Kayıt Ol

Festival Günceleri Kayıp Rıhtım’da!

Çevrimdışı magicalbronze

• *
  • 4075
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
Festival Günceleri Kayıp Rıhtım’da!
« : 01 Nisan 2011, 19:02:34 »

Uluslararası İstanbul Film Festivali ilk kez 1982 yazında, Uluslararası İstanbul Festivali kapsamında, “Sanatlar ve Sinema” temalı altı filmin gösterildiği bir “film haftası” olarak gerçekleşti. Etkinliğin “Uluslararası İstanbul Sinema Günleri” adı altında İstanbul Festivali süresince devam ettiği 1983 yılında, bir ay boyunca sinemaseverlere 36 yabancı film sunuldu.

1984 yılından itibaren “Sinema Günleri” adıyla nisan aylarında düzenlenen ayrı bir etkinlik halini aldı. 1989 yılı başında, FIAPF (Uluslararası Film Yapımcıları Dernekleri Federasyonu) tarafından “özel konulu, yarışmalı festival” kategorisinde tanınarak dünyanın önde gelen festivalleri arasına giren Sinema Günleri, böylece “Uluslararası İstanbul Film Festivali” adını aldı.

İstanbul Film Festivali bu akşam 20.00′da Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı‘nda düzenlenecek açılış töreni ile başlıyor! Açılışı CNN Türk‘ten canlı olarak izleyebilirsiniz.

2 Nisan-17 Nisan tarihleri arasında festival kapsamında, Beyoğlu, Nişantaşı ve Kadıköy’de bulunan yedi sinema salonunda 231 film, 528 gösterim gerçekleştirilecek.

Site üyelerimizden Ozancan “Giskard” Demirışık, Festival Günceleri‘yle internetteki en kapsamlı festival izlenimlerini aktaracak. Elliye yakın filmi seyredip izlenimlerini bizlerle paylaşacak olan Demirışık, ayrıca film festivalinden kareleri de sıcağı sıcağına görüntüleyecek.

Geri sayım başladı!..
"Her neyse sahip olunan, doğar ve ölür.
Bu nefsi müziğin içinde sıkışmış herkes
İhmal eder ölümsüz aklın harikalarını."
- William Butler Yeats, "Sailing to Byzantium "

Çevrimdışı Berre

• 1340
  • Rom: 34
  • Güle güle fermuar!
    • Profili Görüntüle
Festival Günceleri’nin İlk Bölümü Yayında!
« Yanıtla #1 : 06 Nisan 2011, 23:48:37 »

Geçtiğimiz günlerde duyurduğumuz, Ozancan Demirışık‘ın kaleminden İstanbul Film Festivali Günceleri‘nin ilk bölümü yayınlandı!

Güncelerin bu ilk bölümü üç günü ve on adet filmi kapsıyor.  Dilerseniz bu haberimizde lafı çok fazla dolandırmayalım ve sizleri uzun uzun okuyacağınız yazı dizisinin ilk bölümüne alalım.

Ulaşmak için BURAYA tıklayın!

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Rom: 1
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
Ynt: Festival Günceleri Kayıp Rıhtım’da!
« Yanıtla #2 : 07 Nisan 2011, 10:27:23 »
Ozancan Demirışık çok güzel bir inceleme yazmış. Böylece festivalden uzak kalan ben de ağzımın suyu akarak okudum. Artık gözüm kulağım bu yazı dizisinde u_u.