Kayıt Ol

Anket

Rowling mi, Tolkien mi?

J.K.Rowling
J.R.R.Tolkien

Rowling mi Tolkien mi?

Çevrimdışı lordasriel

• **
  • 56
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
Rowling mi Tolkien mi?
« : 15 Ocak 2008, 13:20:28 »
sizce hangisinin eseri daha özgün???????

cvp : kıyaslamak bile saçma olur ya : TOLKIEN

Çevrimdışı Huor Eärfalas

• 620
  • Rom: 6
    • Profili Görüntüle
Ynt: Rowling mi Tolkien mi?
« Yanıtla #1 : 15 Ocak 2008, 15:02:19 »
Ben tolkien derdim
ama rowlingide unutmamak lazım ne güzel uydurmuş hikayeyi :D

Çevrimdışı Legolas

• 810
  • Rom: 7
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 15 Ocak 2008, 15:15:51 »
Ben kesinlikle Tolkien diyorum Yüzüklerin Efendisi serisini sevdiğim için değil çünkü Tolkien Yüzüklerin Efendisi serisinde tamamen farklı fantastik bi dünya yaratmış aslını söylemek gerekirse bu durumu Harry Potter serisinde göremiyorum.Bu yüzden benim kararım her zaman Tolkien olur

Çevrimdışı pleasant^^

• 1642
  • Rom: 12
  • bitch is back to the town.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 15 Ocak 2008, 16:32:36 »
Ben kesinlikle Tolkien diyorum Yüzüklerin Efendisi serisini sevdiğim için değil çünkü Tolkien Yüzüklerin Efendisi serisinde tamamen farklı fantastik bi dünya yaratmış aslını söylemek gerekirse bu durumu Harry Potter serisinde göremiyorum.Bu yüzden benim kararım her zaman Tolkien olur
Kesinlikle,Rowling sanki yıkılmış temeller üzerine yeni bir bina kurdu ama Tolkien bomboş bir yerde yepyeni bir dünya yarattı.

so you ride yourselves over the fields and you make all your animal deals and your wise men don't know how it feels to be thick as a brick.

Çevrimdışı brave_prens_1988

• **
  • 380
  • Rom: 2
  • dürüstlük yoksa arkadaslıgında anlamı yoktur
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 15 Ocak 2008, 16:45:57 »
kıyas yapmicam  tabi ki  tolkien dir.

başlıca sebepleri  o daha önceden vardı ve hp da ondan alıntılar görmek mümkün bu da rowling in bile kabul ettiği anlamına gelir.

ama şöyle düşünün  tolkien eski dilleri çözerek   çok eski bi tarihi  bize fantastik bi şekilde anlattı. yani yanlış bilmiosam  yarattığı dünyayı  eski yazılardan çözdü   şöyle de diyebiliriz  bilmediğimiz bi dünyayı bize tanıttı  ama

rowling  yoktan var etti. hiç olmamış bi dünyayı huzurlarınıza sundu.     tabi ben yanlış bilior da  olabilir  bi yerde okumustum  yanlışım varsa düzeltin  yoksa rowling in önünde eğilin :D
8.kitaba  başladık  bilipte okumayan, okuyupta yorum yapmayan bizden değildirr :D

z anka yoldaşlıgı   FRED WEASLEY
ölüm yiyen    REGULUS  BLACK

Çevrimdışı Ireth~

• 482
  • Rom: 4
  • Cönk-ü Alem
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 15 Ocak 2008, 17:00:01 »
Kesinlikle Tolkien.
Birçok arkadaşımın tıpkı benim de birazdan diyeceği gibi "olsa da,tamam öyle olabilir,aslında,ama" gibi sözcükler kullanması, ikisinin arasında bir seçim yapabildiğini fakat Harry Potter'ın ününden dolayı Rowlingi daha yakından tanıyoruz ve onunla daha samimiyiz :D
Tolkien, bence daha çok ciddiye alarak yazıyor. Daha doğrusu daha geniş bir kitleye daha doğru ve etkileyici bir dille hitap ediyor.
Rowling'in yaptığı ise bence Tolkien kadar ciddi değil. Sonuçta sırf para kazanmak için kitap yazmış. Tolkien ise içinden geldiği için. (Bu cümlem yüzünden biraz tepki alacağımı düşünüyorum, ama tartışmaya hazırım.)

Çevrimdışı Amras Ringeril

• 2483
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 15 Ocak 2008, 17:04:41 »
@ brave_prens_1988
Kesinlikle yanlış! Tolkien asla bir tarihi fantazi ile anlatmadı, alegori yapmadı. Bunu kendisi de söylüyor. Bir dünyayı yoktan var etmenin zorluğu tartışılmaz. Lakin her olayı tarihe dayandırmak da inanılmaz derecede saçma olur. Bir şeyi geliştirmek kolaydır. Önemli olan başlamaktır.

Toprakta bir kovukta bir Hobbit yaşardı...

Kıyaslamaya gelirsek. Tolkien. Bunu düşünmeye bile gerek yok. Harry Potter macera'nın coşkunun ötesinde çok değişik duygular yaşatamaz(şahsıma). Ancak Yüzüklerin Efendisini okurken bile insanın kişiliği, davranışları, hareketleri değişiyor. Tolkien'in ailesine, eserine saygısını da düşünün. Tüm bir ömrünü onun üzerine verebilecek kadar. Tolkienle ilgili bir kaç kitap okursanız ne demek istediğimi daha iyi anlarsınız.

Tabiki Rowling'e lafım yok. Hikaye bizi içine alabiliyor. Durmadan okumamıza neden olabiliyor. Heyecanlandırabiliyor. Lakin bu soruyu Rowling'e de sorsanız o da Tolkien der. Bu seçim biraz bariz...
try again fail again fail better

Çevrimdışı Edoras

• **
  • 317
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 15 Ocak 2008, 17:23:42 »
Tabii ki Tolkien, 

brave_prens_1988 yanlış düşünüyorsun.Tolkien kesinlikle eski bir tarihi anlatmamıştı.O kendi dünyasını yarattı.Amras'ın da dediği gibi bunu bi düşünün ? Yeni bir dünya, ırklarıyla, dilleriyle herşeyiyle farklı yeni bir dünya, ve bunu o zamanlarda yapmak bugünkü şartlar kadar kolay değildi, zaten yaşadıkları da yetiyordu dönemi zorlaştırmaya...

• **
  • 380
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 15 Ocak 2008, 17:33:39 »
yha bende  tolkien dedim  rowling onu örnek almış  çok bariz. 

sadece  yuzuklerin efendisi serisini e book şeklinde indirdim.  tolkien in   bu elfçeyi falan eski yazılardan  çözen kişi oldugunu anlatıyor  başlangıçta.  bu dilleri de kullanarak kitap yazdıgını sölüyor
8.kitaba  başladık  bilipte okumayan, okuyupta yorum yapmayan bizden değildirr :D

Çevrimdışı Amras Ringeril

• 2483
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 15 Ocak 2008, 17:41:35 »
Evet. Elfçe Anglosaxon İngilizcesiyle Fince'nin harmanlanmasından "yola çıkarak" oluşturulmuş bir dil. Lakin yalnızca "dil" hikaye değil. Zaten yokdan bir dili yaratmak çok zordur(neredeyse imkansız).

Yanlış anlama burda seninle hararetle tartışmıyorum. :)
try again fail again fail better

Çevrimdışı Cúthalion

• **
  • 149
  • Smaug
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 15 Ocak 2008, 18:20:16 »
brave_prens'in demek istediği şey; Tolkien'in eserlerinde bulunan lisanlar (Özellikle de elf lisanı) eski dillerden kaynaklanmıştır. Yani bu lisanlar yoktan var edilmemiştir diyor, ve son derece haklı.

Konuya dönersek ben ikisi de değil diyorum :P

• **
  • 380
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 15 Ocak 2008, 18:36:59 »
yoo  tartışabiliriz  neden olmasın ?  zıt fikirler olmazsa doğruyu bulamayız.

yani  bu eski dilleri çözerken  elfler  cüceler  orglar  hobitler  ağaç adamlar yada aklıma gelmeyen bi çok tür  sence hiç mi yoktu.

savundugum fikir  bunların  zaten oldugu  çözdüğü dildeki ırkları     normal bir filme konu olabilecek bi senaryo ile  sentezledi. yani yeni bi dünya yaratmadı. sadece bilmediğimizi bize tanıttı.

ama rowling için bunu sawunamazsınız.  bambaşka bi dünya yarattı. tek bir yanlış var o da çocuk hikayesi die akıllarda kalmaası.  ama hp  yuzuklerin efendisini zorlayacaktır.  yuzuklerin efendisi ilk yazıldıgından beri  yaklasık 50 yıl geçmiş. hp da ise  10 yıl bile olmadı ve  2  hikaye tartışılıyor. düşünün bakalım

Çevrimdışı pleasant^^

• 1642
  • Rom: 12
  • bitch is back to the town.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 15 Ocak 2008, 18:44:12 »
ama rowling için bunu sawunamazsınız.  bambaşka bi dünya yarattı. tek bir yanlış var o da çocuk hikayesi die akıllarda kalmaası.  ama hp  yuzuklerin efendisini zorlayacaktır.  yuzuklerin efendisi ilk yazıldıgından beri  yaklasık 50 yıl geçmiş. hp da ise  10 yıl bile olmadı ve  2  hikaye tartışılıyor. düşünün bakalım
40-50 yıl sonra da bakalım böyle konuşabilecek misin :P
Birde Rowling eski dilleri kullanmamış olabilir direk ana dilini kullanmış olabilir ama Rowling Tolkien'den daha çok şeyden esinlendi.Herkesin çok bildiği şeyler dahi kendisine yardım etti.Yani Tolkien bunu yapamaz mıydı?

so you ride yourselves over the fields and you make all your animal deals and your wise men don't know how it feels to be thick as a brick.

• **
  • 380
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 15 Ocak 2008, 18:52:53 »
80 sene sonra bile beklerim :D     yapardı yapamazdı meselesine giremeyiz aptallık olur. sonuç olarak yapan jk  oldu  ve şimdi  tolkien yapamazdı desem nası kanıtlayacan :D

Çevrimdışı Cúthalion

• **
  • 149
  • Smaug
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : 15 Ocak 2008, 18:55:49 »
yoo  tartışabiliriz  neden olmasın ?  zıt fikirler olmazsa doğruyu bulamayız.

yani  bu eski dilleri çözerken  elfler  cüceler  orglar  hobitler  ağaç adamlar yada aklıma gelmeyen bi çok tür  sence hiç mi yoktu.

savundugum fikir  bunların  zaten oldugu  çözdüğü dildeki ırkları     normal bir filme konu olabilecek bi senaryo ile  sentezledi. yani yeni bi dünya yaratmadı. sadece bilmediğimizi bize tanıttı.

İlk olarak ırklar eski mitolojilerde bulunmaktadır, Tolkien bunlardan bazılarını kendi öyküsüne kattığı gibi bazı ırkları ise kendisi düşünmüştür.

Harry Potter'da asla kendisine özgün bir dünya yaratmış değildir Rowling. ,Bütün konuşulan şeyleri içine katarak güzel, yeni bir dünya oluşturmuştur fakat bu dünya özgün değildir. Büyücülük, asa, süpürge ile uçma, Anka Kuşu, kurtadamlar v.s gibi ögeler daha önce var olan ve Rowling tarafından alınan ögelerden bir kaçıdır.

Ayrıca Harry Potter ile Yüzüklerin Efendisi tartışılamaz bile. Her ikisi farklı birer hikayedir. Bazı benzerlikleri vardır burası doğru fakat (Karanlıklar Efendisi, Karanlık Lord; Frodo,Harry; Gandalf,Dumbledore v.s) Fakat bunlar her hikayede olabilen şeylerdir. Bu iki farklı dünya sadece "Hangisini daha çok sevdin?" şeklinde bir sorunun cevabı olarak tartışılabilir.

Harry Potter daha çok gençlere hitap ettiği için bir çocuk romanı denilmektedir, fakat Yüzüklerin Efendisi Harry Potter'a göre daha ağırdır. Ayrıca Harry Potter akıcı bir kitaptır. Yüzüklerin Efendisi'ndeki betimlemeler, Tolkien'in diğer kitaplarındaki bilgiler okuyucuyu sıkmaktadır. (Ben Yüzüklerin Efendisi - Yüzük Kardeşliği'ni sıkılmadan okuyan tek bir kişi tanımıyorum ve ya Silmarillion'u eline alıp okumaya karar veren fakat daha kitabın başlarında okuyamadan bırakan çok kişi tanıyorum, fakat okuyan herkes bu kitabı beğeniyor) Bu gibi bir çok neden okuyucuları Yüzüklerin Efendisi ve Tolkien'in eserlerine değil, Harry Potter serisine yönelmektedir. Harry Potter'ı okuyan ama Yüzüklerin Efendisi hakkında bir bilgisi olmayan bir kişiye "Yüzüklerin Efendisi mi daha güzel, Harry Potter mı?" diye sorduğunuzda tabiiki Harry Potter şeklinde bir cevap alırsınız.

İnşallah söylemek istediklerimi tam olarak anlatabilmişimdir.