Kayıt Ol

Usta Umanosuke'yi Kaybettik...

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Rom: 1
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
Usta Umanosuke'yi Kaybettik...
« : 01 Aralık 2010, 19:06:25 »

30 Nisan 1961’de doğan Umanosuke Iida, anime dünyasına yaptığı katkılarla adını duyurmuş bir usta.

Adını ilk kez Hayao Miyazaki ile 1984’te çalıştığı Nausicaa of the Valley of the Wind animesinde duyurdu. Daha sonra Shangri-La, Cowboy Bebop, Birdy The Mighty: Decode gibi adlarına anime dünyasında pek çok rastladığımız animasyonlarla karşımıza çıktı. Dünya çapında geniş bir hayran kitlesine sahip olan Hellsing’in TV serisinin de yapımcıları arasında bulunan Umanosuke Iida, ne yazık ki 26 Kasım günü hayata gözlerini yumarak tüm sevenlerini yasa boğdu.

49 yaşında aramızda ayrılan usta, arkasında pek çok yapıt bırakarak anime tarihinde kendine bir yer edinmiş oldu.Kendisi aynı zamanda Final Fantasy VIII oyununda hareket danışmanı olarak yer almaktaydı.

Şüphesiz onun bu zamansız gidişi anime dünyasının dışında pek çok alanda da büyük yankı uyandıracaktır.

Çevrimdışı Akuma_Blade

• **
  • 97
  • Rom: 5
  • "All Worms are my prey!"
    • Profili Görüntüle
Ynt: Usta Umanosuke'yi Kaybettik...
« Yanıtla #1 : 07 Aralık 2010, 01:05:43 »
Haberi aldığımda yazmak istemedim zira benim için gerçekten önemli bir isimdi.

Anime'lerin şu yada bu şekilde moe tarlasına dönmeden önceki en güzel çağında 08th MS Team'le bizi selamlamıştı ki kendisi askeri bilimkurgu türünün sayılı birkaç ustasından Takeyuki Kanda'nın zamansız ölümüyle yarım kalan seriyi devralıp kendisi tamamlamıştı. Tür içinde yeri yoksayılamayacak katkılar yapmış gerçek bir ustaydı. En azından kendi adıma, yokluğunu hissedeceğim ve belki de en çok, 08th MS Team'i yeniden, apayrı bir hissiyatla izliyor olacağım.

Çevrimdışı GeD

• *
  • 40
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 07 Aralık 2010, 11:15:05 »
Öldüğünü duyduğuma gerçekten çok üzüldüm, Cowboy Bebop sayesinde tanımıştım kendisini daha sonra biraz araştırma ile Nausicaa'yı izlemiştim. Nedense hep öldükten sonra kıymetleri anlaşılıyor, daha düne kadar google aramalarında birkaç yerde bulunabiliyorken şimdi bu sayı dört katına çıktı....

Fakat onu bilenler ne kadar değerli bir ustanın aramızdan ayrıldığına vakıflardır, yaptığı çalışmalar ile hep aramızda...

Çevrimdışı Raisor

• 793
  • Rom: 15
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 30 Aralık 2010, 16:38:27 »
Usta'yı kaybettiğimizi önceden de duymuştum fakat inanamamıştım. Şimdi de sitede dolanırken bu üzücü olayı tekrar hatırlamam beni yıktı. Anime dünyası için efsane bir kişilikti. Umarım mekanı cennettir.
Vahşet her yanda ulu orta sergilenirken,

Sevişmek için saklanmak zorunda kaldığımız bir Dünyada yaşıyoruz.

-John Lennon.

Çevrimdışı Akuma_Blade

• **
  • 97
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 01 Ocak 2011, 16:59:41 »
ANN tarafından dün verilen habere göre Umanosuke Iida'nın ölmeden hemen önce üzerinde çalıştığı bir Mecha projesi olduğu, bu anime'nin BONES stüdyosu kapsamında Takeshi Mori (Kimagure Orange Road, Otaku no Video, Vandread, Rurouni Kenshin, Stratos4, Gatekeepers 21) tarafından tamamlanacağı ve ilk bölümün sonbahar 2011'de geleceği bildirildi. Saizo Nemoto (Chrome Shelled Regios, Getbackers, Kikaider, Tokyo Majin Gakuen Kenpucho) senaryoyu hazırlarken Toshihiro Kawamoto (Gundam 0083, 08th MS Team, Cowboy Bebop, Powerdolls, Wolf's Rain) karakterleri, Yutaka Izubuchi (Gundam ve Patlabor külliyatı, Eureka 7, RahXephon, Silent Mobius) Mecha dizaynlarını hazırlayacak.

Kaynak: ANN

Çevrimdışı Akuma_Blade

• **
  • 97
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 02 Temmuz 2011, 01:44:18 »

Konuyu up'lamak gibi olmasın ama bu büyük ustayı neden çok ayrı bir yerde anmamız gerektiği için : buradan

Umanosuke Iida ustanın tamamlayamadığı son çalışması Towa no Quon, 6 filmlik bir serial haline getiriliyor olduğundan sizi haberdar etmiş olabilirim. İlk film 18 Haziran itibari ile Japonya'da gösterime girdi. Şuradaki adresten Towa no Quon için ahzırlanan 25 dakikalık bir dökümanteri izleyebilirsiniz.