Kayıt Ol

Açlık Oyunları - Suzanne Collins

Çevrimdışı Demigod

• **
  • 253
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
Ynt: Açlık Oyunları//Suzanne Collins
« Yanıtla #45 : 12 Ağustos 2011, 00:16:01 »
http://www.imdb.com/title/tt1392170/  2012'de ilk filmi gösterime girecekmiş. Prodüksyon halinde şu an =)

Malesef yazar ilk iki kitaptaki başarılı kurguyu, son kitapta toparlayamayıp korkunç bir hezimet yaşadı. Son kitabın aldığı eleştiriler gerçekten korkunç. Ama ilk iki kitap, son yıllarda okuduğum en sürükleyici kitaplardı. Sırf bu bile yazarı yeterince başarılı yapıyor bence. Umarım filmler de kitapları gibi kaliteli olur.
Filmin oyuncu kadrosu gerçekten çok eleştiriliyor. Açıkçası kitaptaki tasfirlere pek bağlı kalınmamış gibi. Ama ben problem olcağını düşünmüyorum. Biraz saç boyası ve bir iki çift lensle halledilebilir. Bunun için filmden umutluyum. İnşallah hayal kırıklına uğramayız.
“Bu basit ama anlatması pek de kolay olmayan bir hikaye. Tıpkı bir masal gibi. Masallarda ne kadar hüzün varsa o kadar hüzünlü ve en az masallardaki kadar çoşkulu bir hikaye.”
-La vita è bella

Çevrimdışı dekadans

• **
  • 261
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #46 : 12 Ağustos 2011, 00:31:34 »
Haymitch karakterini Woody Harrelson oynadığı için, gerisiyle ilgilenmedim casting'in :D Benim için hikayedeki en önemli karakteri en sevdiğim oyunculardan biri canlandırıyor =)
Zaman Çarkı döner, Çağlar gelir ve geçer, efsaneleşen anılar bırakır. Efsaneler solarak mit olur ve onları doğuran çağ yeniden geldiğinde mitler bile unutulur. Bir Çağ’da, kimilerine göre Üçüncü Çağ’da, henüz gelmemiş, çoktan geçip gitmiş bir Çağ’da, Puslu Dağlar’da bir rüzgar yükseldi. Rüzgar başlangıç değildi. Zaman Çarkı dönerken ne başlangıçlar, ne de bitişler vardır…

Çevrimdışı Nian

• *
  • 5
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #47 : 12 Eylül 2011, 23:10:08 »
Şuan 3.kitabı okuyorum.Seri bence çok güzel.Filmi de merakla bekliyorum.Paylaşım için teşekkür ederim.

Çevrimdışı VarteuX

• *
  • 9
  • S.K <3
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #48 : 25 Ekim 2011, 14:12:11 »
Ben de bu başlığı arıyordum..
Yaklaşık bir yıl önce kitapçımın önerisi üzerine almıştım.
Üzerindeki "Bestseller" yazısını görünce aklıma tıvaylaytı getirdi, "onun gibi bir şeye benziyor, almasam mı.." dedim, önyargılı yaklaştım.
Sonra okumaya başladım, anlatımı da bir garip geldi. Birinci kişi ağzından ve şimdiki zamanla anlatılıyor. İlk kez şimdiki zamanı anlatan bir kitap okuyordum ve adapte olmam zaman aldı. Bu, ilk birkaç bölümde hikayenin çok güçlü olmadığını düşünmeme sebebiyet verdi. Sonra ilerledikçe uzun zamandır yaşamadığım o şeyi yaşadım: bağlılık. Elimden bırakamıyordum ama bir yandan da hala basit olduğunu düşündüğüm için önemsemiyor görünmeye çalışıyordum. Bunun sebebi, Meyer'ın arka kapaktaki yorumu olabilir. Gerçi onun altında da Stephen King yorumu var, başlarken de sırf onun hatrına başlamıştım heralde... :P
Birinci gün okuyarak geçti, ikinci gün de kaldığım yerden devam ettim. Birkaç saat sonra ateşim çıktı, halsizleşmeye başladım.. Çok garip ama bir şekilde 'Alevler içindeki kız'ın sıcaklığının bulaşıcı olduğunu düşünüyorum. İlk kez, kız başkarakteri olan bir kitabı bu kadar beğendim. Ve bitirdikten sonra unutmuş gibi dönüp dönüp tekrar okuduğum çok az kitap vardır. 
Ateşi Yakalamak daha felaketti. Etkileyiciydi. "Yok artık!"lık anlar yaşatan bir kitaptı.
Ve Alaycıkuş... Bu sefer çok erken çevriliyor iyi ki. 24 Ağustos'ta dünyada, 27 Ağustos'ta burada. Şafakları sayarak bekliyorum.  :)   

Senin bu anlattıkların o kitabı almam için en önemli neden oldu.En kısa zamanda başlıyorum :)

Çevrimdışı Malkavian

• 2152
  • Rom: 57
  • I was lost in the pages of a book full of death..
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #49 : 21 Kasım 2011, 01:28:04 »
Eğer yazar aynı yazar ise neden ikinci kitapta olayları anlatırken dili geçmiş zamandan birden -yordu gibi anlatımlara giriyor? İlk kitapta hiç yoktu resmen oknurluğu baltalıyor. Eğer çevirmen aynı çevirmen ise bu saçmalığı görüp neden düzeltmiyor? Üçüncü bir olasılık da yazarın böyle yazmadığı halde çevirmenin böyle çevirmesi ki bu en kötüsü.

Bunun dışında şunu söyleyebilirim ki ilk kitapta konu tamamen bitmiş gibi duruyordu ve ne olacak ki ikinci kitapta boş yere uzatılmış bir seri diyordum ama öyle değilmiş. Gerçekten ilkindeki heyecanı korumuş ve karakterlere daha çok ısındığım için de daha zevkli ilerliyor.

Çevrimdışı Demigod

• **
  • 253
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #50 : 21 Kasım 2011, 16:36:46 »
Eğer yazar aynı yazar ise neden ikinci kitapta olayları anlatırken dili geçmiş zamandan birden -yordu gibi anlatımlara giriyor? İlk kitapta hiç yoktu resmen oknurluğu baltalıyor. Eğer çevirmen aynı çevirmen ise bu saçmalığı görüp neden düzeltmiyor? Üçüncü bir olasılık da yazarın böyle yazmadığı halde çevirmenin böyle çevirmesi ki bu en kötüsü.

Bunun dışında şunu söyleyebilirim ki ilk kitapta konu tamamen bitmiş gibi duruyordu ve ne olacak ki ikinci kitapta boş yere uzatılmış bir seri diyordum ama öyle değilmiş. Gerçekten ilkindeki heyecanı korumuş ve karakterlere daha çok ısındığım için de daha zevkli ilerliyor.

Normalde kitap şimdiki zamanda anlatılıyor.Mesela "Geliyor. Elimdeki kitaba göz atıyor. Sonra hiçbir şey olmamış gibi tek laf etmeden gidiyor" şeklinde. Bu da kulağa bi değişik geldiği için -di'li geçmiş zamanla tekrar basmışlar kitapları. Ondan dolayı tam oturmamış cümleler sanırım.
“Bu basit ama anlatması pek de kolay olmayan bir hikaye. Tıpkı bir masal gibi. Masallarda ne kadar hüzün varsa o kadar hüzünlü ve en az masallardaki kadar çoşkulu bir hikaye.”
-La vita è bella

Çevrimdışı Legend

• 590
  • Rom: 18
  • I write because your wrong
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #51 : 21 Kasım 2011, 17:23:41 »
İkisininde çevirmeni Sevinç Tezcan Yanar.

Ama 2. sayfada yazan şey aynen şu
           ---------------------------------------------------------------  
                                               Editör'den Not:
            Metnin akıcılığını daha güçlendirmek için,bu baskısında,daha önceki baskılarından ayrı                                  olarak,metnini anlatım dili ve zamanında -di'li geçmiş zaman kullanılmıştır. İyi okumalar
       ------------------------------------------------------------------------
Sende ve bende bulunan baskıya özel bir şey bu Malkavian.

Spoiler: Göster

Çevrimdışı Malkavian

• 2152
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #52 : 21 Kasım 2011, 17:43:57 »
Ben o zaman düznlenmemiş baskısını okumuşum ve iyi ki düzeltmişler. Yoksa okunurluğu çok baltalıyordu. Kitabıma şimdi baktım bende öyle bir not yok benimkinin anlatım dili karma karışık. Yarısı şimdiki zaman yarısı dili geçmiş zaman ama bu bile kitabın heyecanını etkileyemedi. 1-2 günde koca kitap bitti. Şimdi üçüncüsünü aldım ve üçüncüde böyle bir sorun yok gibi şimdilik ilk 100 sayfasında.

Çevrimdışı Cellox

• **
  • 142
  • Rom: -8
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #53 : 23 Kasım 2011, 20:39:28 »
Genelde Harry Potter hayranları bu kitabı HP'nin kardeşi gibi görüyor. Yani tanıdığım HP okuyan herkes bu seriyide okumuş veya okuyor. Bende biraz göz gezdirdim mükemmel bir seri, özellikle kişiler arasındaki diyalogları beğendim.

Bunun filmini yapmışlar, geçenlerde de trailer yayınladılar . Sınıfdaki bir arkadaşım dakikaları sayıyordu yayınlanacağı zaman. Bence ayrıntıya girilmiş bir serinin filmi değil; dizisi yapılmalı. Bana kalırsa filmde anlatılmayacak basit gibi görünen yerler izleyici için büyük kayıp olabilir.

• *
  • 1
    • Profili Görüntüle
    • Yazarlar Kulübü
« Yanıtla #54 : 23 Kasım 2011, 23:34:02 »
Gerçekten okurken kendinizi alamıyorsunuz, işin garibi; ben kitabı okumadım. Ama bir okul günü boyunca arkadaşım birinci kitabı anlatmıştı. 23 Mart 2012'de Amerika'da vizyona girecekmiş. Türkiye'de vizyona gireceği günü sabırsızlıkla bekliyorum. İnternet üzerinden filmi tamamiyle inceledim. Yarın 2. kitabı aynı arkadaşım getirecek.
Böyle bir başlığın bulunması gerçekten harika. Benim en sevdiğim karakter Peeta..
Kopan bir ipe sımsıkı düğüm attığında, ipin en sağlam yeri artık bu düğümdür. Ama ipe her dokunuşunda canını acıtan tek nokta yine o düğümdür...

Çevrimdışı Demigod

• **
  • 253
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #55 : 24 Kasım 2011, 12:20:10 »
Bildiğim kadarıyla film Amerika'yla aynı gün vizyona girecek. 23 Martta yani.
-La vita è bella

« Yanıtla #56 : 02 Ocak 2012, 06:21:38 »
anlatimi basit hikayesi guzel bir seriydi, askerde okumustum ve kisa surede seriyi bitirdim. ben butun seriyi okumama ragmen bazi arkadaslarim birinci kitaptan sonra ikinci kitaba isinamadiklari icin seriyi yarim biraktilar. herkesin sevecegi bir eser degil onun icin zamani bol ve okuyacak bir seyler ariyanlarin okumasini tasiye ettigimi bir sey, aksi durumda hem zamaniniz hem de paraniz bosuna gidebilir, tabi bir de tavsiye edenlere kufur edebilirsiniz.
ph'nglui mglw'nafh cthulhu r'lyeh wagh'nagl fhtagn

Çevrimdışı Malkavian

• 2152
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #57 : 02 Ocak 2012, 11:08:28 »
Aslında not vermem gerekse şöyle bir not verirdim:

1. Kitap: 7 Puan
2. Kitap: 8 Puan
3. Kitap: 6 Puan

Yani sıkıntı 2. kitap değil 3. kitapta bence. Çok çok çok aceleye geldiği bariz belli oluyordu sonlara doğru

Çevrimdışı okurgezer

• **
  • 50
  • yola düşmeli...
    • Profili Görüntüle
    • Mavi Defter
« Yanıtla #58 : 02 Ocak 2012, 11:33:03 »
anlatimi basit hikayesi guzel bir seriydi

Kitapları Lisbeth Slender'ı anlatan Millennium serisi ile karışık olarak okumuştum bir kitap ondan bir kitap bundan.  Öyle yaptığımdan mı nedir diğerine göre epeyce basit ama güzel gelmişti. Filmini merak ediyorum açıkçası.
"It's a dangerous business, Frodo, going out of your door," he used to say. "You step into the Road, and if you don't keep your feet, there is no knowing where you might be swept off to..."

Çevrimdışı cankutpotter

• 1233
  • Rom: 14
    • Profili Görüntüle
    • Büyülü Kale, Hayallerinizin adresi.
« Yanıtla #59 : 13 Mart 2012, 20:04:21 »
Yönetmen filmin kitaba sadık kalınarak yapıldığını söylüyor ve fragmandan anladığım kadarıyla da gayet güzel görünüyor.

Açlık Oyunları türkçe altyazılı fragman Gayet güzel görünüyor! Bakalım, bekleyişteyiz!
İnsan, hayalleriyle vardır.