Kayıt Ol

Buz ve Ateşin Şarkısı Serisi

Çevrimdışı kelid

• *
  • 9
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
Ynt: Buz ve Ateşin Şarkısı Serisi
« Yanıtla #135 : 19 Ocak 2012, 11:21:40 »
Arkadaşların da dediği gibi ayrıntı sevenler kitapları kesinlikle okumalı, çünkü geçmişe dair pek çok bilgi aktarıldığı gibi her karakterin kendi içindeki düşünceleri başından geçenleri de öğreniyorsunuz; ki bunları diziden öğrenmeniz olanaksız.
Herkesin bildiği spoiler teşkil etmeyen bir örnek gerekirse en basitinden dizide Ned Stark'ın anılarından olan Tower of Joy sahnesini göremedik. Ayrıca dizide Tyrion'ın vanguard olarak girdiği ilk savaşı izleyemedik (büyük olasılıkla savaş sahnesi çekmenin zorluğundan dolayı senaristler burayı değiştirdi)
Sonuç olarak kitap ve dizi birebir aynı değil; olamaz ve olmamalı da zaten. Fakat serinin tadına tam olarak varmak istiyorsanız ben de kitapları okumanızı tavsiye ederim

Çevrimdışı Valheru

• **
  • 220
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #136 : 20 Ocak 2012, 19:15:09 »
Arkadaşlar bi aksilik çıkmassa Nisanda 3 kitap elimizde. Yayınevi çevirisi üzerinde tam hız çalışıyomuş.
Böylece anlaşmamız yazıldı,böylece anlaşma yapıldı
Düşünce zamanın okudur,anılar asla solmaz.
İstenen verildi,bedel ödendi

Çevrimdışı daifunka_vc

• 618
  • Rom: 20
  • Kronik Öğrenci
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #137 : 23 Ocak 2012, 19:32:03 »
2. kitabı nihayet bitirdim.

Spoiler: Göster
Yalnız, söylediklerinle Robb'un (ve büyük miktar kuzeylinin) öleceğine dair düşüncelerim iyice kuvvetlendi. (Hatta 4.kitabın ismine bakarak o kitapta gerçekleşebileceğini düşünüyorum.) Tabii başka bir anlamı da olabilir Daenerys'in gördüklerinin.

Robb'un bir türlü katledileceğini düşünüyorum. Ama Dany'nin gördüklerine göre kurt başlı bir kral var. Tahta geçecekse nasıl ölecek yada kim öldürecek tam bir muamma. Eğer tahta geçemezse de kuzeydeki büyük yabanıl tehlikesinin farkında olmaması ona çok pahalıya patlayacak gibi duruyor. Kısacası asıl soru Robb ölecek mi değil Robb nasıl ölecek?

Bekleyemiyorum!

Öhöm. Şimdi, Reek'in gerçek kimliğini öğrenip yaptıklarını da görünce bu Boltonların Moat Cailin'de yapılacağını düşündüğüm savaşta Starklara toptan ihanet edeceklerini düşünüyorum. Ayrıca Roose Bolton'ın da bu işle alakalı olduğu gibi bir kanı oluştu bende. Roose Bolton ve ya Ramsey Snow (yoksa Bolton mı demeliyim. :D ) Robb'u katlederse şaşırmam. Eh ondan sonrası zaten şenlik...

Bir de şöyle Daenerys'in gördüklerini tekrar bir gözden geçirdim de Rhaegar ile ilgili gördüklerinin Jon Snow ile ilgili düşüncelerime biraz da olsa destek verdiğini düşünüyorum. (Adam 3. çocuğu istiyor. :D) Ayrıca Jorah Mormont ileride Daenerys'e ihanet edecek gibi.
There are two secrets to becoming great. One is never to reveal all that you know. - PS:T

Çevrimdışı Elijah

• 627
  • Rom: 6
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #138 : 23 Ocak 2012, 21:18:51 »
2. kitabı nihayet bitirdim.

Yalnız, söylediklerinle Robb'un (ve büyük miktar kuzeylinin) öleceğine dair düşüncelerim iyice kuvvetlendi. (Hatta 4.kitabın ismine bakarak o kitapta gerçekleşebileceğini düşünüyorum.) Tabii başka bir anlamı da olabilir Daenerys'in gördüklerinin.

Robb'un bir türlü katledileceğini düşünüyorum. Ama Dany'nin gördüklerine göre kurt başlı bir kral var. Tahta geçecekse nasıl ölecek yada kim öldürecek tam bir muamma. Eğer tahta geçemezse de kuzeydeki büyük yabanıl tehlikesinin farkında olmaması ona çok pahalıya patlayacak gibi duruyor. Kısacası asıl soru Robb ölecek mi değil Robb nasıl ölecek?

Bekleyemiyorum!

Öhöm. Şimdi, Reek'in gerçek kimliğini öğrenip yaptıklarını da görünce bu Boltonların Moat Cailin'de yapılacağını düşündüğüm savaşta Starklara toptan ihanet edeceklerini düşünüyorum. Ayrıca Roose Bolton'ın da bu işle alakalı olduğu gibi bir kanı oluştu bende. Roose Bolton ve ya Ramsey Snow (yoksa Bolton mı demeliyim. :D ) Robb'u katlederse şaşırmam. Eh ondan sonrası zaten şenlik...

Bir de şöyle Daenerys'in gördüklerini tekrar bir gözden geçirdim de Rhaegar ile ilgili gördüklerinin Jon Snow ile ilgili düşüncelerime biraz da olsa destek verdiğini düşünüyorum. (Adam 3. çocuğu istiyor. :D) Ayrıca Jorah Mormont ileride Daenerys'e ihanet edecek gibi.

İlk paragrafta hemen hemen aynı şeyleri düşünüyoruz. Bir de Daeneyrs’in gördüklerine bakılırsa evet Robb tahtta, ama sağlam bir şekilde değil. Yıpranmış, ölmüş. Bunun sebebi de Boltonlar diye düşünüyorum. Bana göre Boltonlar  şöyle bir şey yapacak: Önce Robb’a yardım ederek kendilerine düşman olan hanedanlıkları etkisiz hale getirip önlerindeki engelleri kaldıracaklar ve çocuğun(kitaba göre) tahta geçmesinden sonra onun fişini çekecekler.

Jon Snow’un da Ned’den olduğunu düşünüp, onun yabanılların eline geçmesinin tesadüf olmadığını düşünüyorum.. Öyle olsa bile, bunun sonucunun çok büyük şeyler doğuracağını düşünüyorum. Ne de olsa Jon’un öldürmediği yabanıl kadının anlattığı hikayeden sonra, insan düşünmüyor değil. Onunla ilgili de uçuk kaçık ve epik bir teorim var: Jon yabanılların eline geçtikten sonra bir şekilde onların başına geçecek, ne bileyim yabanıl kral ölür onu da veliaht gibi bir şey seçebilirler(kan bağı falan). Ardından The Wall’dan beri aklından çıkmayan kardeşi Robb’a yardım etmeye karar verir. Sonra ver elini King’s Landing. Tabi yabanılları ikna etme kısmı da var, sonuçta özgür insanlar. Bir Robb’un babasının yanına gitme kısmı da var, o ölürse teorim de ölür.

Şu Mormont’u ise hala çözebilmiş değilim. Ne planlıyor, neyin peşinde, yoksa amacı sadece Daenerys’e yardım etmek mi anlayamadım. Ama onu sevdiği kesin, o yüzden ihanet bana uzak bir ihtimal gibi geldi. Daenerys’e çok yardımı dokunacak, hatta uğruna ölecek falan gibi bir hali var, okuyup göreceğiz.

Okumayanlar ne kıskanıyordur şimdi bizi.
Planemo Syndrome

Çevrimdışı daifunka_vc

• 618
  • Kronik Öğrenci
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #139 : 23 Ocak 2012, 23:34:21 »
Alıntı miktarı alıp başını yürümesin. :D

Daenerys hakkında:

Undyinglerle olan konuşmasında "Three treason will you face..." gibisinden bir diyalog geçiyordu. Bu üçünden biri sevgiydi yanlış hatırlamıyorsam. Ben oradan yola çıkarak Jorah Mormont'un Daenerys'e sonunda bir şekilde ihanet edeceğini düşünmekteyim."
There are two secrets to becoming great. One is never to reveal all that you know. - PS:T

Çevrimdışı Sirius Red

• **
  • 66
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #140 : 26 Ocak 2012, 17:36:00 »
2.kitabın çok başlarında olmama rağmen spoiler lar beni hiç ilgilendirmiyor zira göster e tıklayıp duruyorum ve sizin tahminlerinizi okumaya baylıyorum :) evet ben kitabın asıl sonunu bilmek istemesem de genel olaylarla ilgili neler olacağını bilmeyi seviyorum ve garip bir şekilde bu heyecanımı geçirmiyor :) ama bu sayede şunu farkettim bana diziyi izlediysen 1.kitabı okumana gerek yok diye kim dedi hatırlamıyorum ama halt etmiş 1.kitabı okumamam şuan çok şeyi kaçırdığım hissine girmeme sebep oluyor.ne yapmalı ?

Sıkıntı olursa yazarın stiline girişle ilgili olur. O kadar ismi, hanedanlıkları, bölgeleri duyunca hafif kafa karışıyor ama alışıyorsun. Dizi kitaba göre daha sadeleştirilmiş ve fazla ayrıntıya yer verilmemiş gibi, gerçi ilk kitabını ben de okumadım ama.

Spoiler konusundaysa, 1.kitap hakkında ilk olarak öğrendiğim şuydu:

Ned Sark'ın ölümü

2.kitap hakkında:

1.Savaşın sonunda kimin tahtta kalacağı.
2.Yaklaşık 2-3 kişinin ölümü.
3.Bran ve Rickon'un durumları.

3.kitap hakkında:

1.Tyrion'un yavuklusunu.
2.Kimin tahtta duracağını.

Ve heyecan koşarak uzaklaşır...

aslında heyecan koşarak uzaklaşmıyor daha çok olduğu yerde zıplıyor diyebilirim :) 2.kitabın 2.kısmının başlarındayım şuan kesinlikle kafamı en çok meşgul eden şey Bran ve Rickon 'un durumları özellikle Bran'ın bir şekilde tekrar yürümesini istiyorum.Söylediğin şeyler kesinlikle kitabı bir an önce bitirmeme neden olacak sonra 3.kitap henüz çıkmadığından acılar içinde kıvranacağım :)

Bu arada şunu farkettim George Martin karekterleri biraz fazla dibe vuruyor. Önce karakteri resmen pisliğin içine sokuyor; içinden çıkılamayacak durumlar, ölümler, yaralar falan. Ardından herşeyi düzeltiyor fakat sonraki kitaplarda. Bu sırada ne oluyor? Biz oturduğumuz yerde tüm karakterlerin kahırlarını çekiyoruz ve sonraki kitabın çevrilmesini bekliyoruz. :@

2.kitabın çok başlarında olmama rağmen spoiler lar beni hiç ilgilendirmiyor zira göster e tıklayıp duruyorum ve sizin tahminlerinizi okumaya baylıyorum :) evet ben kitabın asıl sonunu bilmek istemesem de genel olaylarla ilgili neler olacağını bilmeyi seviyorum ve garip bir şekilde bu heyecanımı geçirmiyor :) ama bu sayede şunu farkettim bana diziyi izlediysen 1.kitabı okumana gerek yok diye kim dedi hatırlamıyorum ama halt etmiş 1.kitabı okumamam şuan çok şeyi kaçırdığım hissine girmeme sebep oluyor.ne yapmalı ?

Aynı durum bende de var. Kuzenimin karşısına oturup beşinci kitaba kadar anlattırdım ve şevkim hiç kırılmadı. Bende azıcık okudum ama tek yaptığım sözlükte kelime bulmaya çalışmaktı.

aynı şeyleri düşünüyorum devamlı bir ihanet durumu ve hani eski dostların birleşip düşmana karşı zafer kazanmasını özlüyor insan ama biraz daha bekleyeceğiz gibi.Biran önce yeni kitapları çıksa serinin iyi olur.

Ayrıntıları seven biriysen, birinci kitabı kesinlikle okumalısın. Westeros'un tarihi, karakterlerin geçmişi, büyük evler arasındaki ilişkiler ve buna benzer bilgileri maalesef diziden çok da ayrıntılı bir şekilde edinemiyorsun. Ayrıntılardan hoşlanan birisinin kitabı okumaması bana göre büyük bir kayıptır. Kitapları okurken bir yandan da olaylar üzerine düşünen biriyseniz kaybınız daha da artacaktır.

Ayrıca, dizi kitabın farklı bir yorumudur bana göre. Ve ben, diziyi oluşturan insanların yorumunu görmekten zevk alsam da kitabı okurken aklımda canlananların yerini hiç bir şekilde tutamaz. :D
Ayrıntıları seviyorum özellikle rüyaları, kehanetleri ve Targaryen Evi nin geçmişini merak ediyorum ejderhalar falan ne de olsa:) 1.kitabı okumamış olmam bu denli bol karakterli ve entrikası bol bir seride kendimce tahminler yapmayı zorlaştırdı açıkçası.Sanırım bitirip 2.kitabı, başa dönünce her şey oturacak yerine.
Benim.
Senin Sam'in.
Sam'ini tanımıyor musun?
Yapamıyorum, Sam.
Biliyorum.
Hepsi yanlış.
Normal olarak,burada olmamalıydık bile.
Ama buradayız.
Büyük hikâyelerdeki gibi, Bay Frodo
Gerçekten önemli olanlarındaki gibi.
Karanlık ve tehlikeyle doluydu onlar.
Ve bazen sonlarını bilmek istemezdin çünkü nasıl mutlu bitebilirlerdi ki?
Dünya nasıl daha önce olduğu gibi olabilirdi ki.
o kadar kötü şey olmuşken?
Ama nihayetinde bu sadece geçici bir şey bu gölge..Karanlık bile ölmeli.
Yeni bir gün gelecek
Ve güneş parladığında,her şeyi temizleyecek.
Bunlar aklında kalan hikâyeler;bir anlamı olan.
Nedenini anlamak için çok ufak bile olsan.Ama galiba, Bay Frodo,ben anlıyorum.
Artık biliyorum.
O hikâyelerdeki kişilerin geri dönmek için bir sürü şansı olurdu,ama dönmezlerdi.
İlerlemeye devam ederlerdi...
çünkü tutundukları bir şey vardı.
Biz neye tutunuyoruz, sam?
Bu dünyada kalmış olan bir gıdım iyiliğe, Bay Frodo

Çevrimdışı daifunka_vc

• 618
  • Kronik Öğrenci
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #141 : 28 Ocak 2012, 21:33:51 »
3. kitabın yaklaşık beşte birlik bölümünü tamamladım. Uzun süredir ilk defa bu kadar net bir şekilde karakterlerimizin birinin başına hayırlı bir olay geldi. Okurken en çok şaşırdığım yerlerden birisi oldu. :D Tabii ne kadar hayırlı bir olay olduğunu kitabın devamında göreceğiz. Yazarın sağı solu belli değil bildiğiniz gibi.

- - - - - - - - - - - - -

İlerledikçe...
Bu Boltonların kurt postlarıyla ne alıp veremediklerini çok merak ediyorum. Harrenhal'da Roose Bolton ve kuzeyde Ramsay Snow'un adamları. Üçüncü kitapta Boltonlar kuzeyde her kurt postuna para vermeye başladılar, o derece. :D Ne anlam çıkarmam gerekiyor bunlardan, karar veremedim.

Ve nihayet, Daenerys'in uzun süredir çok yavaş ilerleyen hikayesinde ufak bir hareketlenme oldu. Aslında hikayesini hızlandırıyor diyemesek de Daenerys'in o boğucu bölümlerinin arasından sıyrılan bir bölüm olmuş. İsteyenin sadece büyük derecede eğlenmek için okuyacağı ve bunun yanında, isteyenin bir kaç mesaj da çıkarabileceği güzel bir bölümdü.

Bir de şu Daenerys'in ikinci kitapta gördüklerine tekrar bir göz attım da:
Kendisi Rhaegar ve Elia Martell'i gördüğünde Rhaegar Aegon hakkında "He has a song. He is the prince that was promised, and his is the song of ice and fire." ve "There must be one more, the dragon has three heads." diye bir kaç söz söylüyor. Şimdi Aegon öldü, o zaman bu yukarıdaki yazdığım ilk cümleyi onun için geçersiz kılıyor. Sonra ejderhanın üç başının olduğu gibi bir söz ve Rhaegar'ın iki çocuğunun olduğuna bakarak (Şair burada Jon Snow-Lyanna Stark-Rhaegar Targaryen teorisine gönderme yapacağının sinyallerini vermek istiyor. :P) üçüncü çocuğunun da Jon Snow olduğuna tekrar kanaat getiriyorum ve böyle bir şeyin doğruluğunda Jon Snow için "his is the song of ice and fire" kısmının ne kadar da uygun olacağını belirtmek istiyorum. Bu durumda "prince that was promised" de Jon Snow oluyor pek tabii.

Evet belki de çok uçuyorum; ancak çok da eğleniyorum. Böyle yaparak şu kitaplardan aldığım zevk 5-10 kat arttı resmen. :D

- - - - - - - - - - - - -

3. kitabın ilk yarısı bitti nihayet. İlk kısımda beni en heyecanlandıran olay Oberyn Martell'in ortaya çıkması oldu. Denklemin önemli değişkenlerinden biri olacağına inancım var, bakalım yazarımız kendisi hakkında neler düşünmüş?

İlk kısmın son bölümünde:
Jon Summer'ı görünce bir an Bran'le karşılaşabilir mi acaba diyerek bir umuda kapıldım. Ancak yazarın George Martin olduğunu unutmamalıydım. :D

---------------------

Bu serinin adı benim için artık The Ultimate Tragedy of Ice'tır arkadaş.
Bastıra bastıra söylüyorum Daenerys'in gördüklerini arada bir okuyun, unutmayın.

---------------------

3. kitapla ilgili okuma zevkini ciddi ölçüde baltalayacak bilgi içerir:
Joffrey düğün yemeğinde zehirlendi. Kimin zehirlediği ise şimdilik muamma. Ancak Tyrion her ne kadar zehrin şarapta olduğunu düşünse de ben, Littlefinger'ın uşaklardan birini Tyrion'un yemeğini zehirlemek için tuttuğuna, Tyrion'a eziyet eden Joffrey'in hesapta olmayan bir şekilde Tyrion'un önündekini yiyerek zehirlendiğine inanmaktayım.

Bu arada Margaery Tyrell de karadul gibi oldu. Kime el atsa ölüyor el attıkları. :D

Çevrimdışı zekican5

• **
  • 320
  • .............
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #142 : 29 Şubat 2012, 12:13:19 »
Çok mantıklı bir tahlil. Böylece Jon Snow hakkında bir çok şey açığa çıkar. Umarım yayınevi en kısa sürede yayınlar devam kitaplarını.

Çevrimdışı syrio forel

• *
  • 48
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #143 : 03 Mart 2012, 15:53:23 »
Takvime bakınca 3 mart olduğunu gördüm ve şimdiden içimde bir şeyler kıpır kıpır etti.Hem kitabın hemde dizinin yeni bölümlerinin yayınlanmasına yaklaşık bir ay  kaldı.

Çevrimdışı Cellox

• **
  • 142
  • Rom: -8
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #144 : 03 Mart 2012, 18:41:08 »
Türkçe çevirisinin çıkmasını gerçekten heyecan ile bekliyorum. Keşke hepsi bir anda çevrilse de beklemek zorunda olmasak. Neyse Yüzüklerin Efendisi'nden sonra okuduğum en iyi seri için değer. Tabi yaşanan gelişmeler pek iç açıcı olmadığından kalbimin ufak bir köşesi; "Ne kadar geç çıkarsa o kadar çok yaşar!" diyor ama olsun.

Aslında yeri değil ve tartışma konusu da açmak istemiyorum. Ya da sırf yazdığım için yorum atılmasını; bence Westeros ile ilgili bir forum RP oynatılsa fena olmaz gibi...

Edit: Evet, benim karneye bir gelen İngilizce ile anladığım şeyler çok eksik ve yanlışmış. Bu vesileyle kafaları karıştırmamak için sildim.

Çevrimdışı kelid

• *
  • 9
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #145 : 03 Mart 2012, 23:22:09 »
Türkçe çevirisinin çıkmasını gerçekten heyecan ile bekliyorum. Keşke hepsi bir anda çevrilse de beklemek zorunda olmasak. Neyse Yüzüklerin Efendisi'nden sonra okuduğum en iyi seri için değer. Tabi yaşanan gelişmeler pek iç açıcı olmadığından kalbimin ufak bir köşesi; "Ne kadar geç çıkarsa o kadar çok yaşar!" diyor ama olsun.

Aslında yeri değil ve tartışma konusu da açmak istemiyorum. Ya da sırf yazdığım için yorum atılmasını; bence Westeros ile ilgili bir forum RP oynatılsa fena olmaz gibi...

Üç ve dördüncü kitaplar ile ilgili;

Kızıl Düğün hakkında:

Aslında olaylar çok karışık. Robb batıda birçok savaş kazanıyor fakat en sonunda askerleri yoruluyor ve sayıları iyice azalıyor. Bunun sonucunda nehir topraklarına dönüyor ve (burayı tam anlayamadım) Westerling'lerden bir kıza aşık gibi birşey oluyor (zorunlu evlilikte olabilir, emin değilim). Hatırlayacaksınız Freyler'den biriyle evlenmeye söz vermişti. Neyse işte Robb Nehirova kalesi çok karışık olduğundan hem güvenli hem de sakin olan İkizlere gidiyor düğün için. Fakat bundan önce Freyler, Lannisterlar ile anlaşmışlardı (Boltonlar'da anlaşmış olabilir emin değilim). Neyse işte neredeyse tüm kuzey lordları, nehir lordlarının yarısı düğüne geliyorlar. Jeyne ile Robb evleniyor ve ziyafete geçiliyor fakat tam o sırada duvarların köşelerinde duran, Frey kanı taşıyanlar muhafızların boyunlarını kesiyorlar. Sonra diğer lordlara saldırıyorlar. Ortalık bir anda karışıyor ve yüksek koltukta oturan Robb'ın gövdesine birkaç ok saplanıyor. Robb yine de ayağa kalkmaya çalışıyor fakat bu sırada Roose Bolton ucun bıçağını kalbine sokuyor. Boz Rüzgar'ı durdurabilmek için bir düzine kadar ok saplamaları gerekiyor. Bunlar olurken bir kişide Catelyn'in boğazını kesiyor. Sadece sarhoş olmuş İri Jon Umber'ı durdurmak için sekiz kişi gerekiyor. Savaşanların hepsi ölüyor, geri kalanları rehine olarak alıyorlar. Sonra (boltonlardı sanırım) Boz Rüzgar'ın kafasını kesip içini boşaltıyorlar ve tahttaki cansız Robb'ın başına takıyorlar.

Sonuçta da kanlı bir düğün olmuş oluyor.

Umarım artık şu konuyu konuşmayı bitirirsiniz.

Red Wedding'le ilgili yani 3 ve 4. kitapları okumayan bakmasın
Red Wedding Jeyne ile Robb'un düğünü değil. Catelyn in babasının ölümüyle Lord olan abisi Edmure ile Freylerin bir kızının(Roslin) evlenmesi sonucu oluyor. Freyler bu nikahın Robb'un bozduğu sözün yerini tutacağını söylemelerine rağmen misafir haklarını alt üst ederek Robb ve tebaasını haince katlediyorlar.

Çevrimdışı daifunka_vc

• 618
  • Kronik Öğrenci
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #146 : 04 Mart 2012, 02:16:37 »
Üç ve dördüncü kitaplar ile ilgili;

Kızıl Düğün hakkında:

Aslında olaylar çok karışık. Robb batıda birçok savaş kazanıyor fakat en sonunda askerleri yoruluyor ve sayıları iyice azalıyor. Bunun sonucunda nehir topraklarına dönüyor ve (burayı tam anlayamadım) Westerling'lerden bir kıza aşık gibi birşey oluyor (zorunlu evlilikte olabilir, emin değilim). Hatırlayacaksınız Freyler'den biriyle evlenmeye söz vermişti. Neyse işte Robb Nehirova kalesi çok karışık olduğundan hem güvenli hem de sakin olan İkizlere gidiyor düğün için. Fakat bundan önce Freyler, Lannisterlar ile anlaşmışlardı (Boltonlar'da anlaşmış olabilir emin değilim). Neyse işte neredeyse tüm kuzey lordları, nehir lordlarının yarısı düğüne geliyorlar. Jeyne ile Robb evleniyor ve ziyafete geçiliyor fakat tam o sırada duvarların köşelerinde duran, Frey kanı taşıyanlar muhafızların boyunlarını kesiyorlar. Sonra diğer lordlara saldırıyorlar. Ortalık bir anda karışıyor ve yüksek koltukta oturan Robb'ın gövdesine birkaç ok saplanıyor. Robb yine de ayağa kalkmaya çalışıyor fakat bu sırada Roose Bolton ucun bıçağını kalbine sokuyor. Boz Rüzgar'ı durdurabilmek için bir düzine kadar ok saplamaları gerekiyor. Bunlar olurken bir kişide Catelyn'in boğazını kesiyor. Sadece sarhoş olmuş İri Jon Umber'ı durdurmak için sekiz kişi gerekiyor. Savaşanların hepsi ölüyor, geri kalanları rehine olarak alıyorlar. Sonra (boltonlardı sanırım) Boz Rüzgar'ın kafasını kesip içini boşaltıyorlar ve tahttaki cansız Robb'ın başına takıyorlar.

Sonuçta da kanlı bir düğün olmuş oluyor.

Umarım artık şu konuyu konuşmayı bitirirsiniz.

Evlat, senin şu yazdıklarında çok fazla eksik ve yanlış bilgi var. Kelid de kısaca bahsetmiş, ben biraz daha ayrıntıya gireceğim.

3.kitap ile ilgili çok çok ağır bilgiler içerir. Bunu okuduktan sonra kitabın bir çeyreğini okumasanız da olur. :D :
Robb, Tywin Lannister'ı batıya çekmek için (Stannis'in Joffrey üzerine yürüyeceğini bilen genç kurdumuz Tywin'i batıya çekip orada hapsederek barışa zorlama planları yapıyor.) Casterly Rock'ı tehdit eden bölgelerde zaferler kazanmaya başlıyor. Bu zaferlerinden biri de Crag'de gerçekleşiyor ki burası Jeyne ile tanıştığı yer. Neyse, burayı ele geçirirken Robb yaralanıyor, Jeyne (Crag'in lordunun da kızı oluyor kendisi.) yaralarına bakıyor falan filan. Robb, Bran ve Rickon'un ölüm haberini alınca onu teselli etmek için yatağına bile giriyor o derece. Robb da kızla yattım, ben onurlu adamım, evlenmezsem olmaz diyerekten evleniyor ve Frey'lere olan sözünü bozmuş oluyor. (Onur konusunda iki ucu bilmemneli değnek durumuna geldiği su götürmez gördüğün üzere.)

Bu arada kendi başına iş yapan Edmure Tully, Red Fork'ta Lannisterları durdurunca ve tam o anda Stannis, King's Landing'i kuşatınca Tywin derhal Stannis'in üzerine yürüyor ve Robb'un planları bozuluyor. Bunun üzerine Riverrun'a geri dönen Robb, kuzeyi Greyjoy'lardan temizlemeye karar veriyor; ama Frey'ler olmadan bu iş yürümeyeceği için, onlara özür dilemek ve onlarla yeniden anlaşmak için girişimlerine başlıyor. Walder Frey, "Robb bizzat ayağıma gelip özür dileyecek ve Edmure Tully de seçtiğim bir kızla (Roslin Frey) evlenecek." olarak belirlediği ana maddelerle Robb'a geri dönüyor.

Tabii, Walder Frey ve Tywin Lannister, Robb ve Jeyne'in evliliklerini duyunca (Jeyne'in evi Lannisterlara bağlıydı.) hemen Robb'u ortadan kaldırmak için çalışmaya başlıyorlar. Edmure Tully ve Roslin Frey düğünü de tamamen en az kayıpla Robb ve ordusunu ortadan kaldırmak için hazırlanmış bir plan. (Bu arada Tullylerin yerinde gözü olan Walder Frey'i de hatırlatmak lazım. Kendisi burada bir taşla iki kuş vurmuş oluyor.) Bu işi kuzeylilerden biri olmadan rahat yapamayacaklarını da bildiklerinden, kuzeyde Starklarla eskiye dayanan anlaşmazlıkları ve Starkların yerinde gözü olan Boltonları plana dahil ediyorlar.

Robb, The Twins'e gidiyor ve özrünü diliyor. Düğün yapılıyor. (Bu arada, oraları okuduğunuz zaman bir kaç anlamsız olay sizi hafiften kuşkulandırmaya da başlıyor.) Gerdek faslına geçiliyor. (Roslin neden ağlayıp duruyor, birazdan öğreniyoruz...) İşte düğün ziyafetindekilerin çoğu gelinle damadı odalarına götürüyor; ama Walder Frey, Robb, Catelyn, bir kaç kuzey lordu ve Frey salonda kalıyor. Bu arada geçen ufak bir kaç olaydan sonra Catelyn'i ittiren Freylerden birine doğru hareketlenen Robb'a saplanan ok, bir anda ağzımızı açık bırakıveriyor. Bakıyoruz ki yukarıdaki galeride çalan müzisyenler aslında müzisyen değil okçu! (Ne kadar kötü çaldıklarından bir kaç kere bahsediliyordu metin içinde.) Sonra eşek kaçtı, palan düştü, Roose Bolton Robb'un kalbine kılıcı sapladı, Catelyn Jinglebell'i (Aegon Frey) öldürdü sonra da Robb'u görüp delirdi, daha sonra o da arada kaynadı derken düğün bir anda Bolton-Frey ortaklığının kuzeyli avına dönüyor. Özellikle Edmure Tully olmak üzere bazı lordlar fidye için canlı ele geçiriliyorlar.

Daha sonra Walder Frey, Grey Wind'in başını Robb'un gövdesine diktirip sergilemeye başlıyor (bknz: Daenerys'in 2. kitapta gördükleri...) ve Tullylerin ölü uğurlama geleneğiyle dalga geçmek için Catelyn'in cesedini de çıplak olarak Greenfork'a attırıyor.

Arada ayrıntıları atlamış olabilirim; ama işte karşınızda Red Wedding.

Şunlara gelelim. Yani:
Robb askerleri azaldığı için değil, planları boşa gittiği için Riverrun'a dönüyor.
Riverrun karışık olduğundan değil Kuzey'i geri almak için yola çıkıyor.
Kelid de bahsetmiş. Jeyne ve Robb'un düğünü değil, Edmure Tully ve Roslin Frey'in düğünü yapılıyor. (Walder Frey'le yapılan anlaşma dahilinde.)
Robb'u öldürmek için salonun en boş olduğu anda (millet gelenek üzerine gelin ve damadı hep birlikte odalarına götürüyorlar.) harekete geçiliyor. Robb o sırada yüksek bir koltukta değil, zeminde okla vuruluyor.
Grey Wind o sırada düğün ziyafetinde değil. Walder Frey gelmesine izin vermiyor, Grey Wind'i köpek kulubelerinden birine bağlıyorlar. Orada öldürülüyor.
Boltonlar değil, Walder Frey Grey Wind'in kafasını Robb'un vücuduna diktiriyor.

Evet, biraz destan yazmış gibi oldum, farkındayım. :D

Umarım artık şu konuyu konuşmayı bitirirsiniz demişsin. Tam olarak neyi kast ettiğini kestiremedim; ancak şu yukarıda yazdıklarından bahsediyorsan ikinci kitabı okuyan birinin bu konuda fikir yürütmesi çok normal. Senin yazdığını da okumayacaklarından (okumamalarını şiddetle tavsiye ederim, çünkü kitaptan aldıkları zevki çok ciddi ölçüde baltalayacaktır.) konuşmaya devam etmelerinde herhangi abesle iştigal bir durum yok gibi görünüyor.

Çevrimdışı syrio forel

• *
  • 48
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #147 : 07 Mart 2012, 21:54:10 »
   Bence Buz ve Ateşin Şarkısı serisi  aç karna okunmaması gereken bir seri.Nedenini soracak olursanız kitaplarda çeşit çeşit yemekler gelip geçmekte.İlk iki kitabı okudum ve çorbalar,çok çeşitli et ve sebze yemekleri,börekler,tartlar,balıklar,acayip tatlılar,pastalar,kekler tabi bunlar kuru kuru gitmeyeceği içinde maşrapa maşrapa biralar,diyarın binbir köşesinde gelen şaraplar,romlar birbirini takip etti.Karakterlerde bunları afiyetle götürdü.Ben ne zaman kitabı aç karna okuduysamda kardımdan gucurtular yükseldi.
  Serinin başka hayranlarıda böyle hissetmiş olacak ki 'Kavşaktaki Han' isimli bir sitede seride yer alan yemekleri hayata geçiriyorlar.
İşte Kavşaktaki Han;http://www.innatthecrossroads.com/

Çevrimdışı daifunka_vc

• 618
  • Kronik Öğrenci
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #148 : 07 Mart 2012, 23:10:12 »
O durum benim de dikkatimi çekmişti. Robert Jordan'ın milletin giydiklerini aşırı derecede ayrıntılı anlatması gibi George Martin de milletin ne yediğini gözümüze gözümüze ayrıntılı bir şekilde sokmaktan kendini alamıyor.
Özellikle 3. kitapta (2. kitabı bitirenler bakabilir.):
 Joffrey'nin düğününde sırayla yetmiş yedi çeşit yemek verileceğini öğrendiğimde "Aha, yandık. Bölümün yarısı yemekleri anlatmakla geçecek." diye geçirdim içimden. :D

Çevrimdışı syrio forel

• *
  • 48
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #149 : 25 Mart 2012, 18:02:03 »
A Feast Of İce And Fire adında bir yemek kitabı çıkacak olan seri.Buyrun;
http://www.amazon.com/Feast-Ice-Fire-Official-Companion/dp/0345534492/ref=pd_cp_b_1