Kayıt Ol

İstari Hakkında

Çevrimdışı Amras Ringeril

• 2483
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
Ynt: İstari Hakkında
« Yanıtla #15 : 22 Ocak 2008, 14:40:54 »
E zaten beş dedik. Radagast, Saruman, Gandalf, Alatar, Pallondo. NE kadar sen son ikisine inanmasan da :D
try again fail again fail better

Çevrimdışı Cúthalion

• **
  • 149
  • Rom: 2
  • Smaug
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #16 : 22 Ocak 2008, 15:14:24 »
Mavi Büyücüler kitapta hiçbir yerde geçmiyor. Nette dolanan söylentiler. Neden inanayım?

Çevrimdışı BlackPegasus

• *
  • 33
  • Rom: 1
  • BlackPegasus __ WoB
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #17 : 05 Şubat 2010, 14:36:24 »
Bildiğim kadarıyla ve Silmarillion'dan öğrendiğim kadarıyla son iki istari doğuya gidiyor ve onlar hakkında ne bir hikaye olduğunu duydum nede başka birşey. Eğer onlar hakkında birşeyler olsaydı Silmarillion düzenlenirken C. Tolkien onlar hakkında da bir açıklama yapardı. Radagast zaten Orta-Dünya'da kalıyor. Bazı elfler gibi. İstariler hakkında da bunlardan daha fazla pek bir bilgi yok. Sadece Saruman ve Gandalf Yüzüklerin Efendisi'ndeki önemli karakterler olarak bilinebiliyor. Gandalf Hobbit'te de var zaten. Radagast da Numenor çöküp Sauron Orta-Dünya'ya döndüğü zaman son ittifak için çabalayanlardan biridir. Kuyutorman'daki kötülüğü farkedenlerden bir kaç arifden biridir.

Çevrimdışı Hurin

• 1478
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #18 : 05 Şubat 2010, 14:38:50 »
Christopher Tolkein bir yazısında şuna benzer bir açıklama yapıyordu. "Diğer gönderilen İstari yüzük savaşlarına yardım etmek dışında bir görevle gönderildikleri için hikaye dışına çıkmışlardır. Onlardan haber alamamızın sebebi budur." Sanırım babasının böyle düşündüğünü söylemek istiyordu.
Lacho Calad!, Drego Morn!
Flame Light! Flee Night!

Çevrimdışı BlackPegasus

• *
  • 33
  • BlackPegasus __ WoB
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #19 : 05 Şubat 2010, 14:48:36 »
Türkçe'ye çevirilmemiş bir çok kitabının olduğunu duymuştum. Kitap haline getirilmemiş bir çok yazının olduğunu da düşünüyorum. Umarım ileriki zamanlarda o istarilere de neler olduğunu öğreniriz. Bence bütün hayranlarının buna ihtiyacı var :D

Çevrimdışı Jean Valjean

• **
  • 281
  • Rom: 17
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #20 : 05 Şubat 2010, 16:34:23 »
http://www.thewhitetree.org/e107bb/viewtopic.php?t=7778

İstari hakkında bir takım bilgi ararken bu incelemeyi buldum. Hoşuma gitti, sizlerle de paylaşıyım dedim.
He Who Dwells Beneath The Waves

Çevrimdışı Amras Ringeril

• 2483
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #21 : 06 Şubat 2010, 12:09:05 »
Tolkien'in çevrilmemiş büyük parçalı kitap ve notlarında dahi mavi büyücüler hakkında bir bilgi yok bildiğim kadarıyla. Unfinished Tales, People of Middle Earth te geçen kısa bilgiler dışında. Onlar da zaten bildiğimiz şeyler.

Benim fikrime göre Tolkien'in kişisel bir deneyiydi bu ikisi. Onlarla olayı tamamen Valara bağlamak istedi ama başarılı olamadı yahut vazgeçti. Sonunda da böyle kalmış olmalı.
try again fail again fail better

Çevrimdışı BlackPegasus

• *
  • 33
  • BlackPegasus __ WoB
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #22 : 06 Şubat 2010, 13:38:06 »
Ömrü pek kısa değildi ama ileride onlarla ilgili bazı şeyler yazmak istemiş ama sonra vazgeçmiş yada fırsat bulamamıştır. Bu da olabilir ancak Bende aynen Ringeril'in söylediği gibi olduğunu sanıyorum. O ikisi hakkında kesin bilgiler yok. Yazılan şeyler de sadece tahminlerden ibaret olabilir.