Kayıt Ol

J.R.R.Tolkien’in yazmış olduğu “Önsöz” Yayında !!!

Çevrimdışı magicalbronze

• *
  • 4075
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle

Yüzüklerin Efendisi Serisi bir çoğumuz için fantasik edebiyatın en önemli yapı taşlarındandır. Gerek üçleme için çekilen filmler, gerek eski tarihçeyi anlatan kitaplar, gerekse fikrin başlangıcında yatan masal ile günümüze kadar gelen bu fenomen hala daha konuşulmaya, tartışılmaya ve okunmaya devam etmektedir.

Ülkemizde maalesef geç farkedilmiş bu eserin filminin gelmesiyle birlikte -ki son filmin aldığı Oscar ödülleriyle- artık türünün ötesinde bir üne kavuşan Yüzüklerin Efendisi; Tolkien’in bizler için yarattığı o eşsiz dünyanın yansıması sonucu oluşmuştu. Bir çoğumuz bu seri ile türe olan ilgimizi ve farklı dünyalara açılan kapıları farkettik…

İşte şimdi bizi o bambaşka evrene çeken eserin yaratıcısı olan J.R.R. Tolkien'in, 1966 yılının Ekim ayında Yüzüklerin Efendisi'nin yeniden basımı için yazdığı önsöz ile karşılacaksınız.

Ülkemizde basılan kitaplarda mevcut olmayan ve bizzat J.R.R. Tolkien tarafından yazılan önsözde; yazarın kendi kaleminden yeniden basıma kadar olan ve daha öncesinde seri için neler yaptığını anlatan cümleler bulacaksınız.

Bu güzide önsözü, dilimize çeviren ve bunu en iyi şekilde yapmaya çalışan M. İhsan Tatari'ye de sonsuz teşekkürlerimizi sunalım. Metni bulup tercüme etmesi ve biz Tolkien hayranlarına ulaştırması ile tüm iyi dileklerimiz kendisinin olacak!

İşte şimdi o beklediğimiz an geldi. Yeniden basılan kitaplar için yazılmış olan önsöz karşınızda! Metne ulaşmak için buraya tıklamanız yeterli olacaktır.

Şimdiden Kayıp Rıhtım olarak iyi okumalar diliyoruz…
"Her neyse sahip olunan, doğar ve ölür.
Bu nefsi müziğin içinde sıkışmış herkes
İhmal eder ölümsüz aklın harikalarını."
- William Butler Yeats, "Sailing to Byzantium "

Çevrimdışı Amras Ringeril

• 2483
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
Ynt: J.R.R.Tolkien’in yazmış olduğu “Önsöz” Yayında !!!
« Yanıtla #1 : 01 Mayıs 2010, 14:12:55 »
Bu çevirinin Türkçe kitaplarda bulunmaması çok üzücü. İçinde bir çok genel tartışma konusuna cevap niteliği taşıyan şeyler var. Özellikle alegoriyle ilgili kısımlar şahane. mit'e bir kez daha yüce teşekkürler :)
try again fail again fail better

Çevrimdışı Elendil

• **
  • 325
  • Rom: 8
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 01 Mayıs 2010, 14:35:53 »
Kesinlikle çok güzel. Çeviren "mit" değil mi?

Eğer o ise saat başı rom vereceğim. :P

Çevrimdışı magicalbronze

• *
  • 4075
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 01 Mayıs 2010, 14:56:57 »
Evet arkadaşlar, M. İhsan Tatari sitemizde mit kullanıcı adıyla bulunmaktadır. Bilmeyenler için buradan da belirtmiş olalım. :)
"Her neyse sahip olunan, doğar ve ölür.
Bu nefsi müziğin içinde sıkışmış herkes
İhmal eder ölümsüz aklın harikalarını."
- William Butler Yeats, "Sailing to Byzantium "

Çevrimdışı Marius

• 1109
  • Rom: 31
  • poor misguided fool
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 01 Mayıs 2010, 21:26:34 »
Şimdi okuma fırsatım oldu ve kesinlikle harika bir çeviri olmuş. Türkçe'ye çevrilen kitaplarda da yer alsaydı keşke... Böylelikle insanların aklındaki bazı soru işaretleri az da olsa cevaplanmış olurdu. mit harika bir iş çıkarmış, tebrik ediyorum kendisini! :)
After I count down, three rounds, in hell I'll be in good company.

Çevrimdışı LegalMc

• 1215
  • Rom: 33
  • Unimpressed was his default state.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 01 Mayıs 2010, 21:50:08 »
Mit hakiki bir Rom'u hakketi :) Beynine sağlık. :)

Tolkien'i tekrar saygıyla anmış olduk.
Yaşasın!
Ne kadar da ideolojik yaklaşıyoruz birbirimize.

Çevrimdışı Wanderer

• 1501
  • Rom: 28
  • Uzun günler ve hoş geceler dilerim.
    • Profili Görüntüle
    • Blog Sayfam - Yolsuz Yolcu
« Yanıtla #6 : 01 Mayıs 2010, 22:06:25 »
Kesinlikle saat başı Rom mit'e gelsin... =)
May the force, be with you.

Çevrimdışı Elijah

• 627
  • Rom: 6
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 01 Mayıs 2010, 23:20:42 »
O zaman benden de rom.Bu güzel emeği için.
Planemo Syndrome

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 02 Mayıs 2010, 11:54:59 »
Türkçe basımlarda bu önsözün yer almamasını gerçekten çok üzücü. Ama güzel olan, böyle işleri hobi olarak yapan birinin çıkıp da meslek edinmişlerin yapmadıklarını yaparak şahane bir örnek oluşutrmasıdır bence :). Biz okuyucular için bir eksiklik bu önsözün Türkçe basımlarda yer almaması fakat çeviren yayınevlerine de bir eleştirim yok.

Onlar sayesinde İhsan abi'nin bu çeviriyi yapıp bizi böyle etkileyen ve heyecanlandıran bir yazı sunması gerçekleşti :).

İhsan abi, ellerine, aklına, fikrine ve harcadığın vakte sağlık. Sitenin başına gelen en iyi insanlardan biri sensin hiç şüphesiz :D.  Nerelerden buldun da yaptın bunu! Beni çok etkiledin helal vallahi ;D

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Rom: 96
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
    • Yorgun Savaşçı'nın Günlüğü
« Yanıtla #9 : 02 Mayıs 2010, 13:30:06 »
Teşekkürler :) Aslında tamamen tesadüf eseri rastladım bu önsöze. Yüzüklerin Efendisi ile ilgili aklıma takılan bir konu vardı. İnternette gerekli bilgiyi bulamayınca "En iyisi kitaba bakmak" dedim fakat o an iş yerinde olduğumdan kitap elimin altında yoktu haliyle (halbuki inventory ekranımdan hiç çıkarmam kendisini :P ) Bende Yüzük Kardeşliği'ni arattım Google amcadan ve bir de baktım 1966 basımı orjinal metni karşımda duruyor. Hem de bu önsöz ile birlikte.

Heyecanla okudum ve bizim dilimize neden çevrilmediğine hayret ettim. Benim gibi fantastik edebiyata gönül vermiş kişilerin de bunu okuması gerektiğine karar verdim ve konuyu magicalbronze'a açtım. O da bana destek çıktı sağolsun ve işte çalışmamızın ürünü karşınızda.

Özellikle sürekli duyduğumuz alegori ile ilgili cümlenin orjinaline rastlamak benim için sevindirici ve şaşırtıcı oldu. On parmak daktilo ve Ted Kumlukişi hakkında yaptığı espiriler de ayrıca hoşuma gitti :D Çeviriyi yaparken elimden gelenin en iyisini yapmaya çalıştım. Ufak tefek yanlışlıklarım varsa affola...

Jackal knows who you are,
Jackal knows where you are.
Try to hide if you dare.
Do your best, i don't care.

Çevrimdışı Ropinie Hystria

• **
  • 171
  • Rom: 10
  • Aut viam inveniam aut faciam
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 03 Mayıs 2010, 10:03:39 »
Emeğinize sağlık :)

Çevrimdışı scottneo

• *
  • 42
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 04 Mayıs 2010, 12:50:55 »
Söyleyecek bir söz bulamıyorum... Muhteşem...
KARANLIĞI GÖLGELERE HAPSETMEK ADINA!!!

Çevrimdışı Contes

• **
  • 57
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 09 Mayıs 2010, 21:51:37 »
Söze teşekkür ederek başlamak istiyorum. 1966' da yazılmış, hem de içinde oldukça açıklayıcı bilgilerde bulunan bu önsöz neden elimizdeki kocaman kitaplarda yok diye de hayıflandım :(...Neyse ki Mit, araştırma yaparken buna rastlamış ve büyük bir emekle dilimize çevirmiş. Ve neyse ki bu çevirinin çıktısını alabilecek imkanlara sahibiz :)...İzninizle hemen çıktısını alıp  kitabımın önüne koyacağım :)..Okurken duygulandım nedendir bilmiyorum ...!
Gerçeği öğrendim bir gün...
Ve gerçeğin acı olduğunu...
Sonra dozunda acının, yemeğe olduğu kadar hayata da "lezzet" kattığını öğrendim. (Mevlana)

• **
  • 114
  • Gölgede yürümeyi sevenler için...
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 11 Mayıs 2010, 17:02:59 »
Emeğinize aklınıza ve ruhunuza sağlık arkadaşlar.
:)
Her yeni kopuş düşüş gibi gözükse de, toprağa düşen yeni bir umuttur aslında . Yeter ki siz, onu sulayıp filizlenmesine izin verin...

Çevrimdışı boromir

• **
  • 374
  • Rom: -4
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : 11 Mayıs 2010, 17:06:33 »
aynen çook çok güzel bir çalışma aynı zamanda tebrikler.