Kayıt Ol

Tekrar Okumak

Çevrimdışı Vega

• 1023
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
Tekrar Okumak
« : 22 Ocak 2011, 16:30:16 »
 Ben bazı kitapları tekrar tekrar okurum. Bütün zevkini çıkarmak için. Ama bazılarımız var ki kitapları okuyup sonra rafa, tozlanmaya kaldırır. Peki ya siz? Okuduğunuz bir kitabı tekrar okur musunuz? Niye?

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Rom: 1
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
Ynt: Tekrar Okumak
« Yanıtla #1 : 22 Ocak 2011, 16:45:21 »
Ben normalde okuduğum bir kitabı bir daha okumam. Bu en sevdiğim, baş tacım olan kitaplar için de geçerli. Ne kadar seversem seveyim aynı kitabı tekrardan okuyamıyorum. Benim için ilk okuyuş bu yüzden çok önemli. Bir kitabı okurken elimden geldiğince rahatsız edilmemeye çalışıyorum ki biliyorum bir ikincisi olmayacak :P.

İkinci defa okuma durumumum gerçekleştiği şöyle bir istisna var ama: mesela kitabı okuyalı 5 sene olmuştur ve o kitabı yarım bırakmışımdır, o zaman aynı kitabı alıp tekrar okurum. Genelde de 5 sene önceki gibi sıkılmam ve kitabı gayet akıcı bulurum. Sıkılınan kitapalra ikinci bir şans vermek için ikinci kere okumak iyi bir şey bu yönden.

Çevrimdışı Canina

• 1460
  • Rom: 39
  • There ought to be a law against you
    • Profili Görüntüle
    • Canina's
« Yanıtla #2 : 22 Ocak 2011, 19:55:55 »
Ejderha Mızrağı serisinin her kitabını dörder beşer kere okumuşumdur. Ama eskiden yapıyordum bunu, zamanla tekrar okumamaya başladım. Bir kere okuduğum bana yetiyor ve Fırtınakıran'ın dediği gibi ikinci defasında çok sıkılıyorum.

Katilin kim olduğunu bildikten sonra cinayet romanı okumanın bir anlamı yok. Ve bütün kitaplarda buna benzer bir "gizli" içerik olduğunu düşünürsek... Neyse. Öyle yani.

Çevrimdışı Arlinon

• 456
  • Rom: 14
  • Savaş ve Ateş
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 22 Ocak 2011, 20:04:07 »
Baştan sona çok nadir olsa da, kimi kitapları kısım kısım okurum arada. Bir Zerdüşt olsun bir Canterbury Tales...

Çevrimdışı Raisor

• 793
  • Rom: 15
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 22 Ocak 2011, 20:06:25 »
  Kesinlikle katılıyorum. Şimdiye kadar bir kitabı (ya da filmi) birden fazla kez okumam ya da görmem pek ender olmuştur. Eğer bir kitap ya da filmi çok sevmişsem, ikinci kez detaylar üzerinde durmak için izler ya da okurum. Bazı detaylar ikinci kerede anlaşılıyor.
Vahşet her yanda ulu orta sergilenirken,

Sevişmek için saklanmak zorunda kaldığımız bir Dünyada yaşıyoruz.

-John Lennon.

Çevrimdışı Canina

• 1460
  • Rom: 39
  • There ought to be a law against you
    • Profili Görüntüle
    • Canina's
« Yanıtla #5 : 22 Ocak 2011, 20:22:40 »
Baştan sona çok nadir olsa da, kimi kitapları kısım kısım okurum arada. Bir Zerdüşt olsun bir Canterbury Tales...

Ah bunu bende yapıyorum. Hatta bazen bir kitapta çok beğendiğim bir bölüm olursa küçük bir kağıt parçası koyuyorum o sayfaya. Yüzüklerin Efendisi olsun, Bukowski olsun sevdiğim kitapları herhangi bir yerinden açıp okuyorum.

Çevrimdışı Madam Vio

• **
  • 376
  • Rom: 16
  • "Each thing I show you is a piece of my death."
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 22 Ocak 2011, 20:30:22 »
Her okunduğunda aynı tadı veren yalnızca süslü cümleler ve betimlemeler olduğundan bir kitabı ikinci kez eline aldığında bütün kurgu vesaire büyüsünü kaybetmiş oluyor, isterse en sevdiğim kitaplardan olsun... Bu bana zevk vermek yerine bir ızdıraba dönüştüğü için de tekrar okumak gibi değil, ilkinde sindire sindire okumak gibi bir huyum var.

Çevrimdışı hanne

• **
  • 326
  • Rom: 4
  • maybe one day...
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 27 Ocak 2011, 10:01:26 »
Aslında ben de okuduğum bir kitabı bir daha okumam .. Tabi bu tüm kitaplar için geçerli değil bazı kitaplar var ki [özellikle carpe diem yayınlarına ait olanlar]tekrar tekrar okurum.Bu aslında kitabın konusuyla da alakalı örneğin carpe diemin bazı kitaplarında  aynı konu üzerinde durulmuyor yani merak etmemm gereken bir son olmuyor böyllece defalarca okusam dahi sıkılmıyorum başka bir deyişle büyüsünü kaybetmiş olmuyor..
....Sanki bir erik ağacına çıkmıştım da orada üzüm yiyordum  ama bahçe sahibi gelince cevizleri neden yediğimi sormuştu....

Çevrimdışı grikunduz

• **
  • 368
  • Rom: 6
  • Est solarus oth mithas
    • Profili Görüntüle
    • HayalGezer
« Yanıtla #8 : 06 Mart 2011, 19:13:40 »
Ben bir kitabı defalarca açıp okuyabilirim. Yukarıdaki bir çok kişinin dediği sonunu bilme olayından hiç rahatsız olmamışımdır. Hatta bazen merak ettiğimde açıp sonuna bakıp sonra kaldığım yerden devam ederim. Zaten genelde sonunu tahmin ederim. Öyle hadi canım olayı çok nadir olur.
   Bence önemli olan yazarın kitabı yazarken nasıl yazdığı, hatta fantastik kurguyu en çok bu yüzden severim. Kendimi yazarın yerine koyar ben olsam nasıl yazardım diye düşünürüm. Mesela İsaac Asimovun Ahmaklar adlı öyküsünü defalarca açıp okumuşumdur. Ve hiç bir şekilde aldığım zevk düşmemiştir. Veya Miras serisini defalarca okumuşluğum vardır.
  Özellikle seride daha çıkmayan kitaplar varsa kitabı açıp satıraralarını okuyabilmek için defalarca okurum ve muazzam bir zevk alırım.

Çevrimdışı Legend

• 590
  • Rom: 18
  • I write because your wrong
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 06 Mart 2011, 20:06:41 »
 Ben hep orjinal tercih ettiğim için öğrenci bütçesiyle çok kitap alamıyorum ondan genellikle takas kullandığım için zorunlu olarak 1 defa okuyorum ama bir kitabın üzerinden 6-7 ay geçmişse ve çok beğendiysen o zaman da elimdeyse tekrar okurum.

Çevrimdışı Victoria

• **
  • 316
  • Rom: 3
  • Peynir!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 06 Mart 2011, 20:24:19 »
Şu ana kadar hiç sıkılmadan okuduğum iki kitap var.
Denemeler- Montaigne ve Suç ve Ceza-Dostoyevski

Bu ikisi dışında ki hiç bir kitabı tekrar okumadım. Sonunu bildiğim için sıkıcı oluyor tekrar okumak...
Spoiler: Göster

''I do not suffer from insanity, I enjoy every minute of it."
- Edgar Allan Poe

Çevrimdışı PERCY

• *
  • 15
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 24 Temmuz 2011, 17:55:20 »
Ben bir kitabı birden fazla kez okumam.Onun yerine başka kitaplara yer açarım beynimde.Ama bir seri ise ve serinin diğer kitabının çıkmasına çok varsa serinin diğer kitaplarının unutamadığım ve çok beğendiğim kısımlarını tekrar okurum.

Çevrimdışı Narr

• **
  • 115
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 24 Temmuz 2011, 19:36:23 »
Okurum, tamamen sevip sevmememe bağlı. Sevdiğim bir kitabı biter bitmez tekrardan okurum.

Çevrimdışı Valheru

• **
  • 220
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 04 Ağustos 2011, 15:16:36 »
Ben ne kadar sevsemde bir kitabı tekrar okuyamam o kadar sabrım yok ama içinde hoşuma giden kısımları defalarca okuyabilirim.
Böylece anlaşmamız yazıldı,böylece anlaşma yapıldı
Düşünce zamanın okudur,anılar asla solmaz.
İstenen verildi,bedel ödendi

Çevrimdışı Chiyo

• **
  • 154
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : 22 Ağustos 2011, 20:01:03 »
Sadece Çalıkuşu romanı için yaptığım bir şey oldu bu. Onda da hem lisede hem de ortaokulda sınav olduğu içindi. Aldığım romanı sadece bir kez okuyorum ve ikinciye okumak gibi bir istek de duymuyorum. Çünkü çoğu kez okuduğum romanın konusu, karakterleri ve bende bıraktığı izlenim aklımdan çıkmamış oluyor. Hem dünyada okunacak milyonlarca kitap varken eskilerini tekrar tekrar okumak yerine yenilerine yer açmak gerektiğini düşünüyorum. Tabi kişide çok çok şahane bir etki bırakmış kitap olur, onu da defalarca okumak ister kişi o zaman birşey diyemem.