Kayıt Ol

Buz ve Ateşin Şarkısı Serisi

Çevrimdışı LegalMc

• 1215
  • Rom: 33
  • Unimpressed was his default state.
    • Profili Görüntüle
Ynt: Buz ve Ateşin Şarkısı Serisi
« Yanıtla #195 : 04 Haziran 2012, 21:37:15 »
Kılıçların Fırtınası'nı bitirdim. Okumayanlar için ağır spoiler içerir.

Spoiler: Göster
Kitabın ilk kısmında olaylar durağan giderken ikinci kısımda her şey canlanıyor. Neredeyse her bölümde birileri ölmeye başlayınca Martin'in formunda olduğunu anladım. Tywin Lannister (Tyrion öldürünce acayip şaşırdım), Tazı, Dağ -ölmediyse de yakında ölecek herhalde-, Shae, Oberyn Martell, Lysa Arryn, Robb, Catelyn ve düğündeki onlarca lord, Hoster Tully... Unuttuklarım da vardır muhtemelen. Henüz ilk 3 kitabı okumuş olmama rağmen serinin en vahşet dolu ve en iyi kitabı 3. kitaptır diyorum.

Stannis'in sura gelmesi en sevdiğim 2 karakterin karşılaşması oldu benim için. Jon ve Stannis. Jon'a Kışyarı'nı önerince şaşırmadım, kabul etmeyeceğini de tahmin etmiştim. Piç abimize başka türlüsü yakışmazdı. Bir de şöyle bir kanıya vardım;  Stannis gerçek Azor Azhai değil. Özellikle Aemon Targaryen'ın söyledikleri beni böyle düşünmeye sevk etti. Ben Lord Berric Dondarrion'ı daha ön planda tutuyorum. Açıkçası bu konu ile ilgili teorileri okumaya da korkuyorum 4. veya 5. kitapta açıklanıyordur da spoiler yerim diye. Dondarrion da ufak tahmin ama, daha ön plandaki karakterlerden biri de olabilir. Jon diyeceğim ama her şeyin altından o çıkıyor zaten, sanmıyorum. Başka da birisi aklıma gelmiyor. Sizin de teorileriniz varsa ve söylerseniz buyrun siz de teorilerini ortaya atın da biraz kafa patlatalım.

Tekrar kitaba dönecek olursak; bir ara Martin bana Arya'nın öldüğünü düşündürdü. Tazı baltayla vurunca "Aha, sadece Sansa kaldı" demiştim de bir güzel yamuldum. Sevindim tabii, İğne'yi de alıp Braavos'a -büyük ihtimalle- Jaqen'ın yanına gidip -yine büyük ihtimalle- bir "faceless" olacak. Sonra da Westeros'a gelip birilerini indirecek. Gerçi duasındakilerin çoğu halihazırda ölmüş bulunmakta ama olsun.

Bir de Catelyn Stark'ın dirilmesi var. Kitabın o "Son" (Jon yerine yanlışlıkla Son yazıldığını sandım, biraz okuyunca da anlam veremedim. Kelimenin Türkçe olduğunu geç kavradım.) kısmının en sonunda kendisini konuşamaz bir halde tekrar görünce mıhlandım yerime. Thoros yine yapacağını yapmış anladığım kadarıyla. Ayyaş falan ama ortalığı süpürüyor adam. Catelyn de arkasında Lord Beric varken intikamını rahat rahat alacağını düşünüyorum. Hayırlısı.

Bir de Martin şu Sansa bölümlerini sıkıcılıktan kurtarmayı bir türlü beceremedi. Petyr'le kaçtıktan sonra kendimi parçaladım okumak için, ancak bu kadar sıkıcı olabilirdi. Çok önemli bilgiler içeriyordu ama, hakkını yemeyeyim. Mesela Joffrey'i zehirleyenin Leydi Olenna olduğunu öğreniyoruz, beni çok şaşırttı. Tyrion ve Sansa'nın yapmadığından emindim de, Leydi Olenna aklımın ucundan geçmezdi. Petyr da neredeyse Varys kadar uzun kolları olduğunu göstermiş oldu.

Her bölüm şok olunacak bir kitaptı.
Yaşasın!
Ne kadar da ideolojik yaklaşıyoruz birbirimize.

Çevrimdışı Demigod

• **
  • 253
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #196 : 22 Haziran 2012, 16:49:47 »
Kılıçların Fırtınası'ndan, özellikle de Kısım II'den sonra şunu söyleyebilirim.
Tolkien'ın dünyasının hep biraz iç karartıcı olduğunu düşürdüm, ta ki Matrin'inkini görene kadar. İntikam hırsı olmasa nasıl okumaya devam ederdim bilmiyorum.
“Bu basit ama anlatması pek de kolay olmayan bir hikaye. Tıpkı bir masal gibi. Masallarda ne kadar hüzün varsa o kadar hüzünlü ve en az masallardaki kadar çoşkulu bir hikaye.”
-La vita è bella

Çevrimdışı TheSpell

• 826
  • Rom: 16
  • Dovie'andi se tovya sagain.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #197 : 17 Temmuz 2012, 16:17:24 »
Alıntı
Stannis gerçek Azor Azhai değil. Özellikle Aemon Targaryen'ın söyledikleri beni böyle düşünmeye sevk etti. Ben Lord Berric Dondarrion'ı daha ön planda tutuyorum. Açıkçası bu konu ile ilgili teorileri okumaya da korkuyorum 4. veya 5. kitapta açıklanıyordur da spoiler yerim diye. Dondarrion da ufak tahmin ama, daha ön plandaki karakterlerden biri de olabilir. Jon diyeceğim ama her şeyin altından o çıkıyor zaten, sanmıyorum. Başka da birisi aklıma gelmiyor. Sizin de teorileriniz varsa ve söylerseniz buyrun siz de teorilerini ortaya atın da biraz kafa patlatalım.

Benim yazımda da biraz spoiler olacak. LegalMc için söylüyorum bunları.

LegalMC, ben bu konudaki birkaç teoriyi okumuştum. Daha doğrusu birkaç teori demeyeyim de, çoğu kişinin hemfikir olduğu bir kişi var: Bran. Herkes onun Azor Ahai'nin yeniden vücut bulmuş hali olduğundan emin.

Çevrimdışı daifunka_vc

• 618
  • Rom: 20
  • Kronik Öğrenci
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #198 : 17 Temmuz 2012, 17:02:08 »
Azor Azhai Reborn hakkında bir iki de ben bir şeyler söyleyeyim bari. :P

En son 4. kitabı bitirdim (Korkmayın, orada da kim olduğu ortaya çıkmıyor :D ); ama kendi adayımı önceki kitaplardan beri destekliyordum, onu da söyleyeyim.

Bence Daenerys. Anlatılan her şeye uyuyor dikkat ederseniz.

Hatta ve hatta... (Bu da The prince who was promised hakkında. Yalnız bunda 4. kitaptan çok etkilendim, bakmak tehlikeli olabilir.)

The prince who was promised de Daenerys. Eee, o erkek değil ki demeyin, Maester Aemon'u dinleyin.

:D

There are two secrets to becoming great. One is never to reveal all that you know. - PS:T

Çevrimdışı joseph

• *
  • 4
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #199 : 18 Temmuz 2012, 01:03:58 »
kılıçların fırtınasını okurken oturup ağlayasım geldi starkların başına gelen pişmiş tavuğun başına gelmemiştir martini bu seri için unutulmazlar arasına almak lazım ama starklara biraz daha yüklenirse saydıraya  başlıcam ...

Çevrimdışı Jill Valentine

• *
  • 36
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #200 : 22 Temmuz 2012, 20:03:17 »
Ben bir şey sormak istiyorum. Dizide Renly Gül Şovalyesi ile ilişkiye girmişti yani eşcinsel olarak tanıtılmıştı. Ama ben kitapta böyle bir şey okumadım kaçırmışta olamam ikinci kitapta Gül Şovalyesinin kardeşiyle evleniyordu Renly. Bu dizi için yapılmış bir hareket mi? Bilgilendirirseniz sevinirim.

Çevrimdışı TheSpell

• 826
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #201 : 22 Temmuz 2012, 20:17:05 »
Jill Valentine; aslında Martin Renly ve Loras'ın eşcinsel olduğunu belirtmişti ancak imalı yollarla. Tam olarak değil. Yani kaçırmadın. Filmde biraz fazla abartmışlar sadece eşcinsellik olayını o kadar.

Çevrimdışı Giskard

• *
  • 219
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #202 : 22 Temmuz 2012, 21:45:10 »
Azor Ahai Reborn hakkında Ice and Fire Wiki'deki teorilerden biri çok net, tesadüf olma imkânı yok bence (A Dance with Dragons spoiler'ı olduğunu baştan söyleyeyim):

"When the red star bleeds and the darkness gathers, Azor Ahai shall be born again amidst smoke and salt to wake dragons out of stone.”

Jon Snow
-Jon's wounds smoke while Bowen Marsh cries, providing the prophecised salt, and Ser Patrek's bloody, star laden heraldry is in the air above.
-When Melisandre looks into her fires for Azor Ahai, she sees only things to do with Jon or snow, which he thinks must just be ash but she sees a possible connection to Jon.
-Jon Snow has a dream where he fights the Others with a red sword burning in his hand.
-If having the Blood of the Dragon is a prerequisite, if Jon's father is truly Rhaegar, Jon would satisfy that prerequisite.
-Jon chose his duty to the Night's Watch over his love for Ygritte. He indirectly caused her death by warning Castle Black of the incoming wildling raid. Similar to Azor Ahai sacrificing Nissa Nissa to complete Lightbringer.

Çevrimdışı sirdede

• **
  • 111
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #203 : 22 Temmuz 2012, 23:01:06 »
Arkadaşlar Buz ve Ateşin Şarkısı'nın 4. kitabının çeviri tarihi olarak kasım diyorlar yani kitap fuarına yetiştirilmesi düşünülüyor bu haberin ne kadarı doğru ?????????

Çevrimdışı TheSpell

• 826
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #204 : 22 Temmuz 2012, 23:18:45 »
Facebook sayfasında böyle bir haber görmedim ve doğruluğu hakkında herhangi bir bilgim yok.

• *
  • 36
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #205 : 26 Temmuz 2012, 09:18:07 »
Arkadaşlar Sör Dantos hakkında biraz bilgi verir misiniz kim olduğu tamamen aklımdan çıkmız geri de dönmek istemiyorum. Ama daha Kralların Çarpışması Kısın 1 deyim spoiler olmasın :D :D

• *
  • 36
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #206 : 31 Temmuz 2012, 19:31:04 »
Arkadaşlar Sibel Alaş'a Twitter da Kargaların Şöleni için ne kadar kaldığı sorulduğunda çok az kaldı demiş inşallah az kalmıştır :)

Çevrimdışı Daarlan Gardan

• 722
  • Rom: -1
  • to hell with gatech
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #207 : 04 Ağustos 2012, 04:15:02 »
Arkadaşlar Buz ve Ateşin Şarkısı'nın 4. kitabının çeviri tarihi olarak kasım diyorlar yani kitap fuarına yetiştirilmesi düşünülüyor bu haberin ne kadarı doğru ?????????

Ben o zaman yetişeceğini düşünüyorum çünkü sayfa sayısı en az olan kitap dördüncü kitap, İngilizcesine biraz göz gezdirdiğimde pek beklentilerimizi karşılamayacak bir kitap olduğunu gördüm.
''Civilizations have the morality and ethics they can afford.''

— Larry Niven & Jerry Pournelle, ''Lucifer's Hammer''

''These colonies in nature can reach at least two million individuals at a time, last for decades, and occupy a hundred cubic meters of space. It was a wonderful achievement to see a fragment of this world captured all around you, so that you almost had the experience of being inside the ant colony when you were in that room.''

— Robert Trivers, ''Natural Selection and Social Theory'', p. 162

''... Bu amaç doğrultusunda nükleer santraller hedeflenecekse, yapılması gereken şeyler vardır. Çünkü nükleer elektriğe geçiş bir hobi değil, bir akademik egzersiz hiç değil, temel bilimlerden yaygın endüstriyel alt yapıya açılacak bir uygulamadır.''

Ömer Faruk Ağa Yarman 1993

Çevrimdışı sirdede

• **
  • 111
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #208 : 04 Ağustos 2012, 15:30:17 »
4 . kitabın durağan olmasının üç nedeni var.. birincisi önemli karakterlerin olmaması, ikincisi kitabın durağan ilerlemesi, üçüncüsü ise kitabın çoğunlukla kraliçe, jaime ve briene karakterleri arasında geçmesi olsa gerek.

Çevrimdışı TheSpell

• 826
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #209 : 04 Ağustos 2012, 15:34:38 »
Zaten 4. kitapta Bran, Daenerys ve Davos'un hiç bölümü yok. Bu karakterler önemli karakterler. En azından Dany önemli. Çünkü Krallığın öbür tarafında olan olayları anlatıyor. Her ne kadar 4. kitap durgun olsa da, 5. kitabın girişinin bile efsane olduğunu söyleyenler var. 4. kitaba bir tür geçiş kitabı da diyebiliriz.