Kayıt Ol

Hobbit: Beş Ordunun Savaşı

Çevrimdışı Denaro Forbin

• 2114
  • Rom: 54
    • Profili Görüntüle
    • Bilimkurgu Kulübü
Hobbit: Beş Ordunun Savaşı
« : 30 Temmuz 2014, 15:06:28 »

Uzun zamandır beklediğimiz Hobbit serisinin üçüncü filmi "Beş Ordunun Savaşı" filminden ilk fragman nihayet görücüye çıktı.

Fragmandan da anlaşıldığı üzere, herkesin beklediği gibi serinin en heyecan verici filmiyle karşı karşıyayız. Peter Jackson, ilk olarak 2 film çekeceğini açıklamıştı lakin daha sonra bu sayı 3′e çıkmış ve Jackson da eleştiri oklarının hedefi olmuştu. Hobbit serisinde gereğinden fazla CGI kullanıyor olsa da, Yüzüklerin Efendisi filmlerinden kalma sevgimiz devam ediyor kendisine.

Bilbo Baggins ve cücelerin macerası hız kesmeden devam ediyor. Artık sona gelindi ve beş ordunun kaderinin tayin edileceği savaş başlamak üzere. Orta Dünya‘nın önemli dönüm noktalarından birisi olan bu savaş, Miğferdibi ve Pelennor Çayırları kadar etkili bir şekilde beyazperdeye aktarılmış mıdır dersiniz? Bunu 17 Aralık 2014′te görebileceğiz.

Bu film ile birlikte Jackson, ilk 2 filmden memnun kalmayan hayranlara kendisini affettirecek diye umuyoruz. Yine de, Tolkienistler‘in tepkilerini önceden kestirmek güç. Her neyse, lafı daha fazla uzatmadan sizleri bu enfes fragmanla baş başa bırakalım!

Youtube üzerinden izlemek isteyenler şuraya tıklayabilirler.

Son yayınlanan afiş de aşağıda!

Spoiler: Göster

Haber: Bahri Doğukan "Denaro Forbin" Şahin

Çevrimdışı Maedhros

• **
  • 200
  • Rom: 2
  • hmm akraba katli mi? bayılırım!
    • Profili Görüntüle
Ynt: Beklenen Hobbit Fragmanı Yayında!
« Yanıtla #1 : 30 Temmuz 2014, 21:24:46 »
Filmde Dain Demirayak olmazsa sinemanın perdesini yakacağım*, gazetelerde görürsünüz. Ayrıca her zamanki gibi yine Galadriel'i gereksiz yere koymuşlar. Lanet karı!
"O çılgınlık anında Iluvatar üzerine ant içtik kardeşim.
Eğer sözümüzden dönersek Sonsuz Karanlığı çağırmış olacağız.
Ve söyle bana, o zaman bizi kim kurtaracak?"

Çevrimdışı Quid Rides

• **
  • 399
  • Rom: 17
    • Profili Görüntüle
Ynt: Hobbit: Beş Ordunun Savaşı
« Yanıtla #3 : 17 Aralık 2014, 22:02:20 »
İzledim Denaro. Her ne kadar PJ'e kitabı tahrif ettiğine yönelik şeyler söylensede ben bana farklı bir hikaye sunduğu için teşekkür ederim. Film genel olarak hoşuma  gitti ancak ben filmi hikayenin gidişatına göre kıyaslamadığım için durum böyle. Eğer kitaba uygunluğu açısından konuşursak vasat olarak değerlendirebilirim.

Umarım filmi izleme zevkini baltalamamışımdır. :D

Son olarak, onca şey yaşadıktan sonra nasıl o ağacın büyümesini izleyeceksin Bilbo.
http://turanmemre.wordpress.com/
Bana dönek demiş itin birisi
Açığım ne imiş sor hele hele

Çevrimdışı Grayswandir

• 815
  • Rom: 14
  • You may have heard of me.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 17 Aralık 2014, 22:53:04 »
Ben de izledim. Pek bir yorum yapmak istemiyorum, bu filmin muhteşem bir film olması çok önemli değildi. Elbette kötü değil, gayet iyi. Muazzam değil, ama bu değil zaten asıl mesele. Asıl mesele bu filmin Gandalf'ı, Legolas'ı, Bilbo'yu, cüceleri son görüşümüz olması. Çıkınca bir tuhaf oldum açıkçası. Bitti yani, resmen bitti. Bu saatten sonra Hurin'in Çocukları'nı ya da Silmarillion'un içinden bazı parçaları falan filme uyarlasalar bile aynı şey olmayacak. Bir de finalde çalan şarkı da (Pippin söylüyor bu arada o şarkıyı :D) bu duruma nasıl uymuş, ağlayacaktım neredeyse.

"We came all this way
But now comes the day
To bid you farewell..."

Söylemeden edemeyeceğim, Legolas'ın zamanı durduran akrobasileri de dahil filmin en saçma kısmı Bilbo'nun taş atarak, taş atarak ork öldürmesiydi. Ya da bayıltması. Ya da her neyse. Bilbo'nun kol gücüyle ve o attığı taşların büyüklüğüyle, sinek ısırığı gibi bir etki yapması gerekir. Bir çocuğu bile yere düşüremez. Nasıl yani yahu?!
In the beginning the Universe was created.
This has made a lot of people very angry and been widely regarded as a bad move.

#hayır

• 403
  • Rom: 7
  • ☆★
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 18 Aralık 2014, 18:06:15 »
Lanet olası Tauriel ve Kili sahnelerini at gitsin bir de Legolas'ın abartılı bir sahnesi vardı saçmalanmış onun dışında oldukça güzeldi. Dain'e hasta oldum :) Bitti ya abi harbiden bitti.

Edit: Ha bir de Smaug'un ölümü ve öldürülüş şekli tartışılacak gibi görünüyor.

http://www.worldhobbitproject.org/tr/home/ buradan hobbit filmiyle ilgili olarak dünya çapında yapılan bir ankete katılabilirsiniz.
İt was one of those March days.
When the sun shines hot,
And the wind blows cold.
When the summer in the light,
And winter in the shade.

Çevrimdışı Grayswandir

• 815
  • Rom: 14
  • You may have heard of me.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 19 Aralık 2014, 17:05:32 »
Ya benim bir de bir sorum var, kitabı okuyalı çok uzun zaman olduğu için unutmuşum, kafama takıldı:

Kartallar geliyor mu normalde orada? Çünkü böyle ıslık çalınca gelen yaratıklara döndüler iyice, her filmde kartal var.
In the beginning the Universe was created.
This has made a lot of people very angry and been widely regarded as a bad move.

#hayır

Çevrimdışı Elendil_XX

• 504
  • Rom: 6
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 19 Aralık 2014, 17:47:54 »
Ya benim bir de bir sorum var, kitabı okuyalı çok uzun zaman olduğu için unutmuşum, kafama takıldı:

Kartallar geliyor mu normalde orada? Çünkü böyle ıslık çalınca gelen yaratıklara döndüler iyice, her filmde kartal var.

Evet geliyorlar. Kitapta savaşın sonlarına doğru Beorn ile beraber yardıma geliyorlar. :)
Ama bu sefer Gandalf çağırdı diye değil de kendi istekleriyle geliyorlar. :D

Çevrimdışı Denaro Forbin

• 2114
  • Rom: 54
    • Profili Görüntüle
    • Bilimkurgu Kulübü
« Yanıtla #8 : 19 Aralık 2014, 17:57:03 »
Savaşta WaRqLaR yoqtu aqLaDım. x(

Ya kısa bir yorum yapmam gerekirse film bence çok iyiydi. Extended versiyonu yarım saatin üzerindeymiş ve oradaki sahnelerin neler olduklarını görünce daha bir heyecanlandım. Yani Peter amcamız gene çok kesmiş. Hoşumuza gitmeyen birkaç nokta ve senaryodaki bazı açıklıklar extended versiyonuyla birlikte giderilip ortaya daha da muazzam bir film çıkacak.

Çevrimdışı Elendil_XX

• 504
  • Rom: 6
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 20 Aralık 2014, 14:51:07 »
İlk yarısının çok iyi, ikici yarısının ise tamamen boş aksiyon filmine dönüştüğü bir film olmuş.

En azından ilk 2 filmden iyiydi diyerek ayrıldım salondan açıkçası. Ama beklentimi karşıladığını söyleyemeyeceğim. Hayır, sen git filmin adını "Beş Ordunun Savaşı" koy. Sonra dalga geçer gibi 10 dk. savaş sahnesi göster. Yemezler Peter'cığım. Legolas'ın saçma sapan Matrix-vari hareketleri için ya da yarım saat boyunca birebir dövüş sahnesi görmek için gitmiyor insanlar bu filme. Tamamen teenage fan-boy'ları mutlu etmek için yapılmış bir sürü gereksiz sahne.

Tek etkilendiğim sahne Sauron sahnesiydi, hakkını vermişler bunun en azından.
Neyse artık ne desek boş, bir orta dünya serüveni daha böylece bitmiş oldu.

Ama bu Hobbit filmleri ile "Yüzüklerin Efendisi"nin değerini daha iyi anlamış olduk böylece.
Ömrümün sonuna kadar izlesem de bıkmayacağım, muazzam ötesi bir üçleme olarak kalacak benim için.

Edit: Bu arada bugün çoğu eleştiri de "film de 90 dk. süren savaş sahnesi.." gibi şeyler okudum.
Acaba ben farklı bir film mi izledim?...toplasan 15 dk. vardı yoktu filmde... :P

Çevrimdışı okanakinci

• **
  • 202
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 02 Ocak 2015, 10:29:51 »
@Elendil_XX yorumlarına tamamen katılıyorum.

Film, izlenmeyecek kadar kötü değildi. Orta Dünya'ya dönüş yapmak güzeldi. Fakat filmin çok büyük sıkıntıları var. Sinemaya savaş sahnesi izlemeye giden biri değilim ama bu savaş sahnesi olmamış, onu da belirtmek gerek. Kitaptakinin yarısı bile değil. Kalan kısmıysa Hollywood filmlerinde gördüğümüz abartılı birebir dövüş sahneleri. Bu dövüş sahneleri de klişelerle dolu. Pek çok şeyde de eserin aslından uzaklaşmış ve kafasına göre dövüş filmi çekmiş.

Peter Jackson en başından beri Hobbit'i başlı başına değerli bir eser olarak görmedi. Yüzüklerin Efendisi'nin yan ürünü olarak gördü. Yüzüklerin Efendisi'yle bağ kurarak(halbuki eserin zaten kendisi bağlantılıydı) onun kaymağını yemeye çalıştı. Yani başlı başına bir eser olan Hobbit'e inanmadı. Yüzüklerin Efendisi'nden karakterler dahil etti. Sahnelerde ve diyaloglarda sürekli oraya ve oradaki karakterlere göndermeler yaptı.

Peter Jackson'ın bundan sonra yeni Orta Dünya filmi yapmama kararı yerinde olmuş. Çünkü yaparsa onda da işe gerekli özeni göstermeyeceği, Hobbit'te olduğu gibi Yüzüklerin Efendisi'nin kaymağını yemeye çalışacağı kesin.