Kayıt Ol

Hobbit Haberleri!

Çevrimdışı KoyuBeyaz

• 2753
  • Rom: 59
  • Rasyonalist dominant.
    • Profili Görüntüle
Ynt: Hobbit Haberleri!
« Yanıtla #165 : 09 Aralık 2012, 13:05:00 »
Yüzüklerin Efendisi kitaplarının yalnızca 1'ine (sayfa sayısı olarak) eş değer olabilecek bir kitap Hobbit ve bu durum ister istemez endişelenmemize neden olsa da, işin içinde Peter Jackson'ın olduğunu hatırlatıp susuyorum ben. Peter Jackson hata yapmaz, elinden gelenin en iyisini yapmıştır ve bizleri 3 filmde de görsel bir şölenin beklediğine inanıyorum. Özlediğimiz Orta Dünya atmosferi, şu soğuk günlerde sinema salonlarında içimizi ısıtacak.

Hata yapmaz diye bakmak pek doğru değil aslında. Beklentiler çok yüksek film için, öyle çok gaz var ki insan beğeneceğini düşünerek gidiyor sinemaya artık. Ama bu işin bir de öbür yüzü var. Yüzüklerin Efendisi'nin filmleri kim ne derse desin pek çok insanın ağzını açık bırakan efsanevi bir üçlemeydi ve aynı yönetmenden aynı dünyanın bir başka üçlemesi geleceği zaman insan ister istemez o etkiyi bir daha istiyor. Ama pekala onun seviyesine çıkamayabilir, çeşitli ayrıntılar insanları şaşırtabilir ya da eski havasını yakalayamamış olabilir. Beklentiyi bu kadar yüksek tutmak çok da doğru değil bana kalırsa.

Ayrıca şu da var, film sadece Hobbit'te geçenleri değil aynı dönemde olan diğer olayları da işleyeceğinden sadece kitabın içeriğine göre düşünmemek lazım. Yüzüklerin Efendisi üçlemesindeki kadar çok olay olmasa da (bu konuda çok bilgili değilim, belki de daha çok vardır) filmlerin içini dolduracak pek çok şey olduğu kesin. Filmde doldurma sahne olmaz gibi geliyor, daha doğrusu öyle umuyorum.

Kendi adıma o kadar da heyecanla beklediğim bir şey olmasa da sırf o atmosferi tekrar görme şansı için gideceğim sanırım.
Uzay elbisemle kavgaya hazırım.

Çevrimdışı Denaro Forbin

• 2114
  • Rom: 54
    • Profili Görüntüle
    • Bilimkurgu Kulübü
« Yanıtla #166 : 09 Aralık 2012, 13:30:20 »
"Hata yapmaz"dan kastım, aslında Orta Dünya atmosferini en iyi bilen kişinin Peter Jackson olduğu gerçeği. Bu da onu, biz Tolkienseverlerin gözünde vazgeçilmez kılıyor, ki önümüzde oldukça da haklı sebeplerimiz var. Yönetmen olarak Yüzüklerin Efendisi'nde ne kadar ustaca işler yaptığını hepimiz biliyoruz Jackson'ın.

Hobbit, Yüzüklerin Efendisi'ne nazaran biraz daha hafif konu bakımından ve anlatımı daha basit elbette. Üçleme olarak da Hobbit, Yüzüklerin Efendisi'nden epey geride kalacaktır, çoğu kişi tarafından beğenilmeyebilir de, sert eleştirilere de hazırlıklı olmak lazım nitekim sinema tarihine geçecektir Hobbit üçlemesi de. "Saniyede 48 kare teknolojisinin ilk kullanıldığı film" olarak zaten önemli bir yer edindi kendine ve gelecek Oscar ödül törenlerine de damgasını vuracaktır, buna inanıyorum.

Son olarak, tabii ki her insanın kitabı okurken hayalinde canlandırdığı manzara farklıdır ama bunu beyaz perde de layıkıyla yerine getirmek önemlidir. Bunu da en iyi Jackson yapar. Film(ler)i yıllardır bekleyen bir Tolkien fanatiği olarak beklentimi fazla tutmasam da, hayal kırıklığına uğramayacağımı da biliyorum. Nedense içimde böyle bir his var. Zaten filmler 'Hobbit' kitabıyla sınırlı kalmayacak, kitapta olmayan ama Arda'da geçen olaylardan da kesitler sunacaktır Jackson bizlere.

Çevrimdışı Denaro Forbin

• 2114
    • Profili Görüntüle
    • Bilimkurgu Kulübü
« Yanıtla #167 : 05 Mart 2013, 20:36:21 »
Milyar Dolarlık Bir "Hobbit"

Hobbit: An Unexpected Journey/Hobbit: Beklenmedik Yolculuk filminin gişe hasılatı 1 milyar dolar barajını geçti. Beklenmedik Yolculuk, böylecek sinema tarihinde 1 milyar barajını geçen 15. film oldu. Son olarak, 23. James Bond filmi Skyfall, 1 milyar barajını geçmişti.

Peter Jackson'ın yönetmenliğini üstlendiği Beklenmedik Yolculuk; ABD'de 301 milyon, ABD dışında gösterime girdiği ülkelerde ise 700 milyon dolar hasılat elde etti. Peter Jackson, daha önce de Yüzüklerin Efendisi serisinin son filmi The Return of the King/Kralın Dönüşü ile 1 milyar dolar barajını geçmişti. Hobbit serisinin ikinci filmi The Desolation of Smaug, 13 Aralık 2013'te vizyona girecek.

Çevrimdışı E0nwe

• **
  • 92
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #168 : 05 Mart 2013, 22:33:38 »
Hobbit'in üçüncü filmi olan There and Back Again'in gösterim tarihi ertelenmiş. ''17 Aralık 2014'' tarihinde gösterime girecekmiş. Normalde Temmuz ayında izleyiciler ile buluşacaktı.

Çevrimdışı damondred

• *
  • 8
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #169 : 14 Nisan 2013, 18:57:27 »
Lotr serisi ister film ister kitap olsun hani bitmesini, uyanmayı istemediğiniz rüyalar vardır ya işte öyle birşey... Hobbit filmi ise gerçekten çok ama çok güzeldi. Kesinlikle hayal kırıklığına ugratmadı Peter Amca.

Spoiler: Göster
Lütfen Türkçe yazım kurallarına dikkat edelim - Editör

Çevrimdışı Denaro Forbin

• 2114
    • Profili Görüntüle
    • Bilimkurgu Kulübü
« Yanıtla #170 : 11 Haziran 2013, 20:47:15 »
Merakla beklenen The Hobbit: The Desolation of Smaug'un fragmanı yayınlandı!

İşte bizi heyecanlandırmaya yeten o kısacık fragman.

Filme de bir şey kalmadı aslında, 6 aycık.

Çevrimdışı Elendil_XX

• 504
  • Rom: 6
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #171 : 11 Haziran 2013, 21:36:55 »
Fragman gayet iyi bence.
Şimdilik bayağı animasyon duruyor bazı şeyler ama Aralık'a kadar daha çok var.
Filmin yapım aşaması daha tamamlanmadı yani.
Ama kuyutorman elfleri, gölkent ve yalnız dağ tasarımları muhteşem görünüyor.

Çevrimdışı Ryld Argith

• 879
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #172 : 11 Haziran 2013, 22:08:24 »
Fragman harika! Nasıl beklerim o kadar zaman bilmiyorum.

Fragmanda en çok takdir ettiğim şey ejderhanın boyutlarının iyi yansıtılmış olması. (Kafanın boyutlarına bakarak söyleyebilirim ki üstüne bayağı düşünülmüş çünkü hobbitin boyuna oranla çok gerçekçi olmuş :) )
"Ben neysem oyum Regene. Sen nasıl ışığın bir parçasıysan, ben de karanlığın bir parçasıyım. Bence biri diğerinden daha iyi veya daha kötü değil"
Kara Dalamar

Çevrimdışı BerkeB

• 494
  • Rom: 7
  • Onu bulan herşey'i bulur
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #173 : 11 Haziran 2013, 23:41:13 »
O elf kız kim yahu <3

Kim bekleyecek şimdi 6 ay :/
Bakmayın şiir yazdığıma romantik değilim :).

Çevrimdışı TurinTurambar

• *
  • 17
  • Narn i Hîn Húrin
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #174 : 12 Haziran 2013, 13:47:36 »
Beğendim fragmanı.Yine uzun bir süre heyecanlı bir bekleyiş bizi bekler.:)
You may say I'm a dreamer
But I'm not the only one
I hope someday you'll join us
And the world will live as one

Çevrimdışı OZ

• 401
  • Rom: 5
  • Melanj
    • Profili Görüntüle
    • http://bortubocekgaleri.com/
« Yanıtla #175 : 12 Haziran 2013, 22:00:19 »
Ejderha olmuş abi. Smaug olmuşsa gerisi pek de önemli değil benim için. Bu kadar çok animasyona kaçınılması biraz da gerçekçi dokudan uzak kaçmaları kitabın masalsılığını yakalamak içindir diye düşünüyorum. Ejderhayı beğenmeseydim elbette ki bu kadar olumlama yapmayacaktım. Görelim...
"Rebellions are built on hope"

Çevrimdışı Malkavian

• 2152
  • Rom: 57
  • I was lost in the pages of a book full of death..
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #176 : 13 Haziran 2013, 11:58:15 »
O elf kız kim yahu <3

Kim bekleyecek şimdi 6 ay :/

O elf kızı Peter Jackson'un pazarlama aracı oluyor. İlk filmde (LOTR) Fordo'yu kurtaran Glorfindel yerine konulan Arwen karakteriyle yakaladığı görsel hoşluğu şimdi de kitapta olmayan bir Tauriel karakteri ile yakalamayı amaçlıyor. Amaç doğrultusunda seçilebilecek en güzel isim bence. Lost dizi serisinden baya hayranı vardı Evangeline Lilly'nin.

• *
  • 32
  • Rom: 3
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #177 : 13 Haziran 2013, 12:45:06 »
Bence filmin en görkemli yeri son filmdeki "Beş Ordular Savaşı" olacak. Ayrıca Beorn en sevdiğim ve en merak ettiğim karakter. Fragmanda ne yazıkki sadece bir anlık görebiliyoruz (Bilbo ve cüceler kapıyı bir ayıya karşı tutmaya çalışırlarken). Mirkwood (Kuyutorman) tabiki en çok merak edilen mekânlardan biri. Eminim Peter Jackson da  kalitesini göstermiştir bu konuda.

Ayrıca "Film olmamış, yetersiz, hayal ettiğim gibi değil..." gibi düşüncelere katılmıyorum. Sonuçta çoğunlukla "İmkân" meselesi. Yalnızca maddi imkânlar değil teknolojik imkânlar, sanatsal imkânlar da "Hayal Gücü" denen sonsuz evreni oluştururken her zaman yetersiz kalacaktır. Bunu kabul etmemiz lazım. Hata, eksiklik yada hikayede yapılan değişiklikleri ararsak uzun bir liste çıkaracağımız kesin. Ancak proje bütün olarak çok başarılı bence. Genel olarak "Film kitabın aslına tam anlamıyla uygun olmamış" eleştirisi, bu tarz bir bakış açısı, Edebiyatı Sinema ile karşılaştırmak gibi bir yanılgıya düşürüyor bizi. "Edebiyat=Sinema" değildir arkadaşlar, "Edebiyat>Sinema" olacak doğru formül. Hatta biraz daha büyüterek "Hayal Gücü>Edebiyat>Sinema" diyebiliriz. Sonsuz hayal gücünü betimlerken sermayesi sadece kelimeler ve anlatım gücü olan bir yazarın sahip olduğu genişliği; oyuncusu, teknolojisi, telif hakları vb. gibi masrafları ağır olan ve zaman-mekân sınırları içinde hareket etmek zorunda olan  sinema sektöründen bekleyemeyiz, beklememeliyiz. Bu sinemaya haksızlık olur bence. Peter Jackson da Yüzüklerin Efendisi ve Hobbit filmlerinde gerçekten iyi iş çıkarmış. Alkışlıyorum.  

Çevrimdışı Elendil_XX

• 504
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #178 : 01 Ekim 2013, 17:48:46 »
"The Hobbit : The Desolation of Smaug"un yeni fragmanı yayınlandı.

http://www.youtube.com/watch?v=mbOEknbi4gQ

Fragman tek kelimeyle mükemmel, ilk filmden çok farklı bir atmosfer bizi bekliyor.
Ayrıca Benedict Cumberbatch Smaug'u çok fena seslendirmiş!... :blink

Çevrimdışı Evis

• **
  • 307
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #179 : 26 Ekim 2014, 14:23:54 »
Bunu ; http://www.youtube.com/watch?v=qOw44VFNk8Y&feature=youtu.be

İzleyen var mı? Koskoca külliyatı ne hale getirdiler. Garipsedim.