Kayıt Ol

Mombasi'nin Kılıcı//Bölüm 3/4

• **
  • 139
  • Rom: 9
    • Profili Görüntüle
Ynt: Mombasi'nin Kılıcı//Bölüm 4//Umut
« Yanıtla #45 : 30 Kasım 2009, 22:35:47 »
Hepsini birlikte okudum. İlk üç bölüm bittikten sonra, hikayenin sadece Mombasi'nin gözünden anlatılacağına emin olmuştum. Tek karaktere odaklanan hikayeler de eninde sonunda bir yerde tıkanır (bu kesinlikle benim şahsi fikrim.). Bu yüzden de ne olacağını merak etsem de bir yerden sonra sıkılıp bırakacağımı düşünüyordum. Ama dördüncü bölümden itibaren olayların genişleyip, farklı karakterleri içine alması tekrar ilgimi çekti. Hikayeyi farklı karakterler arasında bölerek yazmaya devam etmelisiniz bence.

İmla konusunda hala hatalar var -ki bu herkesde vardır. Ama mesela ben bu hataları en aza indirmek için yazdığım her şeyi bir kere hızla gözden geçiririm. O arada yakaladığım hata olursa da düzeltirim. Siz iki kişisiniz, sizin için daha kolay. Her bölüm bittikten sonra, biriniz okusun ve hataları düzeltsin. İş bölümü yapabilirsiniz.

Anlatımda farklı zaman ekleri kullanıldığı olmuş yer yer, ama sanırım bu okuyucunun ilgisini canlı tutabilmek için kullanılmış bir teknik. Eğer böyleyse, teknik aynı anda hem işe yaramış hem de yaramamış diyebilirim. Demek istediğim, ilgiyi azaltmıyor ama hikayeyi biraz itici kılıyor. (Sadece biraz.)

Son olarak konudan bahsedeyim; bence gayet ilgi çekici. Mombasi'nin geçmişinden ve esir düştüğü o büyük savaştan da sahneler görürüz umarım ileride. Böylece hikaye bütünlüğü de tamamlanır. Ya da okuyucunun hayal gücüne de bırakabilirsiniz tabi. Tamamen sizin fikriniz.

Mombasi'ye uzanan eller kırılsın diyorum başka bir şey demiyorum =)

Çevrimdışı kusad

• 487
  • Rom: 5
  • Kendimi Kaybettim!Hükümsüzdür!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #46 : 01 Aralık 2009, 13:01:16 »
Öncelikle söyleyeyim mükemmel bir yorum olmuş eline ve klavyene sağlık.

Alıntı
Hepsini birlikte okudum. İlk üç bölüm bittikten sonra, hikayenin sadece Mombasi'nin gözünden anlatılacağına emin olmuştum. Tek karaktere odaklanan hikayeler de eninde sonunda bir yerde tıkanır (bu kesinlikle benim şahsi fikrim.). Bu yüzden de ne olacağını merak etsem de bir yerden sonra sıkılıp bırakacağımı düşünüyordum. Ama dördüncü bölümden itibaren olayların genişleyip, farklı karakterleri içine alması tekrar ilgimi çekti. Hikayeyi farklı karakterler arasında bölerek yazmaya devam etmelisiniz bence.
Açıkcası ben zaten öyle yapamam.Benim yazdığım hikayelerde genellikle çok sayıda karakter olur.

Alıntı
İmla konusunda hala hatalar var -ki bu herkesde vardır. Ama mesela ben bu hataları en aza indirmek için yazdığım her şeyi bir kere hızla gözden geçiririm. O arada yakaladığım hata olursa da düzeltirim. Siz iki kişisiniz, sizin için daha kolay. Her bölüm bittikten sonra, biriniz okusun ve hataları düzeltsin. İş bölümü yapabilirsiniz.
Onu bugün yazıcağım bölümde uygulamayı düşünüyordum zaten.Fakat önerin için sağol.

Alıntı
Anlatımda farklı zaman ekleri kullanıldığı olmuş yer yer, ama sanırım bu okuyucunun ilgisini canlı tutabilmek için kullanılmış bir teknik. Eğer böyleyse, teknik aynı anda hem işe yaramış hem de yaramamış diyebilirim. Demek istediğim, ilgiyi azaltmıyor ama hikayeyi biraz itici kılıyor. (Sadece biraz.)
Aslında ben o ek değişikliklerini hikaye sıkmasın diye yapıyordum.Fakat bazı anlam hatalarına sebeb olduğunu farketmiş bulunmaktayım.

Alıntı
Son olarak konudan bahsedeyim; bence gayet ilgi çekici. Mombasi'nin geçmişinden ve esir düştüğü o büyük savaştan da sahneler görürüz umarım ileride. Böylece hikaye bütünlüğü de tamamlanır. Ya da okuyucunun hayal gücüne de bırakabilirsiniz tabi. Tamamen sizin fikriniz.
Onları flashbacklerle sürekli dönüceğiz.Yeni bölümü iyi okuyanlar hangi bölümde oralara döneceğimizi zaten çok rahat anlayacaklardır.Mombasi'nin çocukluğuna,babasına kadar dönüceğiz.Ve hikayenin ilk savaşı kaybettiği büyük savaş olacak.

Alıntı
Mombasi'ye uzanan eller kırılsın diyorum başka bir şey demiyorum =)
Bunu zaten Mombasi biliyor.:D

Çevrimdışı kusad

• 487
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #47 : 08 Aralık 2009, 12:47:58 »
Mombasi artık bu işkencelerden dolayı iyice sinirlenmişti.Çünkü kolunun kopmasından korkuyordu.Koluna koydukları taşlara karşı daha fazla dayanamayacağını düşünüyordu.Aynı zamanda 10-15 dakika önce gelen cellat kılıklı onun Rajasna’dan geldiğini,onu eve götüreceğini söyleyen bu adamdan da iyiden iyiye umudu kesmişti.Bunca işkenceye rağmen  yüzünü bile buruşturmaması Mombasi’yi delirtiyordu.Mombasi,çıkardığı yüksek bir sesle onlara doğru bir at arabasının yaklaştığını anlamıştı.Mombasi kafasını sesin geldiği yöne doğru çevirdi.Sesler iyice artmıştı.Bir kaç saniye sonra az ileride müthiş bir şekilde parlayan,Mombasi’nin tahminine göre gümüş kaplamalı olan bir at arabası durdu.Mombasi gözünü kırpmadan bu arabaya bakıyordu.Gümüş kaplamalı kapı hızlıca açıldı ve içeriden iki tane muhafız indi.Bu muhafızlar parlayan,sarı bir zırh giymişlerdi.Ellerindeki mızrakların ucundan üç-beş tane kalın kırmızı ip sarkıyordu.Gümüş kaplamalı arabadan inen muhafızların hemen ardından çok güzel giyimli bir adam indi.Mombasi ilk önce bunun kim olduğunu fark edememişti.Fakat daha da yaklaşınca bunu eski dostu Lord Rilebu olduğunu fark etti.Elinde yer yer lekeler bulunan,kirden dolayı beyazdan daha çok ten rengine dönmüş bir kumaş poşet vardı.Mombasi poşette ne olduğunu az çok anlamıştı.Büyük ihtimalle onun fidyesi olan para vardı.Lord Rilebu,biraz daha yürüdükten sonra yakalarını bir hareketle düzeltti ve elindeki poşeti yanında yürüyen iki muhafızından birine verdi.Daha sonra durdu ve gözlerini kıstı.Elini kılıcına uzattı ve bunla beraber koşmaya başladı.Koşarken hızlıca Mombasi’nin kılıcı olan altın kaplamalı kılıcı çekti ve,
-Hainnnnnn diye bağırdı.
Mombasi ne olduğunu anlamamıştı fakat yanında duran yeşil gözlü adamda kılıcına davranmıştı.Fakat Lord Rilebu’ya,ondan daha çok Mombasi’yi almak için geldiği iddia edilen adam korkak gözlerle bakıyordu. Mombasi’yi götürmek için geldiği iddia edilen adam şişman vücudunu geri çevirmeye çalışırken Lord Rilebu artık onların yanına varmıştı.Mombasi onu çok iyi tanırdı onu artık durdurmak imkansızdı.Ne yapmak istiyorsa şimdi yapabilirdi.Lord Rilebu bütün gücüyle altın kılıcını o cellat kılıklı adama doğru salladı.Adamın kafası birkaç saniye yerinde kaldıktan sonra gırtlağından fırlayan kanla beraber hızlıca Mombasi’nin göğsünün üstüne düştü.Adamın gözleri açıktı.Fakat kafasının altından çıkan turuncuya yakın renkli kanlar Mombasi’nin her tarafını kana bulamıştı.Mombasi bu iğrenç görüntüyü daha önce birkaç kez daha görmüştü hatta bu görüntüyü bir ara bizzat kendisi oluşturmuştu.Adamın boynundan fırlayan kanlar yarım metre ile 70cm arasında yüksekliğe çıkıyor ordan ise genellikle Lord Rilebu’nun üstüne geliyordu.Hala ayakta bulunan vücut hızlıca yere yığıldı.Bunlar yaşanırken kesilen baştan bir ses geldi,
-Rilebbb…
Mombasi gülümsedi ve,
-uuunnn.dedi.
Lord Rilebun bunu duyunca gülümsedi ve eliyle altın kılıcı sildi.Adamın kafasının kesilmesinin üzerinden 15-20 saniye geçmişti ki Lord Rilebun’un muhafızları arkadan koşarak geldi ve biri Mombasi’nin göğsünün üzerindeki kafaya sert bir tekme attı.Tekme kafanın ağzına gelmiş olacak ki Mombasi’nin üzerine birkaç damla daha kan döküldü.Kafa,havada dönerek yol alırken etrafa saçtığı kanlar otlara dağıldı.Muhafız ardından Mombasi’nin sağ kolundaki taşı iteleyerek cesedin üstüne yuvarladı.Diğer muhafız ise bunlar yaşanırken Mombasi’nin sol kolunun üzerindeki kayaları biraz da zorlanarak yere yuvarladı.Daha sonra elindeki üzerine kan bulaşmış para poşetini Lord Rilebun’a verdi.Lord Rilebun poşeti sertçe alırken diğer muhafız Mombasi’nin bağlı olduğu ipleri kesip onu sırtlamış ve arabaya doğru yönelmişti bile.Lord Rilebun aldığı poşeti kılıcı çekik halde bulunan yeşil gözlü adama uzattı.Ve sert bir bakış attıktan sonra arkasına dönecek iken yeşil gözlü adam derin bir nefes almasının ardından  kılıcıyla Lord Rilebun’un kılıcını tuttuğu sağ koluna sert bir darbe indirdi.Bu darbeyi indirmesiyle Lord Rilebun’un sert bir çığlık atması ve yeşil gözlü adamın yüzüne koyu kırmızı bir kan fırlaması bir oldu.Yeşil gözlü adam ardından kılıcının yere sapladı ve ellerini cebine koydu.Daha muhafızlar ne olduğunu anlamadan Lord Rilebun,o anki değişik bir psikolojiyle eğilerek yerden kanlar içerisindeki kopan kolunu almak için bir hareket yaptı.Fakat yeşil gözlü adam elleri cebinde Lord Rilebun’un yüzüne sert bir diz darbesinin ardından ayaklarıyla yerdeki kol ve kılıcı birbirinden ayırdı ve kolu Mombasi’ye doğru kolu ise daha deminki kesilen kafanın gönderildiği yere doğru tekmeledi.Bunu gören muhafızlar hemen adama doğru koşarken,yeşil gözlü adam kılıcını sapladığı yerden çekerek,
-O adamın kafası senin koluna değer anca,dedi.

Çevrimdışı Vinrael

• **
  • 114
  • Rom: -2
    • Profili Görüntüle
Ynt: Mombasi'nin Kılıcı//Bölüm 5//Eski Bir Dost
« Yanıtla #48 : 08 Aralık 2009, 14:24:38 »
 Hoşuma gitmeye başladı hikayeniz. Gerçekten. Fakat bana vahşeti 300 Sapartalı'yı anımsattı. Devamını bekliyorum...
Meacla of the House of Fëanor

Çevrimdışı kusad

• 487
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #49 : 08 Aralık 2009, 14:36:18 »
İyiki flashla desteklemişim yani.Desenize iyice korkunç olucaktı.:D

• **
  • 139
  • Rom: 9
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #50 : 08 Aralık 2009, 16:35:48 »
Bu bölümü de beğendim ama son cümlelerin birinde kolu Mombasi'ye doğru, kolu ise... diye giden bir cümle var. Sanırım ilk 'kolu' yerine 'kılıcı' olacak.

Yine beğendim. Ama önceki bölümlere de bakmam gerekti, anlam bütünlüğünü sağlamak için. Bu aslında iyi bir şey. Hikayenin sağlamlığını gösterir.

Mombasi artık yanına düşen kılıçla bir şeyler yapsın. Devamını bekliyorum.

Çevrimdışı kusad

• 487
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #51 : 09 Aralık 2009, 12:54:48 »
Evet doğru orası kolu değil kılıcı olacaktı.Bu arada
uUfak bir ipucu vereyim ki zaten ipucu sayılmaz çünkü zaten bölüm sonunda anlaşılıyor diğer bölüm kılıcını bir hayli süre kullanıcak.
Not:Diana olmadığı için yeni bölüm bugün yayınlanacak.

Çevrimdışı kusad

• 487
    • Profili Görüntüle
Mombasi'nin Kılıcı//Bölüm 6//Kurtuluş Düşüncesi
« Yanıtla #52 : 09 Aralık 2009, 13:36:28 »
Muhafızlar koşarken arkadan bakmaktan başka hiçbir şey yapamayacak durumda olan Mombasi’ye  doğru tek koluyla sürünüyordu Lord Rilebun.Lord Rilebun gözleriyle Mombasi’ye “arabaya git” gibi bir hareket yaparken muhafızlardan biri yeşil gözlü adama kavuşmuştu.Muhafız kılıcını olanca gücüyle havaya kaldırdığında yeşil gözlü adam onun bacağını çoktan kesmiş bir ayağıyla da diğer ayağına sert bir tekme atıp onu yere düşürdükten sonra kılıcını yüzünün ortasına geçirmişti.Bundan dolayı fışkıran kan 2-3 metre ötedeki arkadan gelen muhafıza kadar ulaşmış bir yandan da yeşil gözlü adamın kılıcını ve giysilerini tamamen kana bulamıştı.Bunları gören Mombasi çevik bir şekilde ayağa dikilip biraz arkasından takip eden Lord Rilebun’a doğru ilerledi ve onun tek kolundan onu yakalarken bir yandan da yeşil gözlü adam ve diğer muhafızın kavgasını izliyordu.Mombasi çok şaşırmıştı çünkü yeşil gözlü adamın yüz ifadesinden hiç zorlanmadığını fark etmişti.Daha sonra dalmış bir şekilde arkasını döner ve dönmesiyle beraber Lord Rilebun’un arabadan ona,
-Hadi çabuk ol bin hemen.dediğini duyar.
Daha sonra kafasını bir kez silkerek gerçek dünyaya dönmesinin ardından tükenmiş olsa da bütün gücünü toplayıp arabaya doğru koşarken bulur kendisini.O henüz yolu yarılamışken arkasından bir acı çığlığı duydu fakat bakmaya zamanı dahi olmadan bir yandan sessiz sessiz ağlayan Lord Rilebun tek eliyle onu tutar çekeleyerek arabaya götürdü.Kendilerini arabaya attıkları gibi kalkan arabanın camından muhafıza ne olduğuna görmeye fırsat bulur ki bu da onu kusturacak gibi olur çünkü yeşil gözlü adam onu öldürdükten sonra yüzüne çocukça bir gülümseme takınarak,kılıcının ucuyla bağırsaklarını yavaş yavaş çıkarıyordu.Mombasi dalmış o görüntüyü düşünüyorken Lord Rilebun’un yapmacık bir gülümseme sesiyle konuşmasını,
-Lord’unuzu hemen tedavi edin,der ve ağlama sesini bir az daha arttırır.
Mombasi,ilk önce Lord Rilebun’un kendisini kastettiğini zannetse de hekimler Mombasi’ye yönelir.Bunu fark eden Mombasi yerine oturamaya dahi tenezzül etmeden sert bir sesle,
-Ben iyiyim siz asıl Lordunuzu tedavi edin,diyerek onları tersledi.
Uzun süre yol almalarına rağmen hala sessizlik bozulmayınca yapmacık bir şaşkın tavır takınarak Mombasi sordu,
-Rilebun o adamı niçin öldürdün,dedi.
-Bu iğrenç herif hem Aydavsun’ları hem Tigrekun’ları hem de Mutsudan’ın emriyle Niwhlethin’i beraber işletiyordu.
-Nerden biliyorsun?
-Bizzat tanık oldum ama beni Mutsudan yoluyla tehdit etti.Sürekli beni hain ilan ettirebileceğini söylüyordu.Bende ses çıkaramadım.
-Ne zaman öğrendin?
-1 yıl filan oldu sanırım.
-Niçin bana söylemedin,bunlara değer miydi?
-(Ağlamasını arttırarak)Söyleyemedim özür dilerim,dedi.
Onun gittikçe üzüldüğünün gören Mombasi yeni bir konu açmak için,
-Bu yeşil gözlü adam kimdi?Tanıyor musun?
-Bilmiyorum ama büyük ihtimalle Aydavsun’ların bir komutanıdır,derken Lord Rilebun irkildi.
Bu adamdan bahsedilmesi ona kolunu anımsatıyor o ise kolunu düşünmek dahi istemiyordu.Oysa nasıl olup da bu kadar soğuk kanlı olduğunu kendisini bile anlayamıyordu.Mombasi dostunun titrediğini görünce.Sustu ve gerisi yaslanarak yeniden sürdüğü bu sefanın tadını çıkarmaya başladı.Henüz yeni arkasına dayanmıştı ki at arabasına saplanan bir ok sesi duydu.Daha sonra ise at arabasının sürücü bir ok yiyerek arabadan düştüğünü gördü.Mombasi ilk önce Rilebun’a baktı  yüzünde hiç korkudan iz yoktu yalnızca Mombasi’ye şaşkın şaşkın bakıyordu.Mombasi’nin korktuğu başına gelmişti o adam yine hainliğini yaparak tuzak kurmuştu.Mombasi,
-Rilebun,koru kendini,dedi.Rilebun buna hiç tepki vermemişti.Mombasi at arabasının sürücü yerine geçmek için yeltendiği anda at arabası ani bir şekilde durdu.Ne olduğunu anlamaya çalışırken ufak aralıktan,at arabasının önünde birilerinin olduğunu gördü.Daha sonra Rilebun’un verdiği kına koyduğu kılıcını çekti ve çıkış yerine kullandıkları aralıktan dışarı atladı.

Çevrimdışı Berre

• 1340
  • Rom: 34
  • Güle güle fermuar!
    • Profili Görüntüle
Ynt: Mombasi'nin Kılıcı//Bölüm 6//Kurtuluş Düşüncesi
« Yanıtla #53 : 09 Aralık 2009, 17:49:44 »
Olaylar gelişmeye başladı güzel devamını bekliyorum.

Çevrimdışı kusad

• 487
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #54 : 10 Aralık 2009, 13:09:39 »
Sağol zaten diğer bölüm bitecek ilk sezon pek olay olmayacak sonra yeni sezonda olaylar tamamen başlayacak.

Çevrimdışı Vinrael

• **
  • 114
  • Rom: -2
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #55 : 10 Aralık 2009, 13:34:49 »
 İmzana hayran oldum kitap kapağına benziyor Mombasi'nin Kılıcı vay be!:D
Meacla of the House of Fëanor

Çevrimdışı kusad

• 487
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #56 : 10 Aralık 2009, 13:45:46 »
İmzana hayran oldum kitap kapağına benziyor Mombasi'nin Kılıcı vay be!:D
Valla aklımı okudun.:DEğer bu hikaye yeterince uzarsa bir e-kitap yapıp kapağınada bunu koyacaktım.:D

Çevrimdışı Berre

• 1340
  • Rom: 34
  • Güle güle fermuar!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #57 : 10 Aralık 2009, 18:45:22 »
Valla aklımı okudun.:DEğer bu hikaye yeterince uzarsa bir e-kitap yapıp kapağınada bunu koyacaktım.:D
Büyük düşün, büyük yaşa :)

Çevrimdışı diana

• 513
  • Rom: 16
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #58 : 10 Aralık 2009, 20:14:26 »
Ben yokken hikaye harika bir şekilde ilerlemiş.Tebrikler kusad.Ayrıca olaylardada gelişmeler var.Bu hikayeyi gerçekten çok sevmeye başladım.İmza konusundada Vinraele katılıyorum.Gerçekten çok güzel.Ama keşke bu güne kadar sabretseydin.Yeni bölüme yetişecektim.Herneyse olan olmuş.Artık 8. bölümde burada olurum.

Çevrimdışı kusad

• 487
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #59 : 10 Aralık 2009, 20:32:19 »
Ben yokken hikaye harika bir şekilde ilerlemiş.Tebrikler kusad.Ayrıca olaylardada gelişmeler var.Bu hikayeyi gerçekten çok sevmeye başladım.İmza konusundada Vinraele katılıyorum.Gerçekten çok güzel.Ama keşke bu güne kadar sabretseydin.Yeni bölüme yetişecektim.Herneyse olan olmuş.Artık 8. bölümde burada olurum.
Sağol zaten sen olunca da aynısı olacaktı fark etmez.Sen bu hikayeyi sevmiyor muydun önceden?:Dİmza beni gerçekten yapana kadar usandırdı bir hayli zorladı ve yordu.Ama beni biraz korkuttu beğenmezler diye çünkü klişe önceki hikayem için olanla aynı fakat daha bir emek harcadım kimsenin gözünden kaçmamıştır zaten bu.:DBu arada 7. bölümde yok musun?
Büyük düşün, büyük yaşa :)
Eheh.Zaten bilirsin ben her zaman büyük düşünürüm.