Kayıt Ol

Pis İş - Christopher Moore

• 581
  • Rom: 47
  • Hayvan Yemeyelim!
    • Profili Görüntüle
    • http://bulentozgun.blogspot.com/
« : 20 Nisan 2013, 23:32:46 »

Çeviren: Ayşe Dağıstanlı

Kendi halinde kahramanımız Charlie Asher'ın güllük gülistanlık hayatı birden tepetaklak olur çünkü ona çok pis bir görev verilir. Her ne kadar bu görevi yerine getirmeye pek niyetli değilse de görev çok yukarlardan geldiği için reddedemez. Charlie Asher, bir yandan bu pis işi yaparken bir yandan da küçük kızını büyütmeye çalışır. Onu rahat bırakmayan yaratıklar ve ona yardım eden nane yeşili bir adam vardır. Gotik kız Lily, emekli polis Ray, yaşlı rus ve çinli teyzeler Bayan Korjev ile Bayan Ling ve Charlie'nin küçük tatlı kızı Sophie: Çok garip roman kişileriyle dolu olan kitabın her sayfası çok komik ve şaşırtıcı.

Aşağıdaki alıntı, babası gibi özel bir güçle donatılmış olan Sophie'nin yanlışlıkla yaptığı ölümcül bir olay sonrasında cereyan eder:

"Tatlım, Babacık o şeyi neden bir daha yapmaman gerektiğini söyledi anlıyorsun değil mi?"
"Biz diğer insanlardan farklı olduğumuz için mi?" dedi Sophie.
"Doğru tatlım, çünkü biz diğer insanlardan farklıyız" dedi Charlie dünyanın en akıllı, en güzel küçük kızına.
"Bunun nedenini de biliyorsun, değil mi?"
"Çünkü biz Çinliyiz ve Beyaz Şeytanlara güvenilmez?"
"Hayır biz Çinli olduğumuz için değil."
"Çünkü biz Rusuz ve kalplerimizde çok fazla keder var?"
"Hayır kalplerimizde fazla keder yok."
"Çünkü biz güçlüyüz, ayı gibi?"
"Evet, canım bu yüzden. Biz farklıyız çünkü biz güçlüyüz, ayı gibi."
"Ben biliyordum zaten. Biraz daha çay ister mi Babacık?"
"Evet Sophie, biraz daha çay isterim."

Christopher Moore'u Tom Robbins'e ve Douglas Adams'a benzetiyorum, kendisi fantastik öğelerle mizahi iyi harmanlıyor.