Kayıt Ol

Ninja Reflex (Steamworks Edition)

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Rom: 1
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
Ninja Reflex (Steamworks Edition)
« : 25 Mayıs 2012, 21:25:54 »

Sanzaru Games tarafından geliştirilip, Nunchuck Games ile ortak yayınlanan oyun aslında bir Nintedo Wii oyunu olarak öne çıkıyor. Ancak Windows ve Nintendo DS verisyonları da bulunmakta.

Benim (bizim) oynadığımız versiyonu ise Steam'den satışa sunulan Ninja Reflex Steamworks Edition'ıdır.

Oyun ilk olarak bize Uzakdoğu dövüş filmlerinden aşina olduğumuz ve olmadığımız, ancak onları çağrıştıran isimler seçmemizle başlıyor. İlk olarak bu noktada yüzünüze bir sırıtış yapıştırdıktan sonra devamında Valve oyunlarına yaptığı göndermelerle (ne de olsa Steam versiyonu) ise o sırıtışın daha da genişlemesine neden oluyor.

Aslında başlangıcı sıkıcı denebilecek kadar basit. Oyun 6 ana kategoriden oluşuyor. Bunları saymak gerekirse:

1.Shuriken:  Bildiğimiz shuriken fırlatıp hedef vurma.
2. Hashi: Sushilerin etrafında dolanan sinekleri chopstick'lerle yakalayıp doğru kaseye koyma.
3. Koi: Gölde farklı boy ve hızlardaki balıkları elle yakalama.
4. Katana: Eli silahlı samurayları kendi katanamızla bloke edip, saf dışı bırakma.
5. Hotaru: Hiçbir silah kullanmadan, sadece mouse click'i ile ateş böceklerini yakalama, sayma vb. (neler olabildiğine insan inanamıyor)
6. Nunchaku: Nunchaku'yu mouse hareketleriyle savurarak sensei'in attığı hedefleri parçalama.

Ancak o kolay hava hiç de öyle devam etmiyor. Her bölümde sensei'mizin tavsiyeleri ve bilgece sözleriyle, onaylayan ya da onaylamayan baş hareketleri eşliğinde bu gibi işler başarmaya çalışıyoruz. Fakat gelin görün ki, o başta "fazla kolay" olan oyun açılan yeni bölümleriyle birlikte stresi tavan yaptırabiliyor.

Başka bir güzel yanıysa, belli sayıda bölüm geçtiğinizde "kuşak testi" denilen bir kavramın aktif olması. Evet, ciddi ciddi her defasında 3 aşamalı bir sınava girip, giderek artan zorluklarda kuşak testlerinden geçiyorsunuz. Eğer refleksleriniz güçlüyse siyah kuşağa kadar yolunuz var :).

Steamworks Edition'ın en güzel yanları şüphesiz ki Valve oyunlarına olan göndermeler. Açılış menüsünde pembe kiraz yaprakları düşerken içlerinden birinin Half Life logosu barındırması, yine aynı menüde bulunan köprünün altında  bir Half Life boss'unun sıçrayarak ilerlemesi, Katana kısmında bir yerde Portal 1'den companion cube'ün görülmesi gibi detaylar gerçekten çok hoş olmuş. Unutmadan, yukarıdaki resimde görebileceğiniz gibi oyunda kullandığınız eldiven de Half Life'tan.

Yine de bu oyunun güzelliği multiplayer seçeneği olmamasına rağmen, grup halinde oynandığında alınan tattadır. 90'ların çocukları iyi bilirler; eskiden tek bilgisayar başına toplanıp arkadaşa gaz vermek, sıra sana gelirken sabırsızlanmak, sadce oynayan değil izleyenlerin de adeta oyuna girip aynı heyecanı yaşaması gibi kavramlar vardı. Bugün itibariyle biz bu duyguları bu oyun sayesinde tekrar yaşadık. Gerek dönüşümlü olarak oynamamız, gerekse birbirimize gaz verip, tuhaf surat ifadelerimizle dalga geçmemiz sayesinde gerçekten hoş anlar yaşattı.

Katana kısmında hiçbirimizin geçemediği bir ölümde, en sonunda co-op yapıp, birinin mouse'u diğerinin touchpade'i alarak oluşturduğu voltran ise sanırım en keyifli yanıydı. Bölümler öyle bir hale geliyor ki bazen tek devam etmek gerçekten zorlaşıyor.

Eğer proje yapıyorsanız, ders çalışıyorsanız, bitirme teziyle uğraşıyorsanız ve sizinle aynı zevkleri paylaşan kişilerle aynı projede/ders çalışma grubunda bulunuyorsanız bu oyuna bir şans verin. Gülmek ve eğlenmek garanti. Belki tek oynansa bu kadar zevk veremeyebilir.

Son olarak, bana bu oyunu alıp bugün 3 kişinin hayatını kurtaran İhsan Abi'ya sevgilerimle teşekkürlerimi yolluyorum. Abi bu oyunun böyle bir etki yaratacağını ne sen ne de ben bilemezdik sanırım :D.

Çevrimdışı KoyuBeyaz

• 2753
  • Rom: 59
  • Rasyonalist dominant.
    • Profili Görüntüle
Ynt: Ninja Reflex (Steamworks Edition)
« Yanıtla #1 : 25 Mayıs 2012, 21:37:23 »
O kol bozuk olmayaydı bu kadar stres olmazdık bence. :P

Chopstickler ile yakalanan sineklerin baya baya etli olması ve tuttuğunuzda çıkardıkları sesler kolay kolay aklımdan çıkmayacak sanırım. Başta ''Kolaymış yav.'' deyip yarım saat sonra ''Hırs yaptım abi geçeceğim bunu ben!'' gibi tepkiler verdirtiyor oyun. Basit ama gerçekten zevkli, özellikle de birlikte oynayacak güzel insanlarla...

İhsan abi'ye de bir teşekkür etmeden geçilmez şimdi. Hayat kurtardın abi valla. :D
Uzay elbisemle kavgaya hazırım.

Çevrimdışı estarriol

• **
  • 163
  • Rom: 10
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 25 Mayıs 2012, 23:03:57 »
Öncelikle, o Oni' lerin saldırı çığlıklarını istemsiz olarak taklit ettiğimi yalnızca iki kişi duymuş olduğu için gerçekten sevinçliyim.

Yarım saatliğine oynamayı planladığımız bir oyunun bu kadar eğlenceli çıkması harika bir sürpriz oldu. Gururla belirtmek isterim ki, gerçekten başarılı bir ekip olduk efendim, özellikle mausunun minik tuşlarına basarken keşfettiği "Kelebekleme" tekniğiyle Fırtınakıran' ı ve "Katana"sını pervasızca savuran "Reluctant Warrior" umuz Koyubeyaz' ı tebrik etmek istiyorum buradan. Kendim ise oyunun içine öyle düştüm ki oynarken, umarım arkadaşların ellerini haşlamamışımdır çak bir beşlik derken diye düşünüyorum şuan. :)

Herkesin en başarısız olduğu yanlarını görmezden gelerek, hayatı pahasına takımını savunduğu benzersiz anlara şahit olduk. Küçük balıkların büyüklerden fazla para ettiği, dersi hocanın değil, imtihanın öğrettiği bir oyun oynamış olmaktan mutluyum. :P

Bu oyunu tasarlayanlar takım ruhunun bu kadar iyi uygulanabileceğini kestirebilmişler midir diye merak ediyorum.

Bir de, İhsan Abi' ye ayrıca teşekkür etmek için bu konunun açılmasını bekliyordum. Çok sağolasın abi, şu oyun olmasa yarım sayfa bile yazı yazamadan eve gitmenin vicdan azabıyla kavruluyor olacaktım. Vallahi güzeldi. :D

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Rom: 96
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
    • Yorgun Savaşçı'nın Günlüğü
« Yanıtla #3 : 26 Mayıs 2012, 09:54:34 »
Ben de sizlere teşekkür ederim arkadaşlar. Sizin gülüp eğlendiğinizi bilmek benim için en büyük mutluluk zaten. O çığlıklar ve çak bir beşlik efektleri benim emektar bilgisayarımın önünde, kardeşimle aramda bol bol yaşanıyor bu aralar :)

Not: Umarım proje sonuçları açıklandığında da bana teşekkür etmek konusunda bu kadar cömert olursunuz :P
Jackal knows who you are,
Jackal knows where you are.
Try to hide if you dare.
Do your best, i don't care.

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 26 Mayıs 2012, 22:07:26 »
Son aktif olan isimlerle birlikte Crouching Tiger ve Hidden Dragon'u gördük, mutluyuz.

Not: Oyundaki Valve oyunları göndermesi ilk mesajda yazdıklarımla sınırlı kalmıyormuş. Kiremitlerde, saldırı esnasındaki fonda, Hotaru bölümlerinde sensei'in üzerinde durduğu nesnede, shuriken ile vurulan hedeflerde bile Portal ve Half Life izleri var ^^.

Çevrimdışı estarriol

• **
  • 163
  • Rom: 10
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 05 Haziran 2012, 00:02:48 »
Bir önceki mesajımda bahsetmiş olduğum güzide ninja yoldaşlarımın[*]Fırtınakıran ve Koyubeyaz[/*] ve bendenizin mutluluğu yüzlerimizden okunuyordur sanıyorum. Ehem. Mutluyuz efendim, hayaldi; ama takım ruhu sayesinde gerçek oldu: Kara kuşak da kısmet oldu, şükürler olsun.

Bu takımda yer almak benim için büyük bir şerefti, onu da söylemek isterim. u_u

Darısı nice sarı, mor ve kahverengi kuşaklıların başına :)

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 05 Haziran 2012, 00:08:34 »
Bu derece görgüsüzüz, evet.

Buradan İhsan abi'ye seslenmek istiyorum. Bir balığı 66 ms, bir ateş böceğini 32 ms'de yakalıyorum. estarriol 5 saniye süren bölümde bir adet super fly'ı chopstickler'le çanağa fırlatırken[*]kelime anlamıyla yaptı bunu. Adam sineği fırlattı[/*], KoyuBeyaz ise jokerimiz olarak sıkıştığımızda bölümleri çatır çatır geçiyor. Saniye falan artırması hoş değil tabii, orada bir imrenme oluyor u_u.

Kardeşini al gel kapışalım :P.

Bir okul dönemini daha bitirip, final haftasının sonuna gelip, projeleri sunma kapısına geldiğimiz şu günlerde bu derece sıkılıyoruz. Demek ki neymiş? İhsan Tatarileri seviyoruz.

Çevrimdışı KoyuBeyaz

• 2753
  • Rom: 59
  • Rasyonalist dominant.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 05 Haziran 2012, 00:20:23 »
Balık taciz edebildiğiniz sayılı oyunlardan. Kaçan balık küçük olabiliyormuş bir de, ben bugün bunu öğrendim. Kol kası yaptırdı oyun.

Bir de oynayacaksanız yedek bir mouse'unuz bulunsun bence. Biz borçlandık bir tane de, ehe. Alacağız yeni bir tane tamam. u_u

Uzay elbisemle kavgaya hazırım.