Kayıt Ol

Muhteşem Yüzyıl

Çevrimdışı Vega

• 1023
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
Muhteşem Yüzyıl
« : 06 Ocak 2011, 20:25:30 »
 Dizide olay Kanuni Sultan Süleymen, Hürrem Sultan[*]Şu anlık cariye Alexandra[/*] ve saray eşrafı etrafında geçmektedir.
 İlk bölüm Şehzade Süleyman ormandayken başladı. Atlılar gezip -sanırım- avlanırken elçiler gelip Süleyman'a babasının öldüğünü söylerler. Burda jenerik devreye girer. Jenerikten sonra kendimizi bir Rus köyünde buluruz. Kilisede artık siz deyin vaftiz töreni, ben diyeyim pazar duası vardır. Burda geleceğin entrik -sözlük yazarı değil ;D- sultanı Hürrem olacak olan Alexandra'yı sevdiği adamla görürüz. Gelecekten falan plan yapıyorlar.Yok çocuklarımız burada vaftiz olacak, pembe panjurlu evimiz olacak vs. vs. Sonra Tatarlar gelir bunlara saldırır. Köle yapıp Osmanlı'ya satar. Dizi asıl burada başlar. Hareme satılırlar. Eğlence falan düzenlerler Süleyman için. Buraya kadar bir pembe dizi ama gerisinde çeşitli entikalar ve bir de idam sahnesi görürüz. Ups, çok mu spoiler verdim? Neyse oturun izleyin canım, herşeyi devletten beklemeyin :P

Sağdan sola; Pargalı Dönek İbrahim, Hatice Sultan, Ayşe Hafsa Sultan, Kanuni Sultan Süleyman, Mustafa[*]insanın içinden Mıstık diyesi geliyor :D[/*], Mahidevran, Hürrem
----------------------------------------------------------------------------------
Kişisel yorumum: Fena değil. İzlettiriyor kendini. Yayın sırasında hşiç reklam koymadılar ki bu bir artı. Her ne kadar sert tepkiler gelse de saçma buluyorum. Ne sanıyorlardı, Haremdeki cariyelerin bulaşık yıkadığını mı :P

Çevrimdışı DarLy OpuS

• 2766
  • Rom: 35
  • Dansımız Marşandiz
    • Profili Görüntüle
    • Uykusuzluk Kulesi
Ynt: Muhteşem Yüzyıl
« Yanıtla #1 : 06 Ocak 2011, 20:51:05 »
Oturdum izledim, doğrusu gerçekten de izlettiriyor kendisini. Ancak dizide tarihle çelişen pek çok olayın olması beni de izlerken rahatsız etti. Allah aşkına o havai fişekler patlamasa ne kaybederlerdi? Kaldı ki bütün diziyi saray entrikalarından ibaret tutarlarsa epey kötü olur.

Cilveleşmelere dakikalar ayırırken; Rodos'un fethi, Belgrad'ın alınması, Mohaç Muharebesi gibi tarihte önemli yer tutan konulara nasıl yaklaşacaklar çok merak ediyorum.

Oyunculara baktığımızda güzel bir kadro var, ancak ne yalan söyleyeyim; ne Kanuni ne de Piri Mehmed Paşa kafamdaki tanıma pek uymuyor. Pargalı İbrahim belki biraz ucundan... İlk bölümden Vehimi Orhun Çelebi'yi göremedim, umarım ileride ona da yer verirler.

Bu arada dizinin reklam almamasının sebebi, henüz ilk bölümde olmaları olabilir bence. İzleyiciyi diziden koparmamak için ilk bölümlerde böyle bir uygulamaya gidilmiştir büyük ihtimalle. İleride o meşhur reklam kıvamına kavuşur diye düşünüyorum.

Çevrimdışı Deadman107

• **
  • 347
  • Rom: 3
  • ---AmOrTeNtİa---
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 06 Ocak 2011, 21:24:58 »
Bu dizinin senaresitleri önce ellerine bir osmanlı tarihi alıp okusunlar, sonra senaryoyu yazsınlar. Kimse kusura bakmasın ama dünya üzerine gelmiş en büyük hükümdarlarından biri olan Kanuni nin abaza olarak  gösterilmesi beni oldukça rahatsız ediyor.
Güneş doğacak, açacak çiçek...

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Rom: 1
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 06 Ocak 2011, 23:31:12 »
Kanuni Sultan Süleyman'ı oynayan zat'dan oldukça rahatsız oldum dün itibari ile. Hiç mi Kanuni'nin resmine bakmadınız? Benim için tam bir rezalet. Osmanlı'nın en ünlü padişahlarından birini hiç mi hiç oynayamıyor Halit Ergenç. Cümleleri kuruşunda otoriteden iz yok. Ayrıca rolüne de genel olarak hiç oturmamış :P. Benim için dizi en başta buradan kaybediyor. Çok da rahatsız edici buluyorum bu durumu.

Sanırım Tudors'a benzetmek için böyle bir dizi çekmeye karar verdiler.

Deadman107 ve Darly Opus'a da her iki konuda katılıyorum. Tarih konusunda vasat ve saray entrikaları üzerine gidecekse daha da vahim bir hali var.

Ne diyim, bu dizi yanlış bir karar TV'ler için.

Çevrimdışı Amras Ringeril

• 2483
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 07 Ocak 2011, 00:05:39 »
Yanlış bir karar olduğunu söyleyemem. Dizinin konsepti zaten saray entrikaları. Bence de sıkıcı bir konu, Tudors'u da hiç sevmem. Ama konu buyken savaşların ayrıntılarına girilmemesinden şikayet edip bu konuya eğilmesinden rahatsızlık duymak da mantıklı değil bana kalırsa.

Ben sadece sanat çalışmasının aşırı derecede Tudors kırpması olmasından rahatsızım. Gerçi pek izlemedim, muhtemelen de izlemem ama yapılan eleştiriler yine kuru, yine rahatsız edici. Gayet cesurca bir konuya parmak basmaları hoşuma gitti aslında benim. Ufak tefek ayrıntılar dışında da tarihi açıdan rezalet çıkaracak hatalar yapacaklarını sanmıyorum.

Vega çok güzel bir şey söylemiş;

"Ne sanıyorlardı, Haremdeki cariyelerin bulaşık yıkadığını mı"

Spoiler: Göster
Kanuni Halit Ergenç kadar yakışıklı değil ki yav
try again fail again fail better

Çevrimdışı Malkavian

• 2152
  • Rom: 57
  • I was lost in the pages of a book full of death..
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 07 Ocak 2011, 00:17:27 »
Konu: http://www.kayiprihtim.org/forum/empty-t7164.0.html

Kitabı çok çok daha iyiydi tabii ki söylemeye gerek yok.

Kitabın konusuna sadık kalıyorlar sanırım. fetihlere neredeyse hiç yer verilmiyor ve çok dramatik bir sonu var gerçekten. Yani dizi boyunca pek savaş izleyemeyeceksiniz şimdiden söyleyim.

Çevrimdışı Richard Fannin

• **
  • 58
  • Rom: 2
  • I wish I was something more.
    • Profili Görüntüle
    • kafra şehri
« Yanıtla #6 : 07 Ocak 2011, 00:26:22 »
Okan Yalabık gibi iyi bir oyuncu da var dizide. Hakkını yememek lazım Halit Ergenç tam astığım astık kestiğim kestik havası vermiş. Bunları bi kenara bırakılıp tarih yönünden bakıldığında pek de tatmin edici olacağını sanmıyorum. Zaten dizinin amacı da kimseyi aydınlatmak değil saray entrikaları ki hedef aldığı kitle de tarihten çok entrikalara, aşklara, behlüllere, bihterlere ilgi duyanlardır kanımca. (kitapta da savaşlar pek yokmuş zaten)
Spoiler: Göster
Ha bir de o kadar vasatın altında oyuncu varken İlker Aksum ilk bölümde idam edildi.

''Biz yıldız tozuyuz, biz altınız.''

Çevrimdışı magicalbronze

• *
  • 4075
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 07 Ocak 2011, 13:23:16 »
Ben de izlemedim ama farklı ortamlarda da çok fazla olumsuz bir bakış açısı var. Daha ilk bölümü bile başlamamışken sadece fragmanlarından yargıya varmamak lazım. Birkaç bölüm geçer sonrasında herkes adam akıllı ve sağlıklı bir şekilde görüşlerini sunar, ki bunu özellikle ticari amaçlar için yazılar yazanlara söylüyorum.

Fakat o kadar dizi yarışında elbette izleyicinin ilgisini çekecek şekilde bir çalışma yapıyorlar. Orada Halit Ergenç olmasa, Okan Yalabık olmasa ya da diğer tanınan yüzler olmasa kim izleyecek ki? Sonu Behzat Ç.'den beter olabilir.

Ha ama Deli Saraylı gibi o kadar tanınan oyuncuların olduğu bir dizi var, e onu da kimse izlemedi ve reyting getirmediği gerekçesiyle yayından kaldırıldı diyeceksiniz. Bunda da haklısınız.

Ama en azından tarihimize ait böyle dizilerin başlaması, kötü de olsa bir ilerlemeye işarettir. Tudors falan denilmiş, izlemediğim için ne olduğunu bilemiyorum tam olarak. Belki daha iyileri de çekilir hem, bir başlasınlar hele farklı kurgulara...
"Her neyse sahip olunan, doğar ve ölür.
Bu nefsi müziğin içinde sıkışmış herkes
İhmal eder ölümsüz aklın harikalarını."
- William Butler Yeats, "Sailing to Byzantium "

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 07 Ocak 2011, 16:18:51 »
Hakan ilk bölüm Çarşamba yayınlandı ya?

Çevrimdışı Wanderer

• 1501
  • Rom: 28
  • Uzun günler ve hoş geceler dilerim.
    • Profili Görüntüle
    • Blog Sayfam - Yolsuz Yolcu
« Yanıtla #9 : 07 Ocak 2011, 16:32:59 »

Ortalık yerde Admin rezil edilir mi :P
May the force, be with you.

Çevrimdışı magicalbronze

• *
  • 4075
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 07 Ocak 2011, 17:15:23 »

Evet başladı, aksi bir şey mi yazmışım yahu? Dur şu an bir tedirgin oldum tekrar bakayım.

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 07 Ocak 2011, 17:18:18 »
Alıntı
Daha ilk bölümü bile başlamamışken sadece fragmanlarından yargıya varmamak lazım.

Şu cümle olayları karıştıran şey oldu. Sanki sadece fragmanı var, ilk bölümü yayınlanmamış gibi bir anlam çıktı u_u. Ben seni anladım, sen üzülme :P.

Çevrimdışı Wanderer

• 1501
  • Rom: 28
  • Uzun günler ve hoş geceler dilerim.
    • Profili Görüntüle
    • Blog Sayfam - Yolsuz Yolcu
« Yanıtla #12 : 07 Ocak 2011, 17:28:53 »
Alıntı
Daha ilk bölümü bile başlamamışken sadece fragmanlarından yargıya varmamak lazım.

Şu cümle olayları karıştıran şey oldu. Sanki sadece fragmanı var, ilk bölümü yayınlanmamış gibi bir anlam çıktı u_u. Ben seni anladım, sen üzülme :P.

Bak hala... :D Yarıldım şu anda, keşke rom ısmarlayabilseydik size :)
May the force, be with you.

Çevrimdışı magicalbronze

• *
  • 4075
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 07 Ocak 2011, 17:34:51 »
Hmm sorma, sözlüklerde bayağı bir laf atıldı da daha ilk bölüm yayınlanmadan, ben de onlara itafen öyle yazdım.

Olaylar karışsın yahu, birileri çözer elbet. Sonuçta muhteşem bir yüzyıl göreceğiz, varsın ortalık karışsın! [*]ben izlemem ama yine de karışsın![/*]

Çevrimdışı DarLy OpuS

• 2766
  • Rom: 35
  • Dansımız Marşandiz
    • Profili Görüntüle
    • Uykusuzluk Kulesi
« Yanıtla #14 : 07 Ocak 2011, 17:41:57 »
Konu: http://www.kayiprihtim.org/forum/empty-t7164.0.html

Kitabı çok çok daha iyiydi tabii ki söylemeye gerek yok.

Kitabın konusuna sadık kalıyorlar sanırım. fetihlere neredeyse hiç yer verilmiyor ve çok dramatik bir sonu var gerçekten. Yani dizi boyunca pek savaş izleyemeyeceksiniz şimdiden söyleyim.

Kitaptan uyarlandığını bilmiyordum. Öyleyse kurgu açısından söylenmeye pek hakkımız yok. Ancak yine de en azından yansıttıkları kısımlarda gerçekliğe biraz daha dikkat etmelerini beklerdim. Tarih öznel bir konu değil sonuçta.