Kayıt Ol

Lilith Efsanesi

Çevrimdışı Khepera

• *
  • 16
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
    • Medved'in Tohum Kutusu
Lilith Efsanesi
« : 23 Ağustos 2010, 23:11:59 »
Lilith Efsanesi

İnsanlığın öyküsü Adem ve Havva ile başlıyor, öyle mi? Eski bir yahudi efsanesine göre, bu öykü Adem'le Havaa'dan öncesine uzanıyor. Yani Adem'in ilk eşi Havva değil, Lilith adında bir kadındır. Ama, tarih boyuncagizlice aramızda dolaşıp, her kadın-erkek tartışmasında kendini gösterse de onu çok az tanıyoruz.
Sözü edilen efsane şöyle başlıyor: Tanrı topraktan Adem ile Lilith'i yaratır. Mutlu mutlu yaşasınlar diye onları cennete yerleştirir. Ama bu iki insan çifti bir türlü huzur bulamaz. Sorunları mı? Günümüz çiftlerinin sorunlarından farklı değildir. Adem ilişkide her alanda söz sahibi olmak ister. Ancak Lilith buna karşı çıkar. Özellikle cinsel ilişki sırasında Adem'in hep üstte yer almasını aşağılayıcı bularak itiraz eder. Kendisinin de Adem gibi topraktan yaratıldığını, yani eşit olduklarını savunur. Adem ise kendini, bağışlayan, bereketli gökyüzü; Lilith'i de ürün veren toprağa benzeterek bu şekilde birleşmek konusunda diretir. Adem tavırlarında ısrar edince, Lilith, birlikte yaşamalrının zor olacağına karar verip Tanrı'nın söylenmemesi gereken adını anarak göğe doğru yükselir. Sahip olduğu olanakları terk eden Lilith'in yeri artık dışlanmışların arasındadır. Çevresindeki cinlerle ve cinlerin kralı Şamael (Şeytan) ile ilişkiye girer ve onlardan çocuklar doğurur.
Bu arada cennette yalnız kalan Adem, Tanrı'ya dua ederek Lilith'i geri ister. Tanrı, Sanvai, Sansanvai ve Semangelof isimli üç meleği geri çağırmak üzere Lilith'e gönderir. Meleklere, dönmediği takdirde her gün yüz çocuğunun öldürüleceğini emreder. Ama, o kesinlikle dönmeyeceğini bildirir. Ve tehdit yerine getirilir...
Lilith, duyduğu acıylabundan sonra, bütün hamile ve doğum yapmış kadınların, bebeklerin başdüşmanı olmaya yemin eder. Erkek çocukların doğduktan sonra ilk sekiz gün, kız çocukların ise ilk yirmi gün içinde canını alacaktır. Sadece yakınlarında bu üç meleğin ismi ya da şekli bulunanlara dokunulmayacaktır. Lilith artık kötüler tarafına geçmiştir.
Bunun üzerine Tanrı Adem'in kaburga kemiğinden Havva'yı yaratır. Bu yeni kadın, Adem'den bir parça olduğu için, ona karşı çıkmayacaktır.

Alıntıdır...
Önce Gel dedim.
Sonra Götür.
Belki çok iyi balık avlarım dedim
Bilmiyor musun dedi.
Bilmiyorum dedim.
Ama Ben biliyorum dedi.
Öyleyse bende biliyorum dedim.

Sonra gülümsemenin ardından
İçimdeki diğer bir diğeri sözü aldı.

Daha Çok konuşuruz böyle
Bir birimizden Uzak Kendi Kendimize...

Khep.

Çevrimdışı Malkavian

• 2152
  • Rom: 57
  • I was lost in the pages of a book full of death..
    • Profili Görüntüle
Ynt: Lilith Efsanesi
« Yanıtla #1 : 24 Ağustos 2010, 00:47:06 »
Bu hikayenin bir yerinde şöyle birşeyler olması gerekiyordu.

Lilith Adem'in eski karısıdır ve Adem' den Tanrının onlara yasakladığı tek şeyi getirmesini ister. Onu baştan çıkarır ve Yaşam ağacından kendilerine yasak olan elmayı getirmesini ister. Adem de bu isteğe karşı koyamaz ve elmayı getirir. Tanrı yasakladığı elmayı çalanı da cezalandırır ama esas yasaklı olan elmayı Adem'i baştan çıkararak elde eden Lilith i sonsuz bir boşluğa mahkum eder.

Ayrıca:
Book of Nod' a göre vampirlerin atası Caine' i sonsuz boşlukta baştan çıkaran da odur.
Unutulmuş Diyarlar da ise Örümcek Kraliçe yani kötülüğün vücut bulmuş hali olarak karşımıza çıkar.

Çevrimdışı Khepera

• *
  • 16
    • Profili Görüntüle
    • Medved'in Tohum Kutusu
« Yanıtla #2 : 24 Ağustos 2010, 18:25:27 »
Lilith efsanesinin bi çok versiyonu olduğu doğru...
Bilgiler için teşekkürler
Önce Gel dedim.
Sonra Götür.
Belki çok iyi balık avlarım dedim
Bilmiyor musun dedi.
Bilmiyorum dedim.
Ama Ben biliyorum dedi.
Öyleyse bende biliyorum dedim.

Sonra gülümsemenin ardından
İçimdeki diğer bir diğeri sözü aldı.

Daha Çok konuşuruz böyle
Bir birimizden Uzak Kendi Kendimize...

Khep.

Çevrimdışı Bars Elsa

• **
  • 318
  • Rom: 4
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 19 Eylül 2010, 21:41:07 »
Lilith Efsane'si gerçekten ilgimi çekiyor.. Kadına hak vermiyor da değilim ama neyse.. Efendim naçizane benim de, bu Lilith hayranlığımdan kaynaklı bir şeyim var ki ona şiir diyemiyorum nedense, daha doğrusu yazdığım her şeye -Aman konu kaydı özür dilerim :)- dilerseniz burada da paylaşabilirim şiiri dilerseniz Düşler Limanından da okuyabilirsiniz =)

Bense Lilith'in ilk vampir olduğunu biliyordum, tabii çok fazla şey var bu konu da.. Ve tabii ilk feminist.. Bu yüzden, her ne kadar erkek olsam da kadıncağıza hak vermiyor değilim :D

Çevrimdışı Wyern

• **
  • 121
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
    • Son Gulyabani'nin Yeri
« Yanıtla #4 : 28 Eylül 2011, 21:13:55 »
Kökenleri her ne kadar Tevrat'ta aransada aslında Aşera-Asura şeklinde Asurlara hatta Sümerlere kadar uzanan Ana Tanrıça kültünün cadı şeklinde gösterilmesidir. Kybele, Hekate gibi inanışın rahibelerinin cadı olarak görülmesi gibi.

Çevrimdışı Ulubatli

• *
  • 38
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 05 Aralık 2011, 22:13:52 »
Bilgilendirme için teşekkürler. Bu efsanenin bu versiyonunu okumamıştım daha önce.

Çevrimdışı Thomasward

• **
  • 352
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 11 Ağustos 2012, 20:41:41 »
Şeytandan çocuk yapmasının yanı sıra bazı inanışlarda tehlikeli iblis olarak geçiyor ve bazıları çocuk kılığına girdiğine inanıyor.Eline sağlık.Bende bunun bir benzerini vikipedide gördüm ama ondan daha öz bir şekilde anlatmışsın anlatman gerekeni elinize sağlık.