'in emeği var.

Ve aynen Ged'in dediği gibi, şans eseri tutmuş ve ardından para hırsıyla iyice zıvanadan çıkmış bir yazarı (oysaki HP'yi çok severim!) tüm bu dünyanın yaratıcısıyla kıyaslamak doğru değil gibi geliyor bana. :D

Weis, Weis, Weis!  >:D

Çevrimdışı Han Solo

• **
  • 99
  • Rom: 3
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #42 : 23 Ağustos 2008, 10:10:53 »
İş, "eserlerin özgünlüğüne" gelince farklı düşünmek lazım. İyi yazıp yazamamak söz konusu değil burada. Tolkien eski sözcükleri yeni sözcüklerle mükemmel bir şekilde harmanlayabilen bir yazar; ama bu eserlerinin akıcılığını önlüyor. (Hobbit dışında)
Özgünlüğe gelince, Tolkien'ın fantastik edebiyata eser sunan ilk ustalardan olduğunu var sayarsak, evet! Tolkien daha özgündür. Ondan öncekiler hep bilim-kurgu dalına eser sunmuştur. O, eserlerindeki evren için yeni bir dil yaratarak özgünlüğü yakalamıştır.

Rowling'in ise örnek alacağı bir kişidir, Tolkien. Unutmayın; gelecek kuşak yazarları, bir önceki kuşağın yazarlarından izler taşır. Rowling de bu izleri fazlasıyla taşıdığından onun eserlerine "özgündür" diyemeyeceğim.

Çevrimdışı FaLLeN

• **
  • 119
  • Rom: 2
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #43 : 16 Ekim 2008, 14:39:49 »
Tamam da bu soru bana çok ama çok yanlış geliyor. Yani eğer soru "Hangisi daha özgün?" ise bunu cevabı belli, bu "Zevkler ve renkler" ile alakalı bir şey değil. "Hangisi daha güzel?" derseniz anlarım ama "Hangisi daha özgün?" sorusunun tek bir cevabı vardır o da "Tolkien'in eserleri daha özgündür," cevabıdır. Çünkü Tolkien günümüz fantastik edebiyatının kurucusu iken Rowling bu edebiyatın herhangi bir yazarıdır. Şimdi bu durumda hangisinin özgün olduğunu tartışmaya gerek bile yoktur, yani bu bir tartışma sorusu değildir.

Tolkien ırkların dillerini kendi oluşturmuştur, mitolojilerden yararlanmış ama sanki bildiğimiz mitolojilerle alakası olmayan bir dünya yaratmıştır. Aslında Rowling'in Tolkien'in eserlerinden esinlendiğini, yararlandığını ya da o eserlerin taklidi olduğunu düşünmüyorum çünkü aralarında pek bir benzerlik yok (fantastik olmaları dışında) ama Tolkien bir ilki denemişti, Rowling ise tamam ilginç bir dünya oluşturdu ama bu bir ilk değildi. Tolkien'den sonra birçok yazar birçok fantastik dünya oluşturdu. Hepsine özgün diyemeyiz.

Tabii eğer şu soruyu sorarsam kendime cevabım Rowling olur. "Hangi yazarın hikayesini daha çok beğendin?" Para kaygısıyla yazmış, ordan burdan esinlenmiş bu beni ilgilendirmez, ben kitabı okurken, hangisinin daha çok sevildiğini, hangisinin diğerinden daha özgün olduğunu falan değil değil hikaye beni ne kadar içine alabiliyor onu düşünüyorum. Ve HP bu konuda çok daha başarılı oldu. Ama iş özgünlüğe gelirse cevabım yukardadır. 

Çevrimdışı Nihbrin

• 1243
  • Rom: 43
  • [Infornography]
    • Profili Görüntüle
    • nihbr.in
« Yanıtla #44 : 16 Ekim 2008, 15:16:16 »
fantastik edebiyat denilince akla Tolkien in gelmesi kadar doğal bir şey yok, ve en iyi diğer fantastik edebiyat eseri veren kişilerin 9/10 u ya Tolkien e atıfda bulunur yada okuyucu "bu adam hacılamış bu karakteri/ismi/mekanı/... hiç sevmedim orijinal değil" denilmesine sebep olacak bir benzerlikde öğe kullanır. Birde bu "diğer" lerine girmeyen ama orijinal de olmayanlar var ancak onların kurdukları dünyadaki karakterler değil olayların tatlılığı öyle güzel cezbeder ki en nice efsun bile onu çözemez  :P
Stephen King i bir korku edebiyatı yazarından çok fantastik-korku yazarı olarak gören benim düşüncem "kara kule" nin ejderha mızrağı/unutulmuş diyarlar gibi FRP ağırlıklı ancak hikayesi fixlenmemiş(belirli bir sonu yok başı yok yazar keyfince ekler çıkarır öldürür canlandırır hoplar zıplar)serilerden olağan üstü bir farkı olması ve bunun pozitif yönde olması. Ama gelin görün ki Kara Kulede serisinde bir kütüphanede silmarillon u görmek mümkündür.
Özgün olmak değil iyi olmak mı amaçlanmalı?Harry potter serisi fevkalade mükemmel bir örnek teşkil eder.Özgün olmak iyi olmak ama tanınmamak mı?H.p. Lovecraft buna kara kuleden daha iyi bir örnek, ki lovecraft ı tolkien ile bir tutarım.Tolkien keşke daha uzun yaşasaydı;anlatacak daha çok şeyi olduğuna eminim(aynısı lovecraft içinde geçerli)

onun anlatacaklarını ama anlatamadıklarını yeni nesil para hırsı ile anlatmadığı sürece gelecek nesiller bugünün yenilerini birer klasik olarak baş uçlarında tutacak.Ursula K. Leguin