Kayıt Ol

Harry Potter Haberleri

Çevrimdışı NightfaLL_NeMeSiS

 • **
 • 236
 • Rom: 1
 • Fear Itself!i
  • Profili Görüntüle
  • Claymore-tr
Ynt: Warner Bros'tan, Hayranların Hayal Kırıklığına Yanıt Geldi.
« Yanıtla #1815 : 20 Ağustos 2008, 19:56:48 »
Filmlerin, alındığı kitaplarla bütünlüğünü de yapabileceğimizin en iyisi olarak sağladık.

Sallıyor. İnanmayın.

Çevrimdışı veritaserum

 • ****
 • 1112
 • Rom: 5
  • Profili Görüntüle
Ynt: J.K. Rowling Favori Yazarlar Listesinde!
« Yanıtla #1816 : 21 Ağustos 2008, 09:27:56 »
Bu Jane Austen kim bilen var mı? :P
Önce, büyük büyük düşündüm;
Sonra büyük büyük yaşadım.
Ne varsa, onlar aldı.
Şimdi bana küçük bir ölüm kaldı.

Çevrimdışı veritaserum

 • ****
 • 1112
 • Rom: 5
  • Profili Görüntüle
Ynt: Warner Bros'tan, Hayranların Hayal Kırıklığına Yanıt Geldi.
« Yanıtla #1817 : 21 Ağustos 2008, 09:29:12 »
yuhohaçüşdeve!! bir gün çok pis dalıcam, söylemedi demeyin. :hemk
Önce, büyük büyük düşündüm;
Sonra büyük büyük yaşadım.
Ne varsa, onlar aldı.
Şimdi bana küçük bir ölüm kaldı.

Çevrimdışı Lucilla Clarté

 • ****
 • 935
 • Rom: 5
  • Profili Görüntüle
Ynt: J.K. Rowling Favori Yazarlar Listesinde!
« Yanıtla #1818 : 21 Ağustos 2008, 10:57:35 »
Bu Jane Austen kim bilen var mı? :P

Bunu ciddi ciddi mi soruyosun anlamadım. :P Ama ciddiysen Aşk ve Gurur derim susarım. :P

Çevrimdışı veritaserum

 • ****
 • 1112
 • Rom: 5
  • Profili Görüntüle
Ynt: J.K. Rowling Favori Yazarlar Listesinde!
« Yanıtla #1819 : 21 Ağustos 2008, 11:08:18 »
Bunu ciddi ciddi mi soruyosun anlamadım. :P Ama ciddiysen Aşk ve Gurur derim susarım. :P

 :hönk Ciddiydim :P Harbi bilmiyordum ama öyle bir yazı tipine rastlamıştım da adını burada görünce şaşırdım :P Pot mu kırdım ben lan :P  :melk
Önce, büyük büyük düşündüm;
Sonra büyük büyük yaşadım.
Ne varsa, onlar aldı.
Şimdi bana küçük bir ölüm kaldı.

Çevrimdışı magicalbronze

 • *
 • 4075
 • Rom: 1
  • Profili Görüntüle
Ynt: Harry Potter çok hasta
« Yanıtla #1820 : 21 Ağustos 2008, 11:57:58 »
Konuyla ilgili ntvmsnbc sitesinin yaptığı araştırma..

Harry Potter dispraksi olduğunu biliyordu

İngiliz medyası dispraksi olduğu anlaşılan Daniel Radcliffe’in küçükken hastalığının farkında olduğunu, okulda sorunlar yaşadığını ve annesinin Radcliffe’i kendisine güvenini sağlamak için oyunculuğa başlattığını yazdı.


Dünyanın en çok kazanan genç aktörlerinden Daniel Radcliffe dispraksi hastası. Harry Potter’ın ünlü yıldızı Radcliffe, yazı yazamıyor, normal bir insanın yapabileceği hareketleri yapamıyor, hatta ayakkabılarını bile bağlayamıyor. Radcliffe’in menajeri 19 yaşındaki oyuncunun çok zor günler geçirdiğini söylerken, medya genç oyuncunun hastalığını çok önceden bildiğini, ancak çevresine ve basına duyurmamayı terçih ettiğini iddia etti.

MEDYADA HASTALIĞIYLA İLGİLİ YAZILANLAR:

Daniel Radcliffe’in hastalığıyla ilgili olarak, özellikle medya organları farklı bilgiler verdi. sina.com adlı bir sitede Radcliffe’in daha oyunculuğa başlamadan önce hastalığının farkında olduğunu iddia etti:
“19 yaşındaki genç aktör, oyuculuğu seçmesinin bir nedeninin de dispraksi hastalığı sebebiyle okulda çok başarısız olması ve kendini başka bir alana yöneltmesinin iyi olacağını düşünmesi. Radcliffe, annesinin onun bu oyuncu olma isteğine çok sıcak bakmadığını fakat kendine güveninin gelmesi için oyuncuyu destekleyerek, BBC ekranlarında yapılan Geleceğin David Copperfield’i Yarışması’na katılmasına izin verdiğini söyledi. Ancak oyuncuya dispraksi tehşisi ne zaman konuldu ve hastalık ne derecede tam olarak bilinmiyor.”

Daily Mail ise şunları yazdı:
“David Copperfield yarışmasındaki derecesi onun ilk başarısı olurken, 2000 yılında Harry Potter karakterini canlandırmaya başlayan Radcliffe, hastalık teşhisi koyulduğunda basına ve yakınlarına duyurmayı tercih etmedi.

New York University Medical School nöroloğu Dr. David Younger, oyuncunun hastalığı ile ilgili basına şu açıklamalarda bulundu: Radcliffe, hastalığın hafif bir evresini yaşamakta, fakat oyunculuk kariyerinde hastalığını yansıtmaması da takdire değer bir olay aynı zamanda bu hastalığa sahip olan diğer kişilere de örnek olmalı.
Dispraksi hastalığı olan çocukların ve gençlerin çoğu için hastalığın nedenini belirleyemiyoruz fakat en basit yöntem meşguliyet tedavisidir- onlara hareketlerini planlamalarında ve hareketlerini birkaç kere tekrar ederek alışkanlık kazanmalarına yardımcı oluyoruz.”

Dispraksi genetik faktörlere bağlı olarak ortaya çıkan bir çeşit hareket bozukluğu. Tedavisi yok. Uzmanlar hastalığa “bir çeşit sakarlık” diyor ve hastaya yapılacak en büyük iyiliğin hayatını kolaylaştırmak olduğunu söylüyor.

Alman Hastanesi Çocuk Nöroloji Uzmanı Sinan Çomu ve Uzman Psikolog Alanur Özalp Daniel Radcliffe’in mustarip olduğu dispraksi hastalığını anlattı.

DİSPRAKSİ HASARLA ORTAYA ÇIKAR
(Çocuk Nöroloji Uzmanı Sinan Çomu)

“Bazı hastalıklarda, mesela felç geçiren çocuklarda, beyin kanaması veya beyin ameliyatı geçirenlerde beynin hasar görmesine bağlı olarak dispraksi şikayeti ortaya çıkar. Dispraksiyi beyin hasarıyla ilişkili bir hastalık, hatta ‘şikayet’ diye tanımlamak daha doğrudur.

Tabii mutlaka genetik bir kökeni de olabilir ama çok sık karşılaşılan bir tablo değildir. Bu rahatsızlığa kabaca ‘sakarlık’ demek gerekir. Çünkü sakarlık hareketleri koordine edememek sonucunda meydana gelir.

Disleksinin bir türü olduğunu söylemek çok doğru değil çünkü disleksi beynin okuma ile ilgili sakarlığıdır. Dispraksi ise hareketle ilgili birşeydir. Bir nörolog olarak ben ikisini benzeştirme yoluna gitmem.

Disleksinin doğumsal olarak çıkıp sonradan gelişmesi daha sık olarak karşımıza çıkar. Ama disleksi de beyin hasarları sonrası bir şikayet olarak karşımıza çıkabilir. Genetik olarak disleksinin doğum ile ortaya çıkması, nörologların karşılaşabileceği bir durumdur. Fakat disprakside öyle bir tanıya varmadım. Sık karşılaştığımız durum, dispraksinin beyin hasarı sonrasında orataya çıkışıdır.

Beynin hasar görmesi sonucu bu şikayete sahip olan kişilerle karşılaştığımız için, ergen yaşta veya çocuk yaşta başlar diye birşey diyemem. Hasar ne zaman meydana geldiyse onun sonrasında olabilir bu şikayet. Doğumdan itibaren veya çocukluğundan itibaren sakar diye bilinen çocuklar vardır, onları tabi bu gruba sokmak mümkün. Sıklığıyla ilgili ise senede bir ya da iki kez karşımıza çıktığını söyleyebilirim.

Nörolojide bunu bir hastalık olarak değil şikayet olarak sınıflandırabiliyoruz, altta yatan hastalığın bir dışavurumu olarak nitelendiriyoruz. Bünyesel olarak, doğumsal olarak sakar olarak adlandırılabilecek kişiler hep vardır ama böyle bir hastalık boyutunda bir rahatsızlık çekmediklerinden o şekilde adlandırma yoluna gitmiyoruz.”

GENETİK BİR HASTALIK
(Uzman Psikolog Alanur Özalp)

“Dispraksi hareket planlama bozukluğudur. Hareketle ilgili sorunların ön plana çıktığı bir hastalıktır. Disleksi ise bir öğrenme güçlüğüdür, bu anlamda dispraksi, disleksinin bir türüdür denebilir.

Hastalığın en bilinen semptomu yazı yazmayla ilgilidir; çirkin yazma veya yazdıklarının okunamaması hatta kendinin bile okuyamaması gibi... Bunun dışında denge sağlamakta zorlanma ve dans ederken figürleri doğru yapmakta zorlanma görülebilir. Bu hastalar dikkatlarinin daha çabuk dağılması nedeniyle bazı sıkıntılar yaşarlar.
O nedenle her iki hastalığa sahip kişilerin yaşadıkları çevrede bir takım avantajlara sahip olmaları gerekir. Örneğin sınava girecek öğrenciye ekstra 15-30 dakika süre tanınmalıdır.

Doğuştan gelen bir hastalıktır, genetik olarak geçer. Hasta, ‘Sonradan hasta oldum veya tedavi oldum, iyileştim’ diyemez. Hastalık devam eder, kişi veya yakınları bu hastalıkla ilgili gerekli önlemleri alır ve ona göre davranır.

Hasta ne gibi sorunlarla karşılaşır? Mesela, yürümekte zorlanmaz ama dengesini kurmakta zorlanabilir. Belli hareketleri yapmakta, yazı yazmakta, algılamada zorluk yaşar. Ya da arabasını geri geri park ederken normal bir kişi bir kere arkasındaki bir objeye çarparsa, bu hasta üç kere aynı hatayı yapabilir.

Çok küçük yaştan itibaren çocukların bu hastalığa sahip oldukları fark edilebilir, çünkü ellerini kullanmakta zorluk çekerler. Alan ve uzay algısında zorluk yaşarlar.

CİNSEL YAŞAMI ETKİLER Mİ?
Cinsel yaşamlarına gelince... Bu hastalar cinsel birleşmede herhangi bir sorun yaşamaz ama ilişki daha o aşamaya gelmeden bambaşka sorunlar yaşarlar. Örneğin partneriyle randevulaştıkları yeri hatırlamayabilir ya da karıştırabilirler.

‘Tedavisi yok’ demek tam olarak doğru değil. Hastaların kontrol altında tutulması, yakın çevresinin de hastalık hakkında bilgilendirilmesi gerekir.

Ayrıca hastalığın dereceleri vardır. Çok yoğun, orta veya hafif derecesi olabilir.”
"Her neyse sahip olunan, doğar ve ölür.
Bu nefsi müziğin içinde sıkışmış herkes
İhmal eder ölümsüz aklın harikalarını."
- William Butler Yeats, "Sailing to Byzantium "

Çevrimdışı zuzu

 • **
 • 110
 • Rom: 1
 • in the twilight..
  • Profili Görüntüle
Melez Prens, Cinema'da!
« Yanıtla #1821 : 21 Ağustos 2008, 14:01:28 »
Almanya'da yayınlanan Cinema dergisi bu ayki sayısında Harry Potter ve Melez Prens filminden sahne arkası görüntülere yer verdi. Bu fotoğraflarda, yaşlı bilge Dumbledore, o garip yarım ay biçimindeki gözlükleriyle Büyük Salon'da bir konuşma yapmaya hazırlanırken görüntülenmiş. Ayrıca yayınlanan diğer fotoğrafta ekibin bu sahneyi çekerkenki halini görebilirsiniz. Fotoğrafları görmek için aşağıdaki linklere tıklayınız.


http://i171.photobucket.com/albums/u319/saturnstone/dumbledorebts2.jpg
http://i171.photobucket.com/albums/u319/saturnstone/dumbledorebts1.jpg
stranger things could never change my mind, i've got to take it on the other side..

Çevrimdışı Mls hp

 • **
 • 236
 • Rom: 4
  • Profili Görüntüle
  • Arda Turan.<3
Ynt: Melez Prens, Cinema'da!
« Yanıtla #1822 : 21 Ağustos 2008, 17:28:21 »
şu dumbledore'a son 3 filmdir aynı kıyafeti giydiriolar sadece :P ilk iki filmde 2 sahnede bir değişiyordu oysa ki kıyafeti :P bide harry nin yıllardır her macerada sırtında olan ama maşallah her yıl kendini yenileyen bi ceketi var :P nese resimlere gelirsek david yates'i gördüm sinirlerim bozuldu yine :P onun dışında keşke filmdende bi tane sahne fln koysalarmış yaw  :=)


Herkesin HayaLLeri Vardır,Ama Tanrı Sadece BazıLarımıza OnLarı GerçekLeştirecek Şansı Verir.

DeLi PsikoLog!

Ynt: Melez Prens 2009'a atıldı!!!
« Yanıtla #1823 : 21 Ağustos 2008, 19:39:09 »
İLk önce 19 AraLık'ta vizyona giriLecek dendi. Sonrada 17 Temmuz 2009 tarihinde vizyona gireceği açıkLandı.... NasıL bir şahsiyetsiniz yaa.... İnanıLır gibi değiL. NasıL bekLicez o tarihe kadar. Fragmanda çıktı.. KatiL ederLer insanı! :rr

Çevrimdışı zuzu

 • **
 • 110
 • Rom: 1
 • in the twilight..
  • Profili Görüntüle
Rupert, Emma'yı öpmek istemiyor!
« Yanıtla #1824 : 21 Ağustos 2008, 22:51:08 »

Pek çok genç, İngiliz aktris Emma Watson'la bir öpücük için sağ kollarını vermeye hazırken, onun rol arkadaşı olan Rupert Grint dudaklarının onun dudaklarıyla buluşacağından ötürü korktuğunu açıkladı.

Grint'in kendini bu konuda rahat hissetmemesinin nedeni ise, Watson ile öpüşmenin kendi kız kardeşini öpmek gibi bir his olduğunu düşünmesi.

Rupert ve Emma ilk Harry Potter filminden bu yana yedi senedir bu projede birlikte çalışıyorlar. Paylaşacakları bu öpücük sahnesi ise serinin son filmi olan Ölüm Yadigarları'nda yer alacak.

Rupert Grint  bu konuda şöyle bir açıklama yaptı:


'Bu öpücük oldukça rahatsızlık verici olacak. Emma benim için bir kız kardeş gibi oyüzden bu öpücük, ee, gerçekten çok garip olacak.'
stranger things could never change my mind, i've got to take it on the other side..

Çevrimdışı zuzu

 • **
 • 110
 • Rom: 1
 • in the twilight..
  • Profili Görüntüle
Ynt: Melez Prens, Cinema'da!
« Yanıtla #1825 : 21 Ağustos 2008, 23:14:11 »
Ya benim anlamadığım şey, daha önceki fotoğraflarda ve fragmanda neden gözlüksüz oluşu?  :-\
stranger things could never change my mind, i've got to take it on the other side..

Çevrimdışı PhoenixMan

 • ****
 • 919
 • Rom: 5
  • Profili Görüntüle
Ynt: Melez Prens, Cinema'da!
« Yanıtla #1826 : 22 Ağustos 2008, 00:33:28 »
Ya benim anlamadığım şey, daha önceki fotoğraflarda ve fragmanda neden gözlüksüz oluşu?  :-\
bu filmle ilgili her şeyde, hep gözlüklü gördüm ben... :-\

Çevrimdışı zuzu

 • **
 • 110
 • Rom: 1
 • in the twilight..
  • Profili Görüntüle
Ynt: Melez Prens, Cinema'da!
« Yanıtla #1827 : 22 Ağustos 2008, 00:44:06 »
bu filmle ilgili her şeyde, hep gözlüklü gördüm ben... :-\
Emin misin, fragmanda da gözlüğü yoktu ve gözlüksüz fotoğrafları var..
stranger things could never change my mind, i've got to take it on the other side..

Çevrimdışı Nefertari

 • ****
 • 1517
 • Rom: 6
 • Bla bla böö
  • Profili Görüntüle
Ynt: Melez Prens, Cinema'da!
« Yanıtla #1828 : 22 Ağustos 2008, 10:36:08 »
Yalnız herkeste pür dikkat konuşmayı dinliyor :P acaba ne söyleyecek giiblerinden :D

Çevrimdışı Nefertari

 • ****
 • 1517
 • Rom: 6
 • Bla bla böö
  • Profili Görüntüle
Ynt: Mutlu Yıllar Helen!
« Yanıtla #1829 : 22 Ağustos 2008, 10:37:27 »
kaçırmış olabilirim ama kutlarım :P

Kayıp Rıhtım Arşiv Forum

Ynt: Mutlu Yıllar Helen!
« Yanıtla #1829 : 22 Ağustos 2008, 10:37:27 »