Kayıt Ol

Yan Dal Hakkında

Çevrimdışı Narr

• **
  • 115
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
Yan Dal Hakkında
« : 05 Eylül 2011, 20:35:46 »
Üniversitelerde uygulanan yan dal programları ile ilgili herhangi bir bilgisi olan var mı? Yan dal yapmış olan birisi? Başvuru tarihleri -kendi okuduğum üniversitenin dışında da araştırdım- belirsiz. Acaba kayıt haftasında sıradan bir başvuru ile mi gerçekleşiyor yoksa ayrı bir yönetmeliği mi var? Yardımcı olursanız çok sevinirim. Teşekkür ederim.

Çevrimdışı Valheru

• **
  • 220
    • Profili Görüntüle
Ynt: Yan Dal Hakkında
« Yanıtla #1 : 05 Eylül 2011, 22:46:14 »
Üniversitede görev yapan biri olarak size elimden geldiğimce yardımcı olayım.Çift anadal ve yandal programlarına başvuru tarihi genelde  ünüversitenin o yılki akademik takviminde belirtilir.Eğer başvurduğunuz bölümde Zorunlu hazırlık sınıfı varsa bu yüzden bir yeterlilik sınavına tabi tutulursunuz.Başvurduğunuz fakülte not ortalamanız ve bu sınavın sonucuna göre 2-3 hafta içerisinde sonuçları açıklar.
Sormak istediğiniz başka sorular varsa yardımcı olurum.
Böylece anlaşmamız yazıldı,böylece anlaşma yapıldı
Düşünce zamanın okudur,anılar asla solmaz.
İstenen verildi,bedel ödendi

Çevrimdışı Narr

• **
  • 115
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 05 Eylül 2011, 23:34:15 »
Evet, ben de öyle düşünmüştüm. Ama akademik takvimde yazmıyor. Hatta danışmanımla da konuştum fakat kendisi de bilmediğini söyledi. Resmen tam türk tipi. Tek çekincem başvuru tarihleri, çünkü 3. sınıftayım ve bu şuanda son şansım. Eğer yapamazsam yapamamış olucam. Bu da hoş olmayacak. Dekanla mı görüşmem gerekiyor öğrenmek için anlamıyorum ki. :)

Çevrimdışı Valheru

• **
  • 220
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 06 Eylül 2011, 09:54:30 »
Evet 3. sınıftaysanız bu sene son şansınız.Bence Dekanla görüşmeniz bir şey ifade etmez çünkü bu konuda onunda yapacağı pek bir şey yok.Bana göre Dekanla görüşmeden önce Rektörlük Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı ile görüşürseniz sizin için daha yararlı olabilir sonra isterseniz Dekanla görüşebilirsiniz.
Böylece anlaşmamız yazıldı,böylece anlaşma yapıldı
Düşünce zamanın okudur,anılar asla solmaz.
İstenen verildi,bedel ödendi

Çevrimdışı daifunka_vc

• 618
  • Rom: 20
  • Kronik Öğrenci
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 06 Eylül 2011, 10:28:17 »
Evet, ben de öyle düşünmüştüm. Ama akademik takvimde yazmıyor. Hatta danışmanımla da konuştum fakat kendisi de bilmediğini söyledi. Resmen tam türk tipi. Tek çekincem başvuru tarihleri, çünkü 3. sınıftayım ve bu şuanda son şansım. Eğer yapamazsam yapamamış olucam. Bu da hoş olmayacak. Dekanla mı görüşmem gerekiyor öğrenmek için anlamıyorum ki. :)

Kendi üniversitem için söyleyebileceğim başvuru döneminin normal eğitim dönemi bittikten 2-3 hafta sonra bu tür işler için başladığı. Üniversitelerin genelinde de durumun böyle olduğunu söyleyebilirim. (Üzülerek muhtemelen kaçırdığını söyleyebilirim.) Yukarıda da söylendiği gibi bu konuda sana kesin olarak bir şeyler söyleyebilecek yer Öğrenci İşleri Daire Başkanlığıdır.

Bu arada yan dal için bir kaç ders almadı isen ya da bölüm derslerinden bir kaçını yan dal derslerinin yerine saydıramazsan 4. sınıfın ciddi derecede ağır geçeceğini söyleyebilirim. Birbirini bağlayan dersler varsa okul da uzayabilir pek tabii ki.
There are two secrets to becoming great. One is never to reveal all that you know. - PS:T

Çevrimdışı Belgarion

• **
  • 286
  • Life is only joke maybe we make it!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 13 Ekim 2011, 20:29:49 »
Şahsen kendi bölümümde yan dal yapabilmek için ilk önce uzmanlığı tamamlamanız belirli tez ve çeviriye ulaşmanız uluslararası makaleler yayınlamış olmanız gerekmekte ama gerçekten zor bir iş.